59323

Населення України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Формування особистісно значущої для учнів мети відбувається методом проблематизації: Чому зменшується кількість населення України Шляхи вирішення цієї проблеми. Ми сьогодні підібє підсумок з теми Населення України. На уроці пропоную обговорити проблему...

Украинкский

2014-05-06

57 KB

0 чел.

Тема: «Населення України».

Мета: закріпити знання, отримані під час вивчення теми, уточнити знання термінів (уміння вільно ними оперувати, висловлювати свої думки, погляди).

Формування особистісно значущої для учнів мети відбувається методом проблематизації: «Чому зменшується кількість населення України?» «Шляхи вирішення цієї проблеми.

Для орієнтації учнів у ході уроку на дошці підготовлено план уроку і варіативні домашні завдання.

У ході опанування теми було застосовано метод проектів, і ще до початку уроку учні знайомляться з виставкою навчально-пошукових робіт однокласників з наступних тем:

• Демографічні проблеми Запорізької області.

• Безробіття в Запорізькій області;

• Міграції в Запорізькій області.

• Захворювання учнів колегіуму.

• Зайнятість батьків (хронометраж часу — як його використовує мама і тато, чи багато часу залишається для відпочинку і для спілкування з учнями).

• Мінімальний кошторис витрат на дитину в сім'ї: наскільки «дорога дитина» у грошовому вимірі (скільки коштують дитячі речі, дитяче харчування...).

• Динаміка шлюбів, народжуваності, смертності, розлучень у Хор-тицькому мікрорайоні м. Запоріжжя (за даними Хортицького ЗАГСу).

• Вивчення можливостей Хортицького центру зайнятості (які професії можна отримати, як тощо).

• Опитування бажаючих виїхати за межі України (постійно, тимчасово), в які країни, чому.

Хід уроку:

Учитель: «Ми — народ...» Із цих слів починаються тексти Конституцій багатьох демократичних держав. Тим самим підкреслено, що основною цінністю тієї чи іншої держави є народ. Ми сьогодні підіб'є підсумок з теми «Населення України». Ш питання хвилюють багатьох, засоби масової інформації це питання висвітлюють постійно, учні Запорізького Січового колегіуму їх також досліджували (звернути увагу на наукові роботи учнів).

На уроці пропоную обговорити проблему: чому зменшується кількість населення України? Виробити пропозиції щодо вирішення проблеми.

Подивіться на план (на дошці):

1. Кількість населення.

2. Розміщення й густота населення.

3. Віковий і статевий склад.

4. Природний рух населення.

5. Механічний рух.

6. Національний і етнічний склад.

7. Система розселень.

8. Трудові ресурси і зайнятість населення.

9. Демографічні проблеми і шляхи їх вирішення.

(Пропоную учням вибрати питання для обговорення, що будуть стосуватися нашої проблеми).

Учень обводить номери питань.

1. Кількість населення. Учні, використовуючи практичну роботу, коментують, як змінювалася кількість населення починаючи з 60-х років. Чи можна сказати, що Україна стала незалежною?

Учні: Ні, бо це питання набагато складніше, і на кількість населення впливає багато факторів.

2. Природний рух населення.

• Учні пояснюють, що таке природний приріст і встановлюють, що він впливає на кількість населення. Зараз смертність перевищує народжуваність.

Чому не хочуть мати більше дітей?

• Учні з'ясовують причини, використовуючи свої дослідження.

Перший учень: Вважаю однією з причин низького приросту населення розлучення. За даними райзагсу, в 2000 р. — 268 розлучень, а шлюбів — 263. У першому півріччі 2001 р. — 371 розлучення, 286 — .шлюбів. Молоді треба серйозніше підходити до проблеми створення сім'ї.

Другий учень: Ще одна з причин — це здоров'я людей. Дорога медицина (недоступна для пенсіонерів). За 2000 р. у Хортицькому районі народилося 925 немовлят, у першому півріччі цього року — 442. Смертність за цей період, перевищує народжуваність.

Третя учениця: Я вважаю, що однією з причин є недостатня освіта і зайнятість жінки. Я зробила аналіз часу мами за декілька днів. Мама не має вищої освіти, 7 годин — сон, 9 годин — робота, 4 години — домашні справи, 4 години вільного часу, за який мама хоче відпочити, приділити увагу собі і сім'ї, і тому вона не змогла народити другу| дитину. Я в сім'ї одна.

Четвертий учень: Також робив хронометраж часу зайнятості мами.

П'ятий учень: Наводить ціни і доводить І вислів «дорога дитина» — це означає, що до народження дитини треба І зібрати до 3-х тис. гривень. Коляска коштує приблизно 500 грн., а ще — ліжко, дитяче харчування, придане.

Шостий учень: Вважаю, що матеріальний стан молодої сім'ї не викликає бажання заводити дітей, велика також кількість абортів.

Сьомий учень: Умови життя в молодих сім'ях. Як правило, молоді сім'ї не мають квартири, а якщо мають, то невелику. Це також впливає на можливість мати дітей. У селі з цією проблемою легше, там мають свій будинок, але в селі мало молоді.

