59347

Кругові води в природі. Складання казки. Інтегрований урок (природознавство та розвиток зв’язного мовлення)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вода з гір потекла весну принесла. Земля найбагатша вода найсильніша. Тиха вода береги рве. Де вода там і верба.

Украинкский

2014-05-06

42 KB

0 чел.

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК

(природознавство та розвиток зв’язного мовлення)


Тема: Кругові води в природі. Складання казки.

Мета: Формувати уявлення про кругообіг води в природі, про перетворення води з одного смаку в інший, вміння бачити і встановлювати залежність між компонентами природ, розвивати світоглядні уявлення школярів і вчити фантазувати, будувати казки, збагачувати мову школярів новими словами.

Обладнання. Сигнальні картки, символічні зображення явищ природи, зошити з розвитку зв’язного мовлення.

(Звучить пісня “Водограй у виконанні С.Ротару)

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

Ви повинні були дібрати і вивчити прислів’я про воду. Зачитайте їх. (Ланцюком).

  •  Від березневих дощів земля квітне.
  •  Весна багата водою.
  •  Вода з гір потекла, весну принесла.
  •  Земля найбагатша, вода найсильніша.
  •  Квітень з водою, травень з травою.
  •  Тиха вода береги рве.
  •  З малого джерела велика річка буває.
  •  Де вода, там і верба.
  •  Вода пливе – час минає.

Сьогодні наш урок буде присвячено одній чудодійній речовині, без якої не можливе саме життя на Землі.

Що ж це за речовина?

Відома звіку рідина,

Усяк її вживає.

Буває хмаркою вона,

Пушинкою буває.

Бува, як скло,

Крихка, тверда.

Це звичайнісінька (вода).

Їй присвячено багато пісень, віршів.

Ось як співає Софія Ротару:

А куди – знає!

(Звучить запис пісні)

А вдома ви повинні були підібрати вірші, прислів’я, приказки проводу

Жива вода дає життя

Всьому живому в світі

Якщо живе вода

Тоді земля у цвіті

Не треба вибухів війни,

Живи, жива водице,

Для праці хай ростуть сини

І жито колоситься

З гір на долину

Біжу, стрибаю, рину!

Місточки збиваю,

Всі гребельки зриваю

Всі гатки, всі запруди,

Що загатили люди

Бо весняна вода -

Як воля молода!

  •  Куди водиця тече, там тавиця росте.
  •  В живому джерелі вода студена.
  •  Схожі як дві краплі води.
  •  Вилами по воді писано.
  •  Не братися і за холодну воду.
  •  Росте, як із води.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні ми познайомимося з новою темою “Кругообіг води в природі”. Ваше завдання – згадати свої спостереження в природі, розповідати про них, відгадувати загадки, уважно слухати мої пояснення. Відповідати на запитання, пояснювати деякі природні явища. А ще ви послухаєте казку і спробуйте придумати свою. Отож, хай девізом нашого уроку стануть слова:

Активним і уважним будь

І про кмітливість не забудь

Видумуй, пробуй і твори!

Розум, фантазію, прояви!

ІІІ. Перевірка та закріплення знань.

- Цей урок розширить ваші уявлення про воду, які ви отримали на попередньому уроці. Ви вже ознайомились із значенням води для живої природи, вивчили властивості води, знаєте про те, в яких станах зустрічається вода в природі.

Зараз перевіримо ваші знання з допомогою тесту. Сигнальними картками показуйте чи вірне судження:

  1.  Більшу частину поверхні Землі займає вода.
    1.  Вода знаходиться в океанах, морях, річках, озерах, але під землею і в повітрі її немає.
    2.  У повітрі вода є рідкому, твердому і газоподібному стані.
    3.  У воді розчиняються всі речовини.
    4.  Колір, запах і смак води залежать від розчинних в ній  речовин.
    5.  При нагріванні води перетворюється на лід.
    6.  При охолодженні вода замерзає.

(Учні доводять свою думку)

ІV.Актуалізація опорних знань

  •  Доповніть речення.

З поверхні річок, озер, ставків, морів, а також рослин і тварин вода постійно... (випаровується).

  •  Де дівається водяна пара?

Значить води не Землі стає все менше і менше і через деякий час зовсім не стане?

  •  Як поповнюються запаси води на нашій планеті?
  •  Які опади бувають у різні пори року?
  •  Чому йде дощ або падає сніг?
  •  Коли швидше висихають калюжі – влітку чи восени? Чому?
  •  Як бачите, на ці такі легкі б здавалося запитання не завжди легко відповісти. Тож зараз ми уточнимо ваші уявлення про ці та інші природні явища.

V. Виклад нового матеріалу

1) Відгадайте загадки:

  •  Крутиться вертиться, берега держиться. (Річка)
  •  Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила, сонце закрила. (Хмара).
  •  Голуба хустина, червоний клубок по голубій хустині качаєшся, людям усміхаєшся (Небо і Сонце).
  •  Коли мене нема – всі чекають, коли прийду – тікають (Дощ).

(Відгадки малюнки розміщуємо на дошці)

  •  Давайте розмістимо малюнки у вигляді ланцюжка. Почнемо із хмари.

(Хмара – дощ, річка та сонце).

2) Розповідь казки “Як краплинка подорожує”

(Магнітофонний запис)

Була собі краплинка. Вона жила високо в небі в хатинці-хмаринці разом зі своїми  сестричками. І кожна з них швидко росла. Одного разу хмаринка не витримала їх ваги і порвалася. Впали краплинки на землю рясним дощем.

На небі засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і перетворилися на невидиму пару. Вони стали легенькими і знову піднялися вгору. А там холодно! Стали вони тулитися одна до одної, щоб зігрітися. І знову утворилася хмарка. Сонечко світило і світило, і все нові і нові краплинки піднімалися вгору.

Хмарка стала такою важкою, що не втримала і порвалася. А краплинки знову впали краплинки на землю рясним дощем.

Не любить краплинка сидіти на одному місці. Так вона і подорожує завжди згори – вниз і знизу – вгору.

3) То як нам вдосконалити ланцюжок з малюнків, щоб показати безперервність, нескінченність руху води в природі.

  1.  Робота з підручником.
  •  Отже сьогодні ми ознайомились з кругообігом води в природі. Зараз ми прочитаємо про це в підручнику з природознавства.
  •  Поясність за малюнком.

VІ. Розвиток зв’язного мовлення.

  1.  Задача

Ніжна зірка сніжно-біла

На рука згори злетіла

Поки ніс її сюди –

Стала краплею води.

  1.  Фізкультхвилитка (Діти співають пісеньку про сніжинки і виконують вправи).
    1.  А тепер настав час проявити фантазію і створити свою казочку “Як сніжинка подорожує”. Вам допоможе план і опорні слова.

Фізкультхвилитка

Я – сніжинка,

Білесенька, малесенька,

Вродилася з води,

Легесенька, як пушин очка,

Спустилася  сюди.

Мені приємно кружляти в повітрі

Серед інших сніжинок

-Я глибокого вдихаю прохолоду,

я торкаюсь верхівок дерев

і повільно спускають на землю.

  •  А сніжинки вже учнями стали і за парти посідали.
    1.  План.
    2.  Де жила сніжинка?
    3.  Як вона потрапила на землю?
    4.  Чи повернулася сніжинка знову на небо і як?

Але зараз ми зробимо невеличку творчу розминку. Пограємось в гру “Загублене слово”.

  •  Знайти потрібне слово, дібравши риму, і вставити у віршик.

Весна до нас спішить –

Про це струмок (дзвенить, дзюрчить, шумить, бринить, кричить).

Як радо щодня і щоночі

Весняна водичка... (шепоче, клекоче, бурмоче, хлюпоче, дзюркоче, плюскоче)

Гімн воді.

(Дібрати влучні слова – характеристики)

Розлягалася вода неозора,

А найкраща вода (прозора)

На землі – калинове намисто,

А найкраща вода (чиста, іскриста)

Тут діброва шумить невмируща,

Найсмачніша вода (цілюща)

Ось і день промайнув. Ніч коротка,

А найкраща вода (солодка).

(Опорні слова записані на дошці)

Діти ознайомлюються з планом і опорними словами.

Сніжинки-сестрички, подружки;

Хмаринка-хатинка і вітер-розбишака;

Посипались, полетіли, опустились, лежали;

Нагрілись, перетворились, піднялись, повернулись,

  •  Складаючи казку, пам’ятайте приказку:

“В кожній казці є частинка правди”, тож не забувайте про кругообіг води в природі.

  1.  Усне складання казки.

VІІІ. Підсумок уроку і д/з.

  •  Що вам сподобалось на уроці?
  •  Що допомогло вас класти казку?
  •  Що називається кругообігом води в природі.

Вдома прочитати статтю в підручнику, перевірити свої знання про кругообіг за запитаннями і завданнями в підручнику.

Придуману казку записати в зошит із зв’язного мовлення.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75430. Механічні та електричні інтерфейси сенсорів. Оптикомеханічні і фото імпульсні здавачі 45.5 KB
  Інтерфейси сенсорів залежно від фізичного характеру вхідних змінних стану системи можна розділити на електричні і механічні. До механічних відносяться приєднувальні пристрої для датчиків зворотного звязку приводів (оптикомеханічних, фотоімпульсних, кодових, тахогенераторів, потенціометрів, резольверов)
75431. Основні принципи техніки керування 511 KB
  Механічна енергія з валу електричного двигуна передається до регулювальної передачі в якій швидкість напрям та час тривання обертання стартстоп можуть регулюватися за допомогою механічних пневматичних гідравлічних або електричних сигналів. Це можна здійснити перериваючи неперервний обертовий рух за допомогою додаткового доданого до передачі вимикального механізму. Регульовані передачі. У більшості випадків потужність отримувана на вхідному валі передачі привідному є постійна.
75432. Передачі кочення 566.5 KB
  У регулювальних передачах кочення передавання моменту обертання здійснюється за допомогою конусних або кулькових елементів кочення рис. Елементами кочення в регулювальних планетарних передачах є наприклад конусні диски які обертаються планетарно навколо привідного вала рис. Рис. Фрикційна передача з Рис.
75433. Безконтактні вимикачі 32.5 KB
  Давач чи датчик У більшості сучасних словників української мови термін давач подається як єдиний можливий відповідник російського терміну рос. датчик. Слово датчик увійшло в українську як калька з російської і деякі словники фіксують обидва терміни давач та датчик хоч подають останній як менш рекомендований.
75434. Класифікація безконтактних вимикачів за принципом дії: індуктивні, ємкісні, оптичні, магніточутливі (геконові) 67.5 KB
  За вхідними фізичними величинами що підлягають перетворенню давачі бувають: електричні та магнітні; теплових величин; механічних величин; оптичних параметрів; форми та розмірів; акустичних величин; концентрації та складу; іонізаційного випромінення. За фізикохімічними ефектами що лежать в основі роботи вимірювальних перетворювачів розрізняють давачі: резистивні; ємнісні електростатичні; індуктивні та електромагнітні; електричного заряду напруги або струму; зміни геометричних розмірів маси або положення; оптичних ефектів;...
75435. Безконтактний індуктивний давач 129.5 KB
  Спектр застосування індуктивних безконтактних давачів обширний і включає практично всі галузі промисловості де необхідна автоматизація процесів. Переваги безконтактних індуктивних давачів: немає механічного зносу відсутні відмови повязані зі станом контактів...
75436. Давач Хола. Застосування індуктивних безконтактних вимикачів 376 KB
  Зараз знайдені матеріали, які мають досить великий коефіцієнт Холла. Давач Хола можна також використати як пристрій для підрахування кількості обертів. Давачі Холла, що їх виготовляє компанія Honeywell поділяються на лінійні та цифрові.
75437. Безконтактний ємнісний давач 283.5 KB
  В індуктивних генераторних ВПБ перетворювачем є індуктивність. У ємнісних ВПБ перетворювачем є конденсатор коливального контуру. Як і для інших типів генераторних перетворювачів основним параметром ємнісних ВПБ є максимальна відстань впливу. Через властивої ємнісний ВПБ чутливості до запилености зазору вони не знайшли такого широкого застосування як індуктивні але окремими підприємствами ведеться серійне виробництво цих вимикачів.
75438. Переваги та недоліки ємнісних давачів 263 KB
  При цьому можливий монтаж і обслуговування ВБЄ зовні резервуарів і бункерів. Можливе застосування штирових ВБЄ для контролю протікання рідини в трубах. ВБЄ застосовується також для підрахунку чи позиціонуванні різноманітних обєктів неметалевих матеріалів.