59022

Композиція музичного твору

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Глинки виходить перша група учнів яка готувала матеріал про композиторів твори яких написані у сонатній формі 1й учень. 2й учень. Глінки 3й учень. Учень зачитує підготовлене цікаве повідомлення про творчий і життєвий шлях композитора 12 хв.

Украинкский

2014-05-03

46.5 KB

0 чел.

Конспект узагальнюючого уроку з музики

Композиція музичного твору

Мета.

Навчальна: відпрацьовувати у дітей уміння самостійно підбирати додаткову літературу за вказаною темою, вчити застововувати літературу у дослідних працях, закріпити й узагальнити знання дітей з теми «Композиція музичного твору»;

Розвиваюча: розвивати вміння робити самостійні висновки, відстоювати свою точку зору, розвивати логічне мислення, пам'ять, мову із застосуванням музичних термінів;

Виховна: виховувати любов до музики, повагу до людей мистецтва.

Музично-дидактичний матеріал: М.Глинка. Увертюра до опери «Руслан і Людмила»; Дж. Россіні. Увертюра до опери «Севільський Цирульник»; В.А. Моцарт. Симфонія №40 соль мінор( І частина); В. Верменич «Чорнобривці»; О.Александров «Священна війна»; В.Баснер «На безіменній висоті»; Г.Татарченко «Гей, ви, козаченьки»; М.-К.Огінський.Полонез «Прощання з Батьківщиною»; П.Майборода «Пісня про рушник»; В.Івасюк «Водограй»; Г.Струве «Шкільний корабель»

Обладнання: синтезатор, магнітофон, CD-диски, портрети композиторів, плакати, роздатковий матеріал, іграшкові муз. інструменти, підсвічник.

Тип уроку: урок-концерт

Хід уроку

І. Організаційна частина.

(Клас святково прибраний: на дошці портрети композиторів, твори яких вивчалися у ІІ семестрі, парти розставленні буквою «П», на столі стоїть підсвічник, звучить музика, до класу заходять діти й сідають по групах)

1. Вхід до класу під музику

2. Музичне вітання «Сьомий клас»

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні у нас з вами останній урок в цьому навчальному році, але не останній урок музики у вашому житті, тому, що музика супроводжує нас усе життя. Ми, іноді не помічаємо, що у нашій душі звучить музика й горить маленький вогник любові до цього чудового, таємничого мистецтва.

(Вчитель запалює свічку - символ любові до музики).

- Спробуйте уявити на мить, що з вашого життя зникла музика. Наскільки біднішим став би наш світ! Він лишився би прекрасної мови, яка гармонійно пов'язує людину й природу.

- На сьогоднішньому уроці-концерті ми будемо слухати твори улюблених композиторів, взнаємо дещо цікавого з їхнього життя, виконувати вивчені пісні, а в кінці уроку напишемо невеликий тест-узагальнення з вивченої теми «Композиція музичного твору».

ІІІ. Робота над темою уроку. Проведення концерту.

(Звучать фанфари. На середину класу виходить заздалегідь підготовлений ведучий концерту).

Ведучий.

Сьогодні в нас свято і свято заключне,

Свято музичне і трохи незвичне.

Вчителька вчила нас, душу вкладала,

По царству музики з нами мандрувала.

Як відрізнити репризу від коди,

Як взяти голосом правильну ноту.

Всьому навчилися, все ми вже вміємо

І зараз показати, на що здатні, зуміємо.

(Під музику увертюри до опери «Руслан і Людмила» М. Глинки виходить перша група учнів, яка готувала матеріал про композиторів, твори яких написані у сонатній формі)

1-й учень.

- Музика, подібно до поезії чи драми, розгортається в часі поступово. У музичної п'єси є певні розділи, як у повісті або романі є окремі частини, розділи, абзаци й фрази. На прикладах різноманітних творів - увертюри, симфонії, сонати, концерту - ми познайомилися з музичною формою, яка найбільш повно розкриває бурхливу динаміку нашого життя, тобто життєвий зміст музики.

2-й учень.

- Засновником російської класичної музики є Михайло Іванович Глінка, який вивів її на світову арену як мистецтво. А увертюра до опери «Руслан і Людмила» - це класичний тип сонатної форми, в якій поряд з її трьома основними розділами ( експозицією, розробкою, репризою ), є також вступ і кода.

(Продовжується звучати музика М.Глінки)

3-й учень.

