59212

Особливості тексту-опису. Робота автора у тексті-описі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Особливості текстуопису. Виявити особливості текстуопису Виявити роботу автора опису. Які види текстів ми вже уміємо писати Текстрозповідь Які ж особливості мас тексірозповідь Важливо викласти послідовність подій не розірвати ланцюжок подій...

Украинкский

2014-05-05

72.5 KB

0 чел.

Сценарій проведення уроку.

Тема. Особливості тексту-опису.

"Робота" автора у тексті-описі.

Мета. Виявити особливості тексту-опису,

Виявити "роботу'" автора опису.

розвивати уяву, увагу, мислення.

Виховувати шанобливе ставлення до

слова, мови.

Обладнаний: картина А Куїнджі" Місячна ніч над Дніпром"

Хід уроку:

І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. - Які види текстів ми вже уміємо писати" (Текст-розповідь)

- Які ж особливості мас тексі-розповідь? (Важливо викласти послідовність подій, не розірвати "ланцюжок" подій)

- Сьогодні ми з вами познайомимося з особливостями тексту-опису. Щоб навчитися писати тексти-описи, нам потрібно зрозуміти; яку "роботу виконує автор тексту-опису. А чи потрібно нам взагалі вміти писати тексти-описи? Чи не достатньо нам добре писати розповіді?

Діти. Нам часто у житті доводиться описувати те, що ми бачили або відчували, коли розповідаємо про краєвиди місцевості, де побували, відпочивали, про нові країни, по яких мандрували, про людину, з якою товаришуємо.

Учитель. А коли ви читаєте опис, що вам це дає?

Діти. Ми хочемо уявити те, про що читаємо, хоч самі не бачили те, що нам описують. Нам стає зрозуміліше, що нам хочуть розповісти.

Учитель. Чи залежить від "якості" опису те, що ми уявляємо?

Діти. Так. Чим кращий опис, тим точніше ми можемо уявити те, що бачив автор.

Учитель. Отже, добре складений опис допомагає людям "бачити" те, очевидцями чого вони не були, те, чого не бачили. А недбалий опис дає тільки поверхневі уявлення, людина погано уявляє те, що її описують. Щоб бути хорошим оповідачем, тобто, щоб бути зрозумілішим своїм співрозмовникам, потрібно знати особливості тексту-опису і "роботу" автора опису.

ІІ. Визначення особливостей тексту-опису і "роботи" автора тексту-опису.

Учитель. Складемо схему особливостей тексту-опису.

Отже, ми бачили пейзаж, картину чи розглядали людину. Ми були очевидцями.

А читачі не бачили того, що бачили ми. Вони не були очевидцями


Учитель.
Яке ж завдання автора?

Діти. Він повинен так описати, щоб читачі "побачили" те, що бачив автор.

Учитель. Отже, "робота" автора тексту-опису - детально описати, "намалювати" словами картину (людину, явище природи) читачам, які його не бачили. "Намалювати" так, щоб читачі могли уявити те, що бачив автор.

Автор повинен випередити всі запитання, які можуть виникнути у читачів і дати на них відповіді у тексті. Це нам слід враховувати під час написання тексту-опису.

Ш. Знайомства з текстом-описом.

1.

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми спробуємо себе спочатку у ролі не автора, а читачів. Чи вдасться нам уявити те, що нам описує автор? Чи не виникнуть у нас запитання до нього? Потім ми порівняємо наші уявлення з самою картиною.

- Ми за вами вчилися розглядати, вивчати картини художників. Ми намагалися зрозуміти, що ж намалював художник, який настрій передає нам його картина.

- Зараз ми послухаємо опис картини, а побачимо її уже після обговорення.

- Намагайтеся здогадатися, що зображено на цій картині. Прислухайтеся до своїх відчуттів.

Цей опис складено мистецтвознавцем - людиною, яка професійно займається описом і поясненням змісту картин. Ці люди працюють у образотворчий музеях і допомагають відвідувачам музею зрозуміти задум художника.

