59100

Рухова активність і здоровя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Посміхайтеся частіше і будьте здорові та щасливі ІІ. Що ж саме про людину ми зараз вивчаємо на уроках біології А навіщо вам його розгадувати що дадуть вам знання організму людини Знання...

Украинкский

2014-05-03

43 KB

1 чел.

Розробка уроку в системі особистісно-зорієнтованого навчання 8-й клас

Рухова активність і здоров'я

Мета:

- переконати учнів, що рух - це життя, а гіподинамія - основний чинник виникнення хронічних хвороб і скорочення життя;

- сприяти формуванню вміння самостійно працювати, аналізувати, роботи висновки;

- працювати в групі;

- впливати на виховання потреби у здоровому способі життя;

- позитивного ставлення до навчання.

Хід уроку

І. Етап орієнтації

З яким настроєм, х бажанням чи без нього, ви прийшли сьогодні до школи?

Я знаю простий засіб, відомий з давніх-давен не тільки для покращення настрою, а й для зміцнення імунітету, продовження тривалості життя. І. Павлов назвав цей засіб "зарядкою для підкірки, що мобілізує захисні сили організму на боротьбу проти захворювань". Від себе додам, що цей засіб не вимагає матеріальних витрат, доступний усім і ми можемо використовувати його за власним бажанням в будь-який момент.

Назвіть і продемонструйте цей засіб. (Сміх, посмішка.)

Щоб ви запропонували, щоб ваша посмішка стала більш щирою, природньою?

Я пропоную простий і забутий спосіб, яким ви можете користуватися завжди, це - комплімент. Пропонує обмінятися компліментами з товаришем по парті.

Посміхайтеся частіше і будьте здорові та щасливі!

ІІ. Етап визначення мети

Як багато на світі див! Гігантські дерева та велетенські статуї, фантастичні водоспади та вигадливі палаци, неймовірні сталактитові печери та величні храми викликають захоплення в кожного, кому пощастило побачити їх хоча б одного разу. Але жодне диво світу не може зрівнятися з тим, що завжди з нами. Це диво - ми самі!

"Чимало див на світі нашім, та все ж людина - диво над дивами", - так колись сказав Софокл. З великим давньогрецьким драматургом важко не погодитись. А на думку Ф. Достоєвського, "людина - це таємниця. Її слід розгадати, і якщо розгадуватимеш усе життя, то не кажи, що згаяв час".

То ж і ми з вами причетні до розгадування цієї найбільшої таємниці, цього дива.

Що ж саме про людину ми зараз вивчаємо на уроках біології?

А навіщо вам його розгадувати, що дадуть вам знання організму людини?

Знання - Здоров'я - Успіх.

Отже, основою успіху є здоров'я. А яка психологічна характеристика ж достатньо важливою для досягнення успіху? Це пам'ять. Давайте потренуємо і перевіримо її.

Завдання: я зачитую терміни, а ви замальовуєте асоціації, які пов'язані з ними.

Скелет; м'язи; опорно-рухова; тканини; остеоцити; міозити; хондроцити; постава; сколіоз; здоров'я.

Відтворіть за малюнками терміни. Якщо ви відтворили 80% і більше, у вас чудова пам'ять.

Складіть коротку логічно зв'язану розповідь, використовуючи ці терміни: перший ряд - три; другий ряд - наступних чотири; третій ряд - останні три.

Виходячи з розповідей учнів. що сидять на третьому ряду, з'ясовуємо, що постава і здоров'я взаємопов'язані. Академік Норбеков казав: "Усі захворювання лікуються правильною поставою і добрим настроєм".

А які ж чинники впливають на її формування, від чого залежить найбільше, на вашу думку, постава людини?

Пригадайте дослід російського анатома Лесгафта?

Відомий філософ Аристотель казав: "Ніщо так сильно не руйнує людину, як довготривала фізична бездія".

Сама природа створила опорно-рухову систему для руху.

То який фактор визначальний для правильного формування опорно-рухової системи, а оскільки організм - єдине ціле, то і для здоров'я в цілому?

Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку „Рухова активність і здоров'я".

ІІІ. Етап проектування

То які ж завдання поставимо собі?

- З'ясувати, як впливає на здоров'я довготривала фізична бездія?

- Переконатися, що рух - це життя!

- Вияснити, які інші чинники впливають на формування опорно-рухової системи і здоров'я організму в цілому?

IV. Етап організації виконання плану діяльності

1. Завдання. Опрацюйте отриманий текст. Олівцем зробіть позначення:

- - інформація відома;

+ - нова інформація;

! - цікава інформація;

? - інформація викликає заперечення, запитання.

Діти отримують листки з слідуючим текстом:

Знижена рухова активність - гіподинамія.