- «Європи улюбленець» - таким був «божественний маестро» Джоаккіно Россіні.

( Учень зачитує підготовлене цікаве повідомлення про творчий і життєвий шлях композитора - 1-2 хв.)

- Увертюра до опери «Севільський цирульник» уводить нас до атмосфери кумедних пригод. Особливістю драматургії увертюри, написаної в сонатній формі без розробки, є наскрізний тематичний розвиток.

(Звучить фрагмент увертюри до опери «Севільський цирульник»)

4-й учень.

- Сумніших оповідей не знайдете,

Ніж про любов Ромео і Джульєтти.

Вільям Шекспір.

П.І.Чайковський обрав те, що більш властиве симфонічній музиці: у жанрі увертюри-фантазії він втілює головну ідею, дух і емоційну атмосферу шекспірівської трагедії.

(Діти розігрують фрагмент із трагедії Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєта»)

5-й учень.

- ...Яка рішучість, згідність надзвичайна!

О Моцарте, ти бог, а сам не знаєш того....

О. Пушкін.

Відома Симфонія №40 соль мінор - одна з трьох останніх симфоній В.-А.Моцарта, які справедливо належать до найвищих досягнень видатного композитора. Уся симфонія - ніби образ самого В.-А.Моцарта, який вирвався з лабетів свого часу та спрямований у майбутнє.

(На фоні музики Симфонії №40 соль мінор В.-А.Моцарта, учень зачитує цікаву інформацію із життя композитора - 1-2 хв.)

Ведучий.

- Пісня «Чорнобривці», створена композитором Володимиром Верменичем і поетом Миколою Сингаївським, належить до яскравого сузір'я української пісенної класики. Її відрізняє щирість почуттів і задушевна мелодія, яка ніби ллється з серця.

(Учениця виконує пісню В. Верменича «Чорнобривці»)

(Під музику О.Александрова «Священна війна» виходить друга група учнів, яка готувала матеріал про композиторів, у творах яких розкривається боротьба народу проти завойовників).

1-й учень.

- Пісні Великої Вітчизняної.... Скільки років минуло після неї, а вони продовжують бентежити наші душі. У чому секрет їхньої сили? Може, втому, що написані вони серцем і виразили найсильніші почуття мільйонів людей, ставши частиною життя воєнного покоління? Але ж ми не знали війни! Чому ж ці пісні викликають і в нас ті ж почуття, що й у наших дідів? Що таке взагалі людська пам'ять? Коли ми згадуємо про Велику Вітчизняну війну, передусім спадає на думку відомий плакат Іраклія Тоїдзе «Родина - Мать зовет!»

(Учень показує плакат)

Цей образ назавжди залишився художнім символом війни. Щоранку московське радіо транслювало цю пісню, що піднімала народ на боротьбу з ворогом.

(Звучить фрагмент музики О.Александрова «Священа війна»).

2-й учень.

- Тема війни відображена в творах багатьох композиторів-сучасників воєнної пори. Це передусім розповіді очевидців, для кого війна стала частиною життя. Музичні твори різних жанрів - від пісні до симфонії - стали своєрідним пам'ятником рокам воєнного лихоліття й мужності народу-переможця. Воєнна тематика втілена і в творчості відомих композиторів: Д.Д. Шостаковича та А.Я. Штогаренка.

(Діти зачитують короткі історичні довідки про створення цих творів авторами, 2-3 в.)

(Звучить пісня В.Баснера «На безіменній висоті» у виконанні дуету хлопців)

3-й учень.

- Дорогий Бетховен! Немало людей

віддавали належне його величі художника.

Але він, звичайно, більше

ніж перший серед музикантів. Він -

найгероїчніша сила в сучасному

мистецтві. Він найбільший і найкращий

друг усіх, хто страждає й бореться.

Ромен Ролан.

Увертюра «Егмонт» - глибока за задумом та драматичною ідеєю, цілеспрямована й стрімка в своєму розвиткові, карбована за формою - є винятковим явищем навіть у творчості Людвіга ван Бетховена. У ній концентрується центральна ідея всієї музично-драматичної композиції «Егмонта» - боротьба за свободу та радість досягнення перемоги. Увертюра написана в сонатній формі.

(Звучить пісня Г. Татарченка «Гей, ви, козаченьки» у виконані хору хлопців 7-го класу з акомпаниментом на дитячих музичних інструментах).

