59838
Філософський смисл новели Олеся Гончара: За мить щастя
Конспект урока
Педагогика и дидактика
І група Батьківщина політичний аспект ІІ група він сам психологічний аспект ІІІ група товариші морально-етичний аспект ІVгрупа жителі виноградного містечка морально-етичний аспект.
Украинкский
2014-05-11
41.5 KB
2 чел.
Відкритий урок з української літератури в 11 класі за темою "Філософський смисл новели Олеся Гончара "За мить щастя"
Матеріали надіслала Кузовкіна Ліна Іванівна
вчитель української мови та літератури
в ЗОШ № 94 м. Запоріжжя
Мета:
охарактеризувати образ Сашка Діденка - героя новели, зясувати філософський підтекст твору;
формувати вміння робити оцінне судження, розвивати вміння критично мислити;
виховувати толерантність, повагу до людської гідності, патріотизм.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
На минулому уроці залишилась нерозв'язаною проблема: "Чи вартий престиж держави життя однієї конкретної людини?"(записане на дошці)
Мотивація:
-Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
-Яким чином ви сподіваєтесь реалізувати свої очікування?
Сьогодні ми будемо розмірковувати над філософським смислом твору. Запишіть тему. Протягом уроку ви працюєте в зошитах самостійно, робите нотатки, які допоможуть вам під час підготовки до написання твору.
Я також шукала відповідь на поставлене питання, і , думаю, мені вдалося вирішити його для себе. А знайшла відповідь у словах О.Гончара: "Все, власне, так просто - варто тільки усвідомити, що живеш один раз, що життя - це той рейс, який не повторюється, і що його треба провести достойно".
Ми з вами співпрацюємо, тому прошу допомогти мені визначитись остаточно, тобто підтримати або спростувати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
А в цьому нам допоможе оцінка вчинків героя новели "За мить щастя" Сашка Діденка. Зверніть увагу, що О.Гончар писав про Людину з позитивними і негативними якостями, а вміння оцінювати літературного героя допоможе вам у житті оцінити живих, реальних людей, починаючи з себе.
1.Перелічіть вчинки Сашка:
-був героєм-переможцем на війні,
-зробив вибір на користь свого кохання,
-вбив людину,
-поніс покарання.
2.Які почуття викликали у вас ці вчинки героя? (Захоплення, осуд, обурення, схвалення,…)
ІІІ. Формування компетенцій.
1.Робота в групах.
На попередньому уроці кожен з вас зайняв позицію, яка найбільше припала до душі і, спираючись на неї, самостійна спробував оцінити вчинки героя твору.
(Оголошення позицій).
І група - Батьківщина (політичний аспект),
ІІ група - він сам (психологічний аспект),
ІІІ група - товариші (морально-етичний аспект),
ІVгрупа - жителі "виноградного містечка" (морально-етичний аспект).
Завдання:
Людина складається з вчинків, тому зараз я пропоную вам дати категоричну оцінку вчинкам героя в чорному і білому кольорах і коротко пояснити її, спираючись на текст. Розумію, що кожен з вас має власну думку, тому зараз кожна група має час для обговорення і остаточного визначення.
2.Обговорення.
Зверніть увагу, на дошці - обрис людини (це Сашко). А у вас на столах чорні і білі кружечки. 4 вчинки - 4 кружечки з'явиться в обрисі. Називаєте вчинок, передаєте кружечок, аргументуєте.
(Паралельно заповнюється "дерево проблем".) (Див. додаток 1.)
3.Висновок.
Людину змальовують вчинки. Кожен, спираючись на свій вибір, а їх може бути три:
1) шляхом найменшого спротиву,
2) з незначними ускладненнями,
3) шляхом найбільшого спротиву
накопичує чорній білі вчинки, і коли приходить мить розплати - нагорода пропорційна.
Наскільки ця думка перегукується із словами Гончара?
ІV. Застосування набутих знань.
1.Визначіть в словах О.Гончара ключові поняття ("один раз", "не повторюється", "достойно").
2.А тепер, спираючись на ці поняття, висловіть власну оцінку вчинкам Сашка.
3.Підсумок.
-"Жизнь - это миг между прошлым и будущим, И этот миг называется ЖИЗНЬ…". А "все, власне, так просто - варто тільки усвідомити, що живеш один раз, що життя - це той рейс, який не повторюється, і що його треба провести достойно".
-Скажіть, чи здійснилися ваші сподівання? Наскільки: повністю, частково, не справдились.
V. Оцінювання.
VІ. Дозвольте зазначити, що Олесь Гончар - письменник планетарного світогляду, який створив свій власний світ, світ щедрий, багатогранний, поліфонічний. Тому в його творах, розглядаючи одну проблему, стикаєшся з іншою, як ви могли переконатися на уроці.
