59073

Повторення вивченого про типи і стилі мовлення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Про що в тексті розповідається Що в ньому описується Щодо чого наводиться в тексті роздум Чому складено оцінку Назвати відомі вам типи мовлення. Який тип мовлення є у тексті основним а який допоміжним.

Украинкский

2014-05-03

31 KB

5 чел.

Конспект уроку

Повторення вивченого про типи і стилі мовлення

Мета: поновити в учнів знання про типи і стилі мовлення; вдосконалювати вміння їх розпізнавати; навчати учнів правильно висловлювати і будувати думку; розвивати мислення; виховувати любов до природи рідного краю.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

II. Робота з класом.

1. Прочитати текст. Визначити його тему, основну думку. Про що в тексті розповідається? Що в ньому описується? Щодо чого наводиться в тексті роздум? Чому складено оцінку? Назвати відомі вам типи мовлення. Усно переказати уривок, що є описом.

Був кінець осені. Земля промерзла, негустий сніжок сухо шерхотів по асфальту, зміївся під пронизливим вітром.

Смеркало рано. Ми сиділи вдома, уроків не було, тож читали. Батьки поїхали на ділянку в чотири сотки, де вже другий рік стояла хатинка на бетонних стовпах, так звана дача. Влітку пололи бур'яни і поливали, на зиму деревця молодого садка треба було обв'язати од зайців хоч старими газетами.

Батьки повернулися додому вже поночі, замерзлі і якісь загадкові. У мами під шубою щось попискувало.

Виявляється, на ділянку прибилася з малям якась бездомна собака, її нагодували. Коли вона збиралася йти, цуценя залишилось. Собака побігла, тоді повернулась за щеням, але воно не пішло. Довелося батькам за-брати його з собою, тому що кинути його напризволяще їм і на думку не спало.

Песик був дуже кумедний, схожий на плюшеву іграшку. Він був ніби аж рожевого кольору - крізь пушок виднілася ніжна шкіра. Лапки були в білих "шкарпетках", на грудях мав біленьку маніжку. Назвали його Русиком. Він справді був чудовим.

Русик виявився порядним псом, бо одразу почав проситися надвір. Спочатку ми його виносили на руках, тому що п'ятий поверх був для малого непоборною перешкодою. Коли ж Русик підріс, то терпляче сидів на підвіконні, виглядав, коли хтось повернеться зі школи. Тоді він заходився дзвінким, радісним гавкотом. Ми дуже любили собачку. (За Л. Яриком)

2. Прослухати. Який тип мовлення є у тексті основним, а який допоміжним. Пояснити, як ви це визначили.

У надрах хмари зарокотало, спершу неголосно й нестрашно, а далі голосніше й потужніше. Тоді ліс охнув від жаху - то по ньому вдарило згори.

Аж тоді прокинувся в своєму дуплі сич-громовик. Прокинувся, заворушив крильми, видряпався з дупла і пішов по гілці сухого береста вгору та вгору, сонно поводячи туди-сюди головою. Дощ мив йому маленькі гострі вушка, спинку та крила і лоскотав клинчик хвоста. Краплі води котилися по кривому дзьобові і скапували вниз. Сич повів очима в один бік, в другий - ніде ані пташини, ані дрібної миші.

Блискавиці пролітали йому над самісінькою головою, громи котилися по його спині. Але тут визирнуло молоденьке сонечко. Сич, відчувши різь в очах, заплющився.

Він так і до дупла дійшов по гілці - заплющений. Перед дуплом сич струснув із себе краплі дощу і повільно, вайлувато побрався на постіль з пір'я та сухого листя. (За Григором Тютюнником).

3. Прочитати висловлювання. Хто може бути адресатом кожного з них? У якій ситуації кожне з них може бути використане? Яким чином ситуація та мета спілкування впливають на вибір стилю? Які стилі мовлення вам відомі?

1. Стаття 2071.

Жорстоке поводження з тваринами, що привело до загибелі або каліцтва, а також до знущання над тваринами, здійснюване особою, до якої протягом року було застосоване адміністративне стягнення за такі самі дії; - карається виправними роботами або штрафом у розмірі до сорока офіційно встановлених мінімальних обсягів заробітної плати. (З Кримінального кодексу України).

2. Кут зору ока сови - 160 градусів. Голову птах може обертати на 270 градусів від фронтального положення.

У нічній темряві сова бачить при освітленні 0,000002 люкса. Гострота зору інших птахів може дорівнюватися до зору сови, за умови наявності освітлення у 46000 разів потужнішого. Для порівняння: літнього дня сонце освітлює землю з силою 100 000 люксів. (З довідника).

3. Око! Кругле, вилупкувате, що дивиться некліпно, наче проникаючи в суть усього на світі, - які заповітні таємниці сховані в цій банькуватій совиній голові? Через оцю витрішкуватість, незворушність, філософський спокій, з яким сова озирає світ, її оголосили стародавні греки символом мудрості й пізнання. (З журналу).

