59315

Дозвольте колядувати – дім звеселяти

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Хід заняття: діти заходять до залу Вихователь: Діти нещодавно ми святкували Різдвяні свята. Діти а що це за свято Різдво Що це за день Діти Це день коли народився Ісус Христос. діти беруться за руки попарно Всі – Мирмиром пироги з сиром варенички в маслі Ми дружечки красні.

Украинкский

2014-05-06

56 KB

1 чел.

Тема:

“Дозвольте колядувати – дім звеселяти”


Мета:
Закріпити знання дітей про Різдвяні свята. Розповісти про традиційні страви на Святий вечір; познайомити дітей  з народними традиціями, прикметами, пов’язаними з цим святом; пригадати колядки; продемонструвати інсценівку „Дитячий вертеп”; виховувати любов і повагу до традицій та обрядів рідної України.

Хід заняття:

(діти заходять до залу)

Вихователь: - Діти, нещодавно ми святкували Різдвяні свята. Пригадайте, які Різдвяні свята ви знаєте? (Різдво, Новий рік або Василя, Водохреща).

  •  Сьогодні ми завітаємо з вами у минуле і я розповім вам, як раніше святкували Різдво в кожній українській родині.
  •  Заходьте, будь-ласка, до хати, сідайте зручненько і слухайте мою розповідь.
  •  Діти, а що це за свято Різдво? Що це за день? (Діти – Це день, коли народився Ісус Христос). Так, в цей день у Вифлиємі у Діви Марії народився син Божий, Ісус Христос. А починалося Різдво з Святого вечора. В цей день нічого не можна було робити, а тільки годувати святочну вечерю. Не можна було сваритися, а навпаки, треба помиритися з ворогами, щоб у новому році всі жили дружно, у мирі і злагоді.
  •  Давайте і ми помиримось, щоб не сваритися у новому році.

(діти беруться за руки попарно)

Всі –  Мир-миром, пироги з сиром,

варенички  в маслі,

Ми дружечки красні. Поцілуймося!

(хлопчик несе „дідуха”).

Хлопчик – Дай Боже здоров’я!

Вихователь – Помагай Боже! А що несеш?

Хлопчик – Несу злато, щоб увесь рік ми жили багато!

Вихователь – Діти, а що це таке приніс Назарик? (Діти – „дідуха”).

Так, він приніс „дідуха” – це сніп жита, пшениці.

Символ врожаю, достатку і добра в хаті.

(кладуть „дідуха” в кутку на столі).

Вихователь: Далі починали накривати на стіл.

- Дай сіно, там біля печі.

Спочатку на стіл розстеляли сіно (показує), потім клали зерно, щоб урожай був гарний, багатий і по куточках клали часник, щоб усі злі, темні сили тікали з хати; і гроші, щоб жили багато. Сіно стелили і під столом. Далі застеляли скатертину (дівчатка допомагають).

- А тепер викладаємо на стіл страви, які мали бути пісними, тобто без м'яса.

- Скільки їх повинно бути? (12)

- А яка головна страва в Святвечір? (Кутя)

Так, ця варена пшениця, до котрої додавали мед, горіхи, мак, цукор, родзинки (діти підказують).

- До куті подавали узвар (вар) – з сушениць.

(вихователь викладає на стіл макітру і глечик).

- Відгадайте загадку (хлопчик загадує):

Місили, місили,

Ліпили, ліпили,

А тоді – кіп та в окріп,

В масло та в сметану.

Хто зуміє відгадати, того будем частувати! (вареники).

Так, правильно. Господиня на святий вечір готувала вареники з різними начинками (з капустою, грибами, сливками).

- А які ще страви були на столі в Святвечір?   (Діти – голубці, риба – оселедці, гриби, квасоля – горох, капуста, коржі з маком, калачі, пампушки, мед, горіхи, яблука).

- Перед тим, як сідати вечеряти, господар і господиня брали з усіх страв потроху і йшли пригощати:

песика – за те, що вірно стеріг хату й господарство; йшли в стайню до корови, кози, коника – їх частували, а також курям, качкам, гусям давали вареної пшениці – куті, щоб всі вони були здорові і щоб добре велося в господарстві.

- Діти, подивіться у вікно, чи не зійшла вже вечірня зірка, що має сповістити всім людям про велике чудо, народження Сина Божого – Ісуса Христа? (є, зійшла зірочка)

Дівчинка.  Ісусик маленький,

  родився  голенький,

  ручки простягає,

  Христос ся рождає!

Вихователь: Засяяла перша зірка, вже час до столу сідати. Господар з хлібом тричі обходив навколо столу, молився, засвічував свічку на столі і запрошував всіх до столу. А потім брав ложку куті і підкидав до стелі.

Діти, покажіть як він підкидав до стелі.

(разом показують).

- Щоб так ягнята стрибали!

- Щоб так телята брикали!

- Щоб так бджоли роїлися!

Як це зерно скаче від землі до стелі!

- Діти, покажіть мені, що робили дітки для того, щоб кури несли багато яєць? (лізуть під стіл і квочуть). Молодці!

