59735

Олександр Олесь «Печенізька облога Києва»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Олександр Олесь Печенізька облога Києва. Виразне читання поезії Олександра Олеся Печенізька облога Києва. Розкажіть про становище Києва в облозі.

Украинкский

2014-05-10

34.5 KB

0 чел.

Урок на тему:

Олександр Олесь «Печенізька облога Києва»


Тема. Олександр Олесь «Печенізька облога Києва». Історична основа твору. Героїчний вчинок хлопчика.

Мета: познайомити учнів з твором на історичну тему, зацікавити школярів історією свого народу; розвивати образне мислення, творчу уяву, уміння співставляти історичні факти та події і робити висновки; виховувати повагу до історичного минулого України, відчуття своєї причетності до історії рідної країни.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет письменника, його твори, ілюстрації або малюнки про період Київської Русі, портрети князів, картки із поняттями з теорії літератури.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка домашнього завдання

Конкурс на кращого читця поезії Олександра Олеся «Рідна мова в рідній школі».

Виставка підготовлених вдома віршів українських поетів про мову.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку, визначення мети учнями

ІІІ. Сприйняття матеріалу

1. Поетична хвилинка.

Олександр Олесь

О слово рідне! Орле скутий!

Чужинцям кинуте на сміх!

Співочий грім батьків моїх,

Дітьми безпам’ятне забутий.

О слово рідне! Шум дерев!

Музика рік блакитнооких,

Шовковий спів степів широких,

Дніпра між ними левій рев...

О слово! Будь мечем моїм!

Ні, сонцем стань! Вгорі спинися,

Осяй мій край і розлетися

Дощами судними над ним.

1. Як ви думаєте, чому я зачитала вам вірш про рідну мову?

2. Яка роль рідного слова описана в поезії?

3. Яка історія його розвитку?

2. Попередня бесіда.

1. Що ви знаєте про Київську Русь?

2. З ким доводилося воювати русичам?

3. Назвіть найвідоміших київських князів.

4. Чи доводилося кому побувати в Києві і відвідати визначні місця, пов’язані з періодом Київської Русі? Розкажіть про це.

3. Виразне читання поезії Олександра Олеся «Печенізька облога Києва». Пояснення вчителя.

Порівняння вводяться в речення за допомогою сполучників як, ніби, наче, неначе, мов, немов. Але є ще один спосіб: слова, що є порівняннями, стоять у формі орудного відмінка. Порівняння зі сполучником іноді можна заміняти формою орудного відмінка (наче хмара — хмарою) і навпаки (сірим муром — як сірий мур). Спробуймо дослідити текст і подивитися, чи скористався поет цим способом.

IV. Осмислення матеріалу

1. Бесіда за текстом твору.

1. Що в цьому творі вас найбільше схвилювало? Чому?

2. Що означає вираз «місто в облозі»?

3. Розкажіть про становище Києва в облозі. Прочитайте відповідні рядки.

4. Перечитайте рядки, де зображено печенізький табір. Що можна сказати про сили ворога?

5. До яких хитрощів удався хлопець, аби перетнути територію ворожого табору, не викликавши підозри?

6. Як стало йому в пригоді знання печенізької мови?

7. Як ви уявляєте переживання юного героя під час втечі і прибуття до табору русичів.

8. Чому, на вашу думку хлопчик зважився на такий вчинок?

2. Робота над текстом твору (робота в групах – утворюємо 3 групи, кожній із яких даємо окреме завдання).

1. Які художні засоби використав поет для зображення ворожого табору?

2. Знайдіть у творі порівняння, епітети. З якою метою поет їх використав?

3. Виділіть строфи, де розповідається про погоню печенігів за хлопцем та прибуття його в табір Претича. Знайдіть повтори одного й того ж чи близьких за звучанням слів. Яке значення їх у вірші?

3. Робота з поняттями з теорії синтаксису (ознайомитися з поняттями, відшукати приклади у творі, пояснити їхню роль).