(Під звуки музики полонезу М. Огінського виходить третя група учнів, яка готувала матеріал про композиторів, у творах яких оспівується любов до Батьківщини).

1-й учень.

- ...Але найбільш за все

Любов до Батьківщини

Мене так сильно мучила й пекла...

Сергій Єсенін.

Тема любові до своєї Батьківщини звучить у творах багатьох авторів. А саме у полонезі Міхала Клеофаса Огінського «Прощання з Батьківщиною». Музика полонезу близька й зрозуміла кожній людині. Крізь століття дійшло до нас яскраве світло любові й надії, яке зігріває й очищує душу, звеличує думки, викликає високі й щирі почуття, пробуджує творчі сили:

Палкої ніжності потік

Не визнавав кордонів:

Твоя любов - печалі спів

В мелодії стодзвонній.

Ти присвятив той Полонез

Вітчизні своїй рідній.

Їй у вигнанні, мов з небес,

Співав чудові гімни...

Ліна Красношапка.

(Продовжує звучати музика полонезу М.Огінського).

2-й учень.

- «Взявши пісню від народу, як алмаз, її гранив,» - так писав Максим Рильський про Левка Миколайовича Ревуцького.

(Учень зачитує повідомлення про творчий шлях М.Ревуцького 2хв.)

3-й учень.

- Є пісні, які з роками не старіють, а, навпаки, отримують нове життя. Одна з них - «Пісня про рушник» - належить до пісенної класики українського народу. Її навіть вважають народною піснею, бо вона глибоко увійшла у наше життя. Цю чудову пісню створили композитор Платон Майборода і поет Андрій Малишко. Прозвучавши вперше у фільмі «Літа молоді», пісня відразу стала близькою і рідною і літнім, і молодим слухачам. Перелетівши кордони нашої країни, вона зазвучала англійською, іспанською, чеською, болгарською та іншими мовами народів світу.

(Учень 7-го класу виконує пісню П. Майбороди «Пісня про рушник»)

4 - учень.

Відколи світ світом,

Ще жодна нечиста думка

Не засмітила їх серця.

М. Коцюбинський.

- Мирослав Михайлович Скорик, Анатолій Йосипович Кос-Анатольський, Володимир Івасюк - належать до яскравого сузір'я видатних українських композиторів сучасності, які в своїх творах оспівували свою любов і патріотизм до своєї батьківщини, до України. Їхні твори - це ніби сповідь людини, закоханої в красу рідного краю.

(Підготовленні учні виконують пісню В. Івасюка « Водограй»).

ІV. Узагальнення знань за семестр.

- Дякую за чудовий концерт, за цікаву інформацію, яка прозвучала і водночас допомогла повторити вивчений матеріал, а узагальнити знання вам допоможуть тести, які лежать у вас на партах.

(Діти розв'язують тести з теми ІІ семестру «Композиція музичного твору»)

V. Підведення підсумку уроку.

- Діти велике спасибі вам за урок.

(Вчитель бере свічку, яка горіла на протязі усього уроку - символ любові до музики).

- Нехай цей маленький вогник любові до музики, переросте у вашій душі у велике полум'я.

(Весь клас співає пісню Г. Струве «Шкільний корабель»)

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТЕМИ

«Композиція музичного твору»

ІІ семестр

(1 варіант )

1.      Які з цих творів написані у сонатній формі:

а) В.-А. Моцарт. Симфонія №40 соль мінор (1 частина) ;

б) О.Александров. «Священна війна»;

в) Л.Бетховен. Увертюра «Егмонт».

2.       Згадай, хто створив музичні образи цих літературних героїв:

а) Ромео іДжульєта

б) Іван і Марічка

в) Руслан і Людмила

3.      Як ви розумієте поняття програмна музика?

4.      Пригадай музичні образи, що створені на основі літературних сюжетів цих авторів:(портрети композиторів)

5.      У яких із цих творів представлений конфліктний тип драматургії? Обери правильне:

а) П.І.Чайковський. Увертюра - фантазія «Ромео і Джульєтта»;

б) Дж.Россіні. Увертюра до опери «Севільський цирюльник»;

в) Л.М.Ревуцький. Симфонія №2, ч.1.

