59033

М. Метерлінк. Синій птах - лірична оповідь про пошуки щастя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: проаналізувати філософські роздуми автора про велич навколишнього світу в якому живе людина про бажання пізнати таємниці речей і щастя постановку ним питань загальнолюдської моралі; донести учням гуманізм письменника...

Украинкский

2014-05-03

38 KB

0 чел.

Конспект уроку

М. Метерлінк. "Синій птах" - лірична оповідь про пошуки щастя

Мета: проаналізувати філософські роздуми автора про велич навколишнього світу, в якому живе людина, про бажання пізнати таємниці речей і щастя, постановку ним питань загальнолюдської моралі; донести учням гуманізм письменника; продовжити роботу над формуванням загальнонавчальних навичок і вмінь; виховувати високі духовні цінності.

Хід уроку

1. Установчо-мотиваційний міні-модуль

1 (10 хв.)

1. Бесіда

- Що таке щастя?

(за сл. Ожегова: 1) почуття повного задоволення; 2) успіх, удача.

- Чи може бути одне щастя на всіх? У всіх одне? Однакове?

- Щастя - це істина? (Шлях до істини нікому не дається легко).

- Як ви розумієте вислів "пошуки щастя"? Чи можна його знайти?

- Щастя десь живе, існує відокремлено від людини?

- Свого часу Горацій сказав, що людина народжена, щоб бути щасливою. Хто повинен принести чи дати це відчуття?

2. Слово вчителя

- Дати відповіді на ці запитання намагалося багато різних людей, в тому числі й передовсім письменників. Одним з них був бельгійський драматург, лауреат Нобелівської премії М. Метерлінк.

2 (20 хв.)

3. Оголошення теми та мети уроку

4. Робота в зошитах

(Записати тему уроку та скласти короткий конспект за виступами учнів).

- Ранні твори сповнені песимізму.

- Творчість Метерлінка - це втілення в життя його власних засад, які він обґрунтував у трактаті "Скарби для смиренних".

- Теорія "театру мовчання" або "театру смерті".

Головне у житті - не слова, а внутрішня мова, внутрішні почуття і голоси.

- Два плани життя: реальний і справжній (потойбічний), який треба осмислити.

- Образи-символи, символи ідеї.

- П'єса "Сліпці". Висновок: якщо людство не поверне собі віру - воно загине.

- Другий період творчості - після 900-х років: герої стають активними, здатними боротися за своє щастя.

- "Театр любові". Метерлінк - прогресивний романтик.

- Філософська драма-казка "Синій птах" - втілення нових поглядів Метерлінка на життя.

5. Виступи учнів, які мали індивідуальні завдання до уроку:

життєвий шлях Метерлінка,

рання творчість,

теорія "театру мовчання",

образи-символи в творчості Метерлінка,

другий період творчості,

"театр любові".

3 (10 хв.)

6. Ознайомлення з сюжетом п'єси.

2. Змістовно-пошуковий міні-модуль

1 (10 хв.)

Бесіда за змістом казки "Синій птах".

- Чому саме Тільтіль і Мітіль повинні знайти Синього Птаха? (Щирими, безпосередніми, добрими є тільки діти, вони чисті та безгрішні).

Для чого їм потрібен птах? (Допомогти хворій дівчинці).

- А що з нею? (Вона хоче бути щасливою).

- Що символізує собою Синій птах? (Людське щастя).

- Чому саме синій? (Синій - колір життя: вода, де зародилося життя, чисте небо, голуба (синя) планета Земля).

- Чому птах? (Думки про щось високе, бажане, але далеке і недосяжне. Птаха, як і щастя, неймовірно важко піймати і ще важче втримати).

- Які ще образи-символи є в п'єсі і що вони символізують?

(Пес - втілення відданості, готовності до самопожертви.

Кішка - втілення улесливості, підступності, зрадництва.

Хліб - слабкодухість, боягузтво.

