59071

Повторення вивченого про спілкування і мовлення. Ситуація спілкування та її складові

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поновити в памяті учнів те що відомо їм про відмінності між мовленням та види мовленнєвої діяльності про мовленнєву ситуацію; розвивати в учнів логіку мислення звязне мовлення; виконувати правила етикету.

Украинкский

2014-05-03

30.5 KB

4 чел.

Конспект уроку

Повторення вивченого про спілкування і мовлення. Ситуація спілкування та її складові

Мета: поновити в пам'яті учнів те, що відомо їм про відмінності між мовленням та види мовленнєвої діяльності, про мовленнєву ситуацію; розвивати в учнів логіку мислення, зв'язне мовлення; виконувати правила етикету.

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Розвиток зв'язного мовлення

1. Прослухайте казку

Знахар

Колись давно люди мало жили, бо не вміли рятуватися від хвороб. Про першого на землі знахаря є така казка.

Служив у аптекаря бідний хлопець. Якось приніс аптекар білу гадюку й наказав слузі її засмажити. Але самому не їсти.

Хлопець засмажив гадюку й попробував, чи не забув посолити. Вийшов надвір і чує, що квіти, дерева, птахи й тварини говорять, як люди. І він їхню мову розуміє.

Наказав аптекар слузі взяти кошика та йти з ним у луг збирати зілля. Нахилився хлопець до квітки, а вона листочком шелестить. Той шелест - як слова, і він їх розуміє. Квітка хлопцеві сказала, що лікує застуду. Той кивнув і зірвав її.

Аптекар це спостеріг і усе зрозумів: відтяв слузі язика, відрубав руки і прогнав.

Довго блукав німий каліка лісом. Якось почув щебетання двох пташок. Колінця їхнього щебету були як слова. Хлопець їх зрозумів.

- Чула, що царівна тяжко захворіла? - щебече перша пташка.

- Чула. І знаю, як її вилікувати, - відповіла друга.

- А як? А як? - запитує перша.

- Завтра вранці випаде така роса, що всі недуги лікуватиме...

Наступного ранку німий каліка змастив росою культі рук - руки й виросли. Змочив у роті язик - і той відріс.

Тоді набрав у коновку тієї роси, пішов до царського палацу, сказав цареві купіль для хворої зготувати. Накрапав у ту купіль роси. Царівна скупалася і видужала.

Вдячний цар видав свою дочку за хлопчину заміж. Став хлопець знахарем. Багатьох він вилікував, життя продовжив.

2. Бесіда з учнями

Чого хлопець набув, скуштувавши зміїного м'яса, - знання мови рослин і тварин, чи здатності мовлення за допомогою їх мови?

Що втратив, позбувшись язика, - знання мови рослин і тварин, людей, чи здатності спілкуватися, тобто спроможності мовлення? Чи можливим є мовлення без знання мови? Чи завжди знання мови забезпечує можливість мовлення?

3. Робота з підручником. Розгляд таблиці за вправою 15

Які існують дві основні форми мовлення? Назвіть чотири основні види мовленнєвої діяльності.

Що ми робимо, коли сприймаємо

а) усне висловлювання; б) письмове мовлення?

Що ми робимо, коли створюємо

а) усне висловлювання; б) письмове мовлення?

Від чого залежить характер нашого мовлення?

Назвіть складові поняття "мовленнєва ситуація".

4. Скориставшись таблицею, визначити тему, основну думку та форму можливого висловлювання, уявивши, що ви прийшли:

- до шкільної бібліотеки; до книгарні;

- до аптеки; до поліклініки;

- на засідання мовного гуртка.

5. Скласти першу репліку діалогу, в який ви вступите за поданих нижче ситуацій. Зорієнтувавшись у ситуації, скористайтесь таблицею. Які ввічливі слова ви використаєте?

Ви хочете купити в книгарні книжечку, останній примірник якої виставлено на вітрині;

- ви знайшли у вагоні поїзда метро кимось загублену парасольку;

- ви прийшли до цирку, не маючи квитка на виставу;

- ви прийшли відвідати хворого однокласника.

6. Прочитати. У спілкуванні з ким може бути використане кожне з поданих звернень? У якій обстановці (офіційній чи неофіційній?)

Людмило Семенівно! Пані Оксана! Оксанко! Тітонька Василино! Люба моя Василинка! Громадянко Василенко Тетяно! Вельмишановна добродійко Валентина Ткачук!

