59436

Cценарій: В осінні шати-барви вдяглися ліси й поля

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Поглибити знання учнів про рідну природу, вчити бачити і розкривати красу навколишнього світу; заохочувати дітей до творчості; розвивати мовлення, мислення дітей; формувати вміння визначати настрій твору...

Украинкский

2014-05-07

45 KB

2 чел.

Cценарій

В осінні шати-барви вдяглися ліси й поля


Мета.
Поглибити знання учнів про рідну природу, вчити бачити і розкривати красу навколишнього світу; заохочувати дітей до творчості; розвивати мовлення, мислення дітей; формувати вміння визначати настрій твору; вдосконалювати темп читання; допомагати відчути тісний зв'язок між читанням та предметами естетичного циклу; виховувати любов до рідної природи.

Обладнання. Малюнки до теми, репродукція картини 1.1. Левітана «Золота осінь», платівка П.І. Чайковського «Пори року».

Підготовча робота. Вивчення пісень та віршів, читання літературних творів.

Хід уроку

Вчитель. Усі почули ви дзвінок, Він покликав на урок. Кожен з вас приготувався, На перерві постарався. (Виконується поспівка). Вчитель музики. Добрий день! Діти (разом). Добрий день!

Вчитель музики. Продзвенів дзвінок, почався урок. Зараз сядуть лиш дівчата, А за ними і хлоп'ята. А до якого уроку ви приготувалися? (Відповіді учнів).

Вчитель.  У світі білому єдине,

Як і Дніпрова течія,

Оце вогнище родинне

Школа наша і сім'я.

Тут пісні вам і загадки,

Вірші, танці все для вас.

Побажаєм нам удачі,

За роботу, в добрий час!

Підготовка до читання.

1.  Вправи для очей:

а)  гра «Маятник». Ведемо очима вправо-вліво.

б)  «Стовпчик».

Ведемо очима вгору-вниз.

2.  Гра «Водолаз».

3.  Робота зі скоромовкою: Летів горобчик, сів на стовпчик, А біг хлопчик злетів горобчик.

(Читання скоромовки хором, самостійно, пошепки).

Вчитель музики. Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо у подорож у світ прекрасного, у світ природи. А допоможе нам у цьому мистецтво: музика, живопис, поезія. Ви знаєте, що музика розповідає про природу, про наш настрій веселий чи сумний.

Вчитель.   Тему уроку  пропоную відгадати самим.

Загадка. 

У садах, гаях блукає,

Жовті шати одягає,

Золотисту стелить постіль,

Жде сестрицю білу в гості.

Про яку пору року сказано? (Осінь)

Вчитель   музики. Скажіть, хто створює музику? (Композитор)

Світ   природи,   що нас    оточує,    різноманітний   і   багатий. Красу форм і кольорів відтворює живопис. Хто малює   картини?    (Художник).   Про   все   це можна   розповісти   художніми засобами та поетичними словами.

Вчитель. Яку тему з читання ми закінчили вивчати?

Діти (разом).

В осінні шати-барви

Вляглись ліси й поля.

Вчитель. Письменники, художники, композитори за допомогою своїх специфічних засобів передають красу осінньої природи. Для художника це фарби, для композитора музичні звуки, а для письменника і поета слово.

Ми вивчали з вами багато віршів та оповідань, і зараз я пропоную вам познайомитися з незвичайним гостем їжачком-лісовичком. А чому ж гість незвичайний? Тому, що їжачок на зиму засинає.

Вчитель. Їжачок пропонує нам декілька завдань.

Перше завдання з природознавства назвати прикмети осені.

—  Назвати, які зміни сталися в природі, коли скінчилося літо? (Стало прохолодніше, але ще бувають сонячні, теплі дні)

—  Який колір неба спостерігали ви влітку, а який восени? (Влітку небо блакитне, чисте, прозоре. А восени небо часто вкривається хмарами, стає сірим, непривітним)

Вчитель музики. А зараз ми перенесемося туди, де іде дощик.

Буває у сонечка день вихідний, Як землю навідує дощ заливний. Заспіваймо співаночку про дощик.

Співаночка

Дощик, дощик Капає дрібненько.

А тепер проилескаємо в долоні ритмічний малюнок.

—  Подивіться, будь ласка, на дві краплинки: одна більша, друга менша. В музиці так само: є звуки довгі й короткі. Заспіваємо співаночку ще раз. Пам'ятати про тривалість звуків.

(Співаночка)

Вчитель. Продовжуємо відповідати на запитання їжачка.

Як змінилося забарвлення листя на деревах і кущах? (Листя на деревах і кущах жовтіє і, наче золоті  пташенята,   злітають листочки)

—  Що зумовлює зміни в житті рослин? (Сонце дедалі нижче підіймається над землею. Стає прохолодніше. З холодного ґрунту рослини менше беруть поживних речовин)

Вчитель. Так, із настанням осінніх холодів припиняється рух соку по стовбурах і гілках. Листочкам вже не вистачає поживних речовин. Вони почали готуватися до листопаду, відірвались від гілочки. Листочки повільно розгойдуються, неначе кажуть своє останнє «прощай» і тихо падають на землю.

