59179

Якщо краса позбавлена душі за новелою Томаса Манна: Смерть у Венеції

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Художні особливості твору: карнавальний принцип значення деталі позиція оповідача афористичність традиційні і новаторські засоби відображення дійсності поєднання реалізму з модернізмом вплив імпресіонізму експресіоністичні елементи...

Украинкский

2014-05-04

36.5 KB

3 чел.

Конспект уроку

Якщо краса позбавлена душі

за новелою Томаса Манна "Смерть у Венеції"

Мета: ознайомити учнів з видатним німецьким письменником Томасом Манном, розкрити проблему мистецтва в новелі "Смерть у Венеції", виховувати духовність, розуміння прекрасного.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя

- Характеризуючи свій творчий шлях на схилі літ, Томас Манн сказав: "Мій час був мінливий, але моє життя в ньому являє "єдність". Справді, у його спадщині органічно поєдналися біографія і творчість, суспільне та індивідуальне, образ і відображення. Духовний досвід німецького письменника постає як задокументована літературними шедеврами історія самобутності, що утверджує себе у світі. Понад усе його цікавила тема "художник і дійсність": як вони впливають один на одного, як їхні стосунки втілюються у мистецтві, чи можна подолати протиріччя ніж ними? Т.Манн дивився на світ очима незалежної талановитої особистості, і його погляд став своєрідним збільшувальним склом, через яке показується взаємозв'язок між складними соціальними проблемами, історичними змінами і найменшими рухами людської душі.

2. Бесіда за життєвим та творчим шляхом письменника:

- в якій сім'ї народився Т. Манн? (У сім'ї сенатора, пізніше працював службовцем);

- перше оповідання? ("Пропаща");

- за який твір отримав Нобелівську премію? (Роман "Будденброки");

- проблема, піднята в цьому творі? (Життя як безперестанне страждання);

- суть духовної кризи письменника?

- основне в філософському романі "Чарівна гора"? (Інтелектуальні пошуки істини головним героєм Хансом Касторпом, заперечення смерті, розпаду, зла взагалі);

- в яких творах піднята антифашистська тематика? (Оповідання "Маріо та чарівник"; в алегоричній формі викривається антигуманна діяльність Гітлера та Муссоліні; історична тетралогія на біблійний сюжет "Йосиф та його брати": показана вся історія людства);

- який твір Т. Манн назвав "романом кінця" і чому? (Роман "Доктор Фаустус", про глибоку кризу як суспільства взагалі, так і його культури, що й породило "дурну Німеччину").

3. Висновки

1) Уже в ранніх творах письменника з'являється образ художника, який шукає сенс буття, намагається усвідомити своє місце в сучасності, розкрити таємницю власної психології.

2) Головний принцип діяльності Т. Манна: "Глибоко пізнавати і прекрасно втілювати".

3) Характерним є пошук високих ідеалів, його не задовольняє існування людини в капіталістичному світі, який він порівнює з в'язницею, намагаючись знайти можливість виходу в інший простір - свободи, творчості, краси.

4) Заперечуючи негативний вплив соціального середовища на життя людей, Т. Манн не втратив віри в культуру, можливості розуму і душі.

5) Його вважають одним із засновників інтелектуальної прози, в якій образ викликає думку, а думка - образ.

4. Робота над ідейно-художнім змістом новели "Смерть у Венеції" (Зарубіжна література, 1998, № 7, с. 15-16).

Проблематика твору. (Це філософська розмова про творчу особистість і її духовні проблеми взагалі; вона стосується і морального стану епохи, справжніх і фальшивих цінностей, сутності людського існування);

- хто головний герой твору? (Густав Ашенбах - німецький письменник);

- символом чого є образ Венеції? (Символом віковічної культури);

- розкрити ідейний зміст зустрічі Ашенбаха з хлопчиком Тадзіо;

- який момент є психологічною кульмінацією твору? (Коли Ашенбах вирішив мовчати про епідемію холери: душа опинилася на межі добра і зла, життя і смерті, проте людина зробила хибний вибір, який став початком її кінця);

- як закінчується роман? (Духовною смертю героя);

- яка ідея твору? (Попередити людство про загрозу духовного занепаду суспільства).