7. Скласти репліку діалогу з використанням відповідних до ситуацій етикетних формул, висловивши вдячність:

- матері за смачну вечерю в колі сім'ї;

- учителеві за позаурочну допомогу в навчанні;

- улюбленому письменникові за його творчість;

- сестрі (брату) за подарунок на день народження.

8. Скласти і "проговорити" за особами діалог, який міг би відбутися між однокласниками, котрі вперше після літніх канікул зустрілись на шкільному подвір'ї. Використати відповідні етикетні формули.

ІІІ. Підсумок уроку

Що таке мова і мовлення?

Які існують форми мовлення? А види мовленнєвої діяльності?

З чого складається мовленнєва ситуація?

IV. Домашнє завдання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78688. Управление рисками инвестиционных проектов в пищевой промышленности 2.75 MB
  В третьей главе диссертации Методические аспекты управления рисками инвестиционных проектов в пищевой промышленности выявлены методы защиты от рисков; разработаны механизмы оптимизации защитных мероприятий реализуемых при...
78689. Роль инновационных социотехнических систем в переходе к устойчивому развитию (философские аспекты) 2.79 MB
  Современное общество, подобно современному программному обеспечению, характеризуется как общество, структуры которого подвергаются постоянному обновлению. Находясь в подвижном состоянии, общество обновляет и трансформирует все свои системы, постоянно приближаясь к наиболее комфортному состоянию.
78690. Восстановление и развитие школьной системы в Нижнем Поволжье в 1945–1953 годов 2.6 MB
  Исследование проблемы восстановления и развития школьной системы в 1945–1953 гг. представляется возможным на примере одного из типичных регионов страны – Нижнего Поволжья. Масштабы разрушений и механизм их преодоления, сложившиеся в регионе, являлись типичными для всего Советского Союза...
78691. Воспитание гуманистического отношения к природе у учащихся в процессе изучения естественнонаучных дисциплин 943 KB
  Объект исследования: процесс воспитания гуманистического отношения к природе у учащихся средней и старшей ступеней общеобразовательной школы в ходе освоения ими содержания естественнонаучных дисциплин. Предмет исследования: педагогические средства, условия, факторы успешности процесса воспитания...
78692. ФАКТОР СОЦИАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ В ИНСТИТУЦИОНАЛЬНОМ КОНТЕКСТЕ СОВРЕМЕННОЙ РОССИИ 246.77 KB
  Конец прошлого столетия в Российской Федерации характеризуется такими понятиями, как: политически нестабильная обстановка, экономический дефолт и демографический кризис. Как правило, за черной полосой наступает белая, поэтому на данный момент времени можно смело утверждать...
78693. ОЦЕНКА ЭФФЕКТИВНОСТИ ПРОЕКТОВ И ПРОГРАММ РЕНОВАЦИИ ЖИЛИЩНОГО ФОНДА 3.06 MB
  Целью диссертационного исследования является разработка методики оценки эффективности проектов реновации жилых зданий с учетом интересов субъектов инвестиционного процесса, и решение на этой основе вопросов экономического обоснования и формирования программ реновации жилищного фонда.
78694. «Северный край» - печатный орган оппозиции губерний Севера и Верхнего Поволжья конца XIX – начала XX веков 1.23 MB
  Конец XIX – начало XX в. для российской печати стали временем количественного и качественного роста. Данная тенденция в полной мере характерна и для столичной, и для провинциальной журналистики. Причин перехода отечественной прессы на новую ступень эволюции в это время несколько.
78695. Методические основы оценки конкурентной позиции предприятия на примере рынка водки г. Москвы 1.55 MB
  Между тем разработанные механизмы оценки взаимодействия конкCрентной и внутренней среды предприятия не позволяют определять эффе:тивность решений с точки зрения улучшения или укрепления конкурентной позиции предприятия относительно других производителей.
78696. МЕТОДИЧЕСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ОЦЕНКИ АССОРТИМЕНТНОЙ ПОЛИТИКИ ПРЕДПРИЯТИЙ МЕБЕЛЬНОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ 1.36 MB
  Практика реформирования экономики России наглядно продемонстрировала, что недооценка микроэкономических предпосылок роста реального сектора экономики может привести к негативному влиянию на экономическое развитие, к значительным потерям ресурсов и увеличению продолжительности реформ.