59556

Видозміна та декоративна обробка об’ємної форми

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Виконати ескіз предмета побуту на вибір: підсвічник; ваза; чайник із чашкою; світильник з видозміною форми: у вигляді рослини тварини або іншого предмету з урахуванням принципу підходу до виготовлення творів декоративноприкладного мистецтва.

Украинкский

2014-05-08

48.5 KB

1 чел.

Сценарій на тему:

"Видозміна та декоративна обробка об’ємної форми"

(7 клас)


Цілі: навчальна — а) формувати знання про народних майстрів та їхні принципи підходу до виготовлення творів декоративно-прикладного мистецтва, видозміну та стилізації об’ємних форм, б) формувати вміння створювати ескізи для виготовлення об’ємних предметів; розвивальна — розвивати творчу уяву, спостережливість, логічне мислення; виховна — виховувати радісне позитивне ставлення до уроків образотворчого мистецтва.

Завдання до уроку

1. Виконати ескіз предмета побуту на вибір:

- підсвічник;

- ваза;

- чайник із чашкою;

- світильник — з видозміною форми: у вигляді рослини, тварини або іншого предмету з урахуванням принципу підходу до виготовлення творів декоративно-прикладного мистецтва.

2. Указати, з якого матеріалу буде виконана ваша річ.

Міжпредметні зв’язки: історія, українознавство.

Обладнання: керамічні вироби (вази, глечики, куманці тощо); вироби майстрів декоративно-прикладного мистецтва; фотографії із зображенням старовинного посуду.

Матеріали: будь-які графічні.

Методи та прийоми, що використовуються вчителем на уроці:

- організація сприймання;

- бесіда;

- пояснення;

- демонстрація наочності;

- спостереження;

- стимулювання творчої діяльності учнів.

Види діяльності учнів на уроці:

- сприймання;

- участь у бесіді;

- пізнавальна;

- творча.

Структура уроку

І. Організаційна частина (1 хв).

ІІ. Актуалізація опорних знань (2 хв).

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку й мотивація навчання (2 хв).

IV. Робота над темою уроку (15 хв).

V. Постановка та пояснення завдань творчої роботи (2 хв).

VI. Самостійна творча робота учнів (20 хв).

VII. Підбиття підсумків уроку (3 хв).

ХІД УРОКУ

Частини І, ІІ, ІІІ

Кожна людина за своєю природою — художник. Ще з давніх-давен вона прагнула прикрасити своє житло, знаряддя праці та речі побуту. У все, що її оточує і до чого торкаються її руки, вона намагається внести касу. Стародавні гончарі, ковалі, ткачі, кравці та взагалі ремісники, майстри декоративно-прикладного мистецтва створили справжні шедеври, які ми можемо пробачити в музеях.

Найвищим проявом творчості народу є його мистецтво, яке він зберіг і проніс через століття.

Перегляд демонстраційного матеріалу — виробів декоративно-прикладного мистецтва.

Як ви розумієте слово «мистецтво»?

Відповіді дітей.

Згадайте, що таке «декор»?

Відповіді дітей.

Частина IV

Виклад нового матеріалу (бесіда)

Естетичні якості матеріалу, форма предмета, його колір, візерунок та інші зовнішні знаки викликають гаму різноманітних почуттів. Якщо річ викликає позитивні, тобто приємні, добрі емоції, почуття, — вона стає не тільки корисною, а й духовно значною. Створена руками майстра, вона несе в собі відзнаки багатогранної особистості людини-творця, її духовності і тому набуває значення художнього витвору.

Спробуйте сформулювати, хто такі народні майстри.

Відповіді дітей.

Словникова робота

Народний майстер — людина, яка успадковує, зберігає та розвиває народний художній досвід.

Особливістю творчості народного майстра є те, що він свідомо виготовляє не тільки твір мистецтва, а й життєво необхідний у побуті предмет, який завдяки його довершеності, пластичній виразності, нерозривному поєднанню прекрасного й корисного сприймається як мистецька річ.

Продовження бесіди

Саме майстри робили красивими звичайні речі, якими людина користується щоденно: посуд і одяг, рушники та скрині, житло та знаряддя праці. Завдяки народним майстрам формувалися певні традиції прикрашання речей побуту. Вишивка одягу, предметів побуту (рушники, скатертини), ткацтво (килими, налавники, покривала), різьблення по дереву, розпис кераміки, писанкарство, витинанки — усе це було підпорядковано підтриманню оптимістичного настрою в роботі й дозвіллі.

Ці вироби переконливо засвідчують і той факт, що народні майстри працювали згідно із законами матеріалу, оскільки добре знали фізичні властивості кожного з них. Тому що саме матеріал, форма, конструкція, фактура та інші властивості речей пристосовані до виконання конкретної побутової функції — використання їх у повсякденному житті.

