59018

Карта півкуль. Океани. Материки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати уявлення про види географічних карт; сформувати поняття океан море материк навчити користуватися картою півкуль показувати на карті океани та материки Обладнання: глобус карта півкуль фізична карта України демонстраційні картки з назвами материків та океанів...

Украинкский

2014-05-03

51 KB

1 чел.

Інтегрований урок із природознавства, географії, англійської мови, 4-й клас

Карта півкуль. Океани. Материки

Мета: сформувати уявлення про види географічних карт; сформувати поняття океан, море, материк, навчити користуватися картою півкуль, показувати на карті океани та материки

Обладнання: глобус, карта півкуль, фізична карта України, демонстраційні картки з назвами материків та океанів (українською й англійською мовами), експонати для виставки «Мешканці океанів і морів».

ХІД УРОКУ

Учитель. Розпочинаємо урок природознавства, на якому ви довідаєтесь багато нового й цікавого. Як завжди, на початку уроку попрацюємо в Календарі погоди.

Прогноз погоди. Сьогодні, 14 січня 2006 р., у м. Києві о 15 год. t° = 7.

Переходимо до перевірки домашнього завдання. Пропонуємо вам тест із природознавства. Спілкуватися будемо за допомогою сигнальних паличок. (Учитель читатиме твердження: якщо воно вірне, учні повертають картку із зеленим кольором, ні - червоним.) Крім того, троє учнів виконуватимуть індивідуальні завдання на картках, які потім перевіримо разом.

Картка 1

Земля має форму:.

Глобус - це:

Скільки полюсів на глобусі?

Картка 2

Якої форми Земля?

Як називається рухома модель Землі?

Познач Північний та Південний полюси.

Який колір переважає на глобусі?

Що позначено цим кольором?

Картка 3

Слово «глобус» у перекладі означає:

Скільки полюсів на глобусі?

Познач екватор червоним кольором.

Фронтальне опитування

Екватор проходить на однаковій відстані від...(полюсів).

Земля має чотири полюси: Пн, Пд, Зх і Сх... (це чотири сторони горизонту, а не полюси; полюсів два - Пн і Пд).

Першою людиною, яка побачила Землю з космосу, був космонавт...(Юрій Гагарін).

Умовні знаки на цьому глобусі такі, як...(і на фізичній карті Украіни).

Екватором називають умовну лінію, по якій...(небо ніби з'єднується з поверхнею Землі).

Масштаб карти (або глобуса) - це число, яке показує...(у скільки разів зменшено або збільшено дійсні відстані).

Учитель. З ваших відповідей я зрозуміла, що ви добре засвоїли тему "Форма Землі. Глобус". Хто покаже на цьому глобусі Пн і Пд полюси? Екватор? Пн і Пд півкулі? (Від Пн полюса до екватора - це Пн півкуля, від Пд полюса до екватора - це Пд півкуля.)

Вивчення нової теми

Учитель. Сьогодні на уроці ми довідаємося, що таке фізична карта півкуль, океани, материки. З якою географічною картою ми працювали на уроках природознавства? (Фізична карта України.)

Яка карта називається фізичною? (Карта, на якій голубим кольором позначаються моря й океани, зеленим - рівнини, жовтим - височини, коричневим - гори.)

Сьогодні ви ознайомитеся ще з однією картою, назву якої написано на дошці.

Глобус - це модель нашої планети. За допомогою умовних знаків і масштабу на ньому зображена вся наша планета Земля. Але чи можна побачити відразу всю поверхню, якщо дивитися на глобус збоку? (Ні.) Ми бачимо лише частину, яка навпроти нас. Крім того, глобус - об'ємний предмет, його незручно переносити. Якщо глобус розрізати навпіл, на дві половинки - півкулі й розмістити їх перед собою, тоді можна відразу побачити всю поверхню Землі. Якщо зобразити ці дві півкулі на папері, то отримаємо карту півкуль. Розгорніть сторінки 48¬49 вашого підручника. Одна півкуля, яка знаходиться на карті праворуч, називається східною, а ліворуч - західною.

Робота з картою півкуль

Учитель. Яким кольором позначаються на цій карті водойми, гори, рівнини, тобто місця, де немає води? Подивіться на карту півкуль і скажіть, чого на Землі більше - суші чи води? Так, більшу частину Землі займає вода. Великі простори води називаються океанами.

