59344

Сульфатна кислота та її солі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: узагальнити відомості про властивості сульфатної кислоти спираючись на знання загальних властивостей кислот; удосконалити вміння складати в молекулярній повній та скороченій іонній формах рівняння реакцій взаємодії сульфатної кислоти з металами основними й амфотерними...

Украинкский

2014-05-06

99.5 KB

1 чел.

Тема. Сульфатна кислота та її солі.

Мета: узагальнити відомості про властивості сульфатної кислоти, спираючись на знання загальних властивостей кислот; удосконалити вміння складати в молекулярній повній та скороченій іонній формах рівняння реакцій взаємодії сульфатної кислоти з металами, основними й амфотерними оксидами, основами і солями; розвинути вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між властивостями речовин і їх застосуванням; формувати навички та вміння виконувати експеримент.

Обладнання: таблиця розчинності основ, кислот, солей у воді, сульфатна кислота, цинк, купрум оксид, натрій гідроксид, барій хлорид, натрій карбонат, купрум хлорид, зразки сульфатів, фенолфталеїн, лакмус, пробірки, прилад для дослідження електропровідності розчину.

Методи: бесіди, розповідь, хімічний експеримент.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

I.  Організація класу.

II.  Мотивація навчальної діяльності.

На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо вивчати тему «Підгрупа Оксигену». На попередніх уроках ми ознайомилися з властивостями простих речовин, таких як кисень і сірка та складних речовин — оксидів Сульфуру (IV,VI). Тепер поговоримо про склад, будову та властивості сульфатної кислоти та її солей.

Задача. Речовина складається з Гідрогену (2,2 %), Сульфуру (32,6 %) та Оксигену (65,2 %). Визначити формулу речовини.

Розв'язання

Відповідь: Н2SO4. 


III. Актуалізація опорних знань.

1.  Що таке кислоти з точки зору теорії електролітичної дисоціації?

2.  Про які заряджені частинки можна говорити, вивчаючи хімію?

3.  Що таке катіони та аніони?

IV. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда

1.  Яка за характером сульфатна кислота? (Сильна, двохосновна, киснева.)

2.  Записати молекулярну, графічну та електронну формули сульфатної кислоти.

3. Охарактеризувати фізичні властивості сульфатної кислоти. (Важка, безбарвна, масляниста рідина, гігроскопічна, активно вбирає воду, змішується з водою у будь-яких співвідношеннях.)

4. Техніка безпеки під час роботи з кислотами.

5.  Правила розчинення кислот у воді.

6.  Як розпізнати кислоти серед інших розчинів?

Лабораторний дослід

До розчину сульфатної кислоти учні додають лакмус, який змінює своє забарвлення на червоний.

7. Які йони змінюють забарвлення індикатора? (Н3О.)

8.  Чи є сульфатна кислота електролітом?

Демонстрація

За допомогою приладу для дослідження електричної провідності розчину перевіряємо електропровідність сульфатної кислоти.

Учні записують ступінчасту дисоціацію сульфатної кислоти:

1  ступінь: H2SO4      Н+ + HSO гідросульфат-іон;

2  ступінь: HSO4      H+ + SO "сульфат-іон.

Висновок

Сульфатна кислота — сильна кислота, у водних розчинах вона дисоціює на іони практично повністю за двома ступенями.

Які загальні хімічні властивості виявляє сульфатна кислота?

Лабораторні досліди

Взаємодія сульфатної кислоти:

1.  З металами:

Zn + H2SO4  ZnSO4 + Н2 ;

Zn0 + 2H+ + SOZn2+ + SO + H2;

Zn0 + 2H+ Zn2+ + H2.

2.  З основними та амфотерними гідроксидами:

CuO + H2SO4  CuSO4 + H2O;

CuO + 2H+ + SO Cu2+ + SO+ H2O;

CuO + 2H+  Cu2+ + H2O;

ZnO + H2SO4  ZnSO4 + H20.

