59129

Типи економічних систем

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Цілі: узагальнити та повторити знання з теми Типи економічних систем. Відпрацювати вміння застосовувати їх на практиці, порівнювати переваги й недоліки економічних систем, проводити економічний аналіз літературних творів.

Украинкский

2014-05-04

35.5 KB

0 чел.

Урок-конкурс

Типи економічних систем

Цілі: узагальнити та повторити знання з теми "Типи економічних систем". Відпрацювати вміння застосовувати їх на практиці, порівнювати переваги й недоліки економічних систем, проводити економічний аналіз літературних творів.

Розвивати абстрактно-логічне, образне мислення, кмітливість, творчі здібності.

Виховувати в учнів економічну культуру, взаємоповагу, інтерес до економічного життя України.

Обладнання: індивідуальні картки із завданнями, фотокартки.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку-конкурсу.

ІІ. Активізація та мотивація діяльності

Удома було трохи важко тему вивчати,

Ну, а в класі буде легше - уже разом пригадати,

А якщо усе це буде ніби жарти,

То не варто і ховатися під парти.

Ми поділимось на групи три,

І завдання обговоримо по черзі всі,

Виступатимуть від кожної команди учні

Й бали зароблятимуть, напевно, дуже влучно,

А при цьому тему про економічні системи

Ми не просто розкриємо, а й поясним проблеми

Та з'ясуємо-розв'яжемо цілі дилеми,

Переваги й недоліки зважимо всі без вагань,

У змаганнях різних проявимо багато старань.

Звичайно, будемо чемні, уважні, швидкі,

Щоб гідно і гордо завершити конкурси ці.

ІІІ. Хід конкурсу

1. Презентація

Три команди проводять презентацію економічних систем - ринкової, планової, змішаної.

Виступ тривалістю 2 хв.

2. Дефініції

Команди обмінюються картками з назвами економічних систем. Відповідно до написів команди вибирають свої дефініції - короткі характеристики явища або поняття тієї чи іншої економічної системи.

Дефініції підкріплені цифрами.

Час виконання - 4 хв.

1. Роль держави - контролююча й адміністративна.

2. Інтереси покупця визначають дії виробника.

3. Зазвичай державна власність.

4. Держава підтримує ринкові інститути.

5. Економічна свобода вибору й дій.

6. Конкуренція схильна до "затухання".

7. Гарантуються державою і практично поширені всі види власності.

8. Централізм у розподілі доходів.

9. Тотальне й масове безробіття та незахищеність населення.

10. Держава - гарант соціально незахищених верств населення.

11. Фінансування об'єктів суспільного призначення державою.

12. Ефективність розподілу ресурсів.

13. Управління на основі наказів.

14. Приватна власність на ресурси та засоби виробництва.

15. Наявний "чорний ринок".

16. Існування антимонопольного законодавства.

17. Фіксується уповільнення технічного прогресу.

18. В оподаткуванні діє широка система пільг.

Відповіді

Планова економіка: 1, 3, 8, 13, 15, 17.

Ринкова економіка: 2, 5, 6, 9, 12, 14.

Змішана економіка: 4, 7, 10, 11, 16, 18.

3. Мислитель

Командам пропонується закінчити вислів відомих людей, пояснити думку. Завдання виконується письмово, пояснення - по черзі. Слід з'ясувати, до якої економічної системи можна застосувати вислів. Час обговорення - 3 хв.

Народна мудрість: "Що належить усім - не належить... (нікому)". (Планова економіка.)

У. Черчілль: "Головний недолік капіталізму - нерівний розподіл благ, головна перевага соціалізму - рівний розподіл... (нестатків)". (Ринкова та планова економіки.)

У. Гелбрейт: "Ті, хто говорить про ринкову економіку часів А. Сміта, - це люди із психічними... (відхиленнями)". (Змішана економіка.)

4. Гумор і сатира

Командам пропонуються різні гуморески вітчизняних авторів. Слід здогадатись і пояснити, про яку економічну систему йдеться. Час обговорення - 3 хв.