Вчитель музики. З приходом осені змінюється і настрій людей: одним вона подобається, іншим не дуже. Свою любов до осені кожна людина показує по-різному. А як ви ставитесь до осені, можна побачити з ваших малюнків. (Звернути увагу дітей на виставку малюнків).

Дівчинка.  Осінь, осінь вже прийшла,

Йдуть дощі, нема тепла,

Пожовтів зелений сад,

У діброві листопад.

Спів пташиний голосний

Змовк усюди до весни.

Цвінь-цвірінь, цвінь-цвірінь.

Змовк усюди до весни.

Діти, заспіваймо пісню «Осінь». Вчитель. Багато письменників у своїй творчості зверталися  до   осінньої  тематики.   Пригадайте,   в  якому оповіданні описується рання осінь? (І. Нечуй-Левицький «Осінній день»)

Вчитель. Діти! їжачкові вже час на зимовий відпочинок. Він запрошує вас із собою, щоб ви ще встигли помилуватися красою осіннього лісу. В якому оповіданні ми читали про красу осіннього лісу? (Олесь Донченко «Лісовою стежиною»)

Вчитель. А як не згадати про наших пернатих друзів? Питання   з   природознавства:   на   які   дві   групи поділяємо ми птахів? (Зимуючі, перелітні)

Назвіть цих птахів. В якому оповіданні ми читали про них? (М.П. Стельмах «У лісі»).

Хлопчик. У золоті осінні дні відлітають у вирій журавлі.  Через ліси, через  поля,  через гомінкі міста летять вони високо у небі. У глухому лісі край болота сіли на ніч відпочивати. Незабаром зійде над лісом і річкою веселе сонце. Все тоді засяє в  осінньому лісі.   Високо піднімуться журавлі, й почуємо ми їхні прощальні голоси.

Вчитель. Поет Г. Паламарчук склав такий вірш:

Чому веселиками звуться журавлі

Тому веселиками звуться журавлі,

Що прилітають до веселої землі,

Що теплий день приносять на крилі

І залишають в нашому селі.

Лиш на весні веселики вони,

А журавлями звуться восени,

Бо журяться у вирій летючи,

Бо не заміниш рідний край нічим.

Вчитель. Коли люди називають журавлів веселиками, а коли журавлями? (Відповіді дітей).

Вчитель музики. Про журавлика і ми знаємо пісеньку. Заспіваємо?

(Лунає пісня «Журавочка»). Вчитель. А зараз фізхвилинка! Трава низенька, низенька, Дерева високі, високі, Вітер дерева колише, колише, Птахи летять відлітають, А листя тихенько на землю лягає, Будемо листочки збирати І з ними танцювати.

Вчитель музики. Діти, подивіться на картину, її написав художник 1.1. Лсвітан, називається вона «Золота осінь». Чи подобається вам картина? Чим? Чому художник назвав картину саме «Золота осінь»?

—  Чи подобаються вам такі дерева?

—  Як ви думаєте, художнику 1.1. Левітану теж подобалися ці кольори?

(Відповіді дітей).

Вчитель музики. Художник 1.1. Левітан, автор картини, тонко відчував природу, умів бачити і відтворювати фарбами на полотні її красу. На картині переважають зеленувато-золотисті тони. Вони притягують увагу глядача, вводять у світ замрійливої спокійної осені.

У своїх творах композитори також відтворювали осінь, але не словами та пензликами, а музичними звуками. Російський композитор П.І. Чайковський написав цілий музичний цикл і назвав його «Пори року». Зараз ми послухаємо уривок із музичного твору «Жовтень».

(Слухання музики).

Вчитель. Осінь... Скільки поезії у цьому золотаво-сонячному слові й стільки радості та смутку, її часто називають   золотою,   замріяною,   чудовою...   Слухаєш, спостерігаєш природу в осінні дні й відчуваєш усю її урочисту красу. Вона особливо м'яка, ніжна, як гарна мелодія. У ній поєдналися чарівність барв теплого літечка  : першими подихами наступних холодів зими.

Осінь надихала багатьох поетів на створення геніальних творів. Ось так відчув осінь великий російський поет О.С. Пушкін.

(Вірш про осінь).

Вчитель. А зараз я хочу перевірити, хто з вас зможе прочитати вірш, як диктор українського телебачення, і передати голосом замилування і захоплення красою природи.

(Діти читають вірші).

Вчитель музики. Ви знаєте, що багато віршів стали піснями. Тільки найкраще поетичне слово стає піснею. Одна з наших учениць написала музику до вірша. І зараз ми почуємо цю чудову пісню у виконанні наших дівчаток.

