59072

Повторення вивченого про текст. Види звязку речень у тексті (практично). Складний план готового тексту

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поновити в памяті учнів відоме про мовлення його форми і текст; ознайомити учнів із видами звязку речень у тексті вчити учнів складати складний план розвивати логічне мислення мовлення виховувати любов до рідного слова.

Украинкский

2014-05-03

32.5 KB

8 чел.

Конспект уроку

Повторення вивченого про текст. Види зв'язку речень у тексті (практично). Складний план готового тексту

Мета: поновити в пам'яті учнів відоме про мовлення, його форми і текст; ознайомити учнів із видами зв'язку речень у тексті, вчити учнів складати складний план, розвивати логічне мислення, мовлення, виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: таблиці зв'язку речень.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

II. Робота з класом.

1. Прослухайте. Чи можна сказати, що подані речення утворюють текст? Пригадайте визначення тексту.

Лікувальні властивості багатьох рослин були відомі з давніх-давен.

Задовго до нашої ери лікарські рослини використовувались у Єгипті, Китаї та Індії. Давньогрецький лікар Гіппократ у своїх працях розказав про медичне застосування 236 рослин. У європейських медиків інтерес до цілющих рослин починає виявлятися у ХІV-ХV століттях.

Цілющий вплив лікарських рослин пояснюється тим, що в їх листках, стеблах, коренях, квітках або плодах є вітаміни, пахучі, зв'язуючі, отруйні та інші речовини. Вони виробляються рослиною в певний час її життя. Тому треба точно знати, коли збирати рослини.

Для українців застосування лікарських рослин є традиційним. Настої та масті з них здавна використовувались у кожній родині, а вміння розпізнавати та застосовувати цілющі рослини передавалось віл покоління до покоління. (З довідника).

2. Подані речення записати в такій послідовності, щоб вони утворили текст. Визначити тему й основну думку тексту. Добрати до нього заголовок.

Пішов хворий до мудрого Лиса. В ніс ударив йому такий милий запах, що голова відразу перестала боліти. Та де її ведмедеві взяти? З того часу, як заболить у ведмедя голова, він йде на пасіку. Той умів лікарювати. Ведмідь спитав: "Бджілочки! То у вас не материнка пахне?" Лис порадив ведмедеві понюхати материнку. Ведмідь зразу ж всадив лапу до вулика. Раз у ведмедя страшенно розболілася голова. Якось зайшов ведмідь до бджіл на пасіку. "Материнка, материнка", - загули бджоли хором.

3. Прочитати текст, вказати в ньому зачин, виклад та кінцівку. Визначити, яким видом зв'язку речення тексту пов'язані між собою. З'ясувати тему та основну думку тексту. Дібрати заголовок. Які мікротеми можна виділити в тексті? Які теми співвідносяться з абзацами?

Медоносна бджола належить до групи так званих гуртових комах, які живуть сім'ями. У бджолиній сім'ї кілька десятків тисяч робочих бджіл, одна матка і порівняно невелика кількість трутнів.

Будова внутрішніх органів бджоли складна. Серед них можна розрізнити органи травлення, органи кровообігу, дихання та виділення. До цього переліку слід додати воскові залози.

Орган захисту робочої бджоли - жало. Воно сховане під черевцем. Там же, унизу черевця, знаходяться отруйні залози. З них у заподіяну жалом ранку виливається отрута.

Бджолина отрута на різних людей і тварин діє по-різному. Найчутливішими до неї є коні. Іноді кінь гине від ужалень десятка бджіл. Для більшості людей отрута цих комах нешкідлива. Вона викликає лише біль та незначний набряк, який швидко проходить.

Улітку у сильній бджолиній сім'ї близько 70 тис. робочих бджіл. На зміну старим постійно виводяться з лялечок молоді, таким чином, бджолина сім'я постійно оновлюється. (З дитячої енциклопедії).

4. Пояснення вчителя.

Текст - це група речень, об'єднаних темою та основною думкою. Заголовок тексту є співвідносним темі або основній думці. Речення в тексті розташовані в послідовності, необхідній для розкриття теми.

Речення можуть бути пов'язані послідовним (ланцюговим) або паралельним зв'язком.

При ланцюговому зв'язку кожне наступне речення за змістом залежить від попереднього. Думка, виражена в попередньому реченні, розвивається, конкретизується, розширюється в наступному. Ланцюговим зв'язком поєднані речення поданого в попередній вправі тексту.

При паралельному способі зв'язку кілька речень, наступних за змістом, залежать від єдиного речення.

Обидва способи зв'язку увиразнюють схеми:

Послідовний (ланцюговий) спосіб зв'язку

1 речення ----- 2 речення ----- 3 речення

Наприклад: їжаків на території України живе аж чотири види. З цих чотирьох видів найвідомішим є європейський їжак. Його часто можна зустріти в лісі, в гаї, у парку.

