59117

Урок-дослідження. В. Сухомлинський, О. Олесь

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Читання оповідання Дрібний дощик Як називають дощик Яким вам видався дощик Що вирішив зробити оповідач Для кого старався Чим схожі вірш та оповідання У чому різниця У вірші дощу радіють в оповіданні він набрид. А потім складав повчальні оповідання та казки.

Украинкский

2014-05-04

36 KB

0 чел.

Урок-дослідження

В. Сухомлинський, О. Олесь

Мета: учити учнів розкривати причинно-наслідкові зв'язки. Збагатити знання дітей про життя та творчість Олександра Олеся, викликати захоплення його віршами. Розвивати вміння бачити словесні картини, навички виразного читання. Виховувати бережливе ставлення до природи, любов до України

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Читання вірша «Дощик»

Яким змальовано дощик? (Смішним, добрим, сильним.)

Яким ти уявляєш цей дощик?

2. Читання оповідання «Дрібний дощик»

Як називають дощик?

Яким вам видався дощик?

Що вирішив зробити оповідач?

Для кого старався?

Чим схожі вірш та оповідання?

У чому різниця? (У вірші - дощу радіють, в оповіданні - він набрид.)

3. Творча робота

Прочитати власні акровірші про дощ.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо милуватися змальованими у віршах Олександра Олеся куточками нашої України та досліджувати причинно-наслідкові зв'язки в оповіданні В. Сухомлинського.

ІV. Робота над темою уроку

Хто зображений на портреті?

Що ви знаєте про цю людину?

1. Повідомлення групи «бібліографів»

Народився Василь Олександрович Сухомлинський у 1918 р. в с. Василівка на Кіровоградщині в незаможній сім'ї. Батько його, Олександр Омелянович, орав, працював столяром і теслею, майстрував інструменти та колеса. Мама, Оксана Юдівна, працювала в колгоспі. У Василя Олександровича було двоє братів - Іван і Сергій і сестра Меланія.

Зимовими вечорами, коли мама сиділа над шитвом, вона розказувала дітям казки. Змалку батьки виховувати в дітей любов до книги.

Василь Олександрович ріс допитливим і цікавим. Любив малювати, мав чудову пам'ять.

Понад 35 років працював Василь Олександрович учителем і директором Павлишської школи. У педагогічному щоденнику він записував свої спостереження за поведінкою дітей. А потім складав повчальні оповідання та казки.

Які твори В. Сухомлинського ви читали?

Чому вчать ці твори? (Кожне оповідання Василя Олександровича вчить нас бути добрими, чуйними та милосердними, усім серцем любити рідну природу, дбати про неї.)

2. Бесіда за малюнком «Господарі лісу»

Як турбуються про рідну природу ці діти?

А яку користь природі принесли ви?

Прочитаймо оповідання «Камінь», і ви скажете, чи схожий хлопчик з оповідання на цих дітей.

3. Читання оповідання

То чи схожий хлопчик з оповідання на дітей, зображених на малюнку?

Який учинок зробив хлопчик?

Зачитайте, яким був хлопчик.

До чого призвели пустощі?

Зачитайте, як змінилась природа після цього негідного вчинку.

Коли хлопчик прийшов на це місце?

Зачитайте, що його здивувало.

Як ви гадаєте, чи здогадався дідусь, що це саме він, своїми руками, причинив таке зло природі?

Чого вчить нас це оповідання? (Перш ніж щось зробити, треба добре подумати.)

4. Завдання в зошиті №№ 5, 6 - самостійно

5. Повідомлення групи «пошуковців»

Рідний край, мамина колиска, калинова мова... Кожна людина завжди з великою любов'ю та душевним трепетом згадує те місце, де вона народилась, де промайнуло її босоноге дитинство з дивосвітом - казкою в затишній батьківській оселі.

Ось так і Олександр Олесь сумує за своїм дитинством. З попередніх класів ми знаємо, що поет змушений був тривалий час проживати за кордоном, в Україні його твори не видавались. Перебуваючи на чужині, він не раз подумки линув в Україну, до рідного Білопілля на Сумщині, де народився й виріс. Йому згадувались спів солов'я, розкішна природа, а ще - рідна матуся.

Бо ж усі ми найбільше любимо своїх матусь. Матуся й дитинство нероздільні в нашій уяві, у нашому житті.

6. Читання статті, с. 58 (мовчки)

Де проводив кожне літо О. Олесь?

Яким був дід хлопчика?

Зачитайте, що згадував про дитинство поет.

7. Читання вірша «Згадую: так я в дитинстві любив...»

Про що з любов'ю згадує поет?

В якому темпі треба читати вірш?

8. Читання вірша учнями

Із чим порівнюється світ у вірші? (З казкою, зі сном.)

Що любив у дитинстві поет?

Що чув і бачив хлопчик?

Яку картину уявляєте ви?

9. Тлумачення слова групою «науковців»

Яку назву має наступний вірш? (Степ.)

Степ - безліса територія, яка займає 40 % території України. Ось як описав чудовий краєвид Тарас Шевченко:

Тихесенько вітер віє,

Степи, лани мріють,

Між ярами над ставами

Верби зеленіють.

Сади рясні похилились,

Тополі поволі

Стоять собі, мов сторожа,

Розмовляють з полем.

І все то те, вся країна,

Повита красою,

Зеленіє, вмивається

Дрібною росою.

10. Інформаційна довідка за малюнком «Степ»

У степовій зоні ростуть переважно трав'янисті рослини. Навесні у степу зацвітають фіалки, тюльпани, незабудки, півонії вузьколисті.

Улітку трави вигорають і вітер жене перекотиполе. Усю красу природи степів у різні пори року у своєму вірші змальовує Олександр Олесь.

