59101

Рушничок для мами

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ви мабуть чули слово декорації Де їх можна побачити Звичайно у театрі. Де можна побачити такі орнаменти Їх часто використовують для оздоблення різноманітних частин одягу у вишивці розписах вазонів та інших предметів побуту.

Украинкский

2014-05-04

49.5 KB

0 чел.

Урок образотворчого мистецтва у 3-му класі

Рушничок для мами

Цілі: навчальна - навчити дітей створювати декор із стилізованих рослинних елементів, вчити планувати малюнок на аркуші паперу; розвивальна - закріпити поняття "ритму" у декоративних композиціях, та поняття "рослинний орнамент", формувати навички прийомів малювання стрічкового узору, розпису пензлем, розвивати окомір, відчуття гармонії, ритму, рівноваги, декору на площині, колірні відношення, творче ставлення до роботи; виховна - виховувати любов до народної творчості.

Завдання до уроку

1. Створити орнаментальну композицію у фризі - кайму для рушничка.

2. Виробити вміння:

- послідовно та поетапно виконувати декор зі стилізованих рослинних і геометричних елементів у смужці;

- грамотно заповнювати площину аркушу.

3. Розвивати навички розпису пензлем.

4. Закріпити поняття ритму, як засобу організації композиції.

5. Ознайомитись з новими поняттями і термінами, навчитися застосовувати їх на практиці.

Зв'язок з іншими видами мистецтв: музикою.

Обладнання: малюнки й таблиці із зображенням рослинного, геометричного та змішаного орнаментів; таблиці із зображенням поетапного виконання орнаменту у смужці; керамічні вироби (вази, глечики, куманці); вишиті серветки, рушники, сорочки; ілюстрації із зображенням предметів побуту майстрів декоративно-прикладного мистецтва.

Матеріали:

- м'які пензлі (широкий та тонкий);

- аркуш білого паперу;

- гуашеві фарби;

- простий олівець;

- гумка;

- палітра;

- ганчірка;

- тичок.

Методи та прийоми, що використовуються вчителем на уроці:

- актуалізація опорних знань учнів;

- розповідь;

- демонстрація наочності;

- організація сприймання;

- спостереження;

- демонстрування послідовності виконання практичних завдань.

Види діяльності:

- сприймання;

- пізнавальна;

- образотворча.

Структура уроку

І. Організаційна частина (2 хв).

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань (2 хв).

ІІІ. Перегляд виробів декоративно-прикладного мистецтва (з коментарем учителя) (3 хв).

IV. Робота над темою уроку (12 хв).

V. Пояснення поетапного виконання композиції вчителем (23 хв).

VI. Підбиття підсумків уроку (3 хв).

ХІД УРОКУ

Частини І, ІІ

Учитель. Ми з вами вже знайомі з чудовими виробами митців декоративно-прикладного мистецтва України. Згадайте, що слово "прикладний" або "ужитковий" вказує на те, що ці вироби призначені для користування в побуті. "Декоративний" - на те, що ці речі є прикрасою, оздобленням чогось. Ви, мабуть, чули слово "декорації" Де їх можна побачити? Звичайно, у театрі. Це спільнокореневі слова - "декор" означає "прикраса".

Частина ІІІ

Побутові речі такі різні - меблі й посуд, килими та одяг, рушники, ковдри, ювелірні вироби та ще багато іншого. Народні художники-майстри виготовляють їх з найрізноманітніших матеріалів: шкіри, металу... допомагайте мені, продовжуйте речення. (Глини, дерева, пряжі, клаптиків тканини, скла, пластмаси тощо.)

Вироби, створені творчо, з любов'ю, супроводжують щоденне життя людини, роблять її побут зручнішим, красивішим. Декоративно-прикладне мистецтво - найбільш поширений вид мистецтва, бо його зразки є в кожній оселі.

Ви вже знаєте, що одним з видів декоративно-прикладного мистецтва є орнамент. Пригадайте, що таке орнамент. (Орнамент - це візерунок, який утворюється шляхом ритмічного повторювання, чергування певних елементів.)