Вогонь - бездумна відчайдушність.

Душа Світла - уособлює справедливість, символ пізнання нового).

- Чому Душа Світла не завжди може бути поруч, разом з дітьми? (Зовсім як у житті: бачити лише істини теж буває дуже важко).

- В який часовий простір потрапляють діти? (У минуле, майбутнє, теперішнє).

Про що це свідчить: три виміри часу? (Щастя - поняття вічне, до нього завжди прагнули люди і будуть шукати його завжди).

2 (10 хв.)

- Що побачили діти насамперед? (Душі предметів).

- За допомогою чого? (Чарівної зеленої шапочки з чудовим діамантом, яку подарувала фея).

- Для чого потрібна ця шапочка? (Щоб прозріти, побачити приховану істину. Людство осліпло і не помічає багато чого навколо себе).

- Як говорить про це фея Берилюна? ("Потрібно бути сміливими, потрібно уміти бачити і те, що не лежить на поверхні").

- Чиї душі першими побачили діти і чому саме їх? (Хліб, Вогонь, Молоко, Цукор - першооснова елементів).

- Чому герої казки бояться, що людина знайде Синього Птаха? (Вони втратять власну незалежність).

3. Контрольно-смисловий міні-модуль

1 (10 хв.)

- Який художній прийом використовує автор для пошуку героями щастя? (Подорожі).

(Діти спостерігають "невидиме щастя предметів", і це відкриває чарівність життя. Потрібно уміти сприймати всі ті радощі, які воно дарує щодня.)

- Які таємниці пізнають діти?

- У країні Спогадів? (Про моральний обов'язок перед тими, хто пішов з життя).

Природа зберігає в собі багато невідомого людям, і берегинею її таємниць у п'єсі є Ніч. Вона надійно стереже двері, за якими вони заховані.

- У палаці Ночі? (Ніхто не має права завадити людині пізнати те, що зачинене за дверима. Двері - символ незнання, порогу, що приховує таємниці).

Тільтіль пізнає красу ночі, зірок, солов'їний спів, світлячки, роси, нічні аромати.

- У Лісі? (Силу людини, її перевагу над іншими силами природи підтверджують слова Духу Дуба).

- Від чого буває страх у людини? (Від незнання, бо невідоме змушує людину боятися навколишнього світу).

- На кладовищі? (Розуміння вічності і безперервності життя. Буття не припиняється, воно лише набуває інших форм. Замість жахів постає прекрасна картина саду, гімн Сонцю і Життю).

- Сади Блаженства. (Пізнати їх - означає пізнати самого себе. Щоб осягнути істину, треба мати силу волі перебороти в собі слабкість, бути цілеспрямованим, непохитним у досягненні мети, не піддаватися спокусі Блаженства Бути Багатим, Блаженства Нічого Не Знати та ін.).

- А які ще Блаженства там живуть? (Блаженство Бути Здоровим, Блаженство Дихати Повітрям, Блаженство Любити Батьків тощо).

- Царство Майбутнього. (Це гімн людині, її безмежним і прекрасним можливостям, це віра драматурга в те, що людина зуміє розкрити таємниці природи і зробити життя щасливим).

4. Адаптивно-перетворювальний міні-модуль

1 (5 хв.)

Метерлінк стверджує, що людина не вирішує свою долю, але вона має високе призначення у житті: вона мусить залишити після себе слід на землі. Про це свідчить відповідь Дитяти на запитання, що будуть робити діти, які сплять:

"... вони неодмінно мають із чимось прийти на Землю - з порожніми руками туди не пускають..."

- Пробудження (наближення казкових ідеалів до повсякденного життя: сусідка нагадує фею, її хвора донька - Душу Світла...).

- Чому Синій Птах випурхнув з рук і полетів? (Бо щастя - це мить, це мрія кожної людини і всього людства, але цілком щасливою людина, мабуть, не буває).