(Лунає пісня «Наша щедра осінь»).

Вчитель. На тлі жовтого осіннього листя палахкотять червоні грона.

Відгадайте загадку: 

У вінку широколистім,

У червоному намисті,

Видивляється у воду

На свою чудову вроду.

(Калина)

Споконвіку любили українці калину, садили її біля хати, в садку, над річкою і ставком. У калини гарний білий цвіт, пахучий, рясний. А ще зачаровують око ягоди калини. Стоїть кущ рум'яний увесь, аж горить. Як дівчина.

(Діти співають пісню «Ой є в лісі калина»).

Вчитель. А тепер попрацюємо групами.

1. Вибрати з поданих слів ті, які найбільш характеризують осінь і скласти тематичну павутинку до слова «осінь».

2. Із поданих прислів'їв вибрати ті, які характеризують осінь, пояснити зміст прислів'їв.

3.  Розповісти,  звідки  походить назва кожного осіннього місяця.

Підсумок уроку

Вчитель. На цьому наша подорож закінчується. Але, яка ж осінь без дарунків?!

(Під музику грамзапису обидва вчителі роздають дітям осінні листочки з побажаннями).

Вчитель. На згадку про наш урок нехай у кожного з вас залишиться цей останній осінній листочок.

Вчитель   музики.    Спасибі,   діти,   за уважність, активність, емоційність. (Вчитель дякує учням, оцінює).

Вчитель.

Всі ви, діти, молодці,

Гарно попрацювали.

Вчитель музики. Але дзвоник пролунав

Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати.

Всі (разом). Треба йти відпочивати!    


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78948. Роль государства в управлении научно-техническим потенциалом 43 KB
  Четко проступает ряд новых сформировавшихся за последние десятилетия тенденций во взаимоотношениях науки и государства внутри самой сферы науки между отдельными ее составляющими и наконец между наукой и обществом в целом. Государство выступает сегодня по отношению к науке по крайней мере в шести ипостасях: как законодатель устанавливающий фундаментальные правовые основы функционирования общества и в том числе его научнотехнической сферы; как один из основных источников финансирования научных исследований и разработок; как массовый...
78950. Этические проблемы науки 20 века 42.5 KB
  Этические проблемы науки 20 века. Этика науки Этика науки изучает нравственные основы научной деятельности.Этические проблемы науки начала ХХ1в. Этические проблемы науки рождались в связи с развитием физики биологии в частности генетики психологии.
78951. Правовое регулирование научной деятельности 38 KB
  Правовое регулирование научной деятельности Одним из фундаментальных вопросов современного общества является вопрос об отношении к интеллектуальному труду правовому механизму использования результатов такого труда и регулирования возникающих при этом правоотношений. Правовые аспекты интеллектуальной деятельности лежат в плоскости решения проблем распределения прав на ее результаты с необходимостью охраны и защиты интеллектуальных достижений. Продуктом умственной деятельности оказывается знание. №982 Об использовании результатов...
78952. Философия техники (фт), ее генезис, предмет и задачи 47 KB
  Философия техники фт ее генезис предмет и задачи. Проблема возникновения техники с разделением труда была поставлена Гегелем. Он показал важную роль техники в возникновении капитализма показал разрушительное воздействие машинного производства на человека.Ленк назвал Маркса первым философом техники.
78953. Становление, развитие и специфика технических наук 56.5 KB
  Становление развитие и специфика технических наук. Техника большую часть своей истории была мало связана с наукой; люди могли делать и делали устройства не понимая почему они так работают. Инженеры провозглашая ориентацию на науку в своей непосредственной практической деятельности руководствовались ею незначительно. После многих веков такой автономии наука и техника соединились в XVII веке в начале научной революции.
78954. Сущность и природа техники 47.5 KB
  Сущность и природа техники. Существует 5 основных подходов сущности техники. отношением: Техника и бытие Техника и человек Техника и природа Техника и социокультурный мир Техника и Бог Даются следующие трактовки техники: Онтологическая Хайдеггер. Это характерно для создания техники ремесленным трудом не преминим к современной технике.
78955. Технология и ее связь с техникой 47 KB
  Впервые термин «технология» появился в 70-х годах 18 века в Западной Европе. Если техники – «это», то технология – «как это сделано». Если техника – способ, то технология – способ способа. Если техника – есть ставшее, то технология – способ становления, если техника- способ преобразования мира, то технология – организация использование чел. этих средств. Если техника – артефакт, то технология – метод создания артефактов и учения о нем.
78956. Природа и техника, законы их функционирования и развития 59 KB
  Природа и техника законы их функционирования и развития. Закон необходимое существенное устойчивое повторяющееся отношение связь между явлениями в природе и обществе. Это понятие закона родственно понятию сущности при данных условиях. Закономерность объективно существующая повторяющая существенная связь явлений проявляющаяся в виде тенденций.