Вплив гіподинамії на організм:

- спричиняє послаблення сили серцевих скорочень, зменшення працездатності серця, зниження тонусу судин, а згодом розвиток серцево-судинних захворювань;

- в результаті цього, відповідно, зменшується кровопостачання тканин і органів, забезпечення їх необхідними поживними речовинами і киснем;

- як наслідок, виникає кисневе голодування тканин - гіпоксія;

- сповільнюється обмін речовин в клітинах, а через це сповільнюються процеси росту, знижуються сила і маса м'язів, послаблюється імунітет;

- знижується рівень гемоглобіну в крові і розвивається анемія;

- порушується обмін кальцію і фосфору, в результаті чого знижується міцність кісток;

- зниження витрат енергії при гіподинамії, спричиняє збільшення жирової тканини, що веде до надмірної маси тіла, а згодом - ожиріння;

- надмірна концентрація жиру в крові призводить до утворення його нерозчинних сполук із солями, підвищення рівня холестерину в крові, що осідають на стінках судин, просвіт яких при цьому звужується, спричинюючи порушення кровообігу, веде до розвитку таких небезпечних хвороб як атеросклероз, гіпертонія;

- порушується робота ендокринної та нервової систем органів що веде до погіршення пам'яті, уваги, зниження розумової працездатності, життєвого тонусу;

- емоційний стан людини стає пригніченим, а згодом виникають психічні розділи.

Після опрацювання тексту здійснюється його фронтальне обговорення.

Висновок

Отже, дуже влучно сказав Аристотель, фізична бездія, гіподинамія і справді руйнують здоров'я людини. І немає системи органів, яка б не страждала від них.

2. Тоді спробуємо довести протилежне, що рух - це життя!

Працюємо в групах.

Кожна група отримує картку із завданням. Дві хвилини обговорюємо в групах завдання, а тоді кожна група представляє свою відповідь на нього.

Завдання.

1. Народна мудрість каже: "Багато ходити - довго жити".

Як розумієте ви це прислів'я?

Які інші прислів'я про здоров'я вам відомі?

2. Народна мудрість каже: "Ранок зустрічай зарядкою, вечір проводжай прогулянкою".

Як могло "народитися" в народі таке прислів'я?

3. Жорж Тіссо говорив: "Рух - джерело здоров'я, бездіяльність - могила здоров'я".

Чи підтверджуються слова Ж. Тіссо життям?

4. В Елладі 2500 років тому на величезній скелі були вибиті слова: "Якщо бажаєш бути сильним - бігай, якщо бажаєш красивим - бігай, якщо бажаєш бути розумним - бігай".

Доведіть, що справді, завдяки руху, можна стати сильним, красивим, розумним.

5. Що буде, якщо не зарядити гвинтівку? Що трапиться, якщо не зарядити акумулятор автомобіля?

Гвинтівка не вистрелить, автомобіль важко буде завести. Водій і мисливець про це не забувають. Але про те, що і своє власне тіло треба "заряджати", заряджати щоденно порцією бадьорості, багато людей, на жаль, забувають.

Як заряджати?

Це дуже просто - кожного ранку робити зарядку. Всього лише 10-15 хвилин вправ на свіжому повітрі чи в кімнаті кватирці - і запасу бадьорості вистачить на цілий день. Є й інші способи.

Як ви тренуєте своє тіло, "заряджаєте" його бадьорістю?

6. Наш вік називають віком "сидячої цивілізації".

Чи згодні ви з цим? Як позначається це на здоров'ї сучасних людей?

Висновок: отже, ми разом довели, що рух - це справді життя.

3. Нам залишилося з'ясувати, які інші чинники, крім рухової активності, впливають на формування опорно-рухової системи і здоров'я людини в цілому. Для цього скористаємося народною мудрістю та висловами відомих людей. У ході нашої роботи побудуємо "Міст здоров'я", який веде "від народження - до довгого щасливого життя".

1. Рух

2. Раціональне харчування

3. Загартовування

4. Дотримання режиму дня

5. Навчитися володіти емоціями

6. Дбати про чистоту довкілля

7. Ні - шкідливим звичкам

Народження

Довге щасливе життя

Прислів'я та вислови, які записані на дошці і використовуються, як підказки:

"Ненажера риє собі могилу власними дубами" (народна мудрість).

І. Павлов: "Надмірне захоплення їжею - тваринність, нехтування нею - безглуздя".

"Краще знатися з дурнем, ніж з тютюном" (народна мудрість).

І. Павлов: "Не пийте вина, не обтяжуйте серце тютюном, і проживете стільки, скільки жив Тиціан" (італійський живописець XV Тиціан прожив 100 років, коли середня тривалість життя середньовіччя дорівнювала 40 років).