11. Читання вчителем

12. Словникова робота

13. Читання учнями

Які пори року змальовує поет?

Зачитайте опис степу весною.

Із чим порівнюється степ? (З килимом.)

Які слова-ознаки використовує поет до слова «килим»? (Зеленіє, пишнішає, пахне.)

Які квіти розливають свої пахощі?

Зачитайте опис степу влітку.

Яку картину уявили?

Із чим порівняний степ улітку? (З морем.)

Які слова-ознаки дібрав поет до слова «море»? (Широке, буйне, сизе.)

Який степ восени? Зачитайте.

Із чим порівняний? (З пустелею.)

Які слова-ознаки використовуються? (Неоглядна, руда, пожовкла.)

А взимку?

Із чим порівнюється?

Хто на цій перині спить?

Чому поет називає зиму бабою? (Усе вкрила, усім заволоділа.)

Ось ви і ознайомилися зі степом. А скажіть, коли б вам найбільше хотілось побувати у степу і чому?

ІV. Підсумок уроку

Швидко сплинув наш урок.

Чого ви навчились на уроці?

Який слід після себе повинна залишити кожна людина?

В які куточки України ви б хотіли поїхати?

Що найдорожче для кожної людини? (Батьківська оселя, рідна земля, Батьківщина.)

Театр одного актора: вірш «Розквітай, прекрасна Україно!»

Розквітай, прекрасна Україно,

Рідна земле, матінка моя.

Хай лунає мова солов'їна,

Пісня неповторная твоя.

Хай смереки, ясени й тополі,

Квіти, луки, трави і сади

Шепчуть вірші, щедрі, добрі, вольні,

Чисті, із джерельної води.

Нам би вічно милуватись нею,

А лихі дороги обминуть, -

Дай напитись серцем і душею,

І піти з тобою в мрійну путь.

Розквітай, прекрасна Україно,

Рідна земле, матінка моя.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24587. Планування аудиторської діяльності 30 KB
  Планування аудиторської діяльності. Обов'язковою умовою успішної діяльності будьякого підприємства є планування. Нормативна база з аудиту МСА 300 Планування регламентує лише порядок планування аудиторської перевірки визначає порядок підготовки загального плану і розроблення програми проведення аудиту і не визначає порядок планування аудиторської діяльності. У літературі з аудиту питання планування аудиторської діяльності також майже не висвітлювалось.
24588. Контроль якості роботи аудиторів 29 KB
  Контроль якості роботи аудиторів Аудиторська фірма зобов'язана дотримуватися політики і процедур контролю якості аудиторських послуг які гарантують що всі аудиторські перевірки проводяться у відповідності з Національними стандартами аудиту та Законом України Про аудиторську діяльність . Зміст строки й обсяг аудиторських процедур та політики аудиторської фірми щодо контролю якості залежать від таких чинників як розміри і характер діяльності аудиторської фірми її дислокація рівень організації перевірки і відповідних суджень про...
24589. Поняття аудиторської діяльності та її правове забезпечення 32 KB
  Основними нормативними документами що визначають головні засади аудиторської діяльності є Закон України Про аудиторську діяльність Національні стандарти аудиту та Кодекс професійної етики аудиторів України. Згідно з Законом України Про аудиторську діяльність до аудиторської діяльності належить організаційне і методичне забезпечення аудиту практичне виконання аудиторських перевірок аудиту та надання інших аудиторських послуг. За національним законодавством На жаль національне законодавство обмежує рамки аудиту аудитом фінансової...
24590. Суб’єкти аудиторської діяльності 37.5 KB
  Суб’єкти аудиторської діяльності Аудиторська діяльність це один із видів підприємницької діяльності суб'єктами якої можуть бути як фізичні так і юридичні особи. Для здійснення аудиторської діяльності одноособово аудитор повинен маючи чинний сертифікат аудитора зареєструватися як суб'єкт підприємницької діяльності у виконавчому комітеті міської районної ради або районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за місцем проживання даного суб'єкта та в Аудиторській палаті України як суб'єкт аудиторської діяльності. Порядок...
24593. Аудит доходів та фінансових результатів 32 KB
  Перевірка звіту про фінансові результати У процесі підтвердження достовірності інформації звіту з фінансових результатів який здійснюється аудитором під час аудиту фінансової звітності можуть виникнути три ситуації коли: ♦ інформація зафіксована у звіті відображає реальний результат від фінансовогосподарської діяльності; ♦ інформація у звіті викривлена ненавмисне тобто через помилки обліку неправильне тлумачення законів неправильну інтерпретацію господарських фактів і з інших причин; ♦ інформація у звіті викривлена через неправильне...
24594. Мета і завдання аудиту доходів і результатів діяльності 33 KB
  Тому всі об'єкти підприємницької діяльності прагнуть одержати якнайкращі результати за цими показниками. Аудитору необхідно пам'ятати що у Звіті про фінансові результати доходи відображають за видами діяльності. У ринкових умовах господарювання результати діяльності суб'єктів підприємницької діяльності є інформацією яка цікавить широке коло користувачів фінансових звітів.
24595. Аудит витрат діяльності 38.5 KB
  До таких витрат за ПсБО № 16 відносять: ♦ адміністративні витрати; ♦ витрати на збут; ♦ інші операційні витрати. До адміністративних витрат належать такі загальногосподарські витрати спрямовані на обслуговування та управління підприємством: ♦ загальні корпоративні витрати організаційні витрати витрати на проведення річних зборів представницькі витрати тощо; ♦ витрати на службові відрядження й утримання апарату управління підприємством та іншого загальногосподарського персоналу; ♦ витрати на утримання основних засобів інших матеріальних...