59091

Релігія та міфологія давнього Єгипту

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Після цього уроку учні зможуть: називати головних давньоєгипетських богів; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: жрець міф; наводити приклади відбиття в міфах га релігії життя єгиптян; визначати особливості духовного життя в Давньому Єгипті.

Украинкский

2014-05-03

38.5 KB

10 чел.

Урок з історії з використанням мультимедійної дошки

Релігія та міфологія давнього Єгипту

Мета:

Ознайомити учнів із релігійними уявленнями давніх єгиптян, розкрити роль релігії в житті єгипетського суспільства;

удосконалити навички інтерактивного вивчення нового матеріалу;

підвищувати культурний рівень школярів.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: називати головних давньоєгипетських богів; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «жрець», «міф»; наводити приклади відбиття в міфах га релігії життя єгиптян; визначати особливості духовного життя в Давньому Єгипті.

Обладнання: мультимедійна дошка.

Тип уроку. Комбінований.

Структура уроку:

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

III. Вивчення нового матеріалу:

Давньоєгипетські міфи.

Найдавніші культи. «Суд Озіріса».

Релігія в житті єгиптян.

IV Узагальнення і систематизація знань

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування.

На які періоди вчені поділяють історію Давнього Єгипту?

Коли відбулося нове об'єднання Єгипту?

У яку епоху була створена величезна держава Давній Єгипет? Покажіть її на карті.

Схарактеризуйте військо єгиптян.

Розкажіть про релігійну реформу в Єгипті.

Назвіть причини послаблення Єгипту наприкінці II тис. до н. е.

Після розгляду останнього питання можна дати класу творче завдання.

Уявіть, що ви - жрець в одному з храмів Єгипту. Як ви поясните те, що могутність країни підірвана, і вона виявилася безсилою перед натиском ворогів?

Під час виконання завдання доцільно повторити визначення поняття «релігія» і пригадати назви найдавніших форм релігії.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Давньоєгипетські міфи.

Єгиптяни були дивним народом. З одного боку, вони винайшли геометрію, математику, знали астрономію і в усьому полюбляли точність. А з іншого - ніяк не могли навести лад серед власних богів. Мало того, що в кожного міста було своє власне божество, так ще й чимало спільних для всього Єгипту богів - Ра, Озіріс, Ісіда, Тот - у різних місцях відігравали зовсім різні ролі й по-різному один одному підпорядковувалися. Навіть про те, як створювався весь цей світ, єгиптяни думали неоднаково.

Міфологія Давнього Єгипту була дуже складною і заплутаною. Єгипетська держава існувала протягом трьох тисяч років, за цей час кожне місто Єгипту створило свою власну міфологію. Залежно від того, яке місто було столицею, із якого міста походила правляча династія фараонів, офіційно визнавалися головними ті чи інші боги. Так, у Мемфісі найбільше вшановувалася так звана Мемфісська Дев'ятка богів: творець Пта і вісім його дітей, серед яких були бог сонця Атум - око Пта, бог знань Тот - язик Пта, бог родючості Апіс - душа Пта, бог повітря Шу - дихання Пта, богиня вологи Тефнут - слина Пта та інші.

У Геліополі ж уважали, що світ створив Атум. Також він створив першу пару богів - Шу та Тефнут. Їхніми дітьми стали бог землі Геб і богиня неба Нут. Від їхнього союзу народилися Озіріс, Сет, Ісіда, Нефтида. Ці боги складають Геліопольську Дев'ятку.

Першим царем Єгипта його мешканці вважали Атума, після нього царював Шу, потім - Геб. Наступником Геба став його син Озіріс, який одружився на своїй сестрі Ісіді. Озіріс навчив людей рільництву, ремеслам, дав їм закони і привчив шанувати богів.

Метод «Навчаючи - вчуся»

Учням роздаються заздалегідь заготовлені картки, на яких написані імена єгипетських богів:

Картка 1. Ра(Амон-Ра) - бог Сонця.

Картка 2. Тот - бог Місяця.

Картка 3. Хнум - бог родючості.

Картка 4. Сехмет - богиня війни.

Картка 5. Себек - бог води і розливу Нілу.

Картка 6. Озіріс - бог природи, що вмирає та воскресає; бог мертвих.

2. Найдавніші культи. «Суд Озіріса».