3.  З основами, розчинними (лугами) і нерозчинними у воді:

2NaOH + H2SO4  Na2SO4 + 2Н2О;

2Na+ + 2ОН- + 2Н+ + SO 2Na+ + SO + 2H2O;

2H+ + 2ОН-  2Н2О;

Н+ + ОН-  Н2О;

Cu(OH)2+ H2SO4  CuSO4+ 2H2O;

Cu(OH)2 + 2H+ + SO Cu2+ + SO + 2Н2О;

Cu(OH)2 + 2Н+  Cu2+ + 2Н2О.

(Спочатку учні добувають з відповідних реактивів купрум (ІІ) гідроксид, а потім розчиняють його у сульфатній кислоті.)

4.  Із солями:

Na2СО3 + H2SO4  Na2SO4 + CO2+ Н2О;

2Na+ + СО + 2Н+ + SO 2Na+ +SO + CO2+ Н2О;

+ + СО CO2 + Н2О.

Експериментальна задана

Видали натрій нітрат і натрій сульфат у пробірках під номерами. Розпізнати речовини. (До кожної пробірки учні додають кілька крапель розчину барій хлориду або нітрату. В одній з пробірок випадає білий осад, який у розведеній нітратній кислоті не розчиняється.)

ВаС12 + Na2SO4  BaSO4+ 2NaCl;

Ba2+ + SO BaSО4.

Висновок

Якісною реакцією на сульфат-іон є іон барію, що утворює білий осад BaSO4, який практично не розчиняється ні у воді, ні в нітратній кислоті.

Залежно від маси -основи, доданої до розчину сульфатної кислоти, у її молекулах можуть заміщатися металом один або два атоми Гідрогену.

H2SO4 + 2КОН  K2SO4 + 2Н2О;

                              середня або нормальна сіль

H2SO4 + КОН  KHSO4 + Н2О

надлишок            кисла сіль — калій гідросульфат

Висновок

Розведена сульфатна кислота має загальні властивості, характерні для всіх кислот. Хімічні властивості сульфатної кислоти значною мірою залежать від її концентрації, хоча такий поділ дещо умовний. Концентрована сульфатна кислота — сильний окисник, під час нагрівання вона реагує майже з усіма металами. Під час реакції залежно від активності металу й умов виділяються SO2, H2S, S.

Демонстраційні досліди

1.  Взаємодія металів різної активності з концентрованою сульфатною кислотою (витяжна шафа):

Си + 2H2SO4 CuSO4 + SO2+ Н2О;

3Zn + H2SO4 3ZnSO4 + S+ 4H2O;

4Mg + 5H2SO4 H2S + 4MgSO4+ 4H2O.

2.  Обвуглювання скіпки.

3.  Обвуглювання паперу.

4.  Обвуглювання концентрованою сульфатною .кислотою цукру.

nС12Н22О1 + H2SO412nС + H2SO4  11nН2О.

Демонстрація зразків сульфатів, які мають практичне значення:

CuSO4 • 5Н2О — мідний купорос;

FeSO4 • 7Н2О — залізний купорос;

CaSO4 • 2Н2О - гіпс;

Na2SO4  10H2O — глауберова сіль;

K2SO4 — калій сульфат;

(NH4)2SO4 — амоній сульфат.

Самостійна робота з підручником

Опрацювати самостійно питання про застосування сульфатної кислоти (стор. 38).

V. Закріплення та поглиблення знань.

1. Чому розчин сульфатної кислоти нагрівається під час її розчинення у воді?

2. З якою метою взимку між рамами іноді ставлять посудину з концентрованою сульфатною кислотою?

3.  Скласти рівняння практично здійснюваних реакцій:

Hg + H2SO4 ;            NaCl + H2SO4  ;

         конц.                                конц.

Cu + H2SO4  ;             Na2SO4 + H2SO4  ;

A1(OH)3 + H2SO4 .

