59450

Cценарій: Світова Велич Шевченка (Брейн-ринг)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Талант Шевченка його допитливість незвичайна любов до всього рідного до свого пригнобленого народу до своєї культури що перебувала тоді в московському ярмі а також освіта начитаність праця над собою все це було ґрунтом для появи геніальних його творів.

Украинкский

2014-05-07

61.5 KB

0 чел.

Cценарій

Світова Велич Шевченка (Брейн-ринг)


Мета.
Повторити й узагальнити вивчений матеріал про творчість Т.Г.Шевченка, учні повинні усвідомити значення творчості поета для нашої та світової культури, для себе особисто; розвивати інтерес до літератури.

Обладнання.   Грамзапис    поезій,    ілюстрації   до творів Т.Г.Шевченка, картки із завданнями.

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя.

Світова велич письменника визначається багатьма складниками: його місцем у світовому літературному процесі, впливами на читача та хід історичних подій, внеском нових ідей і нових мистецьких засобів та скарбів у загальнолюдську культуру.

Талант Шевченка, його допитливість, незвичайна любов до всього рідного, до свого пригнобленого народу, до своєї культури, що перебувала тоді в московському ярмі, а також освіта, начитаність, праця над собою — все це було ґрунтом для появи геніальних його творів.            

Від виходу з друку першого видання «Кобзаря» і до сьогодні про Шевченка, його життя і геніальну творчість надруковано стільки статей, розвідок не тільки в Україні, а й по інших країнах світу, що їх навіть не перелічити.

Т.Г. Шевченко силою свого полум'яного й мистецького слова, силою своєї загальнолюдської правди переступив кордони рідної і дорогої України. Його твори відразу пробили мур байдужості й ворожості до українського слова, піднісши відразу нашу мову і літературу на нечувану височінь.

Іван Франко писав про Шевченка: «Я не знаю в світовій літературі поета, який би став таким послідовним, таким гарячим, таким свідомим оборонцем за права жінки на повне і людське життя».

Видатний шведський славіст Альфред Єнсен, що добре знав українську мову, написав дві книжки про творчість Тараса Шевченка, де зазначав: «Велика сила прийшла з України, справжній оновлювач української літератури... в історії всесвітньої літератури мало таких прикладів, щоб 26-літній поет виступив з такими зрілими творами перед народом, як Шевченко... В історії світової літератури він поставив собі пам'ятник, сильніший від бронзи».

Російський письменник В. Вересаєв з великим захопленням відгукувався про Т.Г. Шевченка:

«Безстрашна революційність, запорізька жадоба волі, залізна впертість, зосереджений гнів і велика любов, славне минуле в боротьбі з гнобителями, лукавий гумор, незрівнянна музика української мови, запах квітучих вишневих садків, пірамідальні тополі над білими хатами — все це в поезії Шевченка. Любити Шевченка — любити Україну. Любити Україну — любити Шевченка».

Ми з неприхованою гордістю промовляємо ім'я нашого пророка, що став гордістю всього цивілізованого й культурного світу.

Борис Грінченко писав: «Шевченко своєю національною свідомістю є геній, а своєю незмірною вагою, значенням у справі національного відродження свого рідного краю є явищем феноменальним, єдиним, може, на світі».

Учитель. Для проведення уроку клас ділимо на дві команди, які вибирають собі назву, емблему, девіз.

Відбувається змагання між командами.

І конкурс. «Представлення команд»

Протягом 2—3 хвилин кожна команда представляє себе, розповідаючи про свою назву, емблему, девіз.

1-а команда — «Гайдамаки»

Девіз: «1 чужому научайтесь, й свого не цурайтесь».

2-а команда — «Неофіти»

Девіз: «Схаменіться! Будьте люди!»

II конкурс. «Хто швидше?»

Потрібно відповісти на запитання.

1.   Скільки творів містив «Кобзар» у 1860 році,  а скільки тепер?

Відповідь. 17 — 228.

2.  Хто написав,  що невелика книжечка «Кобзар» «внутрішнім   змістом  своїм  без  краю  величезна»   й «своєю появою грандіозне зрушення зробила»?

Відповідь. П. Тичина.

3.  Скількома мовами перекладений «Заповіт»? Відповідь. 100.

4.  Кому з кобзарів Шевченко надіслав свій «Кобзар» з дарчим написом?

Відповідь. О. Вересаю.

5.  Хто присвятив Шевченку пісню «Дума про великого Кобзаря»?

Відповідь. П. Носач.

