59574

Міграційні процеси в Україні

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Основні поняття: міграція еміграція імміграція сальдо міграції сезонна міграція маятникова міграція економічносоціальна міграція політична релігійна екологічна міграція біженці. Що таке міграція Які причини міграції.

Украинкский

2014-05-08

46 KB

3 чел.

Урок географії

"Міграційні процеси в Україні"

(9-й клас)


Одним із чинників активізації навчальної діяльності є різноманітність форм навчання. Нетрадиційні організаційні форми вдосконалюють процес навчання географії, сприяють підвищенню якості навчальних досягнень, розвитку особистості учня.

Так, форма проведення заняття як семінар має вагоме значення у процесі навчання, особливо у старших класах.

Характерними рисами семінару є:

· тривалість різноманітної самопідготовки учнів;

· проведення частиною школярів невеликої пошукової роботи для підготовки доповідей, повідомлень, картосхем, соціологічних міні-опитувань;

· колективне обговорення самостійно підібраного й опрацьованого матеріалу;

· посильна участь усіх учнів у роботі семінару;

· використання різних джерел інформації для самостійного вивчення;

· керівна роль учителя у проведенні дискусії.

У процесі підготовки до семінару учні навчаються та закріплюють вміння й навички в підборі матеріалу, учаться аналізувати, установлювати причинно-наслідкові зв’язки. У процесі дискусії учні вчаться висловлювати свої думки, відстоювати свою точку зору, вислуховувати міркування своїх товаришів.

Підготовку до проведення семінару слід розпочати заздалегідь, щоб учні мали змогу підібрати матеріал згідно із запропонованою темою, питаннями чи завданнями. Учасники семінару ознайомлюються й аналізують матеріали навчальної, довідникової та художньої літератури, засобів масової інформації, розповідей і спогадів родичів, знайомих, друзів.

При вивченні географії у 9-му класі (економічна та соціальна географія України) доцільною є така форма проведення уроку, як семінар. Так, при вивченні теми «Населення України» на першому уроці учні ознайомлюються з кількістю, розміщенням і густотою населення України. Визначають його вікову та статеву структуру, характеризують природний рух населення та його особливості в Україні.

Після цього на наступному уроці має вивчатися тема «Міграції населення». Я пропоную проведення цього уроку у формі семінару.

Мета: закріпити поняття вивченого матеріалу з теми; ознайомити учнів з новими поняттями та термінами; сформувати уявлення про міграційні процеси в Україні; з’ясувати причину та наслідки міграцій, їх інтенсивність і географію; розвивати логічне мислення учнів, установлення причинно-наслідкових зв’язків; удосконалювати вміння й навички учнів самостійно працювати з різними джерелами інформації; виховувати почуття відповідальності та патріотизму.

Обладнання: політична карта світу, карта населення України, атласи, схеми, довідники.

Основні поняття: міграція, еміграція, імміграція, сальдо міграції, сезонна міграція, маятникова міграція, економічно-соціальна міграція, політична, релігійна, екологічна міграція, біженці.

План проведення семінару

1. Що таке міграція? Які причини міграції?

2. Характер міграції: еміграція, імміграція, сальдо міграції.

3. Поділ міграції за терміном: сезонні, маятникові.

4. Економічно-соціальні міграції (так званий «витік умів»).

5. Біженці, проблеми, що їх супроводжують.

6. Транзит нелегалів через територію України: проблеми та наслідки.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя (бесіда)

1. Скажіть, будь ласка, чи легко в Україні та в Києві знайти роботу?

2. Чому важко знайти роботу? Які питання хвилюють людину, яка шукає роботу?

3. Чому люди їдуть за кордон? На який термін виїздять?

Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, що змушує людину залишати рідні землі та вирушати в дорогу. Ми з’ясуємо, хто мігрує з України, а хто — в Україну. Ми дізнаємося, кого називають біженцями та які проблеми їх супроводжують. Обговоримо різні питання, пов’язані з міграційними процесами. Мине зовсім мало часу і перед кожним з вас постане питання: де навчатися? Яку професію обрати? Де знайти роботу? Вирішуючи ці проблеми, ви будете здійснювати міграції по країні чи за її межі.

Отже, сьогодні ми дізнаємось якомога більше про міграційні процеси.

ІІІ. Семінар (план семінару подано вище)

У ході доповідей, повідомлень та обговорень учень-коментатор (бере на себе таку роль за бажанням) має ознайомити всіх із базовими поняттями, розкриваючи їх зміст.

Так, при обговоренні першого питання семінару учень-коментатор звертає увагу на поняття «Міграція населення — пересування (переселення) людей з одного місця в інше з постійною або тимчасовою зміною місця проживання».

Після цього учні за допомогою вчителя з’ясовують головні причини міграцій, серед яких виділяють соціально-економічні. Це такі, як: надлишок робочих рук в одних місцях і нестача в інших, різний рівень оплати та умов праці тощо. Також виділяють причини політичного, релігійного чи екологічного характеру. Учень-коментатор продовжує знайомити присутніх з поняттями.

Еміграція — переселення в іншу країну на постійне проживання чи на тривалий час. Таких людей називають емігрантами.

Імміграція — в’їзд іноземців у державу на тривалий період чи на постійне місце проживання.

Сальдо міграції — це різниця між кількістю іммігрантів та емігрантів.