Отже, опис:

Перед нами розкривається широкий простір, що поширюючись, іде вдалину: рівнина, перекреслена зеленуватою стрічкою тихої ріки, майже зливається на горизонті з темним небом, що вкрите рядами легких хмар. У вишині вони трохи розійшлися і в утворене вікно глянув Місяць, освітив річку, хатки і павутину стежин на ближньому березі. Все у природі притихло зачароване чудесним сіянням неба і води.

Блискучий серебристо-зеленкуватий диск Місяця залив своїм таємничим фосфоруючим світлом землю, що пірнула у нічний спокій. Воно (світло) таке сильне, що деякі глядачі намагалися заглянути за картину, щоб знайти там ліхтар чи лампу. Але ліхтаря не було, а Місяць продовжував випромінювати своє чарівне, таємниче світло.

Гладеньким відбивають це світло води ріки, з бархатистої сині ночі біліють стіни українських хат.

Це величне видовище змушує думати про вічність і незнищенну красу світу.

2. Перевірка розуміння опису.

Учитель. Що ж ви зрозуміли, що уявили?

Діти. - Я зрозумів, що на картині зображено ніч, темне небо, тиху річку і яскравий Місяць.

- Я уявила, як Місяць виглядає між хмарами і освітлює спокійну, зеленувату річку.

- А річка ця схожа на дзеркало.

- Світло Місяця таємниче, фосфоруючи і вся земля, ніби зачарована ним світлом.

- А я "побачив" на березі річки біленькі хатинки і стежинки.

- Я не "побачив" як земля і небо розмежовуються чіткою лінією. Вони, немов злилися.

- А небо покрите темними невеличкими рядами, між якими світить Місяць

3. Розгляд картин

Учитель. Цікаво, чи правильно ми "побачили" картину. Ось погляньте на цей шедевр Архипа Куїнджі "Місячна ніч над Дніпром".

Що з того, що "побачили ми в описі, ми побачили на картині?

Діти. - Ми майже точно уявили те, що намалював художник.

От тільки нам не описали, що на березі річки є млин, який добре помітно на фоні вези.

Учитель. Автор випустив з уваги цю деталь та все ж його опис допоміг нам уявити картину художника ще до того, як ми її побачили.

- Які ж слова і словосполучення допомогли автору опису "намалювати" те, що малював фарбами художник?

Діти.  - Зеленувата стрічка річки.

- Глянув Місяць.

- Павутина стежин.

- Чудесне сіяння неба і води.

- Блискучий диск Місяця.

- Таємниче, фосфоруючи світло.

- Пірнула у нічний спокій.

- бархатиста синь ночі.

- Величне видовище.

Учитель. Використовуючи порівняння, переносне значення слів автор тексту опису "малює" словами, передає настрій картини, випереджує наші запитання.

IV. Підсумок уроку. Мотивація навчальної діяльності на наступний урок.

Учитель. З якою роллю з нашої схеми ми успішно справилися на уроці?

Діти. Ми були читачами, які "побачили" те, що прочитали.

Учитель. Що ж нам слід зробити, щоб, коли ми станемо авторами тексту-опису, досягти такого ж результату: дати можливість читачам “побачити” те, що бачимо ми.

Діти. - Ми не забудемо про жодну деталь картини.

- Ми використовуватимемо "кольоровії слова, порівняння.

- Відповідатимемо не запитання читачів ще до самих запитань.