З яких елементів складався орнамент, який ми з вами малювали в минулому уроці? (З рослинних елементів - квітки, стебла, листочків.)

Як називаються такі орнаменти? (Орнаменти, складені з рослинних елементів - квіток, ягід, плодів, листя, гілок, - називаються рослинними.)

Де можна побачити такі орнаменти? (Їх часто використовують для оздоблення різноманітних частин одягу, у вишивці, розписах вазонів та інших предметів побуту.)

Частина VI

Виклад нового матеріалу

Сьогодні ми з вами завітаємо в гості до народних майстрів художньої вишивки, які зберегли для нас безліч візерунків, красивих і неповторних, що створювались упродовж віків. Ці чудові візерунки, що утворюють різноманітні орнаменти, ми можемо бачити на рушниках, скатертинах, сорочках, яскравому вбранні.

Словникова робота

Вишивкою називають техніку прикрашання виробів за допомогою різного виду стібків, а також перлами, бісером, коштовним камінням тощо.

Продовження бесіди

Виникла вишивка ще у глибоку давнину. Археологічні знахідки свідчать, що найдавніші люди, які жили на території нашої країни, оздоблювали свій одяг намистинами із бивня мамонта. Пізніше почали використовувати металеві нашивки - срібні, металеві, бронзові.

За часів Київської Русі мистецтво художньої вишивки досягло великого розквіту. В Андріївському монастирі в Києві була створена школа, де молоді дівчата вчилися вишивати золотом і сріблом. З давніх-давен склались традиції, що без вишитої речі не було жодної хати, а без вишитого одягу - жодної дівчини, жінки. Довгі зимові вечори дівчата скрашували вишиванням, супроводжуючи його піснями. Поганою нареченою вважалася та дівчина, яка не навчилася вишивати змалку. Лише одних сорочок до весілля кожна українська дівчина готувала собі кілька десятків! А кожна сорочка чи рушник - це довгі години копіткої праці. Адже для того, щоб їх виготовити, треба було спочатку спрясти нитки, потім на домашньому дерев'яному верстаті виткати полотно, вибілити його, пошити сорочку чи рушник і вишити їх. Дівчата змагалися між собою в майстерності. Традиції вишивки завжди бережно передавалися з покоління в покоління, від матері до доньки.

З особливою любов'ю вишивали дівчата рушники, які оздоблювали барвистими квітами, дивовижними птахами. Рушник був невід'ємною частиною побуту, супроводжував людину все життя - і в радості, і в горі. Його можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою нитками на полотні. "Хата без рушників, - казали в нарді, - що родина без дітей". Без вишитого рушника, як і без пісні, не обходиться народження, одруження, життя і смерть людини. Недарма казали: "Рушник - як доля, на ньому люди вишивали своє життя". А зараз погляньте на ці рушники. Які вони всі різні й гарні!

Перегляд рушників і візерунків на них

Назвіть мені елементи, що складають ці орнаменти. (Це квітки, стебла, листя, бутони, ягідки.) Тобто всі вони тісно пов'язані з природою рідного краю.

Як ще можна назвати всі ці елементи? (Рослинні елементи.) З чого слідує, що і орнаменти, які складені з цих елементів, мають назву... (Рослинні орнаменти.)

В образотворчому мистецтві України збереглося безліч візерунків, красивих і неповторних, на основі яких упродовж віків люди створювали орнаменти, що прикрашали і одяг і житло. У різних регіонах України найхарактернішими були такі рослинні мотиви:

виноград - символ сімейної радості;

калина - символ невмирущого роду;

барвінок - символ немеркнучого життя;

хміль - символ кохання.

Прадавні українські орнаменти, які від початку були не окрасою, а магічними заклинаннями, уважалися охоронцями від злих, недобрих сил, тобто оберегами. Ці знаки наші прабабусі вишивали на сорочках, аби злі духи не заволоділи людиною, її тілом. Вишивалися вони і на довгих рушниках, що розвішувалися над вікнами та дверима житла, - аби нечиста сила не проскочила до хати, малювалися на посуді - аби були в ньому тільки здорова їжа та вода.

