59085

Природа у поезії Павла Тичини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ознайомити школярів із життєвим та творчим шляхом Павла Тичини удосконалювати навички правильного і виразного читання розвивати образне мислення звязне мовлення; виховувати естетичні почуття любов до природи.

Украинкский

2014-05-03

42.5 KB

1 чел.

Урок українського читання у 4 класі

Природа у поезії Павла Тичини

Тема. Природа у поезії Павла Тичини.

Матеріал уроку: «Павло Тичина» (про нього), П.Тичина «Гаї шумлять», «Хор лісових дзвіночків».

Мета. Ознайомити школярів із життєвим та творчим шляхом Павла Тичини, удосконалювати навички правильного і виразного читання, розвивати образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати естетичні почуття, любов до природи.

Методично-дидактичне забезпечення. Портрет П.Тичини, виставка книг, картки для контролю техніки читання, Пошукові таблиці з читання, картини природи.

Хід уроку.

І. Етап орієнтації.

1. Організація класу.(діти стоять у колі)

- Діти, подивіться скільки гостей прийшло до нас на урок. Давайте привітаємо їх.

Доброго ранку, доброго дня,-

вітаєте ви і вітаю вас я.

Хай плещуть долоньки,

хай тупають ніжки,

працюють голівки і сяють усмішки.

Доброго ранку, доброго дня

Вітаєте ви і вітаю вас я.

- До якого уроку ви приготувалися?

- Над яким розділом працюємо?

- Що зазвичай ми робимо на уроках читання?

2. Робота за таблицями Шульте. Гра «Друкар»

- Надрукуйте ім'я та прізвище автора, з творчістю якого будемо знайомитися на уроці. (Павло Тичина)

3. Контроль техніки читання.

- Прочитайте уривок вірша за 30 секунд.

Осінь така мила,

осінь

славна.

Осінь матусі їсти несе:

борщик у горщику.

Кашка у жменці,

скибка у пазусі,

грушки в хвартушку.

Осінь така мила,

Осінь славна.

ІІ. Етап покладання меті.

1. Ознайомлення учнів з темою і планом уроку.

- От і сьогодні на уроці, тема якого «Природа у поезії Павла Тичини», ми:

Ознайомимось з життям та творчістю Павла Тичини.

Опрацюємо його поезії «Гаї шумлять» і « Хор Лісових Дзвіночків».

Будемо вчитися виразного читання.

Працювати в парах, групах.

ІІІ. Етап проектування.

- Але перед початком роботи, я хочу розкрити вам один секрет. Працюючи злагоджено, уважно, використовуючи свої знання та вміння, спробуємо створити вітальну листівку до найдобрішого, найсвітлішого свята весни. Я впевнена, що ви здогадалися до якого...

- Запрошую вас до роботи.

Очікування учнів.

- Ви отримали картки. Запишіть на них свої очікування від уроку.

IV. Етап організації виконання плану діяльності.

1. Ознайомлення  учнів з життям П.Тичини.

а) Виступ групи «дослідників».

Павло Григорович Тичина народився в селі Піски на Чернігівщині в родині сільського дяка і вчителя «школи грамоти». Його дитинство пройшло у злиднях і нестатках. У сім'ї Тичин росло дев'ятеро дітей, тому Павлусеві з дитинства прийшлося заробляти  на кусок хліба.

Батько Павла Григоровича мав талант педагога. Маленький хлопчик міг годинами сидіти на печі і слухати цікаві розповіді. Саме там він і навчився читати. Багато казок і пісень знала мати - добра, мила жінка, яку дуже любив Павлусь. Вечорам, коли збиралася родина, батько грав на гармонії, а всі співали.

Початкову освіту поет отримав у сільській школі. Він мав неабиякі музичні та вокальні здібності, а любов до музики і художнього слова йому прищепила перша вчителька Серафима Миколаївна Морачевська.

Мав Павло хист і до малювання. Починав малювати вуглиною, пізніше олійними фарбами. Початковий період творчості Тичини припадає на роки навчання в Чернігові. Його твори для дітей виходили у багатьох збірниках і окремими книжками. Це такі твори: „А я у гай ходила...", „Хор Лісових Дзвіночків", казки „Івасик-Телесик", „Дударик".

Прекрасний знавець рідного слова Павло Тичина постійно вивчав мови інших народів. Він знав 15 мов: російську, болгарську, французьку, турецьку та інші. Помер 16 вересня 1967року в Києві. Похований на Байковому кладовищі.

б) Самостійне читання статті «Павло Тичина» (мовчки)

- Ви уважно прослухали розповіді «дослідників». А тепер, прочитавши статтю, зробіть позначки, яка інформація є новою.

