59590

Позитивні та негативні емоції, їх значення для здоров’я

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Гра Дружба починається з посмішки Запитання до учнів: Діти у вас є друзі Хто твій друг Як ви думаєте з чого починається дружба Я вам розкрию велику таємницю дружба починається з посмішки.

Украинкский

2014-05-08

70.5 KB

0 чел.

Інтегрований урок-гра з предмета "Основи здоров’я"

"Позитивні та негативні емоції, їх значення для здоров’я"

(2-й клас)


Мета:

- ознайомити учнів з позитивними й негативними емоціями, указати на їх значення для здоров’я людини;

- учити дітей аналізувати свій внутрішній стан, керувати емоціями;

- справлятися в умінні шукати вихід із ситуацій, що засмучують, але змінити які дитина неспроможна.

Обладнання: малюнки, на яких зображено веселих дітей, які граються, акварельні фарби, ватман, пензлі, музичні записки, «чарівна паличка», аркуші паперу, картки-піктограми, малюнки людей з різними відтінками настрою.

Хід уроку

Учитель. Людина завжди певним чином реагує як на все, що її оточує, так і на те, що вона здійснює сама. Ці переживання можуть бути як позитивними, так і негативними. В основі душевного переживання людини лежать емоції, які й визначають її самопочуття. Отже стан психічного благополуччя і, навпаки, психічного розладу будь-кого з нас залежить від тих емоцій, які людина відчуває в певні періоди свого життя.

До позитивних емоцій належать радість, упевненість (відсутність страху, сором’язливість, рішучість, веселість, захоплення, спокійність тощо).

Негативні емоції — страх, злість, смуток, незадоволення, недовірливість, розпач, зневіра тощо — спричиняють різні захворювання. Ці емоції небезпечні для здоров’я.

Дуже важливо, щоб кожній ранок починався з позитивних емоцій, гарного настрою. Потрібно разом з відкриванням очей після сну думати про приємне, надіятися, що день принесе успіх.

Привітання зранку — знак поваги й любові до близьких, проявлення турботи про них.

Добрі слова

— Доброго ранку! — мовлю за звичаєм,

— Доброго ранку! — кожному зичу я,

— Доброго дня вам! — людям бажаю,

— Вечором добрим — стрічних вітаю.

І посміхаються у відповідь люди:

— Добрі слова ж бо для кожного любі.

В. Бірюков

Давайте зараз будемо вчитися посміхатись іншій людині, відчувати радість від посмішки, робити людям приємне, говорячи компліменти.

Гра «Дружба починається з посмішки»

Запитання до учнів:

Діти, у вас є друзі? Хто твій друг? Як ви думаєте, з чого починається дружба?

Я вам розкрию велику таємницю — дружба починається з посмішки. Зробіть таку посмішку. (Пояснюю різницю слів «сміятись» і «посміхатись».)

Посмішку можна дарувати. Я до вас посміхнулася — подарувала посмішку, і вам стало приємно.

Діти, сядьте в коло на килимку, поверніться один до одного, лагідно візьміться за руки та подаруйте один одному посмішку. (Тренінг.)

Але щоб кожному стало ще приємніше, треба говорити компліменти.

Гра «Компліменти»

Зробити комплімент — це значить назвати людину приємним словом, похвалити за щось добре. (Роблю приклад компліменту.)

Тобі приємно? Тоді скажи «Мені дуже приємно»

Діти, хто бажає Сергійкові зробити комплімент? Тетянці? Не забувайте, що компліменти робляться з посмішкою. (Слідкую, щоб у грі брали участь усі діти. Якщо в дитини виникають труднощі, пропоную замість похвали сказати щось «добреньке», «солодке», «квіткове».)

Гра «Доторкнись до...»

А зараз ми пограємо в гру. Якщо я скажу: доторкніться до синього — ви шукаєте, у кого на одязі є синій колір, і лагідно торкаєтесь його. (Продовжую гру з іншими кольорами. Слідкую, щоб доторкувались до всіх дітей.)

Отже, ви мені посміхнулися, значить, ми друзі. Не забувайте робити компліменти мамі, татусеві, братикам, сестричкам і всім друзям.

Всі веселі ? От чудово.

А тепер до праці знову.

А зараз ми будемо вчитися помічати емоційне забарвлення музики та передавати його в рухах.