Згадайте пісню "Вишиванка", яку ми з вами вчили на уроках музики. Давайте заспіваємо її зараз!

Виконання пісні Вишиванка

Муз. В. Верменича

Сл. М. Сингаївського

Ми своїми вправними руками

Вишиваєм рушничок для мами.

Щоб матусю любу привітати,

Нашу радість їй подарувати.

ІІ

Синя нитка - птиці прилітають,

А червона - квіти розцвітають,

Щоб матусю любу привітати,

Нашу радість їй подарувати.

ІІІ

Листя вишиваєм зеленаве,

Сонце вишиваєм ми ласкаве,

Щоб матусю любу привітати,

Нашу радість їй подарувати.

Повідомлення теми, мети та завдань уроку, мотивація навчання школярів

Сьогодні на уроці ви познайомилися з чудовими візерунками-орнаментами на вишитих виробах. А тепер спробуйте відчути себе справжніми майстрами і намалювати красивий рослинний орнамент для оздоблення рушничка. Вашій матусі буде дуже приємно отримати від вас подарунок, що оберігає її та вашу оселю від злих, недобрих сил.

Словникова робота

Орнамент, який складається з поєднаних у кольорі геометричних елементів і фігур (ліній, рисок, крапок, квадратів, трикутників, прямокутників, кіл), називається геометричним. Орнамент можна також складати, поєднуючи рослинні та геометричні елементи. Такі орнаменти називаються змішаними.

Обмежувальні смужки. Такий орнамент можна намалювати лише за допомогою смужки, поділеної на однакові частини. Для цього уважно подивіться на схеми. Цього разу ви вже будете працювати самі, без шаблону. Спочатку проведіть олівцем у зошиті дві горизонтальні лінії на відстані приблизно шість сантиметрів одна від одної і сполучіть їх по краях двома вертикальними лініями. Лінії проводьте ледь помітно, щоб легко було стерти гумкою помилки.

Частина VI

Передусім з'ясуйте, як розмістити перед собою аркуш паперу. (Горизонтально.)

Якої форми рушник? (Прямокутної.) Давайте тепер намалюємо його контури. Для цього до верхнього лівого, а потім правого краю аркуша прикладіть два своїх пальчика і поставте в цих місцях по крапочці. Легенько з'єднайте обидві горизонтальною лінією. Проводячи довгу лінію "на око", слід дивитися на те місце, де вона буде закінчена, і тоді лінія вийде рівніша. Це буде верхній край рушника. Так само намалюйте його нижній край.

З обох боків цих ліній відміряйте ширину трьох своїх пальчиків і намічені крапочки сполучіть двома вертикальними рисками.

Прямокутна основа рушника вже готова.

Тепер по краях рушника нам треба правильно розмістити кайму - дві смужки, в яких ми будемо малювати орнамент.

Для цього відступіть трошки з лівого боку основи та намалюйте олівцем обмежувальну смужку завширшки з вашу долоньку. Так само з правого боку рушника намалюйте ще одну смужку кайми. Усі лінії проводьте ледь помітно, охайно.

Для наступного етапу роботи покладіть свій аркуш паперу у вертикальне положення.

У намічених смужках ми з вами намалюємо орнамент, в основі якого лежить хвиляста лінія - стеблина. Уздовж неї ніби нескінченно "біжить узор" із рослинних елементів. Погляньте на його зображення!

Згадайте, з чого складається будь-який узор? (З головних і другорядних елементів.)

Що є головним у цьому узорі? (Квіти.) Звичайно, квіти, що розташовані між "хвилями" стеблини.

А тепер назвіть другорядні елементи уроку. (Відповіді дітей.) Так, це листя й бутони (пуп'янки). І головні і другорядні елементи однакові в кожному бігунцеві як за формою, так і за кольором. Візьміть до уваги: в орнаментах у смужці всі елементи ритмічно повторюються. Ритм - це рівномірне чергування однакових елементів.