ГНАТ ПРО БЛАТ

Поставила жінка раз запитання Гнату.

"Коли ж люди врешті-решт будуть жити без блату?"

Блат, голубко, - мовив Гнат, - це затям віднині,

Причаївся, ніби чорт, у кожній людині.

А все ж таки, дорога, не можна без блату.

От, скажімо, ми оце будували хату.

Працював на складі кум, на заводі - сваха,

Потихеньку нам пливли і цегла, і бляха.

Там відпустять нам вапна, в іншім місці - лату,

А хіба дістали б це, якби так, без блату?

Планова економіка.

ГРОШІ ПРОДАЮТЬ

Усе на ринку є, на радість, та не в тому суть.

На базарі тьоті й дяді гроші продають.

Пропонують дуже шпарко зблизька і здаля:

"Рублі, долари і марки!" - кожний промовля.

Йде торгівля досить жваво, хоч нема в них права

На це ремесло...

Де ще в світі є держава, щоб таке було?

Ринкова економіка.

ПЕНСІЙНОГО ВІКУ

Дуже спритно, хутко-хутко, містом бігають маршрутки.

І маленькі, і дебелі - Мерседеси і Газелі,

І Фольксвагени, і Форди - всі вони гасають гордо.

Всі виблискують в красі, імпозантні ці таксі.

Каже баба тихо діду:

- На маршрутці я поїду.

Каже бабі вголос дід:

- Там, стара, платити слід.

Заспокойся, клепку май і тролейбуса чекай!

Довго в будь-якій порі стійте, бабо з дідом:

В нас тролейбуси старі - ледве-ледве їдуть.

Ті маршрутки - вищий клас, їх уже без ліку.

А тролейбуси всі в нас - пенсійного віку.

Змішана економіка.

5. Так чи ні

Командам пропонується підтвердити чи спростувати твердження на картках. Час обговорення - 1 хв.

Картка 1.

1. Одним зі способів приватизації дрібних державних підприємств є продаж їх на аукціонах. (Так.)

2. Адам Сміт уважав природний егоїзм шкідливим для суспільства. (Ні.)

3. Вільна ринкова економічна система сьогодні "працює" в більшості країн світу. (Ні.)

Картка 2.

1. Вільне ціноутворення є неможливим у плановій економіці. (Так.)

2. Безробіття та інфляція не властиві плановій економіці. (Так.)

3. У змішаній економічній системі рішення приймаються тільки державою. (Ні.)

Картка 3.

1. Ринкова економіка більш ефективна, ніж планова, у невиробничій сфері. (Ні.)

2. Планова економіка дає населенню можливість здобути вищу освіту безоплатно. (Так.)

3. Захист навколишнього середовища в умовах ринкової економіки здійснюється високоефективно. (Ні.)

6. Асоціативне фото

Пропонується підібрати фотокартку-асоціацію на кожний тип економічної системи та пояснити свій вибір.

Час виконання - 3 хв.

7. Точка зору

Протягом трьох хвилин командам пропонується обговорити тему "Реалії та майбутнє економічної системи України". Далі один учасник від кожної команди висловлює свою точку зору з цього питання. Учитель коригує відповіді.

ІV. Підсумок. Визначається команда-переможець. Найбільш активним учасникам виставляються оцінки.