«Танок п’яти рухів»

1. «Чунга-Чанга» — весела, швидка, жвава музика — відповідні рухи.

2. «Прости, мой край» — марш. Під бравурний марш діти виконують вільні рухи — притопи і прихлопи, навприсідки, кружаться.

3. М. Олфілд — танок Дзвіночків — повільна музика.

4. А. Марчелло — танок метеликів.

5. М. Олфилд — музика спокою — нерухомо стояти та слухати звуки.

Учитель. Що ви відчуваєте під час музики? Який у вас настрій?

Гра «Дзеркало»

Одна половина дітей — дзеркала, інші — різні звірята. «Звірята» показують рухи, дзеркала — відображають їхні рухи та емоції.

Гра «Запам’ятай позу»

Діти стають в певну позу, яку придумають самі. Звучить музика, діти вільно рухаються, по закінченні музики — стають в попередню позу.

Гра «Неваляйка»

Дитина сідає в позу «зародка», очі закриває, обхвачує коліна руками, інша бере за плечі й потихеньку гойдає. Потім діти міняються місцями.

Етюд «Квітка»

Учитель. Теплий сонячний промінь упав на землю й зігрів насіннячко, що лежало в землі. Із насіннячка проклюнувся паросток, а з нього виросла чудова квітка. Пеститься квітка на сонці, тягнеться до тепла і світла кожною своєю пелюсткою, повертає голівку за сонцем.

Діти виконують виразні рухи: сідають навпопічки, голову й руки опускають, потім голову піднімають, розпрямляють тулуб, руки піднімають — квітка розквітла; голову трохи відкидають назад і повертають — квітка повертається за сонцем; міміка під час імпровізації — очі напівзаплющені, посмішка на обличчі, м’язи розслаблені.

Які відчуття ви переживали?

Ми ознайомилися з основними емоціями, запам’ятали їх назви, давайте вчитися зображувати емоції, розуміти прояви емоцій, уміти визначати емоції за піктограмами.

Етюди «Тренуємо емоції»

Обладнання: картки-піктограми — демонстраційні і набір на кожну дитину — малюнки людей з різними відтінками настрою.

Хід вправи

Пропоную дітям:

насупитись, як

- осіння хмара,

- сердита людина,

- зла чарівниця;

посміхнутись, як

- кіт на сонці,

- саме сонце,

- як Буратіно,

- як хитра лисиця,

- як весела дитина,

- немов би побачивши диво;

позлитись, як

- дитина, в якої забрали яблуко,

- два барани на мосту,

- як людина, яку вдарили;

злякатись, як

- дитина, яка загубилася в лісі,

- заєць, що побачив вовка,

- кошеня, на яке гавкає собака;

заморитись, як

- тато після роботи,

- людина, яка піднімає щось важке,

- мураха, яка притягнула велику муху;

відпочити, як

- турист, який зняв важкий рюкзак,

- дитина, яка багато працювала і допомагала мамі,

- як воїн, який заморився після перемоги.

Вправа «Як ти себе сьогодні почуваєш?»

Дитині пропонуються картки із зображенням дітей у різному настрої, разом з дітьми визначаємо настрій дитини. Знайомимося з піктограмами. Вправа на розпізнавання емоцій.

Який настрій у цієї дівчинки, хлопчика? — закріплює назви настрою людини.

Дидактична гра «Підбери піктограму до настрою». (До малюнків із зображенням тварин і людей у різному настрої діти підбирають відповідну піктограму)

Гра-тренінг «Різний настрій»

Читаю вірш, діти зображують руками, мімікою відповідний настрій.

Наш Сашко бува веселий,

коли друзі всі в оселі.

Наш Сашко бува сердитий,

коли лоб його набитий,

Наш Сашко сумний буває,

коли іграшки не має,

Наш Сашко, буває, плаче,

коли хтось відніме м’ячик.

Наш Сашко, бува, хитрує,

коли фокуси майструє,

А як його насварять —

він ображений стоїть.

Як незвичне щось побачить,

то дивується одначе.

А як чогось злякається —

у кущі ховається.

Психом’язове розслаблення під музику. Запитання до дітей: Від чого буває весело? Від чого сумно? Страшно? Коли люди дивуються, сердяться? Коли почувають себе винними? Коли стомлюються? Коли у людини буває хитре обличчя?

Творче завдання. Дитина показує вираз обличчя мімікою — інші підбирають відповідну піктограму.

Дидактична гра «Підбери піктограму до малюнка»

Діти викладають відповідну піктограму біля карток — зображень різних відтінків настрою людей, тварин.

Тренінг на зняття втоми, роздратування

Вправа на зняття агресивності «Два барани»

Діти по двоє стають один навпроти одного, тулуб нахилено вперед, долонями й лобами упираються один в одного. Задача — протистояти натиску і, не зрушуючи з місця, тиснути на іншого. Хто зрушив — програв.

«Відійди, злість»

Гравці лягають на килим, між ними подушки. Закривши очі, діти з усієї сили б’ють по подушках руками, а ногами — по долівці із криком: «Тікай, злість, тікай» (3 хвилини). Після цього діти лягають у позу «зірки» й спокійно лежать, слухаючи музику (3 хвилини).

Вправа на саморегуляцію «Візьми себе в руки»

Як тільки відчуєш, що неспокійний, хочеться кого-небудь стукнути. Є досить простий спосіб довести собі свою силу: обхвати долонями лікті й сильно прижми руки до грудей — це поза стриманої людини.

«Зкинь втому»

Стань, широко розставивши ноги, трохи зігни їх у колінах, нахились і вільно опусти руки, розправ пальці, схили голову до грудей, привідкрий рота. Покачайся в різні боки. Різко тряхни головою, ногами, тілом. Ти струсив втому!

Психом’язове тренування «Обличчя загорає»

Підборіддя загоряє — підставити сонечку (вдих), летить жучок, збирається комусь сісти на язичок (затримка дихання), жучок полетів (видих). Ніс загоряє — підставити сонечку (вдих), летить метелик, хоче сісти на носик (ніс зморщують, затримка дихання), полетів (видих). Брови — гойдалка — знову прилетів метелик і гойдається на бровах — вгору — вниз, полетів (видих). Хочеться спати — (розслаблення м’язів обличчя).

Учитель. На наш настрій впливають обставини, усе те, що відбувається з нами і навколо нас.

Є обставини, які ми можемо змінити, проте є й такі, яких ми змінити не в силі. Як поводитися в такому разі? Чи можна покращити свій настрій?

Сьогодні тобі не щастить. Настрій поганий. Як учинити?

1. Намагатися пригадати щось приємне.

2. Перед дзеркалом зробити веселу гримасу.

3. Послухати музику.

4. Заспівати, станцювати.

5. Намалювати карикатуру.

6. Умитися — змити поганий настрій.

7. Проспівати своє ім’я в пестливій формі — Наталочка, Натуся.

Головне — переконати себе, що як візьмешся до якоїсь справи, на душі полегшає.

Гра «Кольорове диво»

Учитель пропонує дітям підготувати аркуш паперу, акварельні фарби, «чарівну паличку».

Бесіда. Коли ви радієте? Якого кольору може бути радість? Радість переливається різними кольорами. На що вона може бути схожа? На салют, яскраві променисті самоцвіти. Пофантазуйте, поміркуйте. Отже, головним помічником у роботі має стати колір.

Вільне малювання під музику на мокрому аркуші паперу.

Підсумкова бесіда

Учитель пропонує дітям розповісти про ситуації, що зумовили їхній гарний настрій.

1. Добирання символів до висловів:

«гарний настрій» (можуть бути веселка, салют, яскраві самоцвіти);

«поганий настрій» (грозова хмара, пістрява і темного кольору парасольки тощо).

2. Закінчити речення:

Я боюся...

Я радію...

Мене засмучує...

Мені подобається...

Мене бентежить...

Підсумок уроку

1. Аналіз роботи всього класу загалом та окремих дітей зокрема.

2. Бесіда за змістом уроку.

— Чим запам’ятався вам урок?

Додаток

РОЗРОБКИ ОКРЕМИХ ЗАНЯТЬ З ВИКОРИСТАННЯМ ТРЕНІНГОВИХ ВПРАВ

Тренінг на зняття втоми, роздратування

Обладнання: декоративні подушки, обруч, пензель, музичний запис.

Хід заняття.

Етюд на відображення позитивних рис характеру «Відвідування хворого» Хлопчик захворів, до нього прийшов друг, зі співчуттям дивиться на нього, дає пити хворому, турботливо поправляє ковдру.

Вправа на саморегуляцію «Урятуй пташеня»

Уяви, що у твоїх долонях маленьке безпорадне пташеня. Зігрій його. Повільно, по одному пальчику склади долоньки, сховай у них пташеня, подихай на нього, зігріваючи рівним спокійним диханням. Приклади долоні до своїх грудей, віддай пташеняті добро і ласку свого серця і дихання. А тепер розкрий долоні і побачиш, що пташеня радісно злетіло. Посміхнись йому і не сумуй, воно ще повернеться до тебе.

Гра «Портрет»

Дитина сідає навпроти дорослого (художника). Інші діти — різні фарби.

— Я буду малювати портрет. Зараз малюватиму обличчя. Яку форму малювати? Таку ж? Більше, менше? Які будуть очі? (і т. д.) «Малюючи», пензлем торкаюсь «фарб», змішую і «малюю» портрет. «Фарби» змішуються так, щоб усі діти прийняли участь. По закінченні всі милуються портретом, говорять, який він хороший.

Вправа на зняття агресивності «Два барани»

Рано-вранці два барани зустрілися на містку. Діти по двоє стають один навпроти одного, тулуб нахилено вперед, долонями й лобами упираються один в одного. Задача — протистояти натиску і, не зрушуючи з місця, тиснути на іншого. Хто зрушив — програв.

«Відійди, злість»

Гравці лягають на килим, між ними подушки. Закривши очі, діти з усієї сили б’ють по подушках руками, а ногами по долівці із криком: «Тікай, злість, тікай» (3 хвилини). Після цього діти лягають у позу «зірки» і спокійно лежать, слухаючи музику (3 хвилини).

Вправа на саморегуляцію «Візьми себе в руки»

Як тільки відчуєш, що неспокійний, хочеться кого-небудь стукнути. Є досить простий спосіб доказати собі свою силу: обхвати долонями лікті й сильно прижми руки до грудей — це поза стриманої людини.

«Зкинь втому»

Стань, широко розставивши ноги, трохи зігни їх у колінах, нахились і вільно опусти руки, розправ пальці, схили голову до грудей, привідкрий рота. Покачайся в різні боки. Різко тряхни головою, ногами, тілом. Ти струсив втому!

Заняття «Кольорове диво»

Мета: формування відчуття радості, задоволення, упевненості, почуття «творця» через вільне малювання акварельними фарбами шляхом їх змішування.

Обладнання: акварельні фарби, ватман, пензлі, музичний запис, «чарівна паличка».

Хід заняття

Етюд «Люблячий син»

Хлопчик потихеньку входить у кімнату з подарунком за спиною. Він іде на носочках і посміхається. Мама не знає, що синок хоче зробити їй подарунок.

Етюд «Рожеве слівце «привіт»

Хлопчик загубив усі хороші слова і в нього залишились лише погані. Мама відвела його до лікаря. Лікар оглянув і наказав піти й пошукати гарне слово. Спершу знайшов слово «у-у-ф» — викинув у сміття, друге «відчепись» — теж погане, викинув і його у сміття. Потім знайшов розовеньке тепленьке слово «привіт», лікар наказав покласти його в кишеню. Хлопчик поклав у кишеню слово «привіт», поніс додому. З тих пір він став говорити добрі слова і став хорошим хлопчиком.

«Кольорове диво»

Бесіда. Коли ви радієте? Якого кольору може бути радість? Радість переливається різними кольорами. На що вона може бути схожа? (На салют, яскраві променисті самоцвіти).

Вільне малювання під музику на мокрому аркуші паперу.

Гра на розслаблення м’язів. «Фея сну»

Діти сидять на килимку. Звучить колискова пісня. До дітей підходить дівчинка з «чарівною паличкою» — це фея сну (або хлопчик-чарівник). Фея торкається плеча гравця паличкою, той «засинає» (нахиляє голову й заплющує очі). Так фея обходить усіх дітей, торкаючись їх чарівною паличкою... Фея дивиться на дітей — усі сплять, посміхається і тихенько йде.

Заняття «Добре — погано»

Мета: розвивати розуміння причинно-наслідкових зв’язків між діями людей і настроєм.

Обладнання: картки-піктограми на кожну дитину, картки з зображенням різних відтінків настрою людей чи тварин — роздаткові.

Хід заняття.

Етюд «Сміливий заєць»

Заєць любив стояти на пеньку й голосно співати пісні та читати вірші. Він не боявся, що його почує вовк. (На стільчику.)

Етюд «Добрий хлопчик»

Зима. Маленька дівчинка гралась зі снігом і загубила рукавичку. У неї замерзли пальчики. Це побачив хлопчик. Він підійшов до дівчинки й надів їй на руку свою рукавицю.

Запитання до дітей. Від чого буває весело? Від чого сумно? Страшно? Коли люди дивуються, сердяться? Коли почувають себе винними? Коли стомлюються? Коли у людини буває хитре обличчя?

Творче завдання. Дитина показує вираз обличчя мімікою — інші підбирають відповідну піктограму.

Дидактична гра «Підбери піктограму до малюнку»

(Закріплення гри з попереднього заняття). Діти викладають відповідну піктограму біля карток-зображень різних відтінків настрою людей, тварин.

Драматизація казки «Курочка Ряба» із зображенням емоцій героїв.

Етюд «Квітка»

З використанням музичного запису. Перший промінець упав на землю і пригрів зернятко. З нього прокинувся паросток. З паростка виросла гарна чудова квітка. Ніжиться квітка на сонці, підставляє під світло кожну пелюстку й повертає голову за сонцем.

Заняття «Тренуємо емоції»

Мета: закріплювати вміння передавати свої емоції за завданням, учити словесно описувати почуття.

Обладнання: каблучка (кільце).

Хід заняття.

Етюд «Соромно»

Хлопчик Коля випадково зламав вимикач телевізора. Він злякався, що мама його покарає. Коля сказав, що вимикач зламав менший брат. Братика покарали. Старшому брату стало дуже соромно.

Етюд «Винний»

Хлопчик розбив вазу. Йому соромно, він відчуває свою вину.

Дидактична гра.

Знаходження відповідних піктограм словесним описом.

Супровід історії піктограмами. Прийшов до групи новенький хлопчик — Віталик. Він нікого не знає, йому страшно. Він побачив, що діти грали в цікаву гру, Віталику стало цікаво, і він підійшов ближче до них. Наталка посміхнулася новенькому і сказала: «Віталику, іди до нас гратись». Віталик радо приєднався до дітей.

Етюд «Киця»

Вирішив котик зловити мишку. Побачив сіреньку, хитро примруживши очі, сказав: «Зараз я її зловлю». Зловив мишку, а вона заплакала: «Відпусти мене, мені боляче». Стало соромно котикові, і він відпустив мишку. Мишка зраділа і подякувала котикові.

Плакала киця на кухні,

Аж поки очиці попухли.

«Чого ж ти, кицюню, плачеш,

їсти чи питоньки хочеш?»

«Ні їсти, ні пити не хочу,

Плачу з великого горя:

Сам повар сметанку злизав,

На мене, бідненьку, сказав».

Гра «Каблучка» (кілечко)

Діти вгадують по обличчю (його виразу), у кого захована каблучка.

Психом’язове тренування «Обличчя загоряє»

Підборіддя загоряє — підставити сонечку (вдих), летить жучок, збирається комусь сісти на язичок (затримка дихання), жучок полетів (видих). Ніс загоряє — підставити сонечку (вдих), летить метелик, хоче сісти на носик (ніс зморщують, затримка дихання), полетів (видих). Брови-гойдалка — знову прилетів метелик і гойдається на бровах — угору-вниз, полетів (видих). Хочеться спати — розслаблення м’язів обличчя.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21760. Научная организация труда и ее элементы 29.5 KB
  Прогрессивной следует считать организацию которая основывается на достижениях науки и передовом опыте позволяет наиболее эффективно соединить в одном производственном процессе сам труд предмет и средства труда. Научная организация труда НОТ это комплекс научно обоснованных планомерно осуществляемых технических организационных и экономических мероприятий обеспечивающих рациональное разделение и кооперацию труда совершенствование трудовых приемов и организации рабочих мест улучшение их обслуживания создание благоприятных...
21761. Элементы НОТ общего характера 25 KB
  К ним относятся: подготовка и повышение квалификации кадров совершенствование нормирования и оплаты труда воспитание трудящихся в духе сознательного отношения к труду соблюдение государственной и трудовой дисциплины. Достижения научнотехнического прогресса обусловливают постоянное изменение характера и содержания труда горняков профессионального и квалификационного состава рабочих кадров. Органическим элементом научной организации труда является нормирование труда которое основано на рациональном выполнении рабочих процессов....
21762. Планирование НОТ и внедрение планов НОТ 27 KB
  Для обеспечения эффективности производства и улучшения качества работы планируют и внедряют планы НОТ. Планы НОТ должны обеспечивать комплексность планируемых и осуществляемых мероприятий; реальность планируемых мероприятий учитывающих научную обоснованность мероприятий с использованием достижений научнотехнического прогресса; непрерывность планирования мероприятий НОТ и экономичность которая обеспечивается выбором оптимального варианта и сопоставления необходимых затрат с достигаемым эффектом от внедрения отдельных...
21763. Рудничная аэромеханика 162 KB
  Режимы движения воздуха в шахтных вентиляционных системах. Применение уравнения Бернулли к движению воздуха по горным выработкам. Основное уравнение аэростатики Аэростатика наука о равновесии газов воздуха. Одной из основных задач аэростатики является определение изменения давления неподвижного воздуха с ростом высоты или глубины а также условий равновесия находящегося в воздушной среде тела.
21764. Рудничная аэромеханика. Аэродинамическое сопротивление горных выработок и методы его расчета 1.87 MB
  Разделив в этой формуле левую и правую части выражения на площадь живого сечения потока S SM получим выражение кг м2 в котором величина Pлб SSм представляет собой лобовое сопротивление hлб; тогда окончательное выражение для подсчета величины потерь давления воздуха вызванных лобовым сопротивлением hлб = Cx кг м2 Суммарное сопротивление. Эквивалентное отверстие выработки или шахты площадь отверстия в тонкой стенке через которое при разности давлений по обе стороны стенки равной депрессии выработки или шахты проходит...
21765. Специальные вентиляционные режимы 223.5 KB
  Высокая температура в очаге пожара приводит к нагреву воздуха что вызывает нарушение вентиляции шахты в целом и отдельных ее участков изменяется дебит вентиляционных потоков и их направление. При пожарах могут применяться следующие вентиляционные режимы: неизменный по дебиту и направлению; ослабленный или усиленный по дебиту и неизменный по направлению; реверсивный в целом по шахте или на отдельных участках с изменением количества воздуха; нулевой при котором прекращается доступ воздуха к очагу пожара путем выключения вентиляторов или с...
21766. Проектирование вентиляции шахт 1.43 MB
  При проектировании вентиляции шахты решаются задачи выбора схем вентиляции участков и шахты прогноза выделений вредных газов в выработки определения расхода воздуха для вентиляции шахты проверки сечения выработок по допустимой скорости движения воздуха выбора калорифера для подогрева поступающего в шахту воздуха в зимнее время проверки устойчивости движения воздуха в выработках расчета депрессии шахты регулирования распределения воздуха по выработкам шахты выбора способа вентиляции шахты и вентилятора главного проветривания...
21767. Расчет расхода воздуха для шахты в целом 2.99 MB
  3 Расчет расхода воздуха для шахты в целом Расход воздуха для шахты в целом определяется по формуле Qш=11ΣQучΣQп.ΣQкΣQут м3 мин 1 где 11 коэффициент учитывающий неравномерность распределения воздуха по сети горных выработок; ΣQуч расход воздуха для проветривания выемочных участков м3 мин; ΣQп.в расход воздуха подаваемый к всасам ВМП для обособленного проветривания тупиковых выработок м3 мин. На газовых шахтах расход воздуха для проветривания тупиковых выработок проводимых за пределами выемочных участков кроме...
21768. Расчет количества воздуха 1.55 MB
  В соответствии с 200 ПБ проветривание шахт должно быть организовано таким образом чтобы состав скорость и температура воздуха в действующих горных выработках соответствовали требованиям настоящих Правил. Расход количество воздуха для проветривания шахт должен определяться в соответствии с руководствами инструкциями утвержденными в установленном порядке. Расход воздуха подаваемого в горные выработки должен соответствовать расчетному.