- Чому діти так і не знайшли Синього Птаха? (Процес пізнання - нескінченний. Істина не може бути пізнана раз і назавжди).

- А де вони знайшли свого Синього Птаха? (У себе вдома, а не в казці: це горлиця, яка живе в клітці. Сама по собі вона не приносить щастя, але, віддавши птаха хворій дівчинці-сусідці, Тільтіль зробив її щасливою, і вона одужала).

5. Системно-узагальнювальний міні-модуль

1 (5 хв.)

Висновок.

- То в чому ж полягає щастя? (Не лише в пізнанні природи і світу, в осягненні істини; воно - в добрих справах, допомозі нужденним).

Напевно, у кожного своє, особисте, неповторне щастя. Людина щаслива настільки, наскільки сама це відчуває. І кожен в змозі відшукати саме свого Синього Птаха. Можливо, живе він зовсім поряд.

- Що, крім щастя, символізує Синій Птах? (Віру в можливість пізнання світу людиною, в те, що для пізнання істини потрібні чисті руки і світла душа. А Синій Птах повинен служити не комусь одному, а всім людям).

6. Контрольно-рефлексивний міні-модуль

1 (10 хв.)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

35942. Виды неразрушающего контроля 53 KB
  Виды неразрушающего контроля Типовая программа диагностики предусматривает использование различных методов контроля прежде всего методов неразрушающего контроля. Классификация видов НК в соответствии с ГОСТ 1835379 основана на физических процессах взаимодействия поля или вещества с объектом контроля. Каждый из видов НК подразделяют на методы отличающиеся следующими признаками: характером взаимодействия поля или вещества с объектом определяющим соответствующие изменения поля или состояния вещества; параметром поля или вещества...
35943. PR-информация 53.5 KB
  PR информация PRинформация как разновидность социальной информации Характеристики PRинформации Связи с общественностью оперируют социальной информацией одним из наиболее сложных и многообразных типов информации связанных с обществом и человеком. Таким образом источник социальной информации человеческая деятельность. Основными признаками PRинформации отличающими её от других видов социальной информации являются признаки инициированности оптимизированности селективности.
35946. Постмодернизм как теоретико-литературная проблема. Постмодернизм в современном литературном процессе 51.5 KB
  Естественно в этой связи самой важной чертой постмодернистской поэтики оказывается так называемая интертекстуальность. Интертекст особое пространство схождений бесконечного множества цитатных осколков разных культурных эпох. В таком качестве интертекстуальность не может являться чертой мировосприятия художника и никак не характеризует его собственный мир. Интертекстуальность в постмодернизме бытийная характеристика эстетически познаваемой реальности.
35947. Основное общее образование – вторая ступень общего образования 51 KB
  Федеральный компонент государственного стандарта общего образования направлен на приведение содержания образования в соответствие с возрастными особенностями подросткового периода когда ребенок устремлен к реальной практической деятельности познанию мира самопознанию и самоопределению. Федеральный компонент направлен на реализацию следующих основных целей: формирование целостного представления о мире основанного на приобретенных знаниях умениях навыках и способах деятельности; приобретение опыта разнообразной деятельности индивидуальной...
35949. Синтетическая теория эволюции 50.5 KB
  Она представляет собой учение об эволюции органического мира разработанное на основе данных современной генетики экологии и классического дарвинизма. В разработку синтетической теории эволюции внесли вклад многие ученые. Основные положения синтетической теории эволюции в общих чертах можно выразить следующим образом: Материалом для эволюции служат наследственные изменения мутации как правило генные и их комбинации.
35950. Роман Ф.М. Достоевского «Бедные люди» 42 KB
  Достоевский возмущен тем что для маленького человека главное в жизни вещь Акакий Акакиевич в Шинели Гоголя. Достоевский пишет Антишинель. Достоевский наделяет героя амбициозностью. Достоевский в течение написания романа сам становится писателем.