Визначальною рисою народного мистецтва є спадковість багатовікових традицій. Упродовж віків народні майстри засвоювали секрети технічної майстерності, формотворення, орнаментування, розвитку художніх образів, сюжетів тощо. Ручний характер праці давав можливість імпровізувати, творити неповторне, відпрацьовувати власний почерк. Але що б нового не творив кожен майстер, у своїх пошуках він завжди залишався в межах художніх традицій того осередку, де працював. Художні особливості виробів відображали мислення народу, зв’язок із життям, розуміння нероздільної єдності змісту й форми в мистецтві. У процесі історичного розвитку суспільства народні традиції постійно відновлюються, бо ремісники — це митці, художники. Вони вбирали в себе краще з того, що привозили для обміну чи продажу купці. Та вже на основі своїх народних традицій, національної культури створювали нові зразки. Але визначальні риси, особливості художньої форми в мистецтві зберігалися століттями.

Давайте роздивимось, наприклад, посудини — посуд для збереження рідини. Він характеризується великою різноманітністю форм, розмірів і багатством декорування. В «Енеїді» І. П. Котляревського названі різні типи посуду:

Барильця, пляшечки, носатку,

Сулії, тикви, баклажки

Все висушили без остатку,

Посуду потовкли в шматки.

Отже, яким за формою повинен бути посуд для зберігання рідин? (Спроби дітей сформулювати загальні особливості.)

Його загальною особливістю, попри всю різноманітність типів і форм, є вузенький отвір — звужене горло не дає рідині виплескуватись при переміщенні посудини. Для функції збереження рідини найбільш зручна обтічна, округла форма. Плоске дно дає можливість поставити посудину на площину. Стіни тулова створюють замкнений простір, що здатний вмістити велику кількість рідини.

Матеріал для посудин добирається такий, що може витримати тиск рідини: метал кераміка, скло та ін. Це стосується всіх посудин загалом.

Але конкретне призначення речі може примусити майстра змінити саму форму. Наприклад:

Наприкінці ХІІІ ст. у побуті східних слов’ян з’являються приставки — невеликі, різні за формою та розмірами посудинки, які служили для всякого роду соусів, приправ, спецій тощо. Приставки трапляються й на деяких іконах. Однією з них є фреска із зображенням «Тайної вечері» з церкви Миколая в Горянах (ХІІІ-XIV). Для приставок характерна збільшена кількість ручок: від двох до шести. Для чого, на вашу думку, така велика кількість ручок? (Відповіді дітей.) Щоб їх можна було брати з різних боків, оскільки приставки — це стлів посуд загального користування. Їхні форми залежали від приправи або спеції, для якої вони були призначені.

Тип такого посуду, як баклаги, відомий іще з черняхівських часів! Характерною особливістю форми баклаги є дисковидне, сплющене тулово. Для чого, на вашу думку, потрібна саме така форма посуду? (Відповіді дітей.) Посудина для води такої форми зручно вкладалася до сідельної сумки, тому й викликала її появу в чорноморських степняків.

Ви тільки уявіть собі, наскільки продумані за формою ці стародавні речі! А згадайте сучасний посуд, що є в кожній оселі, — перш ніж опинитися на наших столах, усі предмети та їхні деталі пройшли опробування століттями!

У молочника обов’язково є ручка — щоби було зручніше його тримати, виступає носик — щоби при наливанні звузити струм молока й не розплескати за межі чашки.

Для чайника обов’язково потрібна кришка — щоби довше зберегти тепло і чай добре заварився. Відповідно носик уже вужчий та довший, ніж у молочника, і ручка кріпиться нижче. Усе це робиться для зручності, а також для збереження тепла.

Ці звичайні в побуті речі можна перетворити на витвори мистецтва! Для цього:

- у першу чергу вирішити, з якого матеріалу буде виготовлена річ;

- потім видозмінити її форму. При цьому річ повинна зберігати своє призначення та якості. Наприклад, можна надати їй образ тварини, рослини, людини або якогось предмета. Ємність для збереження меду можна перетворити на діжку, що тримає у своїх лапах ведмежа;

- уже на наступному етапі продумати декоративне оздоблення та кольорове рішення.

Узагальнення й систематизація набутих знань

Давайте зробимо висновки. Формоутворення будь-якої речі визначається її прикладним, тобто практичним призначенням. Але! Якою би зручною, практичною та необхідною не була річ, її ще не можна віднести до творів декоративно-прикладного мистецтва. Для того щоби предмет віднести до галузі мистецтва, необхідно, щоб він мав декоративне оформлення. Звідси і назва «декоративно-прикладне мистецтво», тобто декоративне оформлення практично необхідних у побуті предметів і речей.