"Весела думка - половина здоров'я" (народна мудрість).

"Сонце, повітря, вода - наші найкращі друзі".

"Дотримуйся режиму плануй свій день".

"Суди не по роках, а по зубах" (народна мудрість).

"Яблуко від яблуні далеко не падає".

Висновок: крокуйте по життю цим мостом, і ваше життя буде довгим і щасливим.

V. Етап рефлексії Підсумок уроку

Дайте оцінку уроку, відповівши на такі запитання:

1. Що на уроці було головним?

2. Що було цікавим?

3. Про що нове дізналися?

Грайте, стрибайте, кружляйте надворі,

Хоч і перерви маленькі у школі.

Хочемо бачити всіх вас здоровими,

Геть всі хвороби! Не будемо кволими!

VI. Домашнє завдання

Виберіть одне із завдань.

1. Намалювати "Дерево життя", де на зелених листочках записати свої дії, які зміцнюють ваше здоров'я, впливають позитивно на організм; на жовтих - ті дії, які послаблюють здоров'я, впливають на організм негативно; на коренях - успадковані від батьків; на стовбурі - найважливіші в житті, над яким потрібно працювати.

2. Напишіть твір-роздум на тему "Здоров'я очима дітей", або "Я - здоровий спосіб життя".

3. Підготуйте агітаційний виступ для молодших школярів "Якщо хочеш бути сильним - бігай, якщо бути красивим - бігай, якщо хочеш бути розумним - бігай!"


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

73967. Текстология. Творческая история и теоретические вопросы литературоведения 88 KB
  Изучение истории памятника на всех этапах его существования дает представление о последовательности истории создания текста. В истории текста отражены закономерности художественного мышления автора его личность и мировоззрение индивидуальность и творческая воля. Основные понятия истории текста Текст важнейший предмет текстологии.
73968. СРАВНИТЕЛЬНО-ИСТОРИЧЕСКОЕ ЛИТЕРАТУРОВЕДЕНИЕ 67.5 KB
  Сопоставляя современные произведения с произведениями античной литературы эстетическая критика стремилась разграничить художественную и нехудожественную литературу постичь эстетику поэзии. Неофилологическое направление базирующееся на опыте сравнительноисторической лингвистики широко использовало сравнительный подход к изучению произведения. Таким образом братья Гримм Бенфей Тейлор разрабатывая генетический принцип изучения произведения стремились решить вопрос о происхождении словесного искусства и расширить границы сравнительного...
73969. Давні слов’яни 183.5 KB
  Хронологічні межі курсу: з найдавніших часів до сьогодення. Історія слов’янських народів є невід’ємною частиною всесвітньої історії, в той же час має свої особливості, охоплює періоди: найдавніші часи, добу середньовіччя, нову та новітню історію, у т. ч. на початку ХХІ ст.
73970. ПОЛАБСЬКО-ПОМОРСЬКІ СЛОВЯНИ (УІІІ-ХІІ СТ.) 326.5 KB
  Розселення полабськопоморських племен Франкословянське протистояння Вендська держава словян Підкорення німцями полабських словян РОЗСЕЛЕННЯ ПОЛАБСЬКОПОМОРСЬКИХ ПЛЕМЕН Помітну роль в історії середньовічної Європи відігравали найзахідніші словянські племена які займали територію між річками Лаба Ельба та її притоками Салою Зааном на заході та Одрою Одером на сході.
73973. Українсько – болгарські відносини в 90-х роках ХХ століття 109 KB
  Обґрунтовується висновок що реалізація сучасної української державної політики щодо національних меншин відбувається в руслі демократичного визнання рівних політичних соціальних економічних та культурних прав і свобод усіх громадян України незалежно від їх етнічної приналежності. У досліджуваний період було закладено основи системи реґіональної співпраці України та Болгарії. Матеріали та висновки які містяться в роботі можуть бути використані для підготовки узагальнюючої роботи з історії українськоболгарських відносин у курсах історії...
73974. НАЦІОНАЛЬНЕ ВІДРОДЖЕННЯ ТА СПРОБИ ВІДНОВЛЕННЯ ЧЕСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ (КІНЕЦЬ XVIII - ПЕРША ПОЛОВИНА XIX ст.) 224.5 KB
  Освічений абсолютизм майже повністю знищив рештки чеської державності. Вважаючись осібним королівством, що мало власного монарха, увінчаного короною Св. Вацлава, Чехія фактично опинилася в становищі однієї з багатьох провінцій Габсбурзької монархії. Нею керували центральні австрійські інституції та місцеві чиновники, яких призначав уряд.