59110

Складання симетричного замкнутого узору

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Завдання до уроку 1. Зразки закінчених дитячих робіт попередніх років на тему уроку. Структура уроку І. Повідомлення теми уроку й мотивація навчання 1 хв.

Украинкский

2014-05-04

38 KB

0 чел.

Урок з образотворчого мистецтва у 5-му класі

Складання симетричного замкнутого узору

Цілі: навчальна - а) формування знань про різні види орнаментів: стрічковий, відкритий, замкнений; б) удосконалення навичок естетичного сприймання та оцінної діяльності; розвивальна - удосконалення вмінь планувати малюнок на площині аркуша паперу, розвиток образного мислення, асоціативної пам'яті та уяви; виховна - виховання естетичного ставлення до навколишнього світу, народної творчості, прагнення до особистої творчості.

Завдання до уроку

1. Участь у бесіді.

2. Спостереження та сприйняття нового матеріалу.

3. Ознайомлення з новими видами орнаментів.

4. Створення симетричного замкнутого узору в прямокутнику зі стилізованих рослинних елементів.

Обладнання:

1. Зразки вишивок, тканин, шпалер, бордюрів, кераміки тощо, де представлені орнаменти:

- у смужці;

- квадраті;

- у колі - з рослинними та геометричними мотивами.

2. Зразки закінчених дитячих робіт попередніх років на тему уроку.

Матеріали:

- аркуш білого паперу;

- пензлі: широкий та тонкий;

- гуашеві фарби;

- простий олівець;

- гумка;

- палітра;

- ганчірка;

- тичок.

Методи та прийоми, що використовує вчитель на уроці:

- бесіда;

- організація сприймання;

- спостереження;

- порівняльний аналіз;

- демонстрація наочності;

- стимулювання творчої діяльності учнів.

Види діяльності учнів:

- сприймання;

- пізнавальна;

- художньо-практична;

- творча.

Структура уроку

І. Організаційна частина (1 хв).

ІІ. Вступна бесіда - актуалізація опорних знань учнів (4 хв).

ІІІ. Повідомлення теми уроку й мотивація навчання (1 хв).

IV. Викладання нового матеріалу (11 хв).

V. Самостійна практична робота (25 хв).

VI. Підбиття підсумків уроку (3 хв).

ХІД УРОКУ

Частини І, ІІ

Учитель. Людина з давніх часів оздоблювала свій одяг, житло, зброю та посуд різними узорами. Ще в найранішу пору свого розвитку вона зображувала на стінах печери, що правила їй за житло, а також на кам'яній зброї, якою користувалася, різні нескладні узори та схематичні зображення. Свої малюнки первісна людина видряпувала на камені.

Як ви вважаєте, що зображувала первісна людина на стінах печер, хто був героєм тих розписів? (Зброю, звірів, на яких полювала, тому що звір - джерело життя й водночас смертельна загроза для людини.)

Створення цих малюнків було своєрідним засобом вивчення анатомії та повадок тварин і носило також первісний релігійний, чаклунський сенс. Цими символічними зображеннями вона хотіла закріпити свої успіхи в полюванні, яке в той час було джерелом її існування та добробуту. Отже, такі первісні малюнки набували тоді характеру заклинання природи, заклинання звірів.

Згодом малюнок набуває вже характеру прикраси. Різноманітними узорами людина оздоблює свою зброю, одяг, прикрашає посуд і навіть своє тіло. Пізніше мистецтво виконувати узори різьбою на металі, на камені, на дереві, вишивання нитками та розмальовування фарбами досягло високого рівня в багатьох народів Єгипту, Греції та ін.

У наші часи вміння прикрашати узорами-орнаментами широко застосовується в різних галузях сучасного життя:

- у промисловості - називайте, що конкретно прикрашають узорами. (Тканини, шпалери, килими, кераміка тощо.)

- в архітектурі (Скульптурні, орнаментальні прикраси.)

- в оформленні книжок, журналів.

Тобто все, що нас оточує в нашому побуті, має орнаментальне оформлення в тій чи іншій формі.