Бесіда за питанням.

Чому похорон фараона в Давньому Єгипті обставлявся такою пишнотою?

Велику роль у єгипетській міфології відігравали уявлення про загробне життя як безпосереднє продовження земного, але тільки в могилі. Його необхідні умови - збереження тіла померлого (звідси звичаї муміфікувати трупи), забезпечення житла для нього (гробниці), їжі (принесені живими заупокійні дарунки та жертви).

Скласти уявлення про релігійні вірування давніх єгиптян нам допомагають міфи, перекази про богів, героїв, демонів, духів, що відбивали фантастичні уявлення людей про світ, природу, життя людини.

Особливо популярний міф про Озіріса, одного з найбільш шанованих єгипетських богів. Озіріс був царем Єгипту, молодший брат Сет , убив його, розрубав тіло на чотирнадцять частин і розкидав по Верхньому Єгипту.

Молодший брат Озіріса, Сет дуже заздрив йому, і доки той мандрував по своїм володінням, підготував проти нього змову, знайшовши 72 змовників. Вони таємно виготовили скриню, якій не існувало рівних за красою. Коли Озіріс повернувся, на його честь улаштували бенкет. На бенкеті Сет запропонував скриню в подарунок тому, хто ляже в неї та кому вона підійде за розмірами. Багато хто приміряв скриню, але не було рівних Озірісу за статурою. Йому ж скриня дуже сподобалася, і він вирішив також спробувати. Як тільки бог ліг до скрині, змовники закрили її та залили свинцем, а потім викинули до Нілу. Але скриня не потонула, води віднесли її до країни Бібл. Там дружина Озіріса - Ісіда - відшукала тіло чоловіка і таємно поховала його. Але якось під час полювання Сет випадково знайшов поховання і розрубав тіло Озіріса на шматки та розкидав по всьому Єгипту. Але Ісіда знову зібрала всі шматки тіла докупи і за допомогою своєї сестри Нефтіди і бога підземного світу Анубіса оживила чоловіка. Тіло Озіріса проросло колоссям, і життя повернулося до нього.

Відтоді щовесни, коли з'являються нові пагони, єгиптяни святкують відродження Озіріса.

Однак залишатися з живими після своєї смерті Озіріс уже не міг. Він пішов до підземного царства і почав там правити. Щоночі Озіріс зустрічається з Ра, коли човен бога Сонця повертається із заходу на схід. Простий смертний з'являється перед Озірісом тільки одного разу - коли після смерті суворий, але справедливий суд визначає йому гідну міру покарання або пошани в царстві мертвих. Землю ж Озіріс заповів своєму сину, Гору. Однак перед тим, як Гор став царем, йому довелося вести довгу і важку боротьбу з жорстоким і підступним дядьком, Сетом, у якій він урешті переміг. Сета було вигнано, і він став богом пустелі і зла.

3. Релігія в житті єгиптян.

Самостійна робота з текстом підручника за опорними питаннями.

Із якою метою в Єгипті відбувалися релігійні обряди?

Де відбувалися релігійні обряди?

Як називалися служителі богів?

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Цю частину уроку можна не проводити, тому що закріплення матеріалу відбувалося після кожного питання. За наявності часу можна провести графічний диктант.

Графічний диктант.

Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Правильне твердження учні позначають знаком +, а помилкове - знаком -.

Релігія - це віра в надприродні сили.

Одним із головних богів у єгиптян був бог Сонця Ра.

Єгиптяни вшановували також Озіріса - бога природи, що-вмирає та воскресає, і бога мертвих.

Давні єгиптяни заперечували існування загробного життя.

Для вшанування жерців будували піраміди.

Релігійні обряди проходили в храмах.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Релігія в єгиптян зародилася ще за первісних часів.

Спочатку єгиптяни поклонялися звірам, птахам, крокодилам, зміям, жукам; наділяли надприродними властивостями рослини.

Потім виникла віра в богів, яких часто зображували у вигляді людей зі звіриними, пташиними чи зміїними головами.

Віра в загробне життя вселяла в простих єгиптян надію після смерті потрапити до «країни мертвих», де існує повний достаток; спонукала в усьому коритися фараонові та його чиновникам.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати текст параграфа.