У ході обговорення учні виділяють види міграції за терміном — сезонні, маятникові.

Сезонна міграція — тимчасове переміщення населення, викликане необхідністю залучення додаткової робочої сили на сезонні роботи (наприклад, збір урожаю).

Маятникові міграції — регулярне (іноді навіть щоденне) переміщення населення з одного населеного пункту в інший на роботу чи навчання і назад (учні наводять приклади таких міграцій).

До роботи семінару підключаються учні, які спілкувалися з так званими «човниками» (люди, що виїжджають за кордон чи в інші райони країни за товаром). З’ясовуються проблеми, з якими доводиться зустрічатися цим людям, а також основні напрямки таких подорожей (до яких районів чи країн).

При обговоренні питань сезонної чи маятникової міграції обов’язково використовуються політична карта світу та карта населення України. Учні називають основні напрямки та шляхи міграцій.

Окремо обговорюються питання так званого «витоку умів». Учні з’ясовують причини, що спонукають людей з вищою освітою та високим рівнем кваліфікації шукати цікаву й високооплачувану роботу за кордоном. Звертається увага на те, що такі люди часто працюють за кордоном не за фахом.

В обговоренні звертається увага на причини міграції екологічного характеру, коли люди змушені залишати місця проживання внаслідок екологічних катастроф. Так, у результаті катастрофи на Чорнобильській АЕС спостерігався потік мігрантів у інші області України (внутрішня) та за кордон (зовнішня) міграції.

Також слід звернути увагу на статус біженців та їх проблеми.

Біженці — це міграційна група населення, що виникає стихійно, унаслідок воєнних дій, епідемій, катастроф. Стихійні міграції важко регулювати та контролювати. Вони викликають великі проблеми в забезпеченні людей продуктами, житлом, роботою, інфраструктурою (приклад — війна в Чечні, в Іраку).

Ще однією проблемою України є транзит нелегалів через її територію (інформаційні повідомлення).

Узагальнення вчителя

Особливість місця розташування України на міграційній карті полягає в тому, що вона одночасно належить до трьох груп країн: тих, звідки міграція відбувається, через які проходить транзитом, а також тих, куди вона прямує. Кількість населення, як ми переконалися, формується й за рахунок міграційних процесів. Масова еміграція та імміграція змінюють як демографічну, так і соціальну структуру населення.

V. Підсумок уроку, оцінювання

VI. Домашнє завдання

Творче завдання для учнів: що ви можете запропонувати для того, щоби зменшити еміграційний процес в Україні?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10651. Действия над приближенными числами 153.5 KB
  Лабораторная работа 2 Действия над приближенными числами Цель работы. Изучить правила округления приближенных чисел на примере сходимости степенного ряда к известному значению и с заданной точностью. Освоить понятия абсолютной и относительной погрешностей и ...
10652. Решение систем линейных уравнений 263.5 KB
  Лабораторная работа 3 Решение систем линейных уравнений Цель работы. Выяснить какие технические и технологические задачи встречающиеся на практике приводят к системам линейных уравнений. Исходя из таблиц опытных данных научиться составлять такие сис
10653. Отделение корней уравнений. Уточнение корней методом Ньютона 146 KB
  Лабораторная работа 4 Отделение корней уравнений. Уточнение корней методом Ньютона. Цель работы. Изучить способы отделения корней уравнений после чего методом дихотомии найти три интервала изоляции для алгебраического уравнения третьего порядка. Выбрав од...
10654. Уточнение корней уравнений методом итераций 147.5 KB
  Лабораторная работа 5 Уточнение корней уравнений методом итераций. Цель работы. Уточнить корень алгебраического уравнения с заданной степенью точности используя метод итераций построить график сходимости и сравнить его с методом Ньютона. Теоретиче
10655. Построение эмпирической формулы методом наименьших квадратов 280 KB
  Лабораторная работа 6 Построение эмпирической формулы методом наименьших квадратов. Цель работы. Для опытных данных представленных в виде таблицы подобрать такую аналитическую зависимость которая бы приближенно выражала исследуемый процесс.
10656. Интерполирование функций методом Лагранжа. Линейная интерполяция 291 KB
  Лабораторная работа 7 Интерполирование функций методом Лагранжа. Линейная интерполяция. Цель работы. По результатам эксперимента заданным в виде последовательности точек на координатной плоскости построить интерполяционную функцию методом Лагранжа...
10657. Численное дифференцирование 157 KB
  Лабораторная работа 8 Численное дифференцирование. Цель работы. Научиться выполнять дифференцирование функций заданных в виде таблиц опытных данных а также уметь оценивать погрешность численного метода. Теоретические положения. Источником форм
10658. Интегрирование функций, заданных таблично 240 KB
  Лабораторная работа 9. Интегрирование функций заданных таблично. Цель работы. Методом трапеций вычислить определенный интеграл от сложной функции или от функции заданной в виде таблицы опытных данных; выполнить оценку полученного результата. Теорет
10659. Численное интегрирование методом Симпсона 193.5 KB
  Лабораторная работа 10 Численное интегрирование методом Симпсона. Цель работы. Методом Симсона вычислить определенный интеграл от сложной функции или от функции заданной в виде таблицы опытных данных; выполнить оценку полученного результата. Теоретичес