59130

Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим звязком. Кома між частинами складного речення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: удосконалювати уміння та навички у визначенні граматичних основ у частинах складного речення правильному інтонуванні складних речень вживанні розділових знаків між частинами складних речень; розвивати логічне мислення увагу мовлення естетичні почуття; виховувати любов до прекрасного.

Украинкский

2014-05-04

35.5 KB

2 чел.

Урок у 5-му класі

Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв'язком. Кома між частинами складного речення

Мета: удосконалювати уміння та навички у визначенні граматичних основ у частинах складного речення, правильному інтонуванні складних речень, вживанні розділових знаків між частинами складних речень; розвивати логічне мислення, увагу, мовлення, естетичні почуття; виховувати любов до прекрасного.

Тип уроку: систематизація й узагальнення знань.

Обладнання: використання мультимедійної дошки, музики Петра Чайковського "Вальс квітів" із балету "Лускунчик", ілюстрацій.

Бог дав квіти людям, щоб вони дивилась на них

І їхня душа ставала такою ж красивою і квітучою.

П. Мовчан

Хід уроку

І. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення.

Повторення теоретичного матеріалу.

Бесіда

- Які речення називаються складними?

- Які розділові знаки ставляться між частинами складного речення?

- Як пов"язані між собою частини речення у складному?

- Як інтонуються складні речення?

- Якими сполучниками можуть з"єднуватися частини складного речення?

- Які сполучники з"єднують прості незалежні одне від одного речення в складному?

- Які вивчені сполучники, сполучні слова з"єднують прості залежні одне від одного речення в складному?

- Де інколи може стояти сполучник чи сполучне слово?

Прочитати і записати тільки складні речення, підкреслити в них граматичні основи.

Завдання отримує кожний ряд:

І ряд має прочитати речення, правильно інтонуючи їх. Пояснити вживання ком.

ІІ ряд має вказати речення, у складі яких прості речення є незалежними одне від одного.

ІІІ ряд має вказати речення, у складі яких одне просте речення підпорядковане іншому.

Коли молоденька травичка ще не встигла розстелити свої шовкові килими, у парках і садах розсипає весна свої фіалкові усмішки.

Фіалка - улюблена квітка багатьох народів, і уособлює вона прихід весни.

Грецька міфологія розповідає, що дочку Зевса Прозерпіну викрав підземний бог Плутон. У пам'ять про себе вона встигла кинути на землю кілька квіточок, серед них були і фіалки. Вони проросли, а ранньої весни нагадують квіти людям про красуню Прозерпіну, про її чарівну усмішку.

Як пов'язані між собою частини речення у складному?

Пояснити, як пов'язані частини речення у складному: без сполучників чи за допомогою сполучників (сполучних слів)?

Спочатку букети складали з прянощів, куди входили кріп, селера, петрушка, кмин. Гості дарували їх господині, а вона прикрашала ними страви.

Коли почали робити букети з квітів, зародилася і мова квітів. З'явився і словник, що містить необхідні відомості для з'ясування стосунків мовою квітів. Волошки символізують довір'я, конвалії і бузок - оновлення, лілея - чистоту. Якщо в Європі фіолетовий колір символізує дружбу, велич, розкіш, то в Японії - сум, біль. В англійців незабудка означає любов, в Україні вона пов'язана з пам'яттю.

Червоний колір - символ життя, любові; рожевий - молодість; зелений колір означає надію, спокій; синій - вірність.

Чому ми зосереджуємо увагу на сполучниках і, й, та. Що вони можуть поєднувати. Пояснити наявність і відсутність коми перед сполучником і. В кожному реченні підкреслити граматичну основу. Вказати речення прості й складні.

Земля відроджена встає і знов народу подає скарби свої нетлінні. На золоті крил із-під тучі бджола поспішає у світ і вишні хустини пахучі на плечі розвішує цвіт. Вже облетів весняний цвіт і літо вже минуло і тихий осені привіт хвилює серце чуле. Листя слухає вітру зітхання і згортає свої прапори.

