59309

Основні норми української літературної вимови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Виробляти й удосконалювати навики правильної вимови голосних і приголосних звуків та передачі їх на письмі. Ось про те чому замість звукаякий ми чуємо пишемо букву що позначає інший звук чому ь мякий знак а в інших ні; про основні правила вимови й написання букв і йтиметься на сьогоднішньому уроці.

Украинкский

2014-05-06

43 KB

10 чел.

ТЕМА: Основні норми української літературної вимови.

МЕТА:

НАВЧАЛЬНА: систематизувати й поглибити знання учнів про

              звуки і буквенні знаки письма.

РОЗВИВАЮЧА: виробляти й удосконалювати навики правильної

                 вимови голосних і приголосних звуків та передачі               їх на письмі.

ВИХОВНА: заохочувати учнів до вивчення мови, оволодіння її

                     орфоепічними та орфографічними нормами.

ТИП УРОКУ: застосовування знань і формування вмінь.

МЕТОДИ І ПРИЙОМИ: бесіда, робота з підручником, система                

                 тренувально-творчих завдань.

ОБЛАДНАННЯ: підручник, словник, таблиця.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Активізація опорних знань.

1.1)Яка різниця між мовою і мовленням?

   2)Які види мовленнєвої д-сті ви знаєте?

   3)Які основні правила спілкування?

   4)Що ви розумієте під культурою мовлення?

2. Перевірка домашнього завдання (вправи №4)

3. Уважно розглянути записиний на дошці вірш.Відповісти на      питання до деяких слів.

Ця мова буде жити вічно                           Чому без ь?

На зло відступником від роду                   Чому д, а не т?

Вона лірично і епічно

Думки століть несе народу.                       Чому е, а не и?

І в третьому тисячолітті,                            Чому о, а не е?

Яке уже не за горами,

Пребуде неповторна в світі                        Чому в, ане у?

І буде вічно жити з нами

                            (А. Струк.)

4. Слово вчителя.

Ось про те, чому замість звука,який ми чуємо, пишемо букву, що позначає інший звук, чому ь (м’який знак), а в інших – ні; про основні правила вимови й написання букв і йтиметься на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1.  Запитання до учнів:

1). Який розділ науки про мову вивчає звуки?

2). Що вивчає графіка?

3). Що утворюють звуки мовлення, поєднуючись у певному порядку?

4). Чи втрачається смисл слова при переміщенні звуків?

5). За допомогою яких знаків передаються звуки на письмі?

6). Як зветься розміщений у певному порядку ряд букв?

7). Чим відрізняється буква і звук?

8). Що називається літературною мовою?

  1.  За допомогою наведеної таблиці повторити норми української літературної вимови.

ОСНОВНІ НОРМИ ЛІТЕРАТУРНОЇ ВИМОВИ

1.Ненаголошені [e] та [и] у вимові зближуються то як (еи), то як (ие)

(веична), (стеиповий), (жиеве), (виешневий)

2.Ненаголошений (о) здебільшого вимовляється чітко. Лише в деяких словах перед складом з наголошеним (у), (і) він наближається у вимові до (у)

(вода), (молоко), (додому)

(зоузуля), (поуріг)

3.Дзвінкі приголосні перед глухими та в кінці слів вимовляються дзвінко. Глухо вимовляється лише приголосний (г) в словах вогко, легко, нігті, кігті, дігтяр.

(книжка), (казка), (дуб)

(вохко), (лехко), (кіхті)

4.Шиплячі приголосні вимовляються твердо

(н’іг), (д’іучата),

(човен), (шчас’т’а)

5.Звуки (дж), (дз) вимовляються злито, як один неподільний звук. Якщо (д) і (з) або (д) і (ж) належать до різних значущих частин слова, їх слід вимовляти як окремі звуки.

(джем), (кукурудза)

(дзв’ін),

(надземний),

(п’ідживити)

6.Звук (г) вимовляється на відміну від звука (г), як проривний.