в) Робота в парах.

- А тепер хвилинку попрацюйте в парах, придумайте запитання до тексту.

г) Гра «Мікрофон»

(діти самостійно обирають того, хто буде відповідати на їх питання)

д) Самооцінка учнів.

- У кожного з вас є таблиці самооцінки. Намалюйте квіточку на тому числі, яке відповідає, на вашу думку, рівню знань.

2. Підготовча робота до сприймання поезії П.Тичини «Гаї шумлять».

а) Розгляд ілюстрацій.

б) Бесіда.

- Що зображено на картині?

- Яка пора року? Доведіть свою думку.

3. П.Тичина «Гаї шумлять».

а) Слухання вірша «Гаї шумлять» (читає вчитель)

- Яка з ілюстрацій найбільше відповідає змісту вірша?

- Про що розповідається у вірші?

- Від чийого імені ведеться розповідь?

б) Словникова робота.(на картках слова)

Горить, золото, співаючи, нивами, дивуюся, переливами, кохаючи, поколото, тремтить, милуюся, зворушений.

читання слів «луною»;

(я - голосно, усі - тихіше)

читання слів, що римуються.

(складіть слова, які римуються парами)

в) Повторне читання вірша учнями. (мовчки)

г) Вибіркове читання.

- Підтвердить рядками вірша, що героєм є сам автор.

- Які картини природи змальовано у вірші?

- Які почуття переживає автор?

- Прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні.

- Знайдіть і продовжить порівняння:

«купаючи мене, мов...»

«неба край - як...»

«горить-тремтить ріка, як...»

д) Робота в групах.

Складання схеми виразного читання.

І група - перша строфа.

ІІ група - друга строфа.

ІІІ група - третя строфа.

ІV група - четверта строфа.

Перевірка виконаної роботи. (за записами, зробленими на дошці)

е) Робота над виразним читанням, відповідно до складених схем.

є) Читання вірша вголос. Гра «Хлопчики - дівчатка»

є) Самооцінка учнів.

- Оцініть свою роботу. Намалюйте квіточку.

4. Підготовка учнів до сприймання вірша «Хор Лісових Дзвіночків».

- Готуючись до уроку ви працювали у центрах діяльності. Яке завдання у вас було?

а) Центр мистецький.

- Працюючи у мистецькому центрі, ми дізналися, що Дзвіночки - це квіти, які починають цвісти влітку. Вони мають форму дзвіночків, синього кольору, невеликі за розміром. В наш час виведено до сотні різновидів цієї квітки. Дзвіночки або Дзвоники зустрічаються на луках, у лісах, у полі, у дібровах і, навіть, у квітнику. Ми вирішили зобразити її, щоб вам було зрозуміло яка це чудова квітка.

б) Центр читання.

- Ми провели пошукову роботу. Тепер знаємо і хочемо, щоб ви теж знали, що про Дзвіночки, ці прекрасні квіти, писали багато поетів. Послухайте.

Дзиґи-дзвіночки

Водять таночки.

В полі дзвін, в лісі дзвін,

Дзінь-дзілінь, дзінь-дзілінь.

М.Голець.

Хтось співає дінь-дзінь-дзінь,

Пісня лине в голубінь.

Це Дзвіночки звеселяють,

Бджілок-трудівниць скликають.

Н.Файдер.

Між травичкою стовпочки,

На стовпочках, глянь, дзвіночки.

Калатають синьо-цвітні:

- Літо, літо, літо, літо.

О.Лятуринська.

Ми дзвіночками звемося,

Хоч ніхто не чув ніколи,

Щоб хоч раз ми подзвонили

Тими дзвониками в полі

Бо ми квіти ніжно-сині,

В полі нас гойдає вітер,

І беруть медок з нас бджоли

І мохнатий джміль сердитий.

М.Познанська.

Дивні квіти розцвіли в діброві,

Люди їх назвали дзвоники чудові,

Вітер колихає голівоньки сині,

А вони співають пісеньку дитині.

М.Романів.

- Дякуємо вам. А ще в перекладі з мови квітів, коли дарують Дзвіночки виказують почуття вдячності.

5. П.Тичина «Хор Лісових Дзвіночків».

а) Читання вірша підготовленим учнем.

- Послухайте як написав про ці квіти Павло Тичина у своїй поезії «Хор Лісових Дзвіночків»

- Який настрій створює вірш?

б) Читання вірша учнями. Гра «Причеп»

- Які слова дзвенять?

- З якою метою використано повтори?

- Що Дзвіночки славили у своїй пісні?

- До чого закликають хмарки?