Сховав грудень під кригою річки і повдягав ліси у білі мережива. Полетів останній лелека і не залишився на нашій землі жоден перелітний птах. Товста снігова ковдра і міцний килим опалого листя надійно вкривають землю від морозу. Мчали коні навпрошки, перекинули санки і вже наша віхола далі не поїхала.

Поєднати прості речення в складні. Записати одне з утворених складних речень, пояснити розділові знаки в ньому. Накреслити схему речення.

Блискуче зелене листя цієї квітки не в"яне ні взимку, ні влітку. Навесні звеселяють блакитні зірочки.

Плели з барвінку весільні вінки молодим. Його можна було побачити на могилі.

Колись чужоземець побачив українську дівчину. Він закохався в неї дуже.

По смерті попросив Бога пустити до коханої ще раз. Господь повернув його на землю квіткою барвінку.

Синтаксичний розбір речення.

Нахилився якось гарний юнак над струмком, і побачив він своє відображення. Відтоді Нарцис не міг відійти від води, бо палко закохався у свою вроду. Невдовзі юнак помер від туги й голоду, а не могилі його виросла ніжна біла квітка. Так пояснює грецька легенда походження цієї рослини.

Творча робота.

- А чи зможете ви написати невеличке оповідання про сірого котика та білу ромашку, використовуючи складні речення?

Опорні слова: білосніжна квітка; чудова біла краса; звеселяє очі; потягнулися вгору до сонця; вінок одягли; на високому гінкому стебельці; рівна; висока; білі ніжні пелюстки.

Опорні слова: сіренький котик; цікава мордочка; бажання погратися; краса зупинила.

Спробуйте самостійно дописати поезію. Звірте з оригіналом.

На стрункій високій ніжці

Біля річки, на лужку,

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

Ромашка

На стрункій високій ніжці

Біля річки, на лужку,

У косинці - Білосніжці

Стрів я квітоньку таку.

Ясним оком жовтуватим

Посміхалася мені...,

Я хотів її зірвати,

А бджола сказала: - Ні!

М.Познанська

Під час творчої роботи звучить музика П. Чайковського „Вальс квітів" із балету „Лускунчик".

Висловіть свої роздуми з приводу прочитаного тексту про розділові знаки

Бережіть розділові знаки!

Чоловік загубив кому і почав боятися складних речень, шукав фрази, щоб простіші. За нескладними фразами прийшли нескладні думки.

Потім він загубив знак оклику і почав говорити тихо, з однією інтонацією. Його вже ніщо не бентежило, не радувало, він до всього ставився без емоцій.

Потім він загубив знак питання і перестав запитувати. Жодні події не викликали в нього цікавості, де б вони не відбувалися: в космосі, не Землі чи навіть у власній квартирі.

Ще через якийсь час він загубив двокрапку і перестав пояснювати людям свої вчинки.

Нарешті у нього залишилися одні лапки. Він не міг висловити жодної власної ідеї, весь час тільки когось цитував. Так він зовсім розучився думати і дійшов до крапки.

