59222

Г.Ібсен Ляльковий дім – соціально-психологічна драма. Показ шляху становлення особистості Нори

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: розкрити суть соціально-психологічної драми Ляльковий дім зясувати основні проблеми особливості композиції драми дослідити як у пєсі розглядається проблема становлення особистості Нори і формувати вміння та навики аналізу драматичного твору з опорою на текст.

Украинкский

2014-05-05

31.5 KB

5 чел.

Тема: Г.Ібсен “Ляльковий дім” – соціально-психологічна драма. Показ шляху становлення особистості Нори.

Мета уроку: розкрити суть соціально-психологічної драми “Ляльковий дім”, з'ясувати основні проблеми, особливості композиції драми, дослідити, як у п’єсі розглядається проблема становлення особистості Нори і формувати вміння та навики аналізу драматичного твору з опорою на текст.

Обладнання: портрет Г.Ібсена, тексти драми “Ляльковий дім”, ОСС “Композиція п’єси”, “Творчий шлях Г.Ібсена”.

Тип уроку: аналіз художнього твору.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Тестування.

1. Генрік Ібсен народився в:

а) 1928 р.

б) 1828 р.

в) 1836 р.

2. Перша драма Г.Ібсена мала назву:

а) “Ромео і Джульєтта”

б) “Катиліна”

в) “Ворог народу”

3. Від’їзд Ібсена з Норвегії зумовлений:

а) творчими невдачами;

б) розчаруванням драматурга в скандинавському русі;

в) важкою хворобою.

4. До якого з етапів творчого шляху Г.Ібсена належить п’єса “Ляльковий дім”:

а) національно-романтичного;

б) реалістичного;

в) період створення “нової драми”.

5. П’єса “Ляльковий дім” – це:

а) сатирична комедія;

б) соціально-побутова драма;

в) соціально-психологічна драма.

6. Основна тема п’єси:

а) сімейне щастя;

б) боротьба за жіночу емансипацію;

в) справжнє призначення людини в цьому світі.

7. Нора, героїня твору, винна в тім, що

а) привласнила батьківські гроші;

б) підробила підпис чоловіка на векселі;

в) підробила підпис батька на векселі.

8. Нора Торвальду: “Якщо вже ти хочеш подарувати мені що-небудь, то ти б...!”

а) дав мені грішми;

б) купив мені шубку;

в) не говорив мені про це.

9. Торвальд отримав посаду:

а) адвоката;

б) директора магазину;

в) директора банку.

10. Торвальд вважає, що “майже всі, хто рано схибив у житті, мали брехливих ...”

а) бабусь;

б) матерів;

в) родичів.

11. Нора сподівалась на чудо, що, коли чоловік прочитає листа Крогстада, він:

а) не пристане на його умови;

б) погодиться з умовами Крогстада;

в) висуне свої умови.

12. Ляльковий дім в однойменній п’єсі Г.Ібсена – символічний образ:

а) щасливого сімейного життя;

б) штучного життя;

в) мрії героїні про щастя.

ІІІ. Епіграфи уроку

Мудра жінка будує дім, а безумна своєю рукою руйнує його.

        Соломон

Життя цінується не за тривалістю, а за змістом.

        Сенека

IV. Слово вчителя про історію написання п’єси.

В основі сюжету – реальний факт, що був засвідчений у датському містечку. Прототип Нори – Лаура Кілер, котра, “маючи наміри врятувати чоловіка і дітей”, вчинила спробу видати фальшивий вексель за справжній, але вчасно одумалася і знищила його. Про її вчинки дізнався чоловік. Під тиском родини, друзів, він розлучився з Лаурою. Дітей у неї відібрали і привселюдно оголосили брехухою. Ця жінка стала жертвою суспільства.

V. Розглянемо сюжет та композицію драми.

“Ланцюжком” відтворити сюжет.

Складання ОСС

VI. Дослідження особливостей драматичного конфлікту, визначення зовнішньої і внутрішньої дії твору, сюжетної таємниці твору.

  1.  Визначте основний конфлікт п’єси (конфлікт особистості з суспільством). Сутичка Нори з діючими в суспільстві законами, конфлікт між людиною і світом.
  2.  Визначте коло проблем, винесених автором на суд глядача (сімейні стосунки, проблема совісті людини, проблему становища жінки в сім'ї).
  3.  У чому полягає новаторство Ібсена?
  4.  Основою сюжету стає побутово-сімейна драма.
  5.  Характерною особливістю є дискусія, суперечка.
  6.  Наявність таємниці, вирішення проблеми, яка назріла давно.