Учитель: А як пояснити таку ситуацію: Українські Карпати — єдиний у державі регіон, де природний приріст населення досить значний, але, разом з тим, тут найвищі доходи і найвище безробіття.

Учні пояснюють: демографічна проблема досить складна й актуальна для багатьох країн світу. На природний приріст впливає багато факторів. У більш розвинених капіталістичних країнах природний приріст низький. В усьому світі шукають шляхи вирішення демографічних проблем.

На запитання учителя, хто в майбутньому захоче мати трьох дітей, руку ніхто не підняв, усі планують мати 1—2 дитини.

Учитель: Що ще впливає на кількість населення?

Учень: Пояснює, що це механічний рух. Сальдо міграцій в Україні від'ємне, від'їжджає більше людей, ніж приїздить. Пояснює, шо від'їжджають люди з вищою освітою, кваліфіковані спеціалісти. Це не вигідно для України. Провів опитування серед учнів колегіуму. Опитав близько 100 чоловік віком 15—18 років:

1. Якби була можливість, чи виїхав би за кордон? «Так» — 69%, «ні"

- 31%.

2. Якби була можливість, чи виїхав би за кордон тимчасово, на навчання, працю, відпочинок?«Так» — 90%, «ні» -6%.

Причини виїзду різні, але переважно — економічні. Бажають виїхати до США, Великобританії, Німеччини, Франції "та інших країн.

Механічний рух населення також впливає на зменшення кількості населення України.

Учитель: кількість населення вплине на кількість трудових ресурсів?

Перший учень: Так. (Пояснює, що таке трудові ресурси, економічно активне населення, безробіття).

Учениця: Пояснює — якщо людина залишилася без роботи, треба звернутися до центру зайнятості. Досліджувала цю проблему і цікавилася нею. Центри зайнятості є в кожному районі; вони ведуть облік безробітних, матеріально підтримують, допомагають працевлаштуватися, готують людей з тих спеціальностей, у яких є потреба. В Хортицькому центрі зайнятості (вул. Жукова, 10) можна навчитися різних І спеціальностей після 11 класу і пройти перепідготовку тим, хто має вищу освіту. Це більш як 80 спеціальностей.

Учитель: А як пояснити таку ситуацію: кількість населення зменшується — і е безробіття, а до 1991 р. безробіття не було.

Учень: Це можна пояснити переходом України від командно-адміністративної до перехідної (ринкової) системи.

Учитель: Що можемо запропонувати владі, об поліпшити ситуацію?

Учениця: Я досліджувала цю проблему і пропоную:

— збільшити матеріальну допомогу молодій сім'ї (під час народження дитини);

— пільгові кредити від держави для придбання сім'єю, у якої народилася дитина, житла. Як, наприклад, у Німеччині;

— зменшення для сімей, у яких є діти, прибуткового податку;

— пільги за комунальні послуги для сім'ї з дітьми;

— у родині, яка має 2—3 і більше дітей, одному з них надати можливість отримати безкоштовну освіту;

— скоротити робочий день жінки-матері (зберігши платню);

— створити робочі місця для жінок з дітьми (неповний робочий день, погодинна робота);

— пропагувати здоровий спосіб життя.

Інші учні висловлюють свої думки, доповнюючи рекомендації.

Учень: Можливе й вирішення проблеми безробіття:

— ввести заохочення для областей, де буде знижуватися безробіття;

— звільнити працюючих пенсіонерів, але додати до їхніх пенсій кошти, які виділяють для безробітних. Незайняті трудові ресурси можна працевлаштувати на звільнені місця.

Вчитель: Ми бачимо, що демографічні проблеми досить складні, і щоб вирішити питання, треба вивчити: всі аспекти. Дякую всім учням за співпрацю і пропоную відповісти на запитання тестів (на вибір ІІ-ІІІ рівень).

Наприкінці уроку домашнє завдання:

Всім повторити терміни з теми (за бажанням):

• побудувати графіки за темою (наочність) ;

• виробити рекомендації людині, яка лишилася без роботи;

• які професії, на вашу думку, будуть перспективними у майбутньому?

Спільно підбиваємо підсумок уроку.

• Оцінка уроку учнями 9-6 класу Запорізького Січового колегіуму.

Папанова Катя: мені взагалі урок сподобався — він був дуже енергійним і не «натягнутим»: ніхто не ”вчив слова”, кожен готувався самостійно і за бажанням.

Круглік Ганна: плюси уроку — урок не за сценарієм: вільне мовлення, висловлення думок.

Петухов Валентин: взагалі все сподобалося, за винятком того, що було дуже мало часу на обговорення настільки важливих проблем.

Федоров Автон: вільне висловлення думок, не «страшне» опитування, досить цікава робота.

Кулеш Оля: мені дуже сподобався урок, бо я вважаю, що саме такий урок і має бути (веселий і цікавий), лише наші думки і нічого завченого.

Руденко Олена: мені сподобався урок, усі діти багато разів і розумно відповідали. Вчитель консультував під час підготовки до уроку. Нас похвалили.

Результатом уроку є засвоєння учнями певних знань за рівнями (тобто вони ґрунтовно можуть відповісти на певні запитання).