Зверніть увагу на хвилясту лінію - стеблину, яка з'єднує всі віточки й листочки. Стеблина становить основу всього малюнка, від неї залежатиме й побудова квітів. Ось чому її треба намалювати якомога краще. Таку лінію з правильними заокругленнями намалювати дуже складно, і тому спочатку у своїх смужках намалюйте олівчиком кола.

Тепер ви готові працювати гуашшю. Перед початком роботи спробуйте «намалювати» майбутній малюнок у повітрі пензлем або пальцем, близько над поверхнею аркуша паперу. Після цього змочіть пензель у воді, прикладіть його до ганчірки, потім візьміть із баночки зелену фарбу і кінчиком старанно проведіть тонку лінію хвилеподібним рухом, щоб у вас вийшла досить тонка стеблина. При цьому пензель у руці тримайте вертикально над папером, можна злегка спертися на мізинець.

Учитель стежить за правильністю виконання малюнків, допомагає дітям виправити помилки, показує кращий зразок учнівської роботи.

Для малювання квітки потрібен м'який круглий пензель. Спочатку в середині кожної хвилі проставте олівцем крапки - це серединки майбутніх квітів. Навколо крапок способом примакування намалюйте пелюстки. Їх колір оберіть самі. Пензель можна тримати кінцем до себе або від себе. Круглу квітку малювати легше та зручніше, якщо, примакуючи, повертати аркуш паперу навколо осі.

Щоби показати цей прийом, аркуш паперу в центрі треба прикріпити до дошки лише однією кнопкою.

Серединку квітів теж можна намалювати примакуванням: змочений у фарбі тичок або кінчик пальця залишатимуть на папері круглі відбитки.

У такий самий спосіб можна намалювати листочки та пуп'янки. Там, де вільного місця на основі більше, листочки можна зробити більшими за розміром і, навпаки, де місця мало, - маленькими.

Тепер, дивлячись на схеми, самостійно намалюйте орнамент з іншого боку рушника.

Нашому рушникові не вистачає бахроми. Яким способом можна її намалювати? (Способом примакування.)

Подумайте, що ще можна зобразити на вільних місцях.

Частина V

1. Оцінка діяльності учнів на уроці.

2. Виставка дитячих малюнків.

3. Домашнє завдання: у вільний час створити нові елементи рослинного орнаменту для оздоблення серветки.

4. Проголошення уроку завершеним.