VII. Поглиблена робота з тестом.

  1.  Прочитання фрагменту кінцевої ІІІ дії (розмова Нори і Хельмера).
  2.  Як ви зрозуміли фінальну сцену? Чим завершується п’єса?
  3.  Як ставиться Хельмер до Нори? Якими пестливими словами він її називає?
  4.  Що ми знаємо про минуле Нори?
  5.  Як ви оцінюєте вчинок Нори, чи можна її виправдати?
  6.  Що почуває Нора в очікуванні листа?
  7.  Якої реакції на лист вона чекає від чоловіка?
  8.  Який вихід знаходить Хельмер у цій ситуації?
  9.  Чому ж так закам’яніла Нора, адже Хельмер простив її?
  10.  Як ви оцінюєте рішення Нори залишити свій дім?
  11.  Які права відстоює героїня: жінки чи людини?
  12.  Чи, можливо, на вашу думку, повернення Нори в сім'ю? Якщо так, за яких умов?
  13.  Звернімося до епіграфу.
  14.  У чому символічність назви п’єси?

VIII. Підсумок уроку.

Висновки.

ІХ. Домашнє завдання: скласти план характеристики образу Нори (І вар.) Хельмера (ІІ вар.).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44114. Подготовка печатной машины Speedmaster SM 102 к печатанию тиража и получение контрольного оттиска 1.3 MB
  Установка и приладка валиков.Подготовка валиков увлажняющего аппарата Сразу по возвращению в Германию Каспар Херманн смог получить патент на офсетную машину работа которой была основана на принципе использования резиновых валиков что позволяло печатать с лицевой и оборотной стороны листа. Красочный аппарат состоит из красочного ящика кипсейки дукторного вала системы обрезиненных валиков и металлических цилиндров различного диаметра накатных валиков но может содержать дополнительно валикинаездники и мостовой валик.
44116. Совершенствование инвестиционной деятельности полиграфического предприятия по повышению качества печатной продукции и ее экономическая оценка на примере ООО «Пронто-Калининград» 2.37 MB
  ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ ОСНОВЫ ИНВЕСТИЦИОННОЙ деятельности предприятия. Сущность и понятия инвестиционной деятельности предприятия. Особенности инвестиционной деятельности предприятия в современных условиях. Методы оценки и показатели совершенствования инвестиционной деятельности предприятия.
44117. Технология изготовления отливки «Обечайка» массой 47 т из стали 10ГН2МФАЛ 1.72 MB
  Этапы формирования отливки. Технологические приёмы воздействия на процессы затвердевания и охлаждения отливки в литейной форме. Способы воздействия на характер формирования отливки на этапе охлаждения расплава до температуры кристаллизации. Получение заданных свойств для отливок ответственного назначения. Проектирование технологии изготовления отливки Обечайки парогенератора ПГВ1000 в литейных формах с дифференцированным отводом тепла.
44118. Модель создания единого информационного пространства образовательного учреждения с применением сетевых информационных технологий 1.25 MB
  Особую роль в данной форме самообразования могут занять социальные сети и социальные сообщества функционирующие в Интернете. Все больше преподавателей осваивают работу в Сети и начинают использовать ее в образовательном процессе. При условии создания в учебном заведении Интернет-системы следующим шагом становится выход на более высокий уровень функционирования информационного пространства Интернет предусматривающий создание и открытие доступа всем непосредственным участникам учебного процесса и внешним посетителям к сайту учебного...
44119. Технологический процесса производства сборной жестяной консервной тары 4.79 MB
  В некоторых случаях можно отказаться от применения пайки продольного шва. Продольный шов можно соединять с помощью клеящего устройства и герметизировать уплотняющими средствами. Благодаря этому становиться возможным изготовление герметичных сборных жестяных банок из неподдающихся пайки исходных материалов.
44120. Разработка способов сжигания твердого топлива ОАО «Экспериментальная ТЭС» 1.73 MB
  Расчет мощности на перекачку воды Расчет деаэратора питательной воды ДПВ до реконструкции на каждый котел установлен один деаэратор. Расчет теплового баланса деаэратора питательной воды ДПВ. Выбор деаэратора питательной воды ДПВ.
44121. Транспортировка грузов 1.01 MB
  Поэтому для обеспечения высоких эксплуатационных характеристик грузоподъемных кранов и их безаварийной работы машинист крана крановщик и обслуживающий персонал должны знать хорошо назначение область применения и устройство кранов их конструктивные особенности технические характеристики устройство и работу крановых механизмов электрооборудования приборов и устройств безопасности. Кроме того машинист крана должен знать правила безопасной эксплуатации кранов их технического обслуживания и ремонта современную прогрессивную технологию и...
44122. МОТИВАЦИИ УЧЕБНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПЕРВОКЛАССНИКОВ С ЗАДЕРЖКОЙ ПСИХИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ 588.5 KB
  Мотивационную сферу человека с точки зрения ее развитости можно оценивать по следующим параметрам: широта, гибкость и иерархизированность. Под широтой мотивационной сферы понимается качественное разнообразие мотивационных факторов — диспозиций (мотивов), потребностей и целей, представленных на каждом из уровней.