Частини ІІІ, IV

Розповідь учителя

Слово «орнамент» походить від латинського «ornamentum» - прикраси, orno - прикрашаю. Тобто орнамент - це прикраса, це видуманий узор, красива витівка - казка, що складається з красивих форм і приваблюючих фарб. Окремі частини орнаменту взято з природи, але натуральні форми, а також їхній колір перероблені та стилізовані так, як підказують творча фантазія та художній смак виконавців. Тому й кольори в орнаментах добираються за певним сполученням, приємним для очей. Орнаментом оздоблюють найрізноманітніші речі. Отже, своїм змістом та характером виконання орнамент повинен відповідати призначенню тієї речі, яку ним оформляють.

Згадайте, які бувають візерунки орнаментів за характером мотиву? (Геометричними, рослинними, складені з форм тваринного світу та змішаними, що утворюються поєднанням кількох мотивів.)

Вивчаючи зразки орнаментів різних часів і народів, можна встановити, що орнаменти у своїй побудові мають певну закономірність, повторення елементів узору, певну симетрію.

Згадайте, що називається ритмом? (Ритм - це рівномірне чергування однакових елементів орнаменту.)

Існує кілька видів орнаментів. (Показ учням зразків орнаменту рослинних форм у смужці.) Орнаменти такого типу ви вже знаєте.

Як називається цей вид орнаменту? (Стрічковий орнамент.)

Хто покаже, які елементи узору рівномірно повторюються?

Словникова робота

1. Які особливості стрічкового орнаменту?

Стрічковий візерунок будується простим повторенням одного або кількох елементів, розташованих у межах смужки. Ритмічне чергування однакових елементів узору у смужці можна повторювати без кінця.

2. Ще існують відкриті (сітчасті) орнаменти - ті, що розповсюджуються в усі боки рівномірно, повторюючи один і той же візерунок. Наприклад, узор на матерії, шпалерах. (Демонстрація зразків відкритого орнаменту.)

3. У замкнених орнаментах візерунок вміщено в певну геометричну форму. Наприклад, орнамент у квадраті, колі, трикутнику. (Демонстрація й коментар зразків замкненого орнаменту.)

Якщо скласти такий орнамент удвоє, можна побачити, що обидві його половини мають однакові візерунки, які відходять від середини в протилежні боки. Такий орнамент зветься симетричним. Замкнений орнамент, побудований в колі, прямокутнику чи трикутнику, не завжди буває абсолютно симетричним, але ж загальна його композиція (побудова) повинна бути врівноважена й відповідати тій формі, в яку він вміщується.

Аналіз закінчених учнівських робіт попередніх років

Подивіться на характерні, нескладні й чіткі за своєю композицією учнівські роботи. Учитель аналізує разом з учнями кожний зразок окремо:

- з'ясовує загальну побудову;

- виявляє їхню симетричність;

- характеризує окремі елементи, з яких складається узор;

- звертає увагу на гармонійний добір кольорів.

Отже, кожний узор планується та будується за певним задумом художника. А для правильної побудови симетричного узору треба застосовувати допоміжні лінії.

Пояснення завдання уроку

Сьогодні на уроці ви дізналися про інші види орнаментів. І тепер самі створите контурний малюнок замкнутого орнаменту рослинних форм у прямокутнику за власним задумом.

На чому слід зосередити увагу?

- Узор треба намалювати великого розміру на всю площину аркуша.

- Контурний малюнок слід виконувати легкими лініями.

- На наступному уроці цей орнамент ви розфарбуєте аквареллю.

Учитель за допомогою малюнка на дошці послідовно пояснює загальну побудову та розміщення основних елементів узору на певних етапах. Проробляючи на дошці окремі деталі орнаменту: квіти, листя, слід указати на певну подібність їх до натуральних рослинних форм, але разом з тим підкреслити їх різницю, що полягає в декоративності як форми, так і кольору.

Частина V

Частина VI

1. Оцінка діяльності учнів під час уроку.

2. Показ кращих учнівських робіт.