6. До 100-річчя виходу «Кобзаря», яка була створена поема кобзарями і якими?

Відповідь. Носач, Кушнерик, Пєрепелюк написали поему «Слава Кобзареві», що складається з 9 пісень.

III конкурс. «Знайди зайве»

Від кожної команди виходить по одному представнику. їм пропонується три назви творів, серед яких потрібно знайти «зайве».

1.  «Марія», «Минули літа молодії», «Мойсей».

2.  «Доля», «Оргія», «Пророк».

3.  «На полі кропі», «Царі», «Варнак».

4.  «Гімн», «Княжна», «Марина».

IV конкурс. «Театр»

Кожна   команда   показує   підготовлену театральну виставу па твір поета. 1-а команда — інсценізація балади «Причинна». 2-а команда — уривок з драми «На-Стодоля».

Конкурс. «Кращий знавець творів Т.Г. Шевченка»

Кожній команді дається можливість протягом 5 хвилин відповісти на групу запитань. Виграє та команда, яка відповість на найбільшу кількість запитань.

1. З якого часу Шевченка почали називати Кобзарем?

Відповідь. 1840 р. .

2. Кому писав Шевченко в листі, що він «безталан-тарий кобзар»?

Відповідь. А. Маркевичу 22.04.1857 р.

3. Назвати псевдоніми Шевченка?

Відповідь. Кобзар, Дармограй.

4. В  яких  роках  виходив   «Кобзар»   за  життя Шевченка?

Відповідь. 1040, 1844, 1860 pp.

5. В якому році і ким було вперше здійснено повне видання “Кобзаря”?

Відповідь. 1907 р. в Петербурзі, редактор В. Доманицький, 1908 р. у Львові, 1. Франко.

6. Єдина байка Великого Кобзаря, в якій відображено події в Галичині 1846 року.

Відповідь. «Сичі».

7. Який твір написав Шевченко за десять днів до смерті?

Відповідь. «Чи не покинуть нам, небого».

8. Який    твір   написав   Шевченко   у   зв'язку   із звісткою про смерть Олександри Федорівни, дружини царя Миколи І?

Відповідь. «Хоча лежачого й не б'ють».

9.  Кому присвятив вірш «Великомученице кумо»? Відповідь. Надії Василівні Тартуській. В 1845 р. в с. Потоці поет хрестив дитину місцевого диякона з Тарновською.

10. Які поезії написав Шевченко, переклавши уривки із «Слова о полку Ігоревім»?

Відповідь. «Плач Ярославни», «З передсвіта до вечора»... у 1860 році.

11.  Назвати поезію Шевченка, в якій відображені події 1676 року в Україні,             

Відповідь. «Заступила чорна хмара».

12.  Кому присвятив Шевченко поему «Москалева криниця» ?

Відповідь. Я.Г. Кухаренкові, наказному отаманові Чорноморського козацького війська, українському письменнику.

13.  Кому присвятив Шевченко поему «Тризна»? Відповідь. Варварі Рєпніній, дочці генерал-губернатора України.

14.  За чиї кошти був виданий «Кобзар» 1840 року? Відповідь.   П.У.   Мартоса,   поміщика,   відставного штабс-ротмістра.

VI конкурс. «Кмітливість»

На столі лежать два конверти. Капітани команд виходять і беруть кожен собі конверт, витягують картки з питаннями.

Запитання за картиною.

Учасникам демонструють ілюстрацію до .ху'дожньо-го твору із запитанням:  «За мотивами якого 'Івору створено картину, що на ній зображено?»

Музичне запитання.

Дається змога прослухати грамзапис уривка симфонічної поеми Д" вірша «Заповіт» Т.Г. Шевченка.

Відповідь. Гліср.

А музику хто написав на слова «Заповіту»?

Відповідь. Лисенко, Вербицький, Гладкий.

VII конкурс. «Чи знаєте ви свого героя?»

  1.  ”Молитись Богу

Та за ралом спотикатись,

А більш нічого

Не повинен знать невольник, —

Така його доля».

Відповідь. «Варнак».

  1.  «А красота-mo, красота!

Мій Боже милий! А трудяще,

А чепурне та роботяще,

Та тихе». Бач, і сирота...

Відповідь. «Москалева криниця», Катруся.

  1.  ...Отож небога

Росла собі та виростала,

Рожевим квітом розцвіла

В убогій і чужій хатині...

Відповідь. «Марія», Марія.     

  1.  ...Як маківка на городі,

Дівчина розцвітала;

Як калина при долині:.