Художні функції засобів поетичного синтаксису:

риторичні фігури— виразити якесь сильне почуття, надати мові поетичності, жвавості;

повтори — виділити в реченні якесь слово або словосполучення, важливе для повного і точного вираження думки або почуття; підкреслити тривалість дії; уповільнити плин мови, надати їй урочистості;

фразеологізми — висловити думку стисло, виразно, поетично, переконливо.

4. Рольова гра. Один з учнів виконує роль хлопця із твору «Печенізька облога Києва», а інші – роль журналістів, що беруть у нього інтерв’ю.

V. Закріплення матеріалу

Завдання.

1. Знайдіть у вірші порівняння і, де це можливо, замініть одну його форму іншою. Запишіть у зошити.

2. Бій у творі не описано. Як ви його собі уявляєте? (усне малювання)

3. Яка головна думка твору?

VІ. Домашнє завдання

За віршем «Печенізька облога Києва» створіть діафільм або ілюстрації у формі коміксів (4 — 5 кадрів або малюнків).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10275. Френсис Бекон 13.48 KB
  Френсис Бекон разработал доктрину философии основанную на опытном знании. он считал что все проблемы общества можно разрешить на основе научнотехнического прогресса. Критиковал схоластику призывал анализировать вещи. Обосновал индуктивную концепцию научного позна
10276. Познание - совокупность процессов, процедур и методов приобретения знаний о явлениях и закономерностях объективного мира 13.95 KB
  Познание совокупность процессов процедур и методов приобретения знаний о явлениях и закономерностях объективного мира. Познание является основным предметом гносеологии теории познания. Чувственное и рациональное познание Познание распадается как бы на две половин
10277. Принцип действительности и возможности 11.53 KB
  Принцип действительности и возможности является как бы подытоживанием пройденного отрезка пути поскольку интегрирует в себе рассмотренные до сих пор модификации материи содержит их в себе в снятом виде выражает собою диалектическое развитие этого отрезка в целом в е
10278. Георг Гегель 12.14 KB
  Георг Гегель исходя из принципа развития дает впечатляющую модель бытия во всех его проявлениях уровнях и стадиях развития. Именно он конструирует диалектику как систему основных взаимосвязей и категорий применительно к развитию абсолютной идеи. Рассматривая соотно...
10279. ГНОСЕОЛОГИЯ - критика и теория познания 39.57 KB
  ГНОСЕОЛОГИЯ философская дисциплина занимающаяся исследованиями критикой и теориями познания теория познания. В отличие от эпистемологии гносеология рассматривает процесс познания с точки зрения отношений субъекта познания исследователя к объекту познания
10280. Томас Гоббс - английский мыслитель 12.28 KB
  Томас Гоббс английский мыслитель последовательный материалист. Гоббс создал первую законченную систему механистического материализма соответствовавшего характеру и требованиям естествознания того времени. Природа представляется Гоббсу совокупностью протяжённых ...
10281. Движение - понятие, охватывающее в самом общем виде всякое изменение и превращение 13.97 KB
  Движение понятие охватывающее в самом общем виде всякое изменение и превращение. Во-вторых движение в философии определяется как любое изменение. Движение в применении к материи утверждал Ф. Энгельс это изменение вообще. В диалектическом материализме движение ...
10282. Диалектика ( искусство спорить, вести рассуждение) 38.94 KB
  Диалектика искусство спорить вести рассуждение один из основных методов философского познания мира базирующийся на столкновении тезиса и антитезиса. Цель диалектического метода попытаться разрешить этот конфликт путём рационального обсуждения. Предметом диа
10283. Демократическое общество 13.95 KB
  Демократическое общество это свободное общество ориентированное на конкретного человека создающего атмосферу уважения к правовым традициям и законам общегуманистическим идеалам обеспечивающее свободу творческой и предпринимательской деятельности создающее воз