59276

Тарас Шевченко

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Діти чому Шевченка називають Кобзарем Колись у сиву давнину ходили по Україні старі люди часто вони були сліпі співали про тяжке життя про героїчні подвиги козаків. Діти багато віршів Тараса Шевченка покладено на музику.

Украинкский

2014-05-05

49 KB

0 чел.

Тема: Тарас Шевченко

Мета:  Ознайомити учнів з життям і творчістю Т.Г.Шевченка.

 Розвивати пам’ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки.

 Виховувати почуття любові і поваги до світлого образу поета – мислителя Т.Г.Шевченко.

 Обладнання: Портрет Т.Г.Шевченка,  виставка книжок, репродукцій художніх творів, збірники творів „Позакласне читання - 2”

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

1. Акровірш

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лиш він один

Рабів німих так захищати.

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати?

   Дмитро Білоус

2. Вступна бесіда

- Сьогоднішній урок присвячений видатному українському поету письменнику, художнику – Тарасові Григоровичу Шевченку.

На Черкащині, в селі Моринці, у родині селянина-кріпака народився великий поет, художник. Ще означає слово „кріпак”? Це людина, закріплена за паном, яка працює на нього. Пан міг кріпака продати, купити, виміняти, як річ.

У селі Кирилівка минули дитячі роки Тараса. В селі збереглася могила матері, яка молодою пішла з життя, залишивши осиротілих дітей. Збереглася також хата дяка, в якій вчився Шевченко.  На кладовищі – могила батька Григорія Івановича. Є в селі музей Тараса Григоровича, пам’ятник великому поетові.

Прослухайте вірш Грицька Бойка (читають підготовлені учні)

1-ий учень У старій хатині

  Кріпака колись,

  В тихий день весінній

  Хлопчик народивсь.

2-ий учень У тяжкій неволі

  Ріс малий Тарас.

  Він не вчився в школі,

  Він ягнята пас.

3-ій учень Вмерти мама й тато ...

  Сирота – в дяка.

  Тут була в хлоп’яти

  Грамота гірка.

4-ий учень В пана – бусурмана

  В Петербурзі – дім.

  Кріпаком у пана

  Був Тарас у нім.

5-ий учень Хоче малювати

  Прагне він до знань,

  Та за це багато

  Зазнає знущань.

  За ясну свободу,

  Світло майбуття –

  Він віддав народу,

  Все своє життя!

- Як і заповідав поет. Його поховано над Дніпром на високій Чернечій горі, яку народ називає Тарасовою. Тут часто можна почути українських народних співців і музикантів, які співають і грають на кобзі (бандурі). Це кобзарі.

- Діти, чому Шевченка називають Кобзарем?

- Колись у сиву давнину, ходили по Україні старі люди (часто вони були сліпі), співали про тяжке життя, про героїчні подвиги козаків. Співаючи, вони грали на старовинному інструменті – кобзі. Назва інструменту і дала назву – кобзарі.

Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень по дорогах України. але коли читаєш його твори, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню про тяжке життя народу.

Свою першу збірку творів (1840 р.) поет назвав „Кобзар”. Входило до неї тоді 8 поезій.

ІІІ. Читання, слухання творів Т.Г.Шевченка.

1. Робота з виставкою книг.

- Діти, знайдіть „Кобзар” на книжковій виставці.

- У кого вдома є „Кобзар”?

- Зверніть увагу на збірки „Кобзар”, видані в різні роки.

- Не один вірш із цієї збірки знайшов дорогу до вашого серця. Його поетичне слово любить і ненавидить, плаче і сміється, радіє і сумує.

2. Читання учнями творів Т.Г.Шевченка „Зоре моя вечірняя”, „Зацвіла в долині червона калина”, „Тече вода з-під явора”.

3. Читання оповідання „Тарасів сон” Василя Ковалюка (с. 87-88).

а) читання оповідання вчителем.

б) з’ясування розуміння тексту учнями.

- Про що думав Тарас того вечора?

- Куди він побіг, щоб заховатися від мачухи?

- Що сказала синочкові мати уві сні?

- Про що він просив померлу маму?

в) читання учнями оповідання (парами).

4. Самостійне читання учнями вірша „І досі сниться...”

а) Бесіда

- Хто автор цього вірша?

- Про кого пише поет?

- Чим подібні оповідання і вірш?

5. Пісні та вірші поета.

- Діти, багато віршів Тараса Шевченка покладено на музику.

- Які ви знаєте пісні на вірші Т.Г.Шевченка?

Слухання запису пісні „Реве та стогне Дніпро широкий”.