Художні особливості твору:

- карнавальний принцип,

- значення деталі,

- позиція оповідача,

- афористичність,

- традиційні і новаторські засоби відображення дійсності (поєднання реалізму з модернізмом, вплив імпресіонізму, експресіоністичні елементи);

- символи (цвинтар, сонце, ніч, осінь, Венеція, смерть письменника);

- алегорія.

Аналітичне прочитання новели (коментований переказ сюжету, читання уривків) (Всесвітня література, 1998, № 11, с. 45-46).

5. Підсумкова бесіда

- Хто головний герой новели? В який момент ми зустрічаємося з ним?

- Що свідчить про бездуховність Ашенбаха? Як ви розумієте поняття "офіціозний письменник"? За які заслуги влада надала героєві твору титул дворянина?

- Що привертає увагу Ашенбаха в Тадзіо - внутрішній світ остан-нього чи його зовнішність?

- Яке ставлення автора новели до свого героя, до бездуховного мистецтва?

- Доведіть думку автора про фальшивість суспільства (на прикладах із тексту).

- Від чого застерігає людство письменник-гуманіст? Яку роль у новелі відіграє образ епідемії холери, що насувається на людей, колиску сучасної цивілізації - Венецію?

- Розкрийте символічне значення назви новели "Смерть у Венеції". Як письменник розуміє смерть і місто-казку Венецію?

6. Заключне слово вчителя

- Новели й романи Т. Манна залишаються однією з найкращих сторінок світової літератури. Кожний його твір схожий на килим, до якого автор ретельно добирав малюнок, нитки, кольори. В результаті були створені неповторні шедеври інтелектуальної прози, що спонукають прислухатися до власних переживань і замислитися над духовною долею суспільства.

Контрольна робота

Мета: перевірити рівень навчальних досягнень учнів на основі творів, вивчених за першу чверть.

(Робота на два варіанти).

1 варіант

1. Як ви розумієте суть глобального перевороту, що відбувся в мистецтві й літературі наприкінці XIX - першій половині XX століття?

2. Як сприймають рідні жахливе перетворення Грегора? Як сприймають його смерть? (про який твір йдеться?)

3. Що таке есе?

4. Чому свій головний твір письменник назвав "У пошуках утраченого часу"?

5. Чи відповідає реальна Одетта тій Одетті, яка існує в уяві Сванна? Чому він постійно намагається її виправдати, обманюючи самого себе?

6. Розкрийте символічне значення назви новели "Смерть у Венеції". Як письменник розуміє смерть і місто-казку Венецію?

7. Який епізод цього твору є його кульмінацією і чому його називають психологічною кульмінацією?

8. Яка ідея новели "Смерть у Венеції"?

2 варіант

1. Що визначає появу модернізму як нового літературно-мистецького напряму? Які течії модернізму ви знаєте?

2. Схарактеризуйте Грегора Замзу як людину (про який твір йдеться?). Які прийоми застосовує автор для створення цього образу?

3. Поясніть назву твору "Джакомо".

4. Особливості композиції роману "Сваннове кохання".

5. Порівняйте кохання Сванна з аналогічними почуттями "вічних образів" світової літератури.

6. Доведіть думку автора про фальшивість суспільства (на прикладах із тексту новели "Смерть у Венеції").

7. Чому ця новела закінчується смертю письменника?

8. Схарактеризуйте художні особливості цього твору.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