О. Каневський

Домашнє завдання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45500. Использование амплитудно-импульсной модуляции (АИМ) для построения систем передачи с временным разделением канала 311.5 KB
  При амплитудноимпульсной модуляции амплитуда периодической последовательности импульсов изменяется в соответствии с изменеием модулирующего сигнала. АИМ1 – амплитуда импульсов пропорциональна амплитуде моделирующего сигнала. При преобразовании: частота дискретизации; скважность – определяет количество времени свободное для передачи сигнала. Для простоты моделирующее колебание представляется: Для амплитудномоделирующей последовательности выражение: показывает глубину модуляции после преобразования получим ряд: Из данного...
45501. Использование широкоимпульсной модуляции (ШИМ) для построения систем передачи с временным разделением канала 299 KB
  Использование фазовоимпульсной модуляции ФИМ для построения систем передачи с временным разделением каналов. ФИМ является более помехоустойчивым видом модуляции чем ШИМ и АИМ. При ФИМ используется следующий моделирующий сигнал: В этом случае основным определяющим элементом является величина фазового сдвига которая определяется по следующей формуле: ∆τmx – максимальный временной сдвиг между импульсами: ∆τmx=MФИМUmx MФИМ – коэффициент глубины модуляции. Модуляция фазы импульсов определяется в соответствии со следующим...
45502. CASE-средства. Общая характеристика и классификация 51 KB
  Общая характеристика и классификация Современные CSEсредства охватывают обширную область поддержки многочисленных технологий проектирования ИС: от простых средств анализа и документирования до полномасштабных средств автоматизации покрывающих весь жизненный цикл ПО. Наиболее трудоемкими этапами разработки ИС являются этапы анализа и проектирования в процессе которых CSEсредства обеспечивают качество принимаемых технических решений и подготовку проектной документации. Графические средства моделирования предметной области позволяют...
45503. Типизация проектных решений АСОИУ. Использование коробочных продуктов и адаптируемых интегрированных систем. Подходы к созданию автоматизированной системы 58 KB
  Подходы к созданию автоматизированной системы В настоящее время существуют различные подходs к построению АСОИП отличающиеся признаками положенными в основу классификации. Полученная таким образом схема классификации подходов к построению АСОИП приведена на рис. В соответствии с этой схемой при выборе подхода к построению АСОИП решается вопрос о возможности использования существующих на рынке тиражируемых систем или необходимости создавать уникальную систему полностью ориентированную только на задачи конкретного предприятия. Подходы к...
45504. Графические средства представления проектных решений АСОИУ (IDEF, DFD, UML, ERD и т.п.) 36 KB
  DFD диаграммы потоков данных являются основным средством моделирования функциональных требований к проектируемой системе. Первый шаг моделирования – извлечение информации из интервью и выделение сущностей. Второй шаг моделирования – идентификация связей. Язык UML находится в процессе стандартизации проводимом OMG – организацией по стандартизации в области ОО методов и технологий в настоящее время принят в качестве стандартного языка моделирования и получил широкую поддержку в индустрии ПО.
45505. Анализ и оценка производительности АСОИУ 23 KB
  В основе такой оценки лежит понятие производительности. Есть 2 показателя производительности процессов по чистому времени: показатель производительности процессоров на операциях с данными целочисленного типа MIPS – отношение числа команд в программе к времени ее выполнения показатель производительности процессоров на операциях с данными вещественного типа при все кажущейся простоте критерия оценки чем MIPS тем быстрее выполняется программа его использование затруднено вследствие нескольких причин: процессоры разной архитектуры...
45506. Общая характеристика процесса проектирования АСОИУ. Цели и этапы разработки консалтинговых проектов 41 KB
  Проект проектноконструкторская и технологическая документация в которой представлено описание проектных решений по созданию и эксплуатации системы в конкретной программнотехнической среде. Проектирование системы процесс преобразования входной информации об объекте проектирования о методах проектирования и об опыте проектирования объектов аналогичного назначения в соответствии с ГОСТом в проект АСОИУ. Проектирование АСОИУ сводится к последовательной формализации проектных решений на различных стадиях жизненного цикла системы....
45507. Структурный подход к проектированию ИС. Функциональная модель АСОИУ 72.5 KB
  Сущность структурного подхода к разработке ИС заключается в ее декомпозиции на автоматизированные функции. Основные элементы этой методологии основываются на следующих концепциях: графическое представление блочного моделирования – функции изображаются в виде блока интерфейсы – дуг входящих и выходящих взаимодействие блоков – с помощью интерфейсных дуг. Блок детализируется на другой диаграмме с помощью нескольких блоков эти блоки представляют подфункции исходной функции. Обратные связи итерации продолжающие процессы и перекрывающая во...
45508. Разработка модели защиты данных в АСОИУ 29.5 KB
  Разработка модели защиты данных в АСОИУ Большое внимание в настоящее время уделяется вопросам формирования принципов построения механизмов защиты информации ЗИ и системы требований к ним. На основе имеющегося опыта можно сформулировать следующие фундаментальные принципы организации защиты информации: системность; специализированность; неформальность. Основные требования принципа системности сводятся к тому что для обеспечения надежной защиты информации в современных АСОИУ должна быть обеспечена надежная и согласованная защита во всех...