в) Самостійна підготовка учнів до виразного читання вголос.

(читання учнями мовчки)

г) Конкурс на кращого читця.

- Прочитайте вірш так, щоб ми почули спів квіточок.

д) Самооцінка учнів.

- Зверніться до карток оцінювання.

V. Етап контрольно-оцінювальний.

1. Гра «Так-ні». (знак +, якщо згодні з твердженням, знак -, якщо не згодні)

Ми ознайомились з творчістю Павла Семеновича Тичини.

Поет народився у селі Пісках на Черкащині.

У своїх віршах Павло Григорович описував своє тяжке дитинство.

У поезії «Гаї шумлять...» передано захоплення, любов, ніжність автора до природи.

«Хор Лісових Дзвіночків». Читаючи його, ми відчуваємо як співає лісова галявина.

(- + - + +)

Перевірте свої записи. Позначте бал.

Чого вчить вас поезія Тичини?

2. Самооцінювання роботи.

- Подивіться на свої картки оцінювання. Намалюйте останню квіточку. Ви їх здасте, я перегляну, теж оціню вашу роботу і повідомлю вам.

3. Домашнє завдання.

с.46-48 навчитися виразно читати вірші, намалювати ілюстрацію до вірша, який найбільше сподобався.

4. Підсумок уроку.

- Я запрошую вас зі своїми квіточками. Якщо очікування справдилися, то прикріпіть їх на нашу листівку.

- Чи все заплановане ми виконали?

(діти за допомогою вчителя складають вітальну листівку)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46335. Расчёт холодильных камер для хранения молочного продукта 99.4 KB
  Искусственное охлаждение можно осуществлять двумя способами: с помощью другого вещества, имеющего более низкую температуру передавая тепло при изменении его агрегатного состояния с помощью специальных охлаждающих устройств холодильных машин и установок.
46337. Общая философия 124.37 KB
  Человеческое сознание старается преодолеть толщу преходящего чтобы выйти к некоей краеугольной бытийной правде существования и предназначения человека на земле. Использование различных приборов и устройств рассматривалось лишь как простое усиление органов чувств человека. Субъективный дух душа сознание отдельного человека так называемый дух для себя . Он существует независимо от человека и общества от их сознания и воли.
46338. Обзор деятельности компании Nissan Motor Co 267 KB
  Компания Nissan Motor Co была создана в декабре 1933 года и получила свое современное название в 1934 году. Первый компактный автомобиль марки Datsun сошел с конвейера в апреле 1935 года. Сегодня заводы компании, производящие автомобили, расположены в 16 странах, официальные продажи осуществляются в 190 странах мира. В компании работает более 180 000 человек. В глобальном модельном ряду компании – более 60 различных моделей.
46339. Разработка и реализация экономико-математической модели расчета стоимости автоперевозок на примере OOO «Heineken» 184.85 KB
  Особенно бурное развитие она получила в период второй мировой войны когда была применена для решения стратегических задач и четкого взаимодействия оборонной промышленности типовых и снабженческих баз и транспорта с целью своевременного обеспечения армии вооружением ГСМ и продовольствием. Подразделения логистики созданы на предприятиях промышленности аграрнопромышленного комплекса транспорта в аппарате НАТО они включаются в состав организационных комитетов по проведению крупных международных соревнований и т. К концу 20 века...
46340. Расчёт и конструирование перекрытия здания 1.51 MB
  Расчёт и конструирование сборной плиты перекрытия Расчётная схема: задаёмся размерами сечения ригеля: Сбор нагрузок: нормативные и расчётные нагрузки на 1 м2 перекрытия: Вид нагрузки нормативная Н м2 коэффициент надёжности по нагрузке расчётная нагрузка Н м2 Постоянная: собственный вес ребристой плиты; вес пола: ц. Высота сечения ребристой предварительно напряжённой плиты
46342. Модернизация бульдозерного оборудования 2.98 MB
  Земляные работы являются самым распространенным видом работ строительного производства. Они применяются в транспортном, гидротехническом, промышленном и городском строительстве, а также в сельском хозяйстве. Вместе с тем они принадлежат к весьма важным видам работ, от качества которых во многом зависит устойчивость и продолжительность службы устроенных на грунтовых основаниях таких инженерных сооружений, как автомобильные и железные дороги, плотины, дамбы.
46343. Обзор конструкций гидротрансформаторов 4.18 MB
  Для предохранения от самопроизвольного включения или выключения передачи в механизмах управления применяются стержневые или шариковые фиксаторы. Специальные клапаны позволяют не только плавно переключать ступени но и производить эти переключения с определенным сдвигом по фазе. В...