II рівень:

1. Які форми сільського розселення ви знаєте?

2. Що таке приріст населення?

3. Що таке трудові ресурси?

4. Що таке демографічна політика?

5. Що таке демографічна криза?

6. Види безробіття.

III рівень:

1. Що тлумачить російський вислів «утечка умов»? Наведіть приклади.

2. Що таке субурбанізація і де її можна спостерігати?

3. Чому багато українців мешкають за межами України?

4. Як пов'язані між собою рівень розвитку господарства і рівень класифікації, професійний склад, розмі-

5. Які причини швидкого приросту кількості міського населення? Назвіть проблеми великих міст.

6. Які причини появи біженців? Наведіть приклади в країні І і за її межами.

7. Що такс безробіття? Його види.

8. Що таке ринок праці.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36498. Рівняння Ван-дер-Ваальса 238.96 KB
  Дія відштовхування зводиться до того що молекула не допускає проникнення у свій обєм інших молекул. Отже сили відштовхування враховуються через деякий ефективний обєм молекул. Якщо газ у нас не дуже стиснутий то взаємодії між молекулами будуть лише парні участь третьої четвертої та інших молекул малоймовірна. Припустимо що у посудині із обємом знаходяться лише дві однакові молекули.
36499. Розподіл газових молекул за проекціями (напрямками) швидкостей 3.96 MB
  Переписавши ось у такому вигляді отримане рівняння визначимо фізичний зміст цієї функції. У вибраній нами системі координат у просторі швидкостей відстань до початку координат і є модуль швидкості отже Тепер ми можемо записати таке рівняння . Такого роду рівняння мають назву функціональних. Для їх визначення ми повинні знайти два незалежних рівняння.
36500. Розподіл молекул у полі сил. Формула Больцмана. Барометрична формула. Дослід Перрена по визначенню числа Авогадро 258.99 KB
  Наявність зовнішньої сили призведе до того що молекули у просторі будуть розміщені неоднорідно отже створюватимуть у різних точках простору різний тиск. Для осі ця різниця тисків на грані паралелепіпеда перпендикулярні осі де зміна тиску на одиницю довжини; зміна тиску на бічних гранях; площа граней. Згадаємо що ; відповідно повні диференціали зміни тиску та потенціальної енергії. Повний диференціал зміни тиску газу дорівнює добутку концентрації молекул на повний диференціал зміни потенціальної енергії молекули взятому з...
36501. Біноміальний розподіл 536.29 KB
  Кількість частинок у ньому . Кількість комірок у обємі причому завжди виконується умова тобто частинка завжди знайде собі місце. Виділимо у обємі менший фіксований обєм і будемо шукати імовірність того що кількість частинок потрапить у цей обєм. Кількість комірок у обємі повинно бути принаймні не меншою за щоб усі частинки могли розміститись.
36502. Тиск газу з точки зору молекулярно-кінетичної теорії. Основне рівняння кінетичної теорії ідеального газу. Зв’язок між тиском газу та середньою кінетичною енергією газових молекул 205.51 KB
  Основне рівняння кінетичної теорії ідеального газу. Звязок між тиском газу та середньою кінетичною енергією газових молекул. Розрахуємо тиск газу на стінку посудини.
36503. Рівність середньокінетичних енергій молекул газу при взаємодії двох газів із непроникливою стінкою 464.46 KB
  І тепер перейдемо до вивчення елементів симетрії кристалу. Елементи симетрії кристалів. Симетрія це властивість тіла суміщатися із самим собою під час деяких операцій або перетворень симетрії. З однією операцією симетрії ми вже зустрічались на початку лекції це трансляційна симетрія.
36504. Обертальний броунівський рух 244.07 KB
  Такі обертові рухи можна зіставити з коливаннями маленького дзеркальця підвішеного на тонкій пружній дротинці в газі. Величина оскільки дзеркальце рівну кількість разів повертається за годинниковою стрілкою і проти неї тому цим доданком можна знехтувати. Дзеркальце у газі можна розглядати як величезну броунівську частинку так само як і поршень коли ми розглядали газокінетичний зміст температури. Отже за значеннями макроскопічних параметрів якими є температура модуль кручення дротинки та середнє значення квадрату кутового відхилення...
36505. Розподіл молекул за абсолютними значеннями швидкості. Функція розподілу Максвелла 256.56 KB
  Тепер вже швидкість беремо за абсолютним значенням отже вона буде додатньою. Отже на графіку наведені залежності для кількох температур. Отже сформульований постулат стверджує що процес Клаузіуса неможливий. Отже узагальнений постулат ТомсонаПланка âНеможливо створити періодично діючу машину єдиним результатом дії якої було б виконання роботи лише за рахунок охолодження нагрівачаâ.
36506. Якісне пояснення температурної залежності теплоємності газів на підставі квантових уявлень 630.47 KB
  Звідки може брати енергію осцилятор Він її отримує при зіткненнях. Але прийняти будьяку енергію осцилятор не може. Він приймає енергію тільки кратну і переходить на один із наступних енергетичних рівнів на рисунку. Наша молекула зможе прийняти необхідну енергію лише від молекули із заштрихованої області.