Учитель. На Землі є чотири океани. (Учитель показує їх на карті півкуль, діти знаходять на карті в підручнику.) Тихий океан найбільший. Подивіться на карту півкуль. У яких півкулях він зображений? Цей океан дуже глибокий. Місцями його глибина сягає 11022 м.

Атлантичний океан не такий великий і не такий глибокий. Знайдіть його на карті півкуль. Індійській океан у якій півкулі знаходиться?

Північний Льодовитий - це найменший з океанів. Пропоную поміркувати разом, чому в нього така назва. Біля якого полюса він знаходиться? Що означає слово «льодовитий»? (Укритий кригою товщиною 1 км.)

Отже, скільки океанів існує на Землі? (4.)

В якій послідовності за величиною їх розрізняють і чому?

Подивіться уважно на карту і скажіть, чи розділені чимось океани між собою? (Ні.) Усі океани Землі разом утворюють Світовий океан. Місця, де океан вдається в сушу, називають морями. Отже, море - це частина океану.

Географічний блок

Учитель. А тепер - той сюрприз, на який ви всі чекаєте. Мине три місяці, і ви прийдете вчитися у 5-й клас. Серед наших гостей присутня вчителька, яку ви зустрічали у школі раніше, бо вона викладає у старших класах надзвичайно цікавий предмет - географію. (Виставка експонатів із дна морів та океанів.)

Слово «океан» прийшло до нас від давніх греків. Так вони називали безперервну водну оболонку Землі, що, немов величезна ріка, обтікала світ з усіх боків. Звідси і з'явилося поняття «Світовий океан».

Світовий океан настільки великий, що материки на його поверхні виглядають, як острови. Світовий океан з давніх-давен приваблював людину своїми безмежними просторами, незвіданими багатствами.

Тихий океан не омиває берегів Європи, в якій ми живемо. Проте саме європейці дали йому таку назву. Це сталося в 1520 р. під час першої навколосвітньої експедиції, яку очолював португалець Фернан Магеллан. Обігнувши першим із європейців Південну Америку, він здійснив перехід через величезні водні простори та незабаром переконався, що це - невідомий новий океан. Оскільки погода під час плавання сприяла мандрівникам, Магеллан назвав його Тихим.

У водах океану біля узбережжя Північної Америки є велетенські водорості, які щодня виростають на 30¬60 см. Тут росте й найдовша у світі водорость, довжина якої становить близько 60 м, окремі її екземпляри досягають 150 м. На півночі та півдні Тихого океану бурі та червоні водорості часто утворюють справжні зарості - «підводні ліси», де росте ламінарія, яку в побуті називають «морською капустою».

У водах океану живуть: скумбрія, акули, камбала, дельфіни, моржі, морські слони, котики, кальмари, морські їжаки, кити, краби. Біля берегів виявлено багато родовищ нафти та газу. У Тихому океані знаходиться найглибша западина світу - Маріанська (11022 м).

Атлантичний океан - найтепліший серед океанів. Він дуже солоний. Тільки в ньому розташоване море без берегів, яке має надзвичайно прозору воду. Це Саргассове море. Предмети видно в ньому до глибини 66,5 метра. Португальські мореплавці експедиції Х. Колумба назвали їх «саргассо», оскільки бульбашки повітря на водоростях за своєю формою нагадують сорт винограду такої назви.

У листопаді 1963 р. води океану біля південного узбережжя острова Ісландія раптом почали закипати, а над його поверхнею виник стовп чорного диму. Потім загуркотіло, і з-під води з'явився острів. Він на очах збільшувався за рахунок лави, яка надходила з підводного вулкану. Уже на другий день висота острова становила 10 м, ще за п'ять днів - 60 м, а за два тижні - більш ніж 90 м. Довжина острова досягала близько 800 м. Коли у квітні наступного року виливи лави припинилися, новонароджений острів сягав висоти 145 м. Минув час, і розмитий хвилями острів знову занурився в океан.

Індійський океан за розмірами займає третє місце серед усіх океанів планети. У водах океану можна виловити риб, які вважаються вимерлими десятки мільйонів років тому. Унаслідок бурхливого розмноження органічного світу вода іноді починає «цвісти», змінюючи при цьому свій колір (звідси, наприклад, назва Червоного моря). Червоне море - найтепліше море планети. Червоне море утримує перше місце у світі й за солоністю. Індійський океан відомий запасами нафти, газу. Найбільшим у світі постачальником нафти є район Перської затоки. У зв'язку з інтенсивним видобутком нафти та газу на півночі Індійського океану його води часто забруднюються нафтопродуктами. Це створює серйозну загрозу для всього живого в океані, а також для населення узбережних районів.