Підготувати повідомлення на теми:

«Як були розшифровані єгипетські ієрогліфи»

«Давній Єгипет - батьківщина сонячного календаря»

«Храми Давнього Єгипту»

«Мистецтво Давнього Єгипту».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75537. Вибір професії. План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів 53 KB
  Активізувати у мові учнів ЛО теми «Вибір професії». Підготувати до самостійного висловлювання про вибір професії та можливість отримана подальшої освіти після закінчення 9 класу.
75538. Вибір професії. Плани на майбутнє 71 KB
  Join together the two hlves of the fmous proverbs nd syings bout work nd peoples occuptions. Work in pirs. The hrdest work is to do nothing. Т: Wht colloctions of words connected with work cn you nme Lets drw Mind Mp.
75539. Вибір професії. Плани на майбутнє. Узгодження часів в англійській мові 60 KB
  We hve to review the words nd word combintions for this topic nd the grmmr: The Sequence of Tenses. By the end of the lesson you should be ble: to operte the words nd word combintions for the topic: Choosing profession People nd Occuptions ; to review the grmmr: The Sequence of Tenses ; to conduct your own dilogues using the given one s n exmple. If you her one of your profession put your hnd up nd cross the word out. the winner is the first student to cross out ll his her words nd shouts Bingo Profession Bingo Pupil\'s grid Professions:...
75540. Даниель Дефо, автор «Робінзона Крузо». Контроль позакласного читання 91.5 KB
  Обладнання: підручник текст для читання The uthor of Robinson Crusoe HO1 True or Flse H02 Personlity Quiz H03 Finish the Sentences H04. Т: The topic of our lesson is Dniel Defoe the uthor of Robinson Crusoe. Пред\'явлення тексту для читання Dniel Defoe the uthor of Robinson Crusoe . Т: Hve you ever red Robinson Crusoe Wht do you know bout the uthor of this book Is the book Robinson Crusoe still red by children nd grownups 2 WhileReding ctivities.
75541. Вибір професії. Плани на майбутнє, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів 38.5 KB
  By the end of the lesson you should be ble: to mtch the English words nd word combintions with their Ukrinin equivlents Level 1; to define different kinds of films by their description Level 2; to sk questions to show your bility of operting the grmmr: the building of the questions of different kinds Level 3; to write bout your plns for the future to check your skills in communictive writing Level 4. Т: Our test consists of 4 levels. You\'ll get 3 points for ech level if you cope with it properly. Level 1 Scope: 3 Mtch the English words...
75542. Літні канікули. Знов у школу. Повторення. Простий минулий час (Past indefinite Tense) 23.77 KB
  So you hve not only to study well but lso to choose wht to do when you leve school. I hope you will choose wht to do in the future so tht you will be useful to our country nd be hppy in your life. Т: Wht things do you ssocite with the words Summer Holidys Write them on the blckbord nd in your vocbulries plese. re you gld to be t school Why Wht did you pln to do during your summer holidys Did your plns come true Where did you go Do you like to spend your holidys in town in the country 4.
75543. Літні канікули. Повторення розділових запитань (Disjunctive Questions) 22.06 KB
  Повторення розділових запитань Disjunctive Questions. Обладнання: підручник тематична картина Літні канікули граматична таблиця Disjunctive Questions 37 Reference Grmmr; українськоанглійські словники речення і розділові питання для гри Find your prtner НО1. We hve to review the grmmr the building of the disjunctive questions to use them in our speech mking it more nturl. By the end of the lesson you should be ble: to use the tgquestions in your dilogues; to use your imgintion describing pictures.
75544. Україна. Географічне положення. Загальна характеристика. Нові ЛО 24.58 KB
  Ввести нові ЛО та відпрацювати їх вживання в мові. Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що в ньому міститься (scanning)
75545. Географічне положення та державний устрій України 24.82 KB
  Т: We re going to tlk bout the politicl structure of Ukrine nd its geogrphicl position. By the end of the lesson you should be ble: to recognize nd understnd new words nd word combintions from the topic: The politicl structure of Ukrine in the text; to listen for the min ide nd specific informtion; to tlk bout the politicl structure of Ukrine in brief. One student from the clss is selected who thinks of geogrphicl plce in Ukrine tht must be guessed by the rest of the clss. Exmple: Is it river Is it mountin Is it one of the lrgest cities...