59115

Спрощення в групах приголосних

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Поставте наголос у словах. Правильно вимовте слова назвіть орфограму. Усно доберіть перевірочні слова там де можливо.

Украинкский

2014-05-04

29 KB

2 чел.

Конспект уроку з української мови у 5-му класі

Спрощення в групах приголосних

Мета уроку: розкрити особливості такого мовного явища, як спрощення в групах приголосних; удосконалювати навички правильної вимови звуків української мови; розвивати навички правильного написання слів, у яких відбувається спрощення; формувати вміння записувати слова фонетичною транскрипцією; розвивати фонетичний слух, увагу, пам'ять; виховувати інтерес учнів до мови.

Хід уроку:

І. Актуалізація опорних знань

1. Зробити звуковий запис слів.

Життя, сім'я, боротьба, Україна, барвінок, блищить, сміється, дзеркало, футбол.

2.Орфоепічна п'ятихвилинка.

Поставте наголос у словах.

Туга, черговий, міліметр, русло, посмішка, подруга, вимова, олень, чотирнадцять, алфавіт, вірші, столяр, читання, бажання, роблю, кілометр, завдання, запитання, одинадцять, донька, послуга, веземо, чарівна, новий, гуртожиток, позначка, ознака, заголовок, загадка, ненависть, договір, котрий, товстий.

3. Правильно вимовте слова, назвіть орфограму. Усно доберіть перевірочні слова там, де можливо.

Вечірній, блищать, високий, кривавий, блискавиця, календар, степовий, шелестіти, серпень, череда, хлопець, оселитися, черешня, апельсин, писати, математика, киянин.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя.

Українська мова є однією з наймилозвучніших мов світу. Милозвучність досягається різними засобами: чергуванням окремих голосних і приголосних, використанням паралельних форм слів. Окрім того, милозвучність досягається шляхом спрощення у групах приголосних (в усній вимові та письмі).

Іноді при творенні або зміні слів виникає збіг трьох приголосних, що ускладнює вимову. Тоді один із звуків випадає.

Спробуємо дослідити це явище.

Творча робота.

На дошці записано слова, від яких потрібно утворити прикметники:

тиждень - ждн-жн

проїзд - здн-зн

радість - стн-сн

щастя - стл-сл

Пояснення нового матеріалу.

Отже, спрощення - це випадання середнього звука в групах приголосних. Але є слова-винятки, які не підлягають цьому правилу.

Запишіть їх до зошита і запам'ятайте.

Щоб краще запам'ятати є ключ-символ „Рука". Лівою рукою обхопіть зап'ястя правої руки „зап'ястний"; проведіть рукою від зап'ястя до згинів пальців правої руки - „пестливий"; потім проведіть по фалангах пальців - „кістлявий"; зігніть і розігніть кілька разів пальці правої руки - „шістнадцять"; зробіть рух, ніби щось берете, збираєте - це символ слова „хворостняк"; і нарешті робимо жест, що показує на себе, він асоціюється зі словом „хвастливий".

Не піддаються спрощенню слова іншомовного походження: контрастний, баластний, форпостний.

Лексична робота.

Контрастний - протилежний, баластний - зайвий, форпостний - передовий.

ІІІ. Закріплення знань, формування умінь і навичок.

Утворіть від поданих іменників прикметники і вимовте їх відповідно до правил орфоепії. Слова запишіть парами.

Якість -

Почесть -

Пестити -

Ненависть -

Виїзд -

Піст -

Совість -

Масло -

Доблесть -

Пристрасть -

Заздрість -

Швидкість -

Знайдіть можливі помилки в словах.

Совісний, доблестний, якісний, злістний, областний, жалісливий, улестливий, перехрестний, радісний, виїзна, тиждня, хрустнути, заздрісно, пестливий.

Поставте, де потрібно, пропущенні букви у реченнях.

Чес...ному усюди честь. У дитини заболить пальчик, а в матері - сер...це. Робити добре діло нікому й ніколи не піз...но.

Творча робота.

Напишіть листівку другові з привітанням на День народження, використовуючи такі слова:

щас...ливий, радіс...ний, чес...ний, добросовіс...ний.

IV. Узагальнення вивченого на уроці. Оцінювання учнів.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

51080. Работа с размерностями многомерных массивов пакета MatLab 39.79 KB
  Цель работы: Знакомство с возможностями системы MATLAB: освоение навыков работы с размерностями многомерных масcивов в пакете MATLAB.
51081. Постройте группировку предприятий по величине первого факторного показателя 134.27 KB
  Поскольку с ростом значений факторного показателя (цена единицы продукции №1) увеличиваются значения результативного показателя (рентабельность предприятия), то связь между признаками является прямой.
51082. Визначення коефіцієнта вязкості повітря, середньої довжини вільного пробігу і ефективного діаметра молекул повітря капілярним методом 181.67 KB
  Визначення коефіцієнта в’язкості повітря середньої довжини вільного пробігу і ефективного діаметра молекул повітря капілярним методом. Мета роботи з’ясувати закономірності яким підлягають сили внутрішнього тертя; визначити експериментально коефіцієнт в’язкості повітря середню довжину вільного пробігу і ефективний діаметр молекул повітря капілярним методом. Кінетична теорія газів враховуючи розподіл швидкостей молекул повітря за законом Максвелла встановлює зв’язок між коефіцієнтом внутрішнього тертя середньою довжиною...
51084. MS ACCESS – система управления реляционными базами данных 4.87 MB
  Создание БД всегда начинается с создания структуры таблиц: в режиме конструктора определяются поля таблиц типы данных которые можно вводить в поля и свойства поля при необходимости. Открыть MS CCESS – выбрать – Новая база данных дать имя и указать папку в которую данные будут сохраняться нажать кнопку Создать Вкладка Создание Конструктор таблиц Создадим таблицы Прейскурант структура которого содержит следующие поля: Поле КодТовара ключевое поле. На 1 шаге мастера необходимо выбрать поля включаемые в форму На 2 и 3...
51085. Лабораторные работы по технологии программирования 1.26 MB
  Пустой набор означает, что данный чиновник не требует виз в данном случае. Чиновник ставит свою подпись лишь после того, как ему представлены все подписи одного из наборов...
51086. Построение болта с шестигранной уменьшенной головкой (класса точности В по ГОСТу 7796-70) 279.44 KB
  Чертим эскиз по заданным размерам для этого в открывшемся окне выбираем Вставить Эскиз выбираем нужные нам ярлыки для построения – Отрезок с его помощью вычерчиваем нужную нам конфигурацию детали. Закрываем эскиз с помощью функции закончить эскиз– на панели инструментов выбираем функцию Вытягиваниевыбираем наш эскиз который мы получили и производим вытягивание на нужный нам размер.
51087. Решение краевой задачи второго порядка для обыкновенных дифференциальных уравнений 30.33 KB
  Цель работы: Практическое использование методов численного решения краевой задачи. Дано: Дифференциальное уравнение с граничными условиями
51088. СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ОНЛАЙН ЗАМОВЛЕННЯМИ ЗАКЛАДУ ХАРЧУВАННЯ 1.14 MB
  spx у вигляді меню відображаються різні категорії страв такі як напої супи салати страви із риби і т. Він має можливість вибору страви і при переході за посиланням він отримає повну інформацію про обраний продукт а саме зображення інгредієнти страви та її вартість.spx із певним рівнем доступу адміністратор ресторану має можливість редагування меню він також може додавати нові страви в меню або видаляти ті що не готуються редагувати існуючі та нові записи в меню тощо.spx із статистичною інформацією де наводяться дані про...