Відповідь. «Утоплена», Ганна.

  1.  ...Наш отаман завзятий,

Забрав хлопців та й поїхав

По морю гуляти...»

Відповідь. «Гамалія», Гамалія.

  1.  ...І письменний, і вродливий —

Квіточка дитина!

Відповідь. «Сова», Син.

VIII конкурс. «Чи знаєш ти поезію Шевченка»

Продовжити поетичні рядки.

1.  ...Гомоніла Україна, довго гомоніла...

2.  1 на оновленій землі...

3.  ...Возвеличу малих отих рабів...

4.  Поховайте та вставайте...

5.  ...В таку добу під горою...

6.  ...Рости, рости, моя пташко...

7.  ...Летим. Дивлюся, аж світає...

8.  ...Наш отаман Гамалія...

По завершенні конкурсів журі підводить підсумки і оголошує результати змагань. Учитель відзначає найактивніших учасників конкурсів і виставляє бали.

Чайнворд «Шевченко»

1.  Скульптор, автор пам'ятника Шевченкові у Києві.

2.  Художник, автор картини «Прометей».

3.  Назва другої редакції поеми «Сліпий».

4.  Місто в Україні, де могила і пам'ятник Шевченку.

5.  Повість Шевченка.

6.  Художник, ілюстратор «Кобзаря».

7.  Російський поет, автор поезії «На смерть Шевченка».

8.  Назва другої редакції поеми «Осика».

9.  Автор картини «1 мертвим, і живим...».

10.  Вірш, написаний на Кос-Аралі.

11.  Автор опери «Катерина».

12.  Художник, який брав участь у визволенні поета.

13.  Негритянський тропік, друг Шевченка.

14.  Вид мистецтва, яким захоплювався поет.

15.  Єдина байка Великого Кобзаря.

16.  Автор роману «Тарасові шляхи».

17.  Вид гравірування, яким добре володів поет.

18.  Українська письменниця, автор роману про Шевченка.

19.  Живописець, вчитель Шевченка.                  

20.  Поетичний жанр.

21.  Художник, один з товаришів Шевченка.

22.  Герой Чехії в поемі «Єретик».

23.  Поема Шевченка.

  1.  Сатирична поема Великого Кобзаря.
  2.  Поезія Шевченка, написана 1845 року.

26. Балада поета.

27. Місто, пов'язане з життям і творчістю Шевченка.

28.  Опера М. Вериківського.

29. Декабрист, з яким поет познайомився в Нижньому Новгороді.

30.  Місто, в якому перебував юний Тарас.

31.  Місто-фортеця, де поет відбував заслання.

32.  Поема Шевченка.

33.  Перекладач творів Шевченка литовською мовою.

34. Сатирична ліро-епічна поема Тараса Григоровича.

На біблійні мотиви писали твори такі письменники:

1.  Карпенко-Карий І.К. «Суєта».

2.  Франко І.Я. «Мойсей», «Смерть Каїна».

3.  Олійник Б. «Смертю смерть здолавши».

4.  Шевчук В. «Предтеча» — повість.

5. Шовкопляс Ю. «Лікарю, вилікуй себе сам» — роман.

6.  Чупринка Г. «Смертю смерть».

7.  Логвиненко. «Плоть від плоті».

8.  Олесь О. «Земля обітована» — драма.

9.  Клименко П. «Смертю смерть порази» — роман.

10.  Гонімов І. «Сіль землі» — збірка оповідань.

11.  Рильський М. «Неопалима купина».