V. Домашнє завдання: повторити тему "Типи економічних систем" (за зошитом на друкованій основі).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39622. Приемы измерения социальной установки 141.5 KB
  Это наиболее простой вид шкалы измерения установки. При конструировании шкалы самооценки в форме €œтрадиционного€ вопроса её позиции обязательно располагаются симметрично и состоят из равного числа положительных и отрицательных оценок разделённых €œнейтральной€ позицией. Наиболее простой приём измерения установок по правилам такой шкалы ранжирование респондентами тех объектов отношение к которым с их стороны интересует исследователя. Более сложный вариант измерения установок при помощи ранговой шкалы метод парных сравнений.
39623. Разработка типового проекта «дублирующего» родильного дома 748.5 KB
  В рамках своего дипломного проекта я рассматриваю актуальные проблемы существующей системы учреждений родовспоможения в г. Цель 1 создать условия при которых здоровые беременные женщины и роженицы могли гарантировано получать медицинскую помощь в учреждениях родовспоможения обслуживающих район их места жительства; 2 улучшить условия получения медицинской помощи беременными женщинами и роженицами с патологиями. Таким образом деятельность перинатального центра не разгружает основной поток рожениц приходящийся на учреждения родовспоможения...
39624. Социальная установка. Определение и классификация 65.5 KB
  Исследования понятия и динамики социальных установок Понятие которое в определенной степени объясняет выбор мотива побуждающего личность к деятельности есть понятие социальной установки. Традиция изучения социальных установок сложилась в западной социальной психологии и социологии. Для обозначения социальных установок используется термин аттитюд. Особенности формирования социальных установок связаны с тем что они обладают некоторой устойчивостью и несут в себе функции облегчения алгоритмизации познания а также инструментальную функцию...
39625. Социальные сети как инструмент развития: виды и возможности 45 KB
  Могут ли сети упростить работу тренингменеджера Какие возможности они открывают для получения сотрудниками необходимых им знаний Trainings. Социальные сети в интернете зародились в 90х годах причем как профессиональное музыкальное сообщество а термин появился только в 2004. Стандартные социальные сети позволяют пользователю присоединять людей к своей сети выходить на других пользователей через своих знакомых посылать сообщения размещать фотографии тексты и любой другой контент.
39626. Сборный связевый железобетонный каркас с диафрагмами жесткости 4.5 MB
  1 Нагрузка с перекрытия передается на ригели с ригелей на колонны с колонн на фундамента а с фундамента на основание. Нагрузки в плоскости рамы Нагрузка от собственного веса ригелей Предварительно принимаем для ригелей длиной от 2. Нагрузка при таком условии будет равна: 1.4 Схема загружения от собственного веса балок Нагрузка от пола перекрытия Свойства слоев пола: 1.
39627. Проектирование шестиэтажного здания с цокольный этажом, техническим чердаком и подвалом 1.69 MB
  Вначале определяем перечень работ подготовительного периода. Для упрощения состава подготовительных работ в номенклатуру вносим укрупненную строку «Внутриплощадочные работы». Далее выделяем следующие работы: срезку растительного слоя; вертикальную планировку поверхности; разработку грунта в отвал и транспорт с дальнейшим добором вручную.
39628. УСТАНОВКА (АТТИТЮД) 44 KB
  В российской психологии разработка общепсихологической теории установки принадлежит Д. Объектом для установки может быть все на что реагирует человек: любой символ фраза лозунг лицо учреждение идея. Можно иметь установки в отношении определенной профессии Организации Объединенных Наций политической партии книги национального меньшинства марки стирального порошка блондинок и т. Новорожденный ребенок имеет установки лишь относительно тех стимулов на которые существует врожденная реакция удовольствие или боль.
39629. Требования и порядок создания информационно-развлекательной системы «Развлекательный портал» 9.07 MB
  Порядок оформления работы Стадии: Техническое задание а Обоснование перспективности реализуемого проекта: постановка задачи; сбор базовых материалов; установка критериев системы; необходимость проведения исследовательских работ; b Исследовательская работа: выбор оптимальных методов решения поставленной задачи; определение требований к техническим средствам; обоснование практической возможности реализации данного проекта; в Разработка и утверждение технического задания: определение требований к проекту; ...
39630. КОНСПЕКТ ЛЕКЦИЙ ПО ОСНОВАМ ОХРАНЫ ТРУДА 3.04 MB
  В соответствии с этой статьёй государство даёт гарантии каждому своему гражданину на надлежащие безопасные и здоровые условия труда и на заработную плату не ниже той которая определена законом. Таким образом в Конституции за государством закреплена забота об условиях труда его научной организации и это является одним из основных направлений его политики. Проблемами связанными с обеспечением здоровых и безопасных условий труда занимается охрана труда.