5. Прибирання робочих місць.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84158. Предмет философии и специфика философского мышления. Основные содержательные аспекты философского знания и главные мировоззренческие направления в его развитии 37.34 KB
  Основной особенностью философии её отличием от других видов знания является то что она пытается создать целостную картину мира стремится к максимальному обобщению результатов познания. Таким образом объектом изучения то есть предметом философии в самом широком не конкретном смысле является непосредственно сам мир как таковой. Главный метод философии состоит в том что она изучает не мир в целом то есть не мир как простую совокупность фактов и явлений у каждого из которых есть своя сущность а мир как целое то есть мир как единый...
84159. Общая характеристика античной философии. Ее космоцентризм. Основные натурфилософские школы и виднейшие их представители 63.92 KB
  Слово космос для эллинов не было названием какойлибо природной сферы окружающего мира наоборот этим термином древние греки характеризовали некую неприродную суть мира. Поэтому естественно что понимая мир как космос античные философы пытались выявить источники космической разумности порядка и гармонии мира. И начали они эти попытки с наиболее наглядной данности мира – с окружающей природы. Именно на этом этапе древнегреческая мысль стала философией поскольку отказалась от мифологических объяснений возникновения мирового порядка из...
84160. Античная классика: моральная философия сократа; проблема «эйдосов-идей» в философии платона; Аристотель о материи и форме 42.93 KB
  Поэтому чувственно воспринимаемые вещи обязаны своим существованием только приобщением к идеям. Но в этом приобщении вещи не могут брать от идей всё их совершенство поскольку являясь миром вещей они не истинны а поэтому они – бледные несовершенные копии этих идей. Они не верят тому из них кто сумев вырваться из подземелья и увидев реальные вещи возвращается к ним и говорит им о мире за пределами пещеры. В своём учении о материи и форме Аристотель пытается ответить на вопрос почему существуют вещи : 1.
84161. Общая характеристика средневековой философии. Ее основные направления и виднейшие представители. Теоцентризм средневековой философии 43.24 KB
  Так за счет чего же возникает эта реальная общность некоей группы единичных вещей Только за счет того что в каждой из единичной вещи растворено нечто реально общее которое и образует их реальную общность и это реально общее во всех единичных вещах – есть универсалии; – универсалии существуют после вещей в человеческом разуме как понятия как результат абстракции. В природе же их уже нет потому что в природе онтологически существуют только единичные вещи. Нет реально универсалий и в голове человека поскольку даже при всплывании из...
84162. Характеристика философии эпохи возрождения. Социально-исторические и научные предпосылки ее становления. Антропоцентризм и гуманизм в философии возрождения 40.06 KB
  Гуманизм то есть признание человека главной ценностью жизни. Антропоцентризм то есть тип мышления который центром и смыслом исследования содержит человека и его жизнь. Как возрождение приоритета человека в социальном укладе и в общем смысле жизни. Мировоззрение таким образом приобрело в эту эпоху ярко выраженный гуманистический характер где главной ценностью мира признавались личность человека его права на свободу и счастье.
84163. Характеристика философии нового времени (XVI-ХVIII). Ее основные направления и виднейшие представители (Бэкон, Декарт, Гоббс, Локк, Спиноза, Лейбниц, Беркли, Юм) 58.21 KB
  Активный процесс философского осмысления новых проблем и новых знаний пробудил интерес к разработкам в методологии познания. Исходя из этого опыт имеет три преимущества перед рациональными способами познания: 1. Следовательно опыт объективен в отличие от рационального познания и вследствие этого полученные из него знания имеют общепринимаемую обязательность. Потому что сами чувства которыми человек воспринимает природу это не чистый инструмент познания собирающий в себя сведения таковыми каковы они есть в природном виде.
84164. Философия французского просвещения XVIII века и ее представители 41.15 KB
  Таким образом жизнь человека определяется не Богом а его собственными делами и поэтому у церкви нет никаких оснований и никакого права насаждать предрассудки суеверия и страхи перед Богом. Равенство между людьми возможно поразному например с точки зрения естественного права равенство людей несомненно и обязательно поскольку естественные права человека проистекают из природы человека а она у всех людей одна. Но с появлением частной собственности возникла цивилизация основанная на неравенстве жестокости и эксплуатации народа и она же...
84165. Немецкая классическая философия и ее главные проблемы. Философия Канта: понятие «вещи в себе» и трансцендентального знания. Антиномии чистого разума 40.59 KB
  Поскольку познание вещи есть результат рассудочной деятельности а не просто суммой ощущений органов чувств то на первый взгляд проблема познания состоит в том насколько корректно взаимодействуют категории рассудка с чувственным сознанием снимающим информацию с вещи. В этом случае вопрос познавательной способности человека сводился бы только к тому насколько категории рассудка адекватно схватывают суть результатов чувственного познания. Вещь лишь провоцирует всплеск активности разума ощущениями которые мгновенно преобразуются в...
84166. Философия Фихте и Шеллинга. Основоположения «наукоучения» в философии Фихте. Понятие «абсолютного тождества» в философии Шеллинга 42.24 KB
  Кроме того следует признать недостаточным у Канта и то что он всего лишь только описал формы мышления умственные категории и законы мысли но не выявил основного единого общего принципа познания. Ведь только наличием подобного единого общего принципа познания можно объяснить не только слаженность форм мышления умственных категорий и законов мысли но и само их внутреннее единство между собой. И это есть вопрос не только выявления недостаточности кантовской философии это вопрос концептуальный потому что задача раскрытия данного единого...