анок), (гніт)

7.Приголосний (в) не оглушується і не переходить у (ф). Після голосних і у кінці складів і перед приголосними та в кінці слова вимовляється як (ý)

(буý), (даýно),

(шоýк)

 

 

 3. Ознайомлення учнів із орфоепічним словником та словником        літературної вимови.

4. За допомогою підручника (с. 15) з’ясувати поняття фонетичної

  транскрипції.

5. СЛОВНИКОВИЙ ДИКТАНТ. Прочитати слова, дотримуючись орфоепічних норм.

Клекотіти, тримати, блищати, дерево, очерет, селезень, тривати, бриніти, криниця, човен, травень, переможець, прилетіти, престарий, пристарілий, левада, кишеня, леміш.

6. Творчі завдання.

1). Розподільний диктант.

Однакова кількість букв                                Різна кількість букв

  і звуків                                                               й звуків

СЛОВА ДЛЯ ДОВІДОК: тінь, батьківщина, щирість, плющ, гудзь, віджимати, любов’ю, дзвенять, єдність, давньої, формальний.

2). Скласти з поданих  букв якнайбільше слів.

І. варіант:  і, г, о, с, р, п, о, и, я, н.

ІІ.варіант:  г, о, і, н, л, о, с.

3). Скласти з поданих слів речення.

Людини,це,винахід,найгеніальніший,письмо.

(Письмо – це найгеніальніший винахід людини)

7. Виконати за підручником вправу № 34 (стор. 19).

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з підручником.

Розглянути таблицю “Основні норми правильної вимови”

(с. 185-188).

2. Прочитати вірш. Визначити у виділених словах  кількість букв і звуків.

     Буква – до букви,

     Слово – до слова...

     Родиться диво –

     Ім’я йому – мова!

Оцінювання.

VІ. Домашнє завдання: підручник параграф 2-4, вправи 36, 38, 42.

КАРТКА  №1

Переписати, вставляючи замість крапок пропущені букви і потрібні розділові знаки. Зробити усний аналіз речень за схемою: а) із кількох частин складається; б) головні члени речення; в) сполучники; г) смислові зв’язки в складносурядному реченні.

Люди й тварини виг...кували його (час) довгу гірську зиму і ось він нарешті пр...йшов.Крізь діри у даху моргали їм (пастухам) бл...скучі зорі уві сні щасливо всміхалися. У лісі десь пугач пугутькав а в одній з пастуших стайок (хат) хтось вигравав на флоярі (сопілці), розл...ваючи ген по горах свою тугу.

КАРТКА  №2

Списати, розкриваючи дужки та вставляючи замість крапок пропущені букви і потрібні розділові знаки. Назвати окремі частини складного речення.