- Давайте ще пограємось у гру „Пташка маленька”:

„Пташка маленька,

Де твоя ненька?

На маківці сиділа,

Дрібен мачок дзюбала!

Дзюб, дзюб, дзюбаночок,

Ходи, пташко, у таночок”

- А після вечері до кожної хати заходили колядники із зіркою та дзвіночком. І у нас є малі колядники (входять колядники). Давайте всі разом заколядуємо.

Колядка „Прилетіли ангелята, як пташата з неба...”

Діти

1. Коляд, коляд, колядниця,

 Добра з медом паляниця,

 А без меду не така,

 Дайте, дядьку, п’ятака.

  1.  Колядин, колядин,

Я у батька один син,

Мені не дивуйте,

Ковбаску лаштуйте!

  1.  Я дівчинка маленька,

Спідничка рябенька,

Чоботи червоні,

Зі святом будьте здорові!

4.  Я маленький козачок,

 Є у мене кожушок.

 Я іду колядувати,

 Собі грошей заробляти1

5.  Колядин, колядин,

 Я, хазяєчко, один,

 Винеси мені пиріжок,

 Та поклади у мішок,

 З руками, з ногами,

 Щоб бігав за нами!

(„баба” – вихователь кладе пиріжок, дитин, що сидить у мішку, бере пиріжок, закриває верх мішка і мішок починає рухатися по залу, „баба” і колядник ловлять його, а з мішка – дитина вискакує).

- А далі наставало свято нового року, або Василя. Зранку – раненько до хати прибігали хлопчики, засівали жито – пшеничку. А де ж наші засівальники?!

Діти:

1.  Сійся, родися, жито – пшениця,

 Горох, чечевиця і всяка пашниця.

 Внизу корениста, зверху колосиста,

 Щоб на майбутній рік, було більше, як торік,

Щоб усього було доволі, і в коморі, і на полі!

  Сію, сію, посіваю з новим роком вас вітаю!

2.  Сієм вам пшеницю,

 Щоб завжди була на столі паляниця.

 Сієм вам квасолю,

 Щоб була добра до вас ваша доля.

3.  Сієм, сієм, посіваєм, з новим роком вас вітаєм!

 На щастя, на здоров’я, на новий рік!

(вихователь дякує і запрошує засівальників в хату)

- Свято Нового року не обходилось без ігор, забав. Давайте і ми з вами пограємо у гру „Коза - дереза”.

- А зараз, діти, для вас сюрприз, або подарунок; вмощуйтесь зручненько і дивіться.

„Дитячий вертеп”.

Дитячий вертеп

І пастушок -  Добрий вечір, господарю!

   Мир в цій хаті,

   Перестаньте сумувати,

   Ми іздалеку прийшли

   І новину принесли.

ІІ пастушок -  Ми бачили в ясну морозну ніч

   Сіяння в небі чисте і звабливе ...

   І зрозуміли – то родився Бог

   Йому у дар ми віддали серця

   Свою любов і поклоніння щире.

І пастушок -  Ми були у тій хатині,

   Де Ісус лежить на міні,

   Пресвятая Мати – Діва

   Свого сина ісповила,

   В ясла бідні укладає

   І тихесенько співає...

ІІ пастушок -  Скільки там людей зібралось!

   Славлять диво, те, що сталось.

   І багаті, і убогі, і каліки, і здорові.

   Вірять, що святую силу,

   Мале тіло воплотило.

І пастушок -  Я чую гамір з вулиці!

   Ой, брате, то Ірод – цар з вояками! Ховаймось!

(ховаються, входить Ірод з воїнами).

Ірод -    Які новини в моїм царстві?

І вояк -   Новина, царю, в царстві є -   

Родився новий цар, і чули –

Що Богом послане дитя

Вже покорило всі серця.

Ірод -    Я – цар юдейський! Я тут цар!

   Я цього світу володар!

   Ти сказав, дитя святеє народилось?

   А, може, це тобі приснилось?

І вояк -   Та ніби ні.

Ірод -    Тоді до зброї! Весь мій край,

   Кожен куточок обшукайте!

   Хлоп’ят дворічних приведіть

І всіх дощенту повбивайте!

 (вояки виходять, входять козаки).

І козак -  Ісус – є вічний Бог,

До Ірода -   Той, хто панує без тривог.

   І ти боїшся того Бога,

   Тому лиха твоя тривога.

   І люд невинний ти караєш,

   Невинну кров ти проливаєш.

ІІ козак -   То ж за свої страшні злодійства

   Ти згинеш, іроде, наввік!

Ірод -    Ви що? Що ви задумали?

ІІ козак -   Ти чуєш, Іроде, страшись!

   Бо ми всі разом

   Тебе караємо мечем,

   Що ти гострив дитині Божій!

Разом -   Так згинь навік!

(підступають до Ірода, карають мечами)

Чорт підхоплює падаючого Ірода.

(стук у двері).

Пастушок -   Хто там? Хто там? (швидко заходить Жид).

