59619

Тренувальні вправи. Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком. Кома між частинами складного речення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: удосконалювати уміння та навички у визначенні граматичних основ у частинах складного речення правильному інтонуванні складних речень вживанні розділових знаків між частинами складних речень; розвивати логічне мислення увагу мовлення естетичні почуття...

Украинкский

2014-05-09

44.5 KB

2 чел.

Урок на тему:

"Тренувальні вправи." Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком. Кома між частинами складного речення

(5 клас)


Мета:
удосконалювати уміння та навички у визначенні граматичних основ у частинах складного речення, правильному інтонуванні складних речень, вживанні розділових знаків між частинами складних речень; розвивати логічне мислення, увагу, мовлення, естетичні почуття; виховувати любов до прекрасного.

Тип уроку: систематизація й узагальнення знань.

Обладнання: використання мультимедійної дошки, музики Петра Чайковського „Вальс квітів” із балету „Лускунчик”, ілюстрацій.

Бог дав квіти людям, щоб вони дивилась на них

І їхня душа ставала такою ж красивою і квітучою.

П. Мовчан

Хід уроку

І. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення.

Повторення теоретичного матеріалу.

Бесіда

- Які речення називаються складними?

- Які розділові знаки ставляться між частинами складного речення?

- Як пов”язані між собою частини речення у складному?

- Як інтонуються складні речення?

- Якими сполучниками можуть з”єднуватися частини складного речення?

- Які сполучники з”єднують прості незалежні одне від одного речення в складному?

- Які вивчені сполучники, сполучні слова з”єднують прості залежні одне від одного речення в складному?

- Де інколи може стояти сполучник чи сполучне слово?

Прочитати і записати тільки складні речення, підкреслити в них граматичні основи.

Завдання отримує кожний ряд:

І ряд має прочитати речення, правильно інтонуючи їх. Пояснити вживання ком.

ІІ ряд має вказати речення, у складі яких прості речення є незалежними одне від одного.

ІІІ ряд має вказати речення, у складі яких одне просте речення підпорядковане іншому.

Коли молоденька травичка ще не встигла розстелити свої шовкові килими, у парках і садах розсипає весна свої фіалкові усмішки.

Фіалка – улюблена квітка багатьох народів, і уособлює вона прихід весни.

Грецька міфологія розповідає, що дочку Зевса Прозерпіну викрав підземний бог Плутон. У пам’ять про себе вона встигла кинути на землю кілька квіточок, серед них були і фіалки. Вони проросли, а ранньої весни нагадують квіти людям про красуню Прозерпіну, про її чарівну усмішку.

Як пов’язані між собою частини речення у складному?

Пояснити, як пов’язані частини речення у складному: без сполучників чи за допомогою сполучників (сполучних слів)?

Спочатку букети складали з прянощів, куди входили кріп, селера, петрушка, кмин. Гості дарували їх господині, а вона прикрашала ними страви.

Коли почали робити букети з квітів, зародилася і мова квітів. З’явився і словник, що містить необхідні відомості для з’ясування стосунків мовою квітів. Волошки символізують довір’я, конвалії і бузок – оновлення, лілея – чистоту. Якщо в Європі фіолетовий колір символізує дружбу, велич, розкіш, то в Японії – сум, біль. В англійців незабудка означає любов, в Україні вона пов’язана з пам’яттю.

Червоний колір – символ життя, любові; рожевий – молодість; зелений колір означає надію, спокій; синій – вірність.

Чому ми зосереджуємо увагу на сполучниках і, й, та. Що вони можуть поєднувати. Пояснити наявність і відсутність коми перед сполучником і. В кожному реченні підкреслити граматичну основу. Вказати речення прості й складні.

Земля відроджена встає і знов народу подає скарби свої нетлінні. На золоті крил із-під тучі бджола поспішає у світ і вишні хустини пахучі на плечі розвішує цвіт. Вже облетів весняний цвіт і літо вже минуло і тихий осені привіт хвилює серце чуле. Листя слухає вітру зітхання і згортає свої прапори.

Сховав грудень під кригою річки і повдягав ліси у білі мережива. Полетів останній лелека і не залишився на нашій землі жоден перелітний птах. Товста снігова ковдра і міцний килим опалого листя надійно вкривають землю від морозу. Мчали коні навпрошки, перекинули санки і вже наша віхола далі не поїхала.

Поєднати прості речення в складні. Записати одне з утворених складних речень, пояснити розділові знаки в ньому. Накреслити схему речення.

Блискуче зелене листя цієї квітки не в”яне ні взимку, ні влітку. Навесні звеселяють блакитні зірочки.

Плели з барвінку весільні вінки молодим. Його можна було побачити на могилі.

Колись чужоземець побачив українську дівчину. Він закохався в неї дуже.

По смерті попросив Бога пустити до коханої ще раз. Господь повернув його на землю квіткою барвінку.

Синтаксичний розбір речення.

Нахилився якось гарний юнак над струмком, і побачив він своє відображення. Відтоді Нарцис не міг відійти від води, бо палко закохався у свою вроду. Невдовзі юнак помер від туги й голоду, а не могилі його виросла ніжна біла квітка. Так пояснює грецька легенда походження цієї рослини.

Творча робота.

- А чи зможете ви написати невеличке оповідання про сірого котика та білу ромашку, використовуючи складні речення?

Опорні слова: білосніжна квітка; чудова біла краса; звеселяє очі; потягнулися вгору до сонця; вінок одягли; на високому гінкому стебельці; рівна; висока; білі ніжні пелюстки.

Опорні слова: сіренький котик; цікава мордочка; бажання погратися; краса зупинила.

Спробуйте самостійно дописати поезію. Звірте з оригіналом.