Північний Льодовитий океан. Більша частина океану завжди вкрита кригою. Через суворі кліматичні умови життя в Північному Льодовитому океані бідне. Незважаючи на бідність, органічний світ Північного Льодовитого океану дуже своєрідний. Одна з його особливостей - гігантизм. Тут трапляється найбільша медуза - ціанея, яка в діаметрі сягає 2 м, а щупальці її витягуються до 20 м. У холодних водах океану життєві процеси уповільнюються, що зумовлює значну тривалість життя його мешканців. Наприклад, мідії живуть до 25-ти років (для порівняння - у Чорному морі тільки 5 років), тріска - близько 20-ти, а камбала - 40 років.

Стан вод Світового океану сьогодні викликає велику тривогу. Активна господарська діяльність людини спричинила значне забруднення вод Світового океану.

Учитель. Повернемося до карти півкуль. Більшу частину Землі займає вода. А тепер поговоримо про сушу. Сушу Землі поділяють на 6 частин, які називаються материками. Материки з усіх боків оточені водою. Існує шість материків:

1) Євразія: Європа Азія;

2) Африка;

3) Північна Америка;

4) Південна Америка;

5) Австралія;

6) Антарктида (найменша).

Відшукайте їх на карті півкуль у підручнику.

Які материки знаходяться у східній півкулі? (Євразія, Африка, Австралія, частково - Антарктида.)

У західній півкулі? (Північна Америка, Південна Америка, частково - Антарктида.)

Який материк знаходиться у західній та східній півкулях? (Антарктида.)

Антарктиду позначено білим кольором, бо вона вкрита кригою.

Скільки існує материків? Який з них найбільший? Найменший?

Англійський блок

Учитель. Оскільки наша школа є спеціалізованою з поглибленим вивченням англійської мови, ви повинні неодмінно орієнтуватися в назвах материків та океанів англійською мовою (тема вивчається у старших класах).

Modern life is impossible without English, and to know geography of our world is the task for everybody. Today we are going to talk about oceans and continents. I know everybody is ready to start work.

Who can call me: What is the English for «океан»?

P1 ... try. Oceans.

(P2 ... go to the blackboard and find the card with this title.)

Correct. Sit down, please.

We know there are 4 oceans in the world.

Who try to call them?

P3 ... try.

(At the same time, when P3 ... calls them, P4 ... go to the blackboard, take a pointer, and try to point to oceans.)

P5 ... go to the blackboard and find the cards with these titles.

P3 ... calls them.

Excellent! Right you are.

How many oceans are there on the Earth?

P4 ... There are 4 oceans on the Earth.

Now, let's look at the map. Repeat it all together:

Who knows, what is the English for «мaтepики»?

P6 ... try to call. Continents.

(P7 ... go to the blackboard, and find the card with this title.)

Well done. Sit down, please.

How many continents are there on the Earth? Does anybody know?

There are 6 continents.

Who can call me?

P2 ... can.

At the same time when P2 ... calls me, P8 ... go to the blackboard take a pointer and try to point.

P9 ... go to the blackboard and find the cards with these titles.

Very well. Sit down, please.

We know, there are 6 continents on the Earth.

Now, let's look at the map and repeat it all together.

Ok. So children, do you remember a poem about the continents?

Yes, we do.

(P1 ... go to the blackboard. While we recite a poem, you take a pointer and try to point to continents on the globe.)

Let's repeat a poem all together!

In Antarctica it's snowing

In America it's warm

In Eurasia the wind is blowing

And in Africa it's hot

In Australia the sun is shining

In Antarctica it's cold.

It's bully for you! All right!

Who wants to tell us the poem?

Are there volunteers?

P2 ... let's.

P6 ... try.

Your mark is...