4.  Видали розчини сульфатної кислоти, калій хлориду і натрій сульфату. Розпізнати речовини, написати відповідні рівняння реакцій.

Кращі роботи учнів оцінюються.

VI. Домашнє завдання.

Далі буде


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

65287. ФОРМУВАННЯ МОДИФІКОВАНИХ ШАРІВ З УЛЬТРАДИСПЕРСНОЮ ЛИТОЮ СТРУКТУРОЮ В ІНСТРУМЕНТАЛЬНИХ СТАЛЯХ ПОВЕРХНЕВОЮ ПЛАЗМОВОЮ ОБРОБКОЮ 1.26 MB
  Проте останнім часом все більша увага дослідників приділяється розробці нових технологій поверхневої модифікації з отриманням шарів з ультратонкою литою структурою при оплавленні сталей і сплавів ВКДН.
65288. Експериментальне дослідження просторово-часових характеристик завад від морської поверхні й неоднорідностей тропосфери для оптимізації пристроїв обробки сигналів радіотехнічних систем 982 KB
  Проблема забезпечення безпечного судноводіння в умовах обмеженої видимості й у складних метеоумовах належить до однієї з найбільш затребуваних завдань сучасної навігації. При цьому використанню радіолокаційних засобів немає альтернатив, тому що виявлення...
65289. Швидкий пошук різноформатних даних в граничних режимах систем управління 845 KB
  Сучасний розвиток промисловості характеризується зростанням вимог до інформаційного забезпечення інтеґрованого організаційно-адміністративного управління на верхньому рівні ієрархії та жорсткими вимогами...
65290. Творчість Палладія Еленопольського в контексті формування ідеалів християнського життя: історико-соціальний аспект 208.5 KB
  Актуальність роботи зумовлюється і тим що дослідження процесу використання біблійних текстів у конструюванні християнського дискурсу за часів Пізньої Античності є відносно новими і нечастими; ця сфера історичних досліджень лише нині почала активно розвиватися в зарубіжній історіографії...
65291. ФОРМУВАННЯ ФАХОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ ІНЖЕНЕРІВ-МЕТАЛУРГІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ПРОФЕСІЙНО ОРІЄНТОВАНИХ ДИСЦИПЛІН 217 KB
  Необхідність підвищення рівня фахової компетентності майбутніх інженерівметалургів зумовлена інтенсивною модернізацією вітчизняного металургійного...
65292. Формування дослідницьких умінь студентів технічних університетів у процесі вивчення професійно-орієнтованих дисциплін 538.5 KB
  Критерії: 1 мотиваційно-ціннісний 2 когнітивний 3 діяльнісний формування ціннісного ставлення до дослідницької діяльності; створення в технічному університеті професійнодослідницького середовища; забезпечення...
65293. Підвищення ефективності процесу електродугового наплавлення шляхом використання комбінованих магнітних полів 2.57 MB
  Встановлення особливостей впливу КМП на процеси утворення форми посилення валика та форми проплавлення основного металу при дуговому наплавленні під флюсом дасть можливість розробити рекомендації для вибору оптимальних параметрів...
65294. ФОРМУВАННЯ ЗАГАЛЬНОТЕХНІЧНИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ТЕХНОЛОГІЙ 221.5 KB
  Нерозробленість даної проблеми наявні протиріччя обумовили вибір теми дисертаційного дослідження: Формування загальнотехнічних знань у процесі професійної підготовки майбутніх учителів технологій.
65295. СУЇЦИДАЛЬНИЙ ДИСКУРС В УКРАЇНСЬКІЙ ПРОЗІ 20-30-Х РР. ХХ СТ. (ПСИХОАНАЛІТИЧНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ) 165.5 KB
  Актуальність дослідження зумовлюється подальшим розвитком психоаналітичної інтерпретації в сучасному українському літературознавстві, що передбачає освоєння нової проблематики, якою є наразі суїцидальна образність.