Отже, основний принцип підходу до оформлення предметів декоративно-прикладного мистецтва, згідно з традиціями народних художніх промислів, — єдність призначення:

- матеріалу;

- форми;

- декору;

- кольору.

Частина V

Будь-якими графічними матеріалами виконайте ескіз предмета побуту за власним вибором:

- підсвічник;

- ваза;

- чайник із чашкою;

- світильник — з видозміною форми: у вигляді тварини, рослини або іншого предмета з урахуванням принципу підходу до виготовлення творів декоративно-прикладного мистецтва.

Вимоги:

- правильна компоновка на площині аркуша;

- намалювати фон, площину, на якій стоїть цей предмет;

- продумати єдність формоутворюючого образу, декоративного оздоблення кольорового рішення;

- світлотінь по можливості;

- указати, з якого матеріалу буде виконана ваша річ.

Частина VI (учні виконують творче завдання).

Частина VII

1. Оцінка діяльності учнів під час уроку.

2. Показ кращих учнівських робіт.

3. Визначення з підготовки до наступного уроку.

4. Проголошення уроку завершеним.

5. Прибирання робочих місць.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53721. Три склонения имен существительных 77 KB
  Развивающие: Продолжить формирование у школьников умение определять виды склонения; Освежить знания учащихся о склонении полученные в младших классах; Продолжить развивать монологическую речь коммуникативные навыки коммуникабельность навыки сотрудничества; продолжить развивать умение сравнивать обобщать и систематизировать; Воспитательные: продолжить...
53722. Розробка мультисервісної мережі для Київського району м. Донецьк 13.44 MB
  Метою даного дипломного проекту є надання мешканцям Київського району, по одному каналу широкосмугового доступу, послуг високошвидкісного доступу до мережі Інтернет, IPTV та IP телефонії. Кінцевим користувачам економічно більш вигідне підключення до Інтернет по виділеному швидкісному каналу за рахунок того, що в такому випадку оплачується трафік, а не тривалість зєднання (як при використанні аналогових модемів).
53723. «Цветок Кактуса». Работа с крепированной бумагой 57.5 KB
  Ребята какое у вас настроение Посмотрите друг на друга и улыбнитесь друг другу. Ребята посмотрите всё ли у вас на рабочих местах всё ли в порядке Сегодня на урок труда вы должны были принести полоски крепированной бумаги полоски красной и белой бумаги зеленую бумагу проволоку ножницы. Ребята сегодня мы с вами отправимся в сказочную страну а называется она Цветочная. Правит этой страной многоуважаемая королева а как её зовут вам надо угадать: Хоть не зверь я и не птица Но сумею защититься Растопырю коготки Только тронь мои...
53724. Натуральные волокна животного происхождения и ткани из них 71.5 KB
  Цели и задачи урока: обучающие: ознакомить учащихся с натуральными волокнами животного происхождения; научить различать волокна по своему составу; научить определять ткани из натуральных шерстяных и шелковых волокон. Как называются...
53726. Управление денежными активами 25.5 KB
  Финансовый цикл – это промежуток времени между сроком платежа предприятия по своим обязательствам перед поставщиками и получением денег от покупателей. Иными словами финансовый цикл определяется как временной интервал между оттоком и притоком денежных средств в связи с осуществлением текущей производственной деятельности.
53727. По страницам Великой Отечественной войны 250 KB
  К конкурсу проводится предварительная подготовка. Вопросы даются заранее (кроме тех, которые имеют пометку “Кот в мешке”), но номера вопросов не называются. Многие вопросы предполагают, работу учащихся с дополнительной литературой, с источниками и документами. Учащиеся должны проявить эрудицию, находчивость смекалку
53728. Профессиональные интересы, склонности и способности 49.5 KB
  План урока: Проверка готовности к уроку 1 мин. Повторение изученного материала 5 мин. Сообщение темы и целей урока 2 мин. Изучение нового материала 27 мин.
53729. Открытка к празднику 8 марта 344.5 KB
  Ребята приближается первый весенний праздник женский день 8 марта. Слайд 2 Какое слово здесь зашифровано подарок Конечно какой же праздник без подарка Вот мы сегодня и изготовим подарок своими руками. Слайд 3 Такой подарок дорогого стоит Какой вниманием будет удостоен И трудно сказать что приятнее получать подарки или дарить их. Слайд 4 Чтобы сделать такую открытку нам понадобятся материалы: цветная бумага альбомный лист старые открытки; а также ножницы циркуль линейка...