І помінився світ поп...ред мене і засвітило небо (на) вибіч. Кудел...ть хмара явори, пряде дощів осін...і мітки і човниками трактори снують основи г...рні нитки. Усе іде але (не) все м...нає над берегами вічної ріки. Людей міл...ярди і міл...ярди слів а ти їх маєш вимовити в перше!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29038. Условия применения свайных фундаментов. Классификация свай по материалу, форме продольного и поперечного сечения 42.5 KB
  Сваи погружаемые в грунт в готовом виде в зависимости от материала из которого они изготовляются подразделяются на железобетонные деревянные стальные и комбинированные. Железобетонные сваи получившие наибольшее распространение в практике строительства подразделяются: по форме поперечного сечения на квадратные квадратные с круглой полостью полые круглого сечения прямоугольные тавровые и двутавровые рис.1; по форме продольного сечения на призматические цилиндрические с наклонными боковыми гранями пирамидальные...
29039. Понятие о висячих сваях и сваях-стойках. Определение несущей способности свай-стоек 28.5 KB
  По характеру передачи нагрузки на грунт сваи подразделяются на висячие сваи и сваистойки. К сваямстойкам относятся сваи прорезающие толщу слабых грунтов и опирающиеся на практически несжимаемые скальные или малосжимаемые грунты крупнообломочные грунты с песчаным заполнителем глины твёрдой консистенции. Сваястойка практически всю нагрузку на грунт передаёт через нижний конец так как при малых вертикальных перемещениях сваи не возникают условия для проявления сил трения на её боковой поверхности рис. Сваястойка работает как сжатый...
29040. Определение несущей способности висячих свай по таблицам СНиП. Понятие о негативном трении и его учёт при определении несущей способности свай 35.5 KB
  Расчёт несущей способности вертикально нагруженных висячих свай производится как правило только по прочности грунта так как по прочности материала сваи она всегда заведомо выше.0385 широко применяемый в практике проектирования и известный под названием практического метода позволяет определять несущую способность сваи по данным геологических изысканий. Метод базируется на обобщении результатов испытаний большого числа обычных и специальных свай вертикальной статической нагрузкой проведенных в различных грунтовых условиях с целью...
29041. Динамический метод определения несущей способности одиночной сваи. Понятие об отказе. Уравнение работ. Контроль за сопротивлением свай при их забивке 28.5 KB
  Динамический метод определения несущей способности одиночной сваи. При молотах ударного действия скорость погружения сваи принято характеризовать величиной её погружения от одного удара называемой отказом сваи. По величине отказа который замеряется при достижении сваей проектной отметки можно судить о её сопротивлении поскольку чем меньше отказ тем очевидно больше несущая способность сваи. Динамический метод и заключается в определении несущей способности сваи по величине её отказа на отметке близкой к проектной.
29042. Определение числа свай в фундаменте. Конструирование ленточных свайных фундаментов 27 KB
  Определение числа свай в фундаменте. Конструирование ленточных свайных фундаментов. Зная несущую способность сваи Fα и принимая что ростверк обеспечивает равномерную передачу нагрузки на все сваи фундамента необходимое число свай n на 1 м длины ленточного фундамента определяется по формуле: 1 где γк коэффициент надёжности принимаемый в зависимости от способа определения несущей способности сваи; N01 расчётная нагрузка на 1 м длины ленточного фундамента. Число свай на 1 м найденное по формуле 1 может быть дробным.
29043. Определение числа свай в фундаменте. Конструирование отдельно стоящих свайных фундаментов 22 KB
  Определение числа свай в фундаменте. Конструирование отдельно стоящих свайных фундаментов. Зная несущую способность сваи Fα принимая что ростверк обеспечивает равномерную передачу нагрузки на все сваи фундамента необходимое число свай n в кусте определяют по формуле 1 где γк коэффициент надёжности принимаемый от способа определения несущей способности сваи; N01 расчётная нагрузка на куст. Полученное по формуле 1 число свай округляется в сторону увеличения до целого числа.
29044. Договор аренды: понятие, элементы, права и обязанности сторон 125.5 KB
  Договор аренды имущественного найма это соглашениепо которому арендодатель обязуется предоставить арендатору имущество за плату во временное владение и пользование или во временное пользование. Поэтому правовое регулирование аренды обусловлено также платным характером временного пользования. Общие положения об аренде представляют собой нормы которые могут применяться к любым видам договора аренды если иное не установлено правилами об этих договорах ст.
29045. Договор подряда: понятие, элементы, права и обязанности сторон 51.5 KB
  По договору подряда одна сторона подрядчик обязуется выполнить по заданию другой стороны заказчика определенную работу и сдать ее результат заказчику а заказчик обязуется принять результат работы и оплатить его. Особенности данного договора: предметом договора является изготовление или переработка вещи либо выполнение другой работы. Оплачивается результат работы который подлежит передаче заказчику а не процесс; сторонами договора являются: подрядчик физическое или юридическое лицо. Отдельные виды договора подряда: бытовой подряд;...
29046. Договор хранения: понятие, элементы, права и обязанности сторон 87 KB
  Договор хранения: предмет договора виды форма договоров хранения. Права и обязанности сторон по договору хранения Договор хранения соглашение по которому хранитель должен хранить вещь переданную ему поклажедателем и возвратить ее в сохранности. Договоры хранения можно разделить на два вида: бытовые как правило безвозмездные и коммерческие.