6.      Які з прослуханих творів справили на тебе найяскравіше враження?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75893. Неудобные регионы современной России: в чем их специфика, будущее этих регионов в составе России? (анализ одного-двух примеров на выбор семинариста – Кавказ, Сибирь, Крым, Дальний Восток, «крайний север», Калининград и т.п.) 14.13 KB
  Население регионов все активнее пытается привлечь внимание Центра к своим социальноэкономическим и экологическим проблемам; все большее число людей обращают внимание на региональные культурные особенности и проявляют интерес к истории своего края. Предварительные результаты последней переписи населения проведенной в октябре 2010 года свидетельствуют о том что в графе национальность жители ряда регионов указывали новые национальные самоидентификации.
75894. Понятие «центр» - «периферия» в современной России и их границы 15.2 KB
  Результаты многочисленных социологических исследований показывают что такие ощущения присущи населению субъектов РФ вне зависимости от их географического положения и связаны они во-первых с повсеместными представлениями об удаленности интересов и политических решений центра от насущных проблем периферии и во-вторых с уверенностью в том что влиять на центральные интересы и решения фактически невозможно.
75895. Соотношение светской и церковной власти в Древней и Средневековой Руси 14.01 KB
  В Новгородских землях и Смоленских церкви обеспечивались к половине 12 в. К тому же во время феодальной раздробленности авторитет главы церкви значительно вырос. Территориально-административная организация церкви повторяла систему подчинения древнерусских княжеств Киеву один митрополит и несколько.
75896. Сущность российского самодержавия. Когда оно возникло? В чем его отличия от западноевропейских монархий 15.64 KB
  САМОДЕРЖАВИЕ - форма правления, при которой власть всецело и нераздельно принадлежит царю. Идея самодержавия возникла уже в самом замысле крещения Руси, то есть возникновение централизованного государства объединенного единой религией.
75897. Этапы становления и развития представительной власти в России: вече, Земский собор, Государственная Дума 14.92 KB
  ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СОВЕТ законосовещательный орган созданный при Александре. СЪЕЗД СОВЕТОВ представительный и законодательный орган в СССР состоял из Союзного Совета и Совета Национальностей. В НАСТОЯЩЕЕ ВРЕМЯ к представительным органам РФ относятся после 1993 г: Федеральное собрание высший представительный орган законодательные органы субъектов РФ органы местного самоуправления.
75898. Советская власть: теория и практика. Ленинская идея Советов и ее реализация 29.69 KB
  К сожалению с принятием Конституции 1936 года указанная определяющая особенность Советской власти была утрачена и с этого времени постепенно начала меняться классовая природа государственной власти. Большинством правящей партии большинством рабочего класса и большинством народа не был осознан советский принцип организации власти как власти формируемой в трудовых коллективах. Советский характер власти был вроде бы юридически закреплен но лишь по форме а не по существу. Организация власти не была увязана с организацией экономической...
75899. Принципиальные изменения в российском конституционном праве в 1990-2000-е гг.: дрейф в сторону авторитаризма 26.58 KB
  Следствием запрета КПСС стало разрушение всей прежней системы власти которая в меньшей степени коснулась низов политического класса но имела самые радикальные последствия для его верхушки. Запрет КПСС вызвал: ликвидацию традиционных институтов советской власти; ликвидацию института номенклатуры с ее порядком подбора и продвижения руководящих кадров для всех сфер жизни общества; передачу полномочий союзных органов власти российским и другие. Вакуум образовавшийся после распада СССР был одновременно и шансом и угрозой для новой власти....
75900. Россия как федерация: de jure и de facto. Правовой и фактический статус субъектов федерации 18.21 KB
  Правовой и фактический статус субъектов федерации. Принцип равноправия субъектов РФ провозглашенный в федеральной Конституции при последовательном его проведении предполагает построение симметричной федерации. Причем нынешняя асимметрия Российской Федерации вызвана во многом объективными причинами в первую очередь экономическими политическими историческими. Правовое положение субъекта Российской Федерации определяется Конституцией Российской Федерации.
75901. Особенности формирования и деятельности вооруженных сил современной России. Военные реформы в России 18.04 KB
  Направления реформы: Сокращение срока службы по призыву В декабре 2000 года Путин заявил: Армия должна быть профессиональной. Эти изменения в частности предусматривают сокращение с 2008 года срока военной службы по призыву с 24 до 12 месяцев С осени 2007 года россиян стали призывать в армию на 18 месяцев с 1 января 2008 года на 12 месяцев. Увеличение числа контрактников Улучшение материального положения военнослужащих и военных пенсионеров Введение альтернативной службы В 2002 г. Государственная Дума приняла закон согласно...