Жид -    Я – Мошко – жид, я не дурний

   Не люблю злидні, люблю гроші,

   І вещі маю я хороші ...

   Малий, малий, та не дурний ...

   А ще не прочь би трохи сісти,

   Півдека випити і з’їсти.

(бігає по хаті, підбігає до столу, щось їсть).

Чорт –   Ух, ух, ух! Я – злий дух!

Я зіпрів, як у жнива

Ну й тяженна голова! Ірода царя!

Я її поки доніс, то замучився до краю.

Мабуть, тут я відпічну, десь тут приятеля маю.

Де ти, Мошечку?

Жид -   Я тут!

Чорт -   Де ти?

Жид -   Тут я!

Чорт -   Де ти?

Жид -   Тут! (Жид з чортом граються, обнімаються, танцюють).

І пастушок -  Гей ви, чорти й чортенята!

   Тікайте геть з цієї хати!

ІІ пастушок -  Гляньте, браття, світло є,

   Як у вікна сильно б’є!

І пастушок -  То ж до хати запросімо,

   Хай освітить нам весь дім!

 (входить Ангел)

Ангел -   Хай цей дім добром панує!

  Хто тут світла потребує?

І пастушок -  Всім, всім, всім нам гірко,

  Засвіти нам, ясна зірко!

Ангел -   На темні сили є спосіб певний –

  Ум свідомий, ясний, ревний,

  Не незгода, а злагода,

  Єдністю і любов народна:

  Не пітьма, а лиш просвіття,

  Що як сонце серед літа,

  Гріє квіти, гріє трави,

  Так зігріє душі праві.

  Темну силу поконаю –

  Світлом я її злякаю.

(розмахує рукою, Жид, Чорт тікають).

Козак   Пізній час, пора рушати,

  Треба лиш повіншувати!

  Вінчуємо вас з Рождеством Христовим!

  Щоб вам щастя квітло

  Вінком малиновим!

Ангел -   Щоб Ісус із того світа

  Слав нам щастя, долю

  І многії літа!

(Разом)  Христос рождається!

Колядка (на мелодію „Бог ся рождає”).

- Діти, цікаво вам було дивитися Вертеп?

А хто сподобався? Чому?

А хто зовсім не сподобався і чому?

На цьому наше заняття закінчується.

(частування пампушками).

Колядка

І. Нині в нас Різдво Божого Дитятка,

Українські діти йдуть його вітати:

Петрик йому співає,

Славко в дудочку грає,

Настя з Юрком танцює,

Михась собі тупцює,

Маруся плясає, дитя забавляє

Ля-ля, ля-ля, ля-ля-ля-ля-ля.

ІІ. Каже Ісусик до Божої мами –

Як мені добре з тими діточками,

З ними я завжди буду,

Їх ніколи не забуду.

І зішлю їм з неба рай

В їх прекрасний рідний край!

За добре серденько, пригорни їх, ненько!

Ма-ма, ма-ма, ма-ма-ма-ма-ма!

ІІІ. Грають, співають українські села,

Щоб та Дитина була вся весела,

Щоб весело було всім,

Всі по своєм говорім,

По – вкраїнські помолись!

І співати научись!

Ісусе на сіні, дай щастя Вкраїні!

Боже, Боже, Боже щастя дай!

(разом) Христос рождається!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

60356. Робота вихователя з батьками учнів 34 KB
  Шляхи і засоби підвищення психологопедагогічної культури батьків. На заключному етапі практичного заняття потрібно намітити шляхи і підібрати засоби підвищення психологопедагогічної культури батьків учнів а також подумати над тим які проблеми можуть...
60357. Businessmen. Ділові люди 210.5 KB
  In a takeover one company buys a controlling interest in another company by acquiring at least 51% of its shares. The company does this by making a direct approach to the companys shareholders for their shares.
60359. Code of conduct 44.5 KB
  When you are introduced listen carefully to each name and use it later in your conversation. This will help you to remember the name. If you forget a persons name or did not hear the name do not hesitate to say...
60361. Виховання здорового способу життя 41 KB
  Поняття здорового способу життя і його структурні компоненти. Педагогічні умови і шляхи формування здорового способу життя: а у дітей молодшого шкільного віку; б у підлітків і старшокласників. Проблеми і труднощі виховання здорового способу життя в сучасній школі.
60362. Що треба і що не треба робити у пошуках роботи 126 KB
  On the next page, in the left column, write the names and phone numbers of individuals and associations you will contact. In the right column, write the names of people, companies, and organizations where you are referred.
60363. Resumes and interviews. Резюме та співбесіда 145.5 KB
  When a person is eager to get a job he is often to fill in a resume (USA) or a curriculum vitae (UK) or a standard printed application form. The forms can be laid out in different ways but the information required will, in most cases, be the same.
60364. Тканинне дихання. Окисне фосфорилювання 50 KB
  Механізм синтезу АТФ шляхом окисного фосфорилювання його регуляцію і порушення. показати схематично розміщення на внутрішній мембрані мітохондрій комплексів І ІІ ІІІ ІV дихального ланцюга і АТФ-синтази комплексу V.