That's all for today. You've done very well.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28916. Россия от февраля до октября 1917 г. Альтернативы развития страны 43.5 KB
  В ходе февральской революции в России сложилось двоевластие: временное правительство орган диктатуры буржуазии и помещиков; советы рабочих солдатских депутатов орган власти трудящихся. Возникает вторая альтернатива: установление жесткой диктаторской власти опирающейся на военщину. В конце августаначале сентября Петроградский и Московский Советы приняли резолюцию о взятии всей полноты власти. В ответ была предпринята попытка усиления центральной власти.
28917. Гражданская война в России (1918-1920 гг.) 42.5 KB
  Гражданская война в России 19181920 гг. €œСоюз защиты Родины и свободы€ под руководством эсера Савинкова €œСоюз освобождения России€ объединивший кадетов меньшевиков эсеров. На юге России и Северном Кавказе генералы Алексеев и Корнилов начали формировать Добровольческую армию ставшую основой белого движения. Страны Антанты подписали соглашение о непризнании Брестского мира и будущем разделе России на сферы влияния.
28918. Формирование однопартийного политического режима (1917-1940 гг.) 39.5 KB
  Это привело к подчинению государственных структур партии. Этот процесс шел параллельно с тенденцией превращения диктатуры пролетариата в диктатуру партии. В условиях однопартийной системы Советы превратились в придаток партии. Советы же оказываются лишь рычагом в руках партии для управления государством.
28919. Социально-экономическая политика советского государства (1921-1941 гг.) 41.5 KB
  Речь шла о необходимости превращения СССР из страны ввозящий машины и оборудование в страну производящую их. На рубеже 2030 годов руководство страны приняло курс на форсирование индустриального развития. Руководство страны решило выдвинуть лозунг догнать и перегнать в кратчайшие сроки в техникоэкономическом отношении передовые капиталистические страны. За ним стояло желание в кратчайшие сроки любой ценой ликвидировать отсталость страны и построить новое общество.
28920. НАЦИОНАЛЬНАЯ ПОЛИТИКА СОВЕТСКОГО ГОСУДАРСТВА. ОБРАЗОВАНИЕ СССР 23 KB
  ОБРАЗОВАНИЕ СССР После Октябрьской революции и победы большевиков одним из первых декретов новой власти стала Декларация прав народов России провозглашавшая равенство и суверенность всех народов их право на самоопределение вплоть до отделения и образования самостоятельных государств свободное развитие всех национальных меньшинств. После Гражданской войны начался процесс объединительного движения которое привело к образованию новой российской государственности СССР. съезд полномочных представителей данных республик I съезд Советов Союза...
28921. Культурное строительство в СССР (1921-1941 гг.) 40.5 KB
  Советский период это сложное и противоречивое явление в развитии не только нашей истории но и культуры. Отличительной особенностью советского периода истории культуры является огромная роль в ее развитии партии и государства. Государство взяло на себя финансирование всех отраслей культуры: образование материальнотехническое обеспечение все виды искусства установив строжайшую цензуру над литературой театром кинематографом учебными заведениями и т. В спецхранилищах оказались произведения писателей художников и других представителей...
28922. Советское государство и мир (1921-1941 гг.) 43.5 KB
  Согласно ему СССР поддерживал коммунистическое национально-освободительное движение в мире; прагматической концепции мирном сосуществовании государств с различным общественным строем. В результате СССР в основном сумел преодолеть состояние дипломатической изоляции. Япония развязала боевые действия против СССР и Монголии в районе реки ХалхинГол. для СССР стала реальной угроза войны на два фронта.
28923. Первый период ВОВ. Перестройка страны на военный лад 23.5 KB
  Начало войны стало катастрофой для Красной Армии. Обескровленная репрессиями и в результате оперативностратегических промахов уже за первые три недели войны Красная Армия потеряла около 850 тыс. Преодолев шок первых месяцев войны правящий режим СССР смог использовать такие преимущества как сверхцентрализация управления огромные природные и людские ресурсы обеспечив предельное напряжение всех сил народа. В результате в первые полгода войны несмотря на трудности связанные с немецким наступлением летомосенью 1941 удалось эвакуировать на...
28924. Коренной перелом в ходе войны и ее победоносное завершение. Значение Великой Победы 23.5 KB
  Коренной перелом в ходе войны и ее победоносное завершение. явилось периодом коренного перелома в ходе Великой Отечественной войны. Вопервых в этот период Красная Армия окончательно вырвала инициативу военных действий из рук врага и закрепила за собой до конца войны; вовторых наша армия провела большое летнее наступление против армий противника и тем самым похоронила фашистский миф о том что советские войска будто бы неспособны вести успешное наступление в летнее время; втретьих в этот период Красная Армия осуществляла массовое изгнание...