Паралельний спосіб зв'язку

Білка дуже красива тварина. Улітку вона руда. Узимку білка сіра. Але тваринка завжди гарна. Вона спритна, граціозна, витончена.

Щоб скласти план тексту, слід визначити його мікротеми. Мікротеми - це частини загальної теми тексту. Дати чіткі й стислі визначення мікротеми тексту - значить скласти його план.

Мікротема розкривається в одному абзаці.

5. Прочитати. Визначити тему тексту, з'ясувати його мікротеми. Давши мікротемам назви, скласти план тексту (складний). За планом усно переказати текст.

Неможливо перерахувати всі трави й квіти, що чарівними килимами, скатертинами й ковдрами покривають степи, узлісся, схили гір. Та є серед цього розмаїття рослини, які серцю українця особливо дорогі.

Улюблена рослина українців - барвінок. Його листя залишається зеленим і морозної зими, і спекотної літньої пори. Вважалося, що той, хто посадить барвінок у себе на подвір'ї, обов'язково дочекається щастя.

У далеку подорож українець завжди брав пучок чебрецю. Його гострий аромат нагадував про тепло рідної домівки. У народі чебрець називають "богородицькою травою", "материдушкою". Чебрець широко застосовується в народній медицині для лікування простудних хвороб. Пасічники вважають чебрець одним із найкращих медоносів.

Давню славу має євшан-зілля. Хто мав при собі цю траву, ніколи не забував про рідну землю.

Рослинний світ України невимовно багатий. Кожна травинка, стеблинка, листочок і квіточка є неповторними.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18858. Готический собор – образ христианского мира (Соборы Шатра,Парижа, Реймса.) 26.09 KB
  Готический собор образ христианского мира Соборы ШатраПарижа Реймса. Периодизация французской готики: Зарождение готики. 30е гг. 12в. Расцвет готики. 13в. Поздняя готика. 1415 вв. Название появилось в Италии. Готическое варварское плохое; от пле...
18859. Брутализм, необрутализм 20.48 KB
  Брутализм необрутализм от англ. brutal грубый направление современной архитектуры зародившееся в 1950х гг. в Великобритании архитекторы А. и П. Смитсон и затем распространившееся в Западной Европе США и Японии. Характерно стремление к обнажению конструктивной схемы по
18860. Русская иконопись XII – XVII в. Домонгольская икона, Андрей Рублёв, Дионисий, Симон Ушаков 24.83 KB
  Русская иконопись XII XVII в. Домонгольская икона Андрей Рублёв Дионисий Симон Ушаков. Все основные иконографические типы Русь унаследовала от Византии. Поэтому для людей не особо искушенных в искусстве русская икона мало чем отличается от византийской. Те же типы Бого...
18861. Европейский классицизм 20.97 KB
  Европейский классицизм. Настало время и высокий мистицизм готики пройдя через испытания ренессанса уступает место новым идеям основанным на традициях древних демократий. Стремление к имперскому величию и демократическим идеалам трансформировалась в ретроспекцию п
18862. Уильям Моррис и «Движение искусств и ремёсел» 26.64 KB
  Уильям Моррис и Движение искусств и ремёсел. Движение искусств и ремёсел Arts Crafts английское художественное движение викторианской эпохи кон. 19 в. участники которого занимались ручной выработкой предметов декоративноприкладного искусства стремясь к сближению
18863. Микеланджело Буонарроти (Michelangelo Buonarroti; иначе Микеланьоло ди Лодовико ди Лионардо ди Буонаррото Симони) 24.74 KB
  Микеланджело Буонарроти Michelangelo Buonarroti; иначе Микеланьоло ди Лодовико ди Лионардо ди Буонаррото Симони 1475-1564 итальянский скульптор живописец архитектор и поэт. В искусстве Микеланджело с огромной выразительной силой воплотились как глубоко человечные полные героиче
18864. Русское барокко. Окно в Европу 29.03 KB
  Русское барокко. Окно в Европу. Барокко стиль зародившийся в конце XVI в. в Италии в Европе был распространен до начала XVIII в. в Латинской Америке отчасти в Северной Америки и Азии в XVII XVIII вв. Основополагающая черта синтетичность. Искусство барокко отличается динами
18865. Немецкое Возрождение. А.Дюрер, Г.Гольбейн 24.43 KB
  Немецкое Возрождение. А.Дюрер Г.Гольбейн. Развитие немецких городов запаздывало даже по отношению к Нидерландам и немецкий Ренессанс сформировался в сравнении с итальянским на целое столетие позже. На примере творчества многих художников XV в. можно проследить как фор
18866. Скандинавская традиция Алвар Аалто 22.6 KB
  Скандинавская традиция Алвар Аалто. Годы жизни: 1898-1976 Основная информация: Выдающийся финский архитектор. Представитель функционализма близкого органической архитектуре. Его постройки общественные промышленные сооружения жилые дома церкви и выставочные павиль