Учитель. На наступному уроці ми всі разом будемо пробувати себе у ролі автора тексту-опису іншої картини. Сподіваюся, що з цим завданням ми справимося теж успішно.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21253. СТІЙКІСТЬ РОБОТИ ПРОМИСЛОВИХ ОБ’ЄКТІВ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ 152 KB
  Основи стійкості роботи промислових підприємств Під стійкістю роботи промислових підприємств обєктів розуміють їх можливість в умовах надзвичайних ситуацій мирного і воєнного часу виробляти продукцію в запланованому обсязі і номенклатурі а при слабких пошкодженнях відновлювати виробництво в мінімальні терміни. Стійкість роботи промислового підприємства складається із : стійкості інженернотехнічного комплексу будівель споруд систем енерго газо водозабезпечення технологічного обладнання і т. до дії зовнішніх факторів при аваріях...
21254. Підготовка населення по цивільній обороні 82 KB
  Організація навчання населення з цивільної оборони Одним із основних завдань цивільної оборони що визначені Законом України Про Цивільну оборону України є підготовка і передпідготовка керівного складу Цивільної оборони її органів управління та сил навчання населення вмінню застосувати засоби індивідуального захисту та дій у надзвичайних ситуаціях. Підготовка керівного складу Метою навчання цієї категорії є підготовка до управління силами ЦО своїх обєктів у випадку стихійного лиха або аварії. Підготовка проводиться на курсах ЦО в...
21255. Облік витрат та калькулювання собівартості продукції тваринництва 250 KB
  Собівартість окремих видів сільськогосподарської продукції визначається виходячи з витрат віднесених на відповідний вид групу тварин. Розрахунок собівартості продукції у тваринництві здійснюється в такій послідовності: розподіляють між окремими об'єктами обліку витрати на утриманняосновних засобів визначають собівартість робіт та послуг допоміжних виробництв та списують калькуляційні різниці між фактичною та плановою їх собівартістю списують частину витрат бджільництва на сільськогосподарські культури що запилюються списують з витрат...
21256. Облік інших операцій на сільськогосподарських підприємствах 279.5 KB
  За дебетом субрахунку 234 обліковуються всі витрати по виконанню робіт та послугу розрізі типової номенклатури статей. За дебетом рахунку відображаються прямі матеріальні трудові та інші прямі витрати а також загально виробничі витрати за кредитом списання собівартості виготовлених виробів вартість послуг на ремонти техогляди та ін. Усі витрати по капітальному та поточному ремонтах основних засобів по виготовленню запасних частин та інших роботах що виконують майстерні обліковуються за статтями: 1 витрати на оплату праці 2 паливо і...
21257. Загальна характеристика автотранспортних підприємств. Облік рухомого складу транспортних засобів 486.5 KB
  Послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами в таксі та легкових автомобілях на замовлення. Таксі легковий автомобіль обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору який встановлюється на даху автомобіля діючим таксометром сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом розташованим у верхньому правому кутку лобового скла і який має нанесені композиції з квадратів розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків призначений для...
21258. Облік запасів в автотранспортних підприємствах 245.5 KB
  Облік паливномастильних матеріалів Облік наявності й руху палива яке купується для експлуатації транспортних засобів ведеться на субрахунку 203 Паливо рахунку 20 Виробничі запаси . Відображення в обліку операцій з придбання паливномастильних матеріалів залежить від способу їх придбання. Підприємства отримують паливномастильні матеріали за укладеними договорами з автозаправними станціями АЗС за безготівковим розрахунком та за готівку зі складів або на АЗС. Облік паливномастильних матеріалів проводиться працівниками комірниками з...
21259. Облік реалізації послуг в автотранспортних підприємствах 357 KB
  Облік реалізації послуг в автотранспортних підприємствах 11. Облік надання послуг з вантажних перевезень Порядок перевезення вантажів автотранспортом в Україні регламентується Законом Про автотранспорт та Правилами перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14. Третій примірник що є підставою для розрахунків за виконання транспортних послуг перевізник надсилає замовнику автотранспорту для оплати за перевезення; четвертий примірник додається до подорожнього листа і є...
21260. Основи побудови обліку у будівельних підприємствах 191.5 KB
  З економічної точки зору для галузі будівництва можна виділити ряд особливостей які вливають на організацію аналітичного й синтетичного обліку: термін операційного циклу період будівництва може продовжуватися декілька звітних періодів; індивідуальний характер кожного об'єкта будівництва; мають місце великі залишки незавершеного виробництва зза довгого робочого періоду й одночасного ведення робіт на великій кількості об'єктів; обєкт будівництва знаходиться не за місцем розташування виконавця будівельномонтажних робіт БМР а на окремій...
21261. Облік у підрядчика. Облік у забудовника 597 KB
  Відображено витрати на транспортування у складі первісної вартості запасів 1000 20 22 631 685 4. Відображено витрати на транспортування у складі первісної вартості запасів 1000 20 22 631 685 8. Списано на загальновиробничі витрати нестачу запасів у межах норм природного збитку 7230 23 201 5. Списано на фінансові результати витрати 3259751195210 959 793 947 13.