26456. Слюнные железы (glandulae salivales) 21.5 KB
  Выводной проток стенонов проток огибает нижний край н челюсти и открывается в защёчное преддверие на уровне 35 коренного зуба. У собак проток проходит поперёк массетера открывается напротив 2 моляра вместе с дополнительной глазничной скуловой слюнной железой. Выводной проток открывается в дно ротовой полости в области голодной бородавки складки слизистой расположенной под верхушкой языка а у собак на уздечке языка. Имеет 2 части: многопротоковая многими протоками открывается в дно ротовой полости; однопротоковая открывается...
26457. Спинной мозг (medulla spinalis) 22 KB
  Расположен в позвоночном канале и на уровне заднего края затылочного отверстия переходит в головной мозг. На мозге заметны шейное и поясничнокрестцовое утолщения в области которых отходят дорсальные и вентральные корешки нервов плечевого и поясничнокрестцового сплетений органов тазовой полости и брюшных стенок. Каудально от поясничнокрестцового утолщения спинной мозг образует мозговой конус который переходит в концевую нить достигающего 6 хвостового позвонка.
26458. Стилоподий грудной конечности и плечевой сустав 21 KB
  Между ней и лопаткой формируется плечевой сустав articulatio humeris простой многоосный шарообразный. В области лопатки располагаются мышцы действующие на плечевой сустав: экстензоры: предостная supraspinatus и флексоры: дельтовидная большая круглая teres major малая круглая.
26459. Стилоподий тазовой конечности и ТБС 23.5 KB
  Связки: тазовая впадина обрамлева вертлужной губой поперечная связка впадины связка головки бедра круглая. Мышцы действующие на этот сустав располагаются в области таза и бедра при этом наиболее многочисленны экстензоры которые формируют две группы: ягодичнуюповерхностная ягодичная gluteus superficialis средняя ягодичная gluteus medius глубокая ягодичная gluteus profundus добавочная ягодичная и заднебедренную biceps femoris полусухожильная semitendinosus полуперепончатая semimembranosus квадратная quadratus femoris. Ягодичная...
26460. Морфофункциональная характеристика производных кожного покрова 56.5 KB
  ткань сосуды питание нервы иннервация волоса Волосяная нить имеет З зоны мозговая зона придает прочность построена из кубического эпителия средняя зона построена из плоского эпителия в нём накапливается пигмент наружный слой кутикула роговые чешуйки КЛАССИФИКАЦИЯ остевые хорошо развит мозговой слой диаметр 70300 мкм покровные волосы длинные волосы челка грива хвост щетина пуховые отсутствует мозговая зона мягкие располагаются рядом с остевыми диаметр 1540 мкм переходные мозг зона в виде прерывистой линии...
26461. Морфофункциональная характеристика скелета и деление его на отделы 26 KB
  Морфофункциональная характеристика скелета и деление его на отделы Скелет skeleton кости соединённые в определённой последовательности и формирующие твёрдый каркас тела животного. Определяет форму тела В составе скелета 200300 костей Л КРС: 207214; ССВ К: 271288 Масса скелета в от общей массы тела: СВ 6 КРС Л 15; С К 10 Скелет является пассивным опорным и несущим...
26462. Морфофункциональная характеристика соединений костей 25.5 KB
  Морфофункциональная характеристика соединений костей ТИПЫ СОЕДИНЕНИЯ КОСТЕЙ СКЕЛЕТА Непрерывный синартроз при помощи непрерывного слоя ткани Синсаркоз при помощи мышечной ткани грудная конечность к позвоночному столбу Синдесмоз при помощи плотной волокнистой соединительной ткани швы связки мембраны sutura шов прослойка соединительной ткани между костями череп особенно у молодых животных membrana пластинка преобладают коллагеновые волокна между костями предплечья ligamentum связки пучки коллагеновых...
26463. Морфофункциональная характеристика суставов 31.5 KB
  Морфофункциональная характеристика суставов Прерывный тип соединения сустав diartrosis articulatio Основное образование Добавочное образование cartilago articularis построен из волокнистой гиалиновой ткани отсутствуют кровеносные сосуды обеспечивает защиту уменьшает трение увеличивает размах движения в суставе. простой articulatio simplex в формировании сустава принимают участие только 2 суставные поверхности плечевой сложный articulatio composita в формировании сустава принимают участие 3 и более суставных...
26464. Общие закономерности артрологии 19.5 KB
  В сложных суставах кроме длинных боковых связок обязательно имеются: короткие боковые межрядовые межкостные крестовидные общие пальмарные и плантарные На суставах тазовой конечности связок больше чем на грудной. Закон расположения связок: связки всегда расположены перпендикулярно к оси вращения и по бокам. Толщина и количество связок зависят от объема движений в суставе.