12.  Первомайський Л. «Дерево пізнання» — вірші.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76883. Боковые желудочки мозга 181.62 KB
  Стенки центральной части бокового желудочка: верхняя стенка поперечные волокна мозолистого тела; нижняя дно тело хвостатого ядра часть задней поверхности таламуса и терминальная полоска; медиальная стенка тело свода; с латеральной стороны мозолистое тело и хвостатое ядро соединяются под острым углом как бы исключающим латеральную стенку. Стенки переднего рога: медиальная прозрачная перегородка; латеральная и нижняя головка хвостатого ядра; передняя верхняя и часть нижней стенки волокна мозолистого тела. Стенки нижнего...
76884. Обонятельный мозг, его центральный и периферический отделы 182.63 KB
  По современным представлениям в процессе эволюции позвоночных обоняние на основе обонятельного мозга выступило в качестве организатора целостных функций связанных с формированием всех безусловно рефлекторных реакций инстинктов: ориентировочных оборонительных пищевых сексуальных и др. Благодаря обонятельному мозгу сформировалось новое морфофункциональное объединение лимбическая система или висцеральный мозг обеспечивающие человеку следующие свойства: эмоциональномотивационное поведение; сложное поведение связанное со сменой фаз...
76885. Промежуточный мозг – отделы, внутреннее строение, третий желудочек 187.06 KB
  Границы промежуточного мозга проходят: по основанию головного мозга то есть по вентральной поверхности: спереди по зрительному перекресту сзади по краю заднего продырявленного мозгового вещества и ножек мозга; по дорзальной поверхности обращенной к своду черепа по поперечной борозде между верхними холмиками и таламусом и по эпиталамической спайке; латерально по терминальной пластинке что соответствует разграничительной линии между таламусом и внутренней капсулой. Анатомические отделы промежуточного мозга: таламическая область –...
76886. Средний мозг 183.11 KB
  Средний мозг состоит из крыши покрышки и основания водопровода акведуктус церебри полости среднего мозга. Анатомической основой мозга являются четверохолмие и парные ножки мозга водопровод. Крыша среднего мозга представлена пластиной четверохолмия которая имеет: верхние холмики правый и левый куполообразные парные возвышения с подкорковыми центрами зрения; ручки верхних холмиков – продольные валики лежащие позади таламуса и направляющиеся к латеральным коленчатым телам; нижние холмики и ручки нижних холмиков – правые и левые...
76887. Задний мозг 181.2 KB
  Ядра и волокна моста на поперечном срезе: Переднее и заднее ядро трапециевидного тела в середине моста. Двигательное ядро лицевого нерва в покрышке между трапециевидным телом и волокнами средней ножки мозжечка. Двигательное и чувствительное мостовое ядра тройничного нерва в покрышке между волокнами верхних и средних ножек мозжечка. Верхнее слюноотделительное парасимпатическое ядро в покрышке между ядрами отводящего и тройничного нервов; Ядро одиночного пути чувствительное в покрышке между волокнами верхних и нижних...
76888. Мозжечок 186.15 KB
  Параметры мозжечка составляют: масса в 120-150 г поперечный размер 910 см длина 35 см. От большого мозга отделен поперечной щелью в которой находится отросток твердой мозговой оболочки – намет палатки мозжечка закрывающий нижние затылочные ямки в задней черепной яме. Рельеф на поверхностях мозжечка возникает благодаря глубоким поперечным щелям разделяющим верхнюю заднюю и нижнюю доли. Менее глубокие поперечные щели делят доли на дольки а по поверхности долек проходят мелкие бороздки отграничивающие листки мозжечка.
76889. Продолговатый мозг 180.62 KB
  Внутреннее строение мозга на фронтальном разрезе: ядра нижние оливные: правое и левое в оливах; ретикулярная формация лежит над оливами; сердечный и дыхательный центры функциональные объединения на основе ядер ретикулярной формации и блуждающего нерва; ядра IX X XI и XII пары черепных нервов: двигательное двойное ядро IX X черепных пар заднее ядро X пары парасимпатическое двигательные ядра XI и XII черепных пар; глотательнорвотный центр на основе функционального объединения ретикулярной формации и ядер IX X XII пары;...
76890. Ромбовидная ямка, её рельеф, проекция на нее ядер черепных нервов 183.14 KB
  В ней различают мало заметные но важные структуры: треугольник подъязычного нерва узкая часть медиального возвышения в нижнем углу с проекцией двигательного ядра этого нерва; треугольник блуждающего нерва кнаружи от треугольника подъязычного нерва в нем проекция парасимпатического заднего ядра данного нерва; мозговые полоски IV желудочка проходящие поперечно между латеральными углами ямки и содержащие отростки клеток улитковых ядер. На ромбическую поверхность ямки в направлении спереди назад проецируются все ядра черепных нервов с...
76891. Четвертый желудочек головного мозга, его стенки, пути оттока спинномозговой жидкости 182.17 KB
  В его строении различают следующие структуры: Нижняя стенка – дно ромбовидная ямка образованная дорсальными поверхностями моста и продолговатого мозга и ограниченная по бокам ножками мозжечка: сверху и спереди верхними с боков средними снизу и сзади – нижними. Сверху и спереди через верхний угол ромбовидной ямки в IV желудочек впадает водопровод мозга. Четвёртый желудочек через нижний угол ромбовидной ямки прикрытый задвижкой открывается в центральный канал спинного мозга.