На стрункій високій ніжці

Біля річки, на лужку,

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

Ромашка

На стрункій високій ніжці

Біля річки, на лужку,

У косинці – білосніжці

Стрів я квітоньку таку.

Ясним оком жовтуватим

Посміхалася мені...,

Я хотів її зірвати,

А бджола сказала: - Ні!

М.Познанська

Під час творчої роботи звучить музика П. Чайковського „Вальс квітів” із балету „Лускунчик”.

Висловіть свої роздуми з приводу прочитаного тексту про розділові знаки

Бережіть розділові знаки!

Чоловік загубив кому і почав боятися складних речень, шукав фрази, щоб простіші. За нескладними фразами прийшли нескладні думки.

Потім він загубив знак оклику і почав говорити тихо, з однією інтонацією. Його вже ніщо не бентежило, не радувало, він до всього ставився без емоцій.

Потім він загубив знак питання і перестав запитувати. Жодні події не викликали в нього цікавості, де б вони не відбувалися: в космосі, не Землі чи навіть у власній квартирі.

Ще через якийсь час він загубив двокрапку і перестав пояснювати людям свої вчинки.

Нарешті у нього залишилися одні лапки. Він не міг висловити жодної власної ідеї, весь час тільки когось цитував. Так він зовсім розучився думати і дійшов до крапки.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53638. БАСКЕТБОЛ 110.5 KB
  Упражнение на осанку с мячами ходьба на носках руки мячом вверху ходьба на пятках мяч за головой ходьба в полуприсяде мяч впереди на вытянутых руках 20 шаг. Следить за осанкой подбородок поднять руки выпрямить Контроль осанки соблюдать дистанцию 2 м. 5 Ходьба 12 руки с мячом вверх вдох 34 руки с мячом вниз – выдох 56 раз Восстановление дыхания. ИП – основная стойка ОС руки в замок перед грудью 1 – выпрямить руки вперед кисти от себя 2 – ИП 3 – выпрямить руки вверх кисти вверх 4 – ИП 2.
53639. Военно-промышленный комплекс (ВПК) 41 KB
  Сегодня мы будем изучать Военно-промышленный комплекс ВПК. Вспомним что такое аббревиатура сокращение слов для удобства Скажите какой комплекс мы сегодня изучаем Военно-промышленный комплекс Военно-промышленный комплекс ребята это – система предприятий которые производят и испытывают военную технику оружие и боеприпасы.
53640. План-конспект урока «Настрою гусли на старинный лад…» 201.5 KB
  Оборудование: компьютер медиапроектор презентация Power Point Настою гусли на старинный лад На доске: тема урока Настрою гусли на старинный лад эпиграф: У Баяна вещего бывало Если петь он начинал о ком Мысль как серый волк в степи бежала Поднималась в облака орлом Слово о полку Игореве перевод Н. Выход гусляра Ответы учащихся: гусли. Учитель: К нам на урок пришёл настоящий гусляр Гусляр: Ой вы гусли – то яровчатые Расскажите нашим детушкам Как во старинуто вы игралито Звуки издавали гусли звонкие Как народ вы...
53641. Понятие информации. Характеристика информации 39.5 KB
  Итак тема нашего сегодняшнего урока Информация Кто-нибудь из вас может попробовать сказать мне что такое информация Ученики: выводят определение информации. А теперь давайте запишем определение информации научным языком. А сейчас мы с вами рассмотрим свойства информации.
53642. Компьютерная графика, комбинированный урок 42 KB
  Здравствуйте Отмечаю отсутствующих. Контроль знаний 10 минут Учитель: Сейчас у вас будет проверочная работа в виде теста. Все поняли задание Дети: Да Показываю презентацию дети отвечают на вопросы на каждый вопрос 1 минута Учитель: Теперь сдаем листочки. Учитель: Теперь открываем на рабочем столе документ txt вы видите 2 стихотворения.
53643. У порога и начало первой русской революции 1905-1907 гг 38 KB
  Эти события получили название первая русская революция. Что такое революция В чем она проявляется Дети понимают что им нужно узнать что же такое революция. Учитель предлагает ребятам рассказать как они понимают слово революция для более глубокого осмысления понятия а затем записать грамотное определение понятию революция. Итак ребята что нового мы узнали сегодня на уроке 1Узнали что в 19051907 гг в России произошла революция 2Опираясь на ранее изученный материл вспомнили что такое революция 3Поняли причины произошедшей...
53644. Мы рисуем осень 127.5 KB
  Тема урока: Мы рисуем осень Цель урока: создать условия для сознательного выбора учащимися применения ими выразительных средств для передачи характерных признаков разных периодов осени. Я нарисовал осень и вот что у меня получилось показывает рисунок. А я с ним не согласен я всё знаю Осенью всегда грязно холодно тоскливо всегда идёт дождь никакого настроения нет Ведь правда Учитель: В осени три месяца. Неужели они все одинаковые Осень называют капризным временем года и не случайно.
53645. Декоративно-прикладное искусство в жизни человека 69.08 KB
  Тема урока. Триединая цель урока: воспитание уважения к русским традициям через знакомство с символикой древних славян в ДПИ и применение знаний в практической работе Древо жизни Задачи. Формировать умение работать с бумагой технике вытынанки Тип урока: комбинированный урок Формы организации работы: Общеклассная и индивидуальная.
53646. В музеях хранятся картины. Натюрморт 37.5 KB
  Натюрморт. Сегодня мы как раз поговорим про натюрморт и выполним первые работы для вашего классного музея. Кто запомнил что такое натюрморт Это предметы объединённые одной темой. Если натюрморт чайный какие предметы будут входить в натюрморт Какие бывают натюрморты кто знает Слайд.