- Хто з вас заспіває пісню „Зацвіла в долині червона калина?”

6. Шевченко-художник.

а) розповідь вчителя

- Тарас Григорович Шевченко був не тільки поетом, він був ще й і талановитим художником. Його роботи різноманітні за жанрами: автопортрети, портрети, пейзажі.

б) розгляд репродукцій його картин.

в) розгляд та обговорення репродукції картини Шевченка „Автопортрет” (1840 р.).

- Хто впізнав людину, яка дивиться на нас із глибини часу?

- Що означає слово „автопортрет”?

- Яким ви бачите поета? (Молодим, добрим, розумним)

- Що виражають очі? (Печаль, біль)

- Високе чоло свідчить про глибокий розум.

- Про що думає поет?

 Думи мої, думи мої,

Лихо мені з вами!

 Нащо стали на папері

 Сумними рядками ...

„Я так її люблю, я так її люблю

Мою Україну убогу ...” – писав поет. Україні він віддав своє життя і мріяв бачити її і народ український вільними.

7. Пам’ять про поета вічна.

- До своїх нащадків, до нас з вами поет звертався словами:

 „І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій

Незабудьте пом’янути

Незлим тихим словом”.

Пам’ятає народ свого Кобзаря, вшановує його пам’ять: іменем Шевченка названо вулиці, театри. Національний університет носить його ім'я. На майданах міст і сіл споруджено пам’ятники поету.

8. Читання віршів „Поклін тобі, Тарасе”, „Над Кобзарем” (с. 89-90).

(Групу дітей підготувати попередньо).

IV. Підсумок.

  1.  Розгадування кросвордів.

Діти, ви сьогодні чули вірш „Тече вода з-під явора”. Тепер за змістом цього вірша розгадайте кросворд. Прочитайте слово у виділеному стовпці.

  1.  Хто хлюпочеться у воді поміж осокою? (Качаточка).
  2.  Який кущ пишається над водою? (Калина).
  3.  З-під якого дерева тече вода? (Явір).
  4.  Куди вийшли погуляти батько й мати? (Садочок).
  5.  Що ловить у воді качечка? (Ряску).

1

Т

2

А

3

Р

4

А

5

С


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

51770. Как делаются слова. Сложные слова из двух корней с буквой соединительного гласного 86.5 KB
  Сложные слова из двух корней с буквой соединительного гласного Цель: закрепить знания по теме сложные слова; развитие внимания речи памяти; прививать интерес к русскому языку. Оборудование: карточки со словами на доску учебник индивидуальные карточки лесенка.момент: Рассказать секреты словаЯ для вас всегда готова.
51771. Рынок, его структура и функция 70 KB
  Рынок имеет сложную структуру. По механизму функционирования выделяют: свободный рынок свободная конкуренция монополизированный условия производства и обращения определяются группой монополий регулируемый ведущая роль принадлежит государству. По объектам обмена различают: товарный рынок финансовый рынок и рынок труда.
51772. Словарная работа на уроках истории в школе VIII вида 62.5 KB
  Сущность словарной работы. Этот процесс включает определенную последовательность начиная со смутного представления значения нового слова его применения шкм и на заключительном этапе его действительное освоение. Конечной целью словарной работы является формирование у шкв умения использовать новые слова в собственных высказываниях. Поэтому в методике говорят об активном и пассивном словаре.
51773. Структура й зміст плану-конспекту уроку художньої культури 87 KB
  Структура й зміст плануконспекту уроку художньої культури.Загальні вимоги до уроку 3. Планконспект уроку застосування набутих знань і умінь.Урок як основна форма організації навчання Після планування вчитель розробляє схему уроку і на її основі план конспект.
51775. Урок -основная форма занятий спортивным играм в школе 116.5 KB
  Длительность урока колеблется от 30 45 мин до трех и более часов. План урока предусматривает его деление на несколько взаимосвязанных частей в которых решают различные задачи. Длительность частей зависит от общей продолжительности урока подготовленности занимающихся условий проведения и т. Подготовительная часть имеет целью организовать и подготовить занимающихся к выполнению основной задачи урока.
51777. Розвиток української мови 59.5 KB
  Мета: ознайомити з історичними етапами розвитку української мови; з тенденціями розвитку української мови зокрема її лексичного складу в наші дні; виховувати повагу й любов до української мови як державної та материнської виховувати патріотизм; розвивати увагу логічне й образне мислення удосконалювати навички роботи з підручником збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів. Науковці стверджують що протягом десятиріччя словниковий склад мови змінюється приблизно на 25. Із поверненням суспільства до національних традицій...