VІІ. Домашнє завдання.
1. І все-таки, "що мусило статися"? Свій варіант розвитку подій ви дасте вдома.
А також
2. У вас є можливість здійснити "чудо". Ви можете виправити вчинки Сашка Діденка, з якими не згодні і змінити, таким чином, їх наслідки.
Додаток 1
"Дерево проблем"
"Все, власне, так просто - варто тільки усвідомити, що живеш один раз, що життя - це той рейс, який не повторюється, і що його треба провести достойно"
|
"заплямував"
(Політичний аспект: переможців не судять, а його засудили; міра покарання - щоб іншим не хотілося; страта перед усіма; країна могла врятувати, але…; Москва - Батьківщина; підставив товаришів)
|
Кожен сам обирає свою долю
(Психологічний аспект: любов - це життя; війна, смерть скінчилися, бажання кохати; вбивство в ім'я життя; проблема вибору; хміль похмілля, але "я її люблю", "якщо треба, то треба")
|
"Нагорода за все"
(Морально-етичний аспект: ми такі ж, як і він; мільйони пострілів в людину + один постріл; "орден вічного щастя")
|
"Почуття несамовитої правоти"
(Морально-етичний аспект: "Omnia vincit amor" - "Любов перемагає все"; протест проти чужого втручання вжиття; Афганістан, Ірак)
|
"Один раз", "не повторюється", "достойно"
(Бережіть свою людську гідність)
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
68368. | Русь и Орда. Ордынское иго и его последствия для Руси | 30.5 KB | |
Впоследствии все кочевые народы с которыми Русь вела борьбу стали называть монголо-татарами. Главным занятием монголо-татар было экстенсивное кочевое скотоводство и охота. В 1219-1221 годах под ударами монголо-татар пало государство Хорезмшахов в Средней Азии победоносными походами... | |||
68369. | Русь и Орда. Славяне и тюрки | 31 KB | |
Правильность этого похода доказала победа на Куликовом поле Тюрки Поскольку границы Тюркского каганата в конце VI в. Тюрки не только играли роль посредников но и одновременно развивали собственную культуру которую они считали возможным противопоставить культуре и Китая и Ирана и Византии и Индии. | |||
68370. | Русско-молдавские связи. Присоединение Левобережья Днестра и Бессарабии. Новороссия и ее развитие | 33.5 KB | |
С 10 века территория Молдавии принадлежала Киевской Руси. Русь оказывала помощь Молдавии от нападения литовских войск. После воссоединения Украины с Россией в 1654 году господари Молдавии стали обмениваться с Москвой посольствами поступали просьбы принять Молдавию в подданство по подобию Украины. | |||
68371. | Русская Америка: система управления РАК, основные направления деятельности, причины упадка | 31.5 KB | |
В конце XVIII в. большинство купцов на Дальнем Востоке пришло к выводу о необходимости перейти от соперничества к союзу для совместного промысла в северной части Тихого океана. К этому их толкали не только материальные трудности, но и появление многочисленных иностранных конкурентов. | |||
68372. | Решение Земского собора о воссоединении Украины с Россией | 109 KB | |
В прошлом во 161м году мая 25 по указу великого государя 450 царя и великого князя Алексея Михайловича всеа Русии самодержца говорено на соборех о литовском и о черкаском делех. И по государеву цареву и великого князя Алексея Михайловича всеа Русии указу о неправдах Яна Казимера... | |||
68373. | Сделать Сибирь и Дальний Восток русскими | 86.5 KB | |
Расширение империи на восток не ограничивалось только военно-политической экспансией, это был еще и сложный процесс превращения Сибири и Дальнего Востока в Россию. С установлением новых государственных границ имперская политика не завершается, а только начинается... | |||
68374. | Управление имущественными комплексами организаций и предприятий | 184 KB | |
Положением предусмотрено: организация при принятии объекта к бухгалтерскому учету определяет срок полезного использования его. Определение срока полезного использования объекта основных средств производится исходя из ожидаемого срока использования этого объекта в соответствии... | |||
68375. | Понятие, цели и принципы оценки недвижимости | 220.5 KB | |
Основные этапы процесса оценки недвижимости Основные формы регулирования оценочной деятельности Методы оценки недвижимости Оценка инвестиционной привлекательности объекта недвижимости Понятие цели и принципы оценки недвижимости Теоретической основой процесса оценки является система оценочных принципов. | |||
68376. | Философия: ее место и роль в обществе | 70.5 KB | |
Чем она отличается от иных гуманитарных дисциплин и иных видов духовной деятельности В чем ее специфика У почти что каждого философа было индивидуальное понимание философии В чем ее предмет Никто не сомневается что философия некий вид мировоззрения наряду с религиозным и мифологическим. | |||