59349

Святий Миколай

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вчити дітей знаходити префікси у словах утворювати за допомогою них нові слова. Дописують в зошитах Поясніть значення цього слова порівнявши його в таких реченнях: Лихо пам’ятають а добро повік не забувають.

Украинкский

2014-05-06

51.5 KB

0 чел.

УРОК РІДНОЇ МОВИ


Святий Миколай

Святий отець Миколай  здавна в нашого народу наділений великою пошаною.

Миколай був священиком і все своє життя присвятив справам милосердя. Він лікував хворих, допомагав в’язням, опікувався сиротами. Ще за життя його називали батьком усіх бідних і беззахисних. За це Господь Бог прославив його даром творення чудес і дав силу робити ще більше добра. В народних легендах святий Миколай боронить людей від пожеж, повеней. Захищає тих, хто перебуває у плаванні.

Особливо святого Миколая любили діти. В ніч на 19 грудня добрий дідусь Миколай розносив подарунки слухняним дітям. Цієї ночі всі повинні бути щасливими! І ті, що роблять подарунки, і ті, кому їх роблять. Бо найбільше щастя в житті – це робити добро.

Тема: Префікс. Спостереження за словотворчою роллю префіксів.

Мета: Організувати спостереження за роллю префікса у слові, їх словотворчою функцією. Вчити дітей знаходити префікси у словах, утворювати за допомогою них нові слова. Ознайомити дітей з основним значенням найуживаніших префіксів. Розвивши пізнавальну сферу *пам’ять абстрактне, обране мислення, творчу уяву). Виховувати винахідливість, кмітливість, впевненість у собі.

Обладнання: сніжинки, магнітофонний запис пісні “Ой хто, хто Миколая любить”, репродукції картин на тему “Зима”.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку.

- І знову кличе дзвоник в клас –

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову

Її мелодію чудову.

Тож урок ми будем починати, що

Потрібні знання здобувати.

ІІ. Каліграфічна хвилинка

- Урок продовжим без зупинки

Каліграфічною хвилинкою.

  •  Сьогодні ми пригадаємо, як пишуться малі букви, елементи яких треба доводити до допоміжних ліній.
  •  Які це букви (Б. В, з, р, у, д, ф).
  •  Зупинимо на трьох із них. Це д, б, р.

Всі рівненько сядьте, покладьте зошити навкоси і запишіть красиво і правильно один рядок. Не забувайте, що на аркушах зошита в широку лінію нема допоміжних ліній і вам треба самим контролювати написання цих літер.

  •  Поміркуйте, яке слово можна утворити з цих букв, додавши ще дві букви, що означають одикові голосні.
  •  Добо. (Дописують в зошитах)
  •  Поясніть значення цього слова, порівнявши його в таких реченнях:
  •  Лихо пам’ятають, а добро повік не забувають.
  •  Під час пожежі з горіло все моє добро.
    1.  Все хороше, коирсне, позитивне

2. Майно, речі збіжжя.).

  •  Доберіть до цього слова спільнокореневі слова (Добрий, доброта, піддобрити, подобрішати, добродій, добраніч).
  •  Доведіть, що ці слова дійсно спільнокореневі.

(1. Мають спільний корінь.

2. Близькі за значенням.)

(Звучить аудіозапис пісні “Ой хто, хто....”

ІІІ. Робота над текстом “Святий Миколай”

  •  Яке сьогодні свято?
  •  Чому діти чекають цього свята?
  •  Прочитайте текст і розкажіть, що нового ви дізналися про Миколая?
  •  Як у тексті називають Миколая?

 (Батько всіх бідних і беззахисних).

  •  Як можна сказати про всі його справи?

(Він творив добро)

  •  Знайдіть рядки, в яких висловлено головну думку тексту. Чому так сказано?
  •  А чи вам Святий Миколай приніс подарунок? А кому приніс лозину?
  •  Я знаю, що ви слухняні і добрі діти, робите багато добрих справ і тому одержали подарунки.

Ми дочекалися свята Миколая. А яке чудове свято на черзі? (Новий рік і Різдво).

  •  Коли ми святкуємо Новий рік? А коли Різдво? А що означає це свято?

Так це дуже радісне і світле свято. Пам’ятаємо слова колядки: “Небо і земля нині торжествують”.

Готуються до свята люди, готується і сама природа.

Чарівниця Зима старається вкрити всю землю святковою білою скатертиною. День і ніч тче вона із срібних ниток Зоринки сніжинки і посилає їх на землю.

Срібна зірка біла-біла,

На долоню теплу сіла.

А як сіла, то й розтала –

Голуба водиця стала.

До дошки прикріплюється сніжинка)

ІV Актуалізація опорних знань.

  •  Подивіться на сніжинку. На що вона схожа?

(На зірку, на краплинку, на квіточку, метелика).

А ви знаєте, що жодна сніжинка не схожа на свою сусідку. Але в одному вони подібні всі шестикутної форми.

  •  Давайте доберемо до слова сніжинка споріднені слова.

(Сніг, сніжок, сніговий, засніжений, снігур, снігуронька, підсніжник),

Визначте корінь. Що ви помітили? Відбулося чергування приголосних г і ж в корені).

  •  Що таке корінь?
  •  Як його визначити?
  •  Що таке основа слова?
  •  ЩО таке закінчення?
  •  Які частини входять до основи слова?
  •  З яких частин утворено слово сніжинка?

V .Повідомлення теми і мети уроку

Мотивація навчальної діяльності.

  •  Сьогодні на уроці ми будемо ткати нові слова і прикрашати ними нашу рідну мову. Мені на долоню впала тендітна сніжинка. В ній заховалося слово. Відгадайте його.

(Магнітофонний запис)

Ранньою весною я зацвітаю,

Білим цвітом – яз-під снігу

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не буде влітку

(Підсніжник)

(На дошці сніжинка, а на ній слово підсніжник).

Поміркйте, чому цю квітку так називають?

(Вона росте пі снігом)

Показую ілюстрацію і говорю, що квітка занесена в Червону книгу і її не можна зривати).

  •  Який корінь у слові підсніжник?
  •  -Від якого слова воно утворилося? (Сніг)
  •  Яка частинка слова вказує на те, де росте квітка?
  •  Як вона називається? (Префікс)
  •  Де знаходиться в слові префікс (Перед коренем)

Префікс всім нам допоможе

І повинен знати кожен:

Перед коренем стоїть

І слова нові творить.

(Діти читають таблицю)

Префікс

  1.  Частина основи
  2.  Стоїть перед коренем
  3.  Допомагає утворювати нові слова.
  •  То які слова ми будемо утворювати?
  •  За допомогою чого?
  •  Де стоїть префікс у слові.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Утворення нових слів.

Зима – майстриня порозсипала скрізь сніжинки: на дерева, на поля – біла, біла вся земля.

Ці сніжинки незвичайні.

Зима хоче побачити як ви вмієте працювати

І варіант

ІІ варіант

Утворіть від слова летіти за допомогою префіксів нові слова і запишіть їх.

За допомогою префікса пре - і даних слів утворіть нові слова і запишіть

  •  Виділіть префікс.
  •  Наші сніжинки задоволені і запрошуються нас на вальс.

Фізкультхвилинка

Звучить музика. Діти кружляють із словами

Я – сніжинка

Білесенька, малесенька,

Вродилася з води,

Легенька мов пушин очка,

Спустилася сюди.

  •  Мені приємно кружляти в повітрі серед інших сніжинок.
  •  Я глибоко вдихаю прохолоду.
  •  Я торкаюсь верхівок дерев і повільно спускаюсь на землю.
  •  А сніжинки вже учнями стали із а парти посідали.
  1.  Спостереження за значенням найуживаніших префіксів.

Світ не існує без протиріч,

Без дня не буває ночі.

Без світла пітьми не буває.

Друг не буває справжнім

Коли ворогів немає.

Кожне слово свою має ціль.

Лише мовне багатство безцінне.

- Подивіться на сніжинку № 1

Знайдіть на ній слова – антоніми.

Запишіть утворені пари.

(Залетіти – вилетіти

Прилетіти – відлетіти)

З одним дієсловом із пари складіть речення

А тепер дієслово замініть на протилежне

Як змінився зміст всього речення?

Отже, префіксу можливості безмежні

І слова за змістом протилежні

Може він за змістом об’єднати.

- Засумувала чогось друга сніжинка. Подаруємо їй слова компліменти.

  •  Як вона? (Пр6грна, предобра, премудра, пречудова).
  •  А як сказати про сніжинку, що вона дуже дуже красива? (Прекрасна)
  •  За допомогою якої частинки утворилося це слово?

Отже префікс пре – вживається для позначення збільшення якості предмета, явища, дії.

  •  А тепер послухайте оповідання

Зима – чарівниця, неначе цариця, запанувала в місті і в селі. Засипала, засніжила. Запорошила снігом землю. Затанцювали в небі сніжинки.

  •  За допомогою яких слів художник намалював цю картину?
  •  За допомогою якого префікса утворилися ці слова?

А ось веселий художник так зобразив значення інших префіксів

    (пере)

  ви

Підсумок

VІІ  Про що ми сьогодні говорили на уроці?

(Що потрібно робити добро)

Що ми дізналися про префікс?

Оцінювання.

Щоб знання великі мати

Треба розум розвивати,

Гостре око, слух, терпіння –

І тоді прийде уміння.

  •  Яких умінь набули? (навчились створювати нові слова за допомогою префіксів)

VІІІ Домашнє завдання

Сніжинкам сподобалось у нас на уроці.

І ось які завдання вони пропонують.

1.Скласти тексти - опис зими або сніжинки.

Опорні слова: закружляли, посипав, принесла, прекрасна, зрадіти. Виділити у цих словах префікс.

2.Скласти речення з опорними словами постукати, пресильний, дописати. Підклеїти.

летіти

пре

удовий

хитрий

гарний

мудрий

солодкий

з

за

пере

від

при

ви

мудрий

солодкий

об


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

85198. Общественно-политическая жизнь БССР (1945 - 1985 гг.) 27.61 KB
  Хрущевская оттепель ХХ съезд КПСС 1956 с его разобличения культа личности вызвали глубокие изменения в общественнополитического сознания. После ХХ съезд КПСС в Беларуси началась реабилитация жертв сталинских репрессий. Октябрьский 1964 пленум ЦК КПСС избрал первым секретарем партии Л. пленума ЦК КПСС который избрал Ю.
85199. Политика политической и экономической модернизации СССР и БССР в годы перестройки (вторая половина 1980-х гг.) 26.41 KB
  Требовалось реформирование политикоэкономической системы которая в основе своей сформировалась в СССР в 2030е гг. В июне 1987 Верховный Совет СССР принял Закон СССР О государственном предприятии а потом Совет Министров СССР и ЦК КПСС приняли ряд документов о радикальной экономической реформе.
85200. Духовная жизнь и культура Беларуси в 1945-1990 гг 27.2 KB
  Так же в первое послевоенное десятилетие были открыты новее вузы Бел. Значительные сдвиги произошли в развитии бел. Была издана История БССР в 5ти томах и Бел советская Энциклопедия в 12 томах.
85201. Изменения в социально-экономической и политической картине мира в конце XX - начале XXI в. Распад Восточного блока 27.13 KB
  Положив в основу общественного прогресса прежде всего эк. фактор и поставив человека в положение лишь средства для достижения своих целей, Советское гос-во все более отставало от передовых стран мира в научно-технолог. плане, в повышении производит-ти труда. В рез-те общество оказалось скованным жесткими предрассудками...
85202. Распад СССР и оформление государственного суверенитета Республики Беларусь 32.92 KB
  Собственностью республики объявлялись предприятия организации и учреждения союзного подчинения размещенные на ее территории. было принято решение об изменении символики республики и переименовании Белорусской Советской Социалистической Республики в ldquo;Республику Беларусьrdquo; или ldquo;Беларусьrdquo;. в Министерстве юстиции Республики было зарегистрировано 34 пол партии.
85203. Государственные программы развития Республики Беларусь 27.14 KB
  Геополитическое положение Республики Беларусь 1990е 2012 г. Республика Беларусь независимое государство. Республика Беларусь по своему географическому положению находится в центре Европы а также занимает срединную часть Евразийского континента в целом.
85204. Духовная и культурная жизнь белорусского народа (вторая половина 1980-х - 2012 г.) 27.56 KB
  В соответствии с законом правительство приняло программу развития белорусского языка и языков других национальностей, проживающих в республике. Программа расширяла сферы применения белорусского языка в государственных структурах, на производстве, в учебных заведениях.
85205. Основные итоги и уроки исторического пути Беларуси 27.38 KB
  Бел. народ получил возможность с оптимизмом смотреть в будущее и самостоятельно писать свою историю. В своем историческом развитии белорусский народ должен надеяться только на собственные силы. Самым большим богатством Беларуси являются люди трудолюбивые мудрые талантливые рассудительные 3.
85206. Предмет и задачи исторической науки. Формационный и цивилизационный подходы к изучению истории. Источники и литература 29.87 KB
  История – наука комплексная интегральная так как изучает всю совокупность явлений общественной жизни на протяжении всей истории общества. Литература: Всемирная Истрия; история отдельных континентов и стран; история отдельных периодов и эпох; история разных общественных периодов; история выдающихся личностей.