4. Усно скласти висловлювання-розповідь у відповідному до мети та спілкування стилі (обсяг - 6-8 речень) про те, як висівається, росте, якого догляду потребує улюблена вами рослина, уявивши, що ви передаєте цю інформацію:

- своїй найкращій подрузі (другу);

- у листі до бабусі;

- в розмові з мамою;

- на уроці ботаніки вчителю.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30903. Регуляция дыхания 30.5 KB
  Регуляция дыхания Главная задача регуляции дыхания чтобы потребление кислорода поставка его тканям за счет внешнего дыхания были адекватны функциональным потребностям организма. Самый эффективный способ регуляции дыхания в целом это регуляция внешнего дыхания. Интенсивность внешнего дыхания зависит от варьирования его частоты и глубины. В регуляции дыхания можно выделить 3 группы механизмов: 1.
30904. Механизмы перестройки внешнего дыхания 32 KB
  Накопление СО2 в крови гиперкапния стимулирует дыхание человек будет дышать глубже и чаще. СО2 вымывается из крови гипокапния . ещё до повышения уровня СО2 в крови. Регуляция тонуса сосудов легких 1 Ведущая роль принадлежит газовому составу крови: понижение содержания в крови СО2 приводит к повышению тонуса легочных сосудов при этом уменьшается количество крови которое успевает обогатиться в легких О2 за единицу времени; увеличение СО2 наоборот уменьшает тонус легочных сосудов а значит повышается кровоток и газообмен.
30905. Пищеварение и его значение 36.5 KB
  Методы исследования пищеварительного тракта : XVIII век начало формирования научных методов исследования пищеварительного тракта и его функций. Все методы подразделяются на: 1. Острые методы : Характерная особенность острых экспериментов результат быстро как правило однократно условия далеки от физиологических . а вивисекционный метод прижизненное вскрытие ; б метод изоляции органов или участков органов перфузия питатательными растворами чувствительность к БАВ; в методы канюлирования выводных...
30906. Виды моторики пищеварительного тракта 49 KB
  Физиологические свойства и особенности гладкой мускулатуры пищеварительной трубки Гладкая мускулатура пищеварительной трубки состоит из гладкомышечных клеток ГМК. Межклеточные контакты ГМК пищеварительной трубки обеспечивает наличие нексусов. ГМК пищеварительной трубки обладают рядом физиологических свойств: возбудимостью проводимостью и сократимостью. Особенности возбудимости ГМК пищеварительной трубки: Возбудимость ГМК пищеварительной трубки ниже чем у миоцитов поперечнополосатой мускулатуры ППМ.
30907. Пищеварение в полости рта 27.5 KB
  Пищеварение в полости рта Секреция в ротовой полости В ротовой полости слюну вырабатывают 3 пары крупных и множество мелких слюнных желез. 1 Время нахождения пищи в ротовой полости в среднем 1618 секунд. Е нормальная микрофлора ротовой полости которая угнетает патологическую. В пределах ротовой полости ферменты слюны практически не оказывают влияния изза незначительного времени нахождения пищевого комка в ротовой полости.
30908. Пищеварении в желудке 38.5 KB
  Железы желудка состоят из трех видов клеток: Главные клетки вырабатывают ферменты; Париетальные обкладочные НCl; Добавочные слизь. Клеточный состав желез изменяется в различных отделах желудка в антральном нет главных клеток в пилорическом нет обкладочных. Стимулирует секрецию желез желудка. Стимулирует моторику желудка.
30909. Пищеварение в 12-перстной кишке 27.5 KB
  За сутки 1525 л панкреатического сока рН 7588. Специфические вещества поджелудочного сока: 1. Ферменты панкреатического сока. Пищеварительные ферменты поджелудочного сока Протеазы поджелудочного сока эндо и экзопептидазы: а Эндопептидазы действуют на молекулу изнутри расщепляя внутренние пептидные связи.
30910. Роль печени в пищеварении 29 KB
  Состав желчи: 1. Специфические вещества: желчные кислоты и желчные пигменты: билирубин основной пигмент у человека придает коричневую окраску; биливердин в основном в желчи травоядных животных зеленый цвет. Роль желчи в пищеварении: 1.Желчные кислоты как компонент желчи играют в пищеварении ведущую роль: эмульгируют жиры активируют поджелудочную липазу обеспечивают всасывание нерастворимых в воде веществ образуя с ними комплексы жирные кислоты холестерин жирорастворимые витамины А D Е К и соли Са2...
30911. Состав и свойства кишечного сока 44.5 KB
  Состав и свойства кишечного сока Сок тонкой кишки Объем суточной секреции 25 л. Сахараза Лактаза Мальтаза Изомальтаза Гаммаамилаза фиксирована к стенке кишки. Фосфатазы Щелочная фосфатаза Кислая фосфатаза Сок толстой кишки рН сока 8590. К специфическим веществам сока толстой кишки относится слизь которая обеспечивает формирование каловых масс.