3. Визначення з підготовки до наступного уроку.

4. Проголошення уроку завершеним.

5. Прибирання робочих місць.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33012. Философия марксизма 18.68 KB
  Дарвина открытие клеточного строения живых организмов изобретение проволочного телеграфа паровоза парохода автомобиля фотографии многочисленные открытия в сфере производства механизация труда; крушение идеалов Великой французской революции свобода равенство братство идеи французского Просвещения их невозможность воплощения в реальной жизни; нарастание социальноклассовых противоречий и конфликтов революция 1848 1849 гг. Суть исторического материализма в следующем: на каждом этапе общественного развития люди для...
33013. Позитивизм и его разновидности 16.86 KB
  Логика и основания развития науки в позитивизме заключались в том чтобы наблюдать описывать и систематизировать факты и на этой основе формулировать научные законы и теории. Современная философия науки начинается с Венского кружка философов участники кот выпустили манифест научное мировоззрение. По мнению неопозитивистов предметом философии д б язык науки а также деятельность философов направленная на анализ знания выраженного в языке науки. культ науки философия должна быть заменена науками в результате логического анализа языка3.
33014. Иррационализм в середине XIX века 14.55 KB
  Они вообще говоря не отвергали науку ее практическое значение для человеческой жизни но отказывались видеть в ней адекватный способ познания окружающего мира и самого человека.Кьергегор на первый план выдвигает проблему человека. Рассмотрим каковы по Кьеркегору методы и способы познания человека. По Кьеркегору никакие научные рациональные методы не годятся для познания человека.
33015. Западноевропейская философия XX века 38.12 KB
  Метод основан на идее специфики философского изучения сознания заключающегося в применении метода интуиции. Метод Эдмунда Гуссерля позволяет философии стать на позиции внутреннего вхождения в поток сознания обеспечивающий возможность непосредственно наблюдать видение структур чистого сознания. Основные формы эмоционального состояния обыденного сознания: забота вина страх ответственность страх смерти и т. В отличие от классических онтологий что как правило рассматривают бытие как объективный независимый от сознания мир Мартин...
33016. Русская православная философия 18.37 KB
  Поэтому философия приобретает религиозный характер что проявляется в русской философии в целом и ее религиозноидеалистическом направлении в частности. Важнейшие философскомировоззренческие проблемы по поводу понимания и толкования духовного и материального веры и разума смысла жизни свободы человека смерти и бессмертия и другие были в поле зрения как философии так и религии. О русской философии. Ее фундамент закладывает Киреевский определив задачи русской религиозной философии.
33017. Основной вопрос философии, две его стороны. Понятие материализм и идеализм, идеальное, первичное, вторичное. Гносеологические и социальные корни идеализма 43.54 KB
  Основной вопрос философии: Философия это система основополагающих идей в составе мировоззрения человека и общества. Вот почему она может быть в определенном смысле названа основным вопросом философии. Вопрос о соотношении сознания и бытия духа и природы является основным вопросом философии.
33018. Метафизический метод познания (мышления) 17.82 KB
  Признает законы логики единственными движущими силами всякого развития. Этому уровню развития науки соответствовал метафизический способ мышления Метафизика. в любой его форме становится препятствием на пути прогрессивного развития научных знаний. стал антропологической интерпретацией идей развития и прогресса сформировавшихся в конце 18 первой половине 19 вв.
33019. Диалектика как метод познания. Принципы и законы диалектики 14.21 KB
  Противоположность черты стороны признаки предмета которые коренным образом отличаются друг от друга и вместе с тем не могут сущ.Противоречие это импульс толчок к изменению и развитию предмета. Внутренние противоречия между противоположными сторонами предмета пр.Основные противоречия между ведущими главными сторонами предмета.
33020. Проблема бытия в истории философии 35.15 KB
  Проблема бытия в истории философии Можно вычленить несколько периодов в трактовке бытия. Первый период мифологическое истолкование бытия. Второй этап связан с рассмотрением бытия самого по себе натуралистическая онтология.