59847

ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ ВІДСОТКІВ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: дидактична: формувати навички розв’язування задач на відсотки, розвивати в учнів усну і письмову культуру мовлення, логічне мислення, заохочувати учнів до самостійної навчальної діяльності...

Украинкский

2014-05-11

2.49 MB

1 чел.

PAGE   \* MERGEFORMAT 1

Клас 5. Математика

Тема уроку. ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ ВІДСОТКІВ  

Мета уроку:

  •  дидактична: формувати навички розв’язування задач на відсотки, розвивати в учнів усну і письмову культуру мовлення, логічне мислення, заохочувати учнів до самостійної навчальної діяльності, виховувати у них позитивну мотивацію до навчання, відповідальність за власні навчальні досягнення;
  •  розвивальна: розвивати цікавість учнів до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь, до забезпечення переносу знань і способів дій у нові умови;
  •  виховна: виховувати допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом. 

Тип уроку: формування практичних умінь та навичок.

Обладнання: таблиця «Відсотки», завдання для групової роботи, зразки банківських платівок, квитанцій, рекламні буклети.

Задачі уроку:

  1.  Закріпити теоретичні знання з теми «Відсотки».
  2.  Удосконалити практичні уміння та навички розв’язувати задачі на відсотки.
  3.  Оцінити рівень засвоєння учнями знань  та вмінь розв’язувати задачі на відсотки.

Очікувані результати.

  Після уроку учні удосконалюють вміння:

  - перетворювати відсотки у дріб,

  - знаходити відсоток від числа,

  - знаходити число за його відсотком.

Хід уроку

І. Організаційний момент. 2 хв.

1. Привітання учнів.

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен із вас вже постарався

До уроку приготувався

Тож гаразд, часу не гаємо

І урок розпочинаємо.

2. Відмітити відсутніх.

3. Сприяти психологічному настрою учнів (проговорювання)

    Сьогодні чудовий день у моєму житті. Я готовий до нових відкриттів і роздумів. Цей урок я проживу красиво і успішно. Я вірю у мій успіх. Зараз, у цю мить, я бажаю успіхів усім людям.

  1.  Відмітити емоційний стан учнів.

  

 ДЕВІЗ УРОКУ:

«Предмет математики є на стільки серйозним, що корисно не втрачати випадку зробити його цікавішим»

                                                            Блез Паскаль



           Під таким девізом пройде наш урок.  Я зроблю його для вас цікавим, а ви повинні бути уважними, серйозними і активно демонструвати свої знання.

А зараз оберіть собі фігурку, яка вам більш до вподоби:

Об’єднаємося в три групи за результатами діагностики: «Трикутник», «Квадрат», «Коло».  За прислів’ям утрьох кожний шлях коротший.

«Трикутник» - лідери-доповідачі.

«Квадрат» - математики-рецензенти.

«Коло» - комутатори.

У кожній групі на парті є конверт, у якому вкладені всі необхідні картки для сьогоднішньої роботи. Із конверта  достаньте листок оцінювання, на якому ви будете виставлять кількість зароблених балів на кожному етапі роботи

ЛИСТ ОЦІНЮВАННЯ

Прізвище        клас

Виконана робота

Кількість балів

Кількість зароблених балів

1

Домашня робота

2

Розминка

3

Вправа «Ланцюжок»

4

Метод «Акваріум»

2-3б

5

Робота в групах

6

Відповіді доповідачей та рецензентів

1-2б

7

Участь в рольовій грі

8

Контроль знань

9

Рефлексія

ІІ. Повідомлення теми, мети, задач уроку та очікуваних результатів. 1 хв.

Діти, я вам показую малюнки. Що на них зображено? З них ви можете дізнатись про що піде мова на сьогоднішньому уроці?

Вірно, застосування вивченої теми «Відсотки» у банківській справі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. 1 хв.

Ми з вами розв'язували багато задач на відсотки. Скажіть, а навіщо нам потрібно було цьому вчитися? Де застосовуються ті знання і вміння, які ви отримали, вивчаючи тему "Відсотки"?

         Знання з теми «Відсотки» мають широке використання у повсякденному житті. Ми розглянемо практичне застосування відсотків у банківській справі. Поговоримо про банк та деякі аспекти його повсякденної роботи.

Ринкова система постійно розширюється та вдосконалюється. Важливу роль у ринкових відносинах відіграють комерційні банки, які виконують 2 основні функції: зберігають грошові вклади і надають кредити. Тож сьогодні, діти, ваше майбутнє дуже важко уявити без якісної математично-економічної освіти. Життя постійно вимагатиме від вас такої особистісної якості, як вміння бути діловою людиною. А як ви розумієте, яка це ділова людина?

ІV. Розминка 3хв.

Почнемо свою роботу з розминки.

  1.  Усний рахунок

Чи магічний квадрат?

2,6

1,4

2,4

2,6

1,8

2

1,2

3,2

2

2. Задача. Замок з секретом

Якщо ви поставите стрілки на потрібні букви, то отримаєте ключове слово і замок відкриється. Яке це слово?

Відповідь. БАНК

Діти, а що це за установа – банк?

V. Перевірка домашнього завдання по роботі з енциклопедією над новими поняттями – 5хв.

Банк — це установа, яка акумулює тимчасово вільні кошти на принципах строковості, надає кредити, здійснює грошові розрахунки.

Часто можна почути такі терміни: кредит, депозит, іпотека тощо. Може хтось із вас знає, що означають ці терміни і коли їх слід вживати?

Кредит — кошти, що надаються банком громадянам і юридичним особам для використання з поверненням банку з відсотками.

Депозит — кошти, що приймаються банком від громадян і юридичних осіб, зберігаються і повертаються особам з відсотками.

Іпотека  - це застава нерухомості для забезпечення зобов’язань перед кредитором.

Найпоширеніший варіант використання іпотеки - це покупка квартири в кредит. Заставляється при цьому, як правило, житло, що купується, хоча можна закласти й уже наявну у власності квартиру.

Прибуток банку формується залежно від вкладів і кредитів: кредити дають під 10 % — 20 %, депозити приймають під 5 % — 18 %.

Прибуток банку — це різниця між депозитом і кредитом.

Як бачимо банківська справа тісно пов’язана з відсотками. Давайте, згадаємо основні поняття теми «Відсотки»

Повідомлення учнів про банківські професії

Фінансовий директор

         Фінансовий директор - голова фінансової служби підприємства. Знає все про грошові потоки в організації і вміє розподілити їх з максимальною користю.

Бухгалтер

          У чистому вигляді професії бухгалтера немає. На підприємствах бухгалтери працюють за напрямками: каса, основні засоби, валютні операції, розрахунок зарплати, склад.

Кваліфікований бухгалтер, розбирається у всіх питаннях обліку та податкової політики, безцінний працівник і найшанованіша людина на підприємстві. Однак і відповідальність висока - він відповідає за будь-яку помилку в розрахунках.

Аудитор

      Аудитор перевіряє бухгалтерську і податкову звітність фірм. Доходи і витрати, угоди і договори. Виявляє бухгалтерські помилки, дає керівництву консультації щодо їх виправлення. По суті, він ревизор, але в той же час незалежний підприємець, експерт.

Менеджер по роботі з клієнтами

Входить до десятка професій, які найбільше користуються попитом.

       Посадові обов'язки

       Розвиток продажу дистриб'юторам і роздрібним мережам, ефективна взаємодія з іншими підрозділами компанії і клієнтами, участь у маркетингових акціях компанії. Потрібно мати досвід успішного продажу від двох років, знання основ маркетингу, гарне знання англійської мови бажано.

VІ. Актуалізація опорних знань. 5 хв. 

1. Доповідачі ознайомлюють з результатами виконання домашнього завдання.

Питання класу. Які знання закріпили при виконанні домашнього завдання?

2. Усні вправи та теоретичні питання за методикою «Ланцюжок».

  1.  Що таке відсоток?  Виразити відсоток десятковим дробом: 3%, 40%, 5%,  0,5% , 60%, 7%, 100%.
    1.  Як розв'язуються задачі на знаходження відсотків від даного числа?

 Знайти 5 % від 40; 10 % від 30; 25 % від 100; 20 % від 50.

3) Знайти вірну відповідь:

1. 3% у вигляді десяткового дробу записують так:

а) 3,00;

б) 0,3;

в) 0,03;

г) 0,003.

2. 0,43 у вигляді відсотків записують так:

а) 4,3%;

б) 0,43%;

в) 43%;

г) 430%.

3. 1% від числа 530 дорівнює:

а) 530;

б) 53;

в) 0,53;

г) 5,3.

4. Якщо 1% числа дорівнює 23, то дане число дорівнює:

а) 23000;

б) 2300;

в) 230;

г) 0,23.

5. Щоб знайти 30% від числа 210, треба:

а) 210 : 100 · 30;

б) 210 : 30 · 100;

в) 210 : 30;

г) 210 · 100 · 30.

6. Щоб знайти число, 40% якого дорівнюють 400, треба:

а) 400 : 100 · 40;

б) 400 : 40 · 100;

в) 40 : 400 · 100;

г) 40 · 400.

Відповіді: 1. в);   2.в);  3.г);  4.б);  5.а);  6.б).

VІІ. Активізація мисленєвої діяльності з формування практичних умінь та навичок. 20 хв.

В роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і вченого Арістотеля: «Розум полягає не лише у знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання».

Вам надається можливість застосовувати свої знання й вміння на всіх етапах уроку.

1.Навчаємося під час гри - 8хв.

А зараз ми завітаємо до «Агробанку» і банку «Шанс»

                                                  Що вмієте, того не забувайте,

                                                  а чого   не вмієте, тому навчайтесь.

                                                                                                   В. Мономах.

Учні представляють задачі по ролях, розігруючи рольові сценки.

Представник «Агробанку»: «Наш банк надає ряд послуг, серед яких пільгове кредитування для придбання вітчизняних автомобілів «Славута». Перший внесок 25 % загальної вартості автомобіля з подальшою виплатою остачі від вартості автомобіля протягом двох років під 12 % річних».

Рольова задача - гра «Хочу мати автомобіль»

- Я почула рекламу «Агробанку» і хотіла б оформити кредит на купівлю автомобіля.

- Який автомобіль ви хочете придбати?

- «Славута».

Який перший внесок я повинна заплатити, щоб отримати кредит?

- Зараз ми виконаємо розрахунки.

На сьогодні «Славута» коштує 40 000 грн.

25 % від 40 000 це 40 000 • 0,25 = 10 000 (грн) - перший внесок.

Залишиться 40 000 – 10000 = 30 000 (грн).

Нараховуємо відсотки банку,  тобто 12 % від 30 000 грн:

30 000 • 0,12 = 3600 (грн).

Загальна сума, що залишається для оплати протягом років, становитиме

30 000 + 3600 = = 36 600 (грн) і кожного місяця слід сплачувати 36 600 : 24 = 1525 (грн).

Представник банку «Шанс»

Наш банк розробив широку програму іпотечного кредитування, тобто надання кредиту під заставу майна на дуже вигідних умовах.

Задача – сценка «Хочу розширити свій бізнес»

- Я підприємець, маю магазин. Хочу розширити свій бізнес і взяти потеку 300 000 грн, давши під заставу свою двокімнатну квартиру.

- Ми можемо запропонувати вам кредит під 20 % річних.

- Панове, прошу зробити мені розрахунки.

300 000 • 0,2 = 60 000 (грн); 300 000 + 60 000 = 360 000 (грн).

Вчитель

Ми розглянули задачі на знаходження відсотків від даного числа.

VІІІ. Фізкультхвилинка загального впливу (1хв)

  1.  В. п. – о.с. 1-2 – підвестися на носки, руки нагору – назовні, потягнутися нагору за руками. 3-4 – руки дугами в сторони опустити униз і розслаблено схрестити перед грудьми, голову нахилити вперед. Повторити 6-8 разів. Темп швидкий.
  2.  В.п. – стійка ноги врозь, руки вперед, 1 – поворот тулуба праворуч, мах лівою рукою вправо, правою назад за спину. 2 – в.п. 3-4 – те ж в іншу сторону. Вправи виконуються розгонисто, динамічно. Повторити 6-8 разів. Темп швидкий.
  3.  В. п. – о.с. 1 – з кроком вправо руки в сторони. 2 – два пружних наклони вправо. 3.- руки на пояс. 4. – В.п. 1 – те ж саме вліво. Повторити 4-6 раз в кожну сторону. Темп середній.

2.Інтерактивні вправи (метод «Акваріум») – 6хв.

Групи «Трикутник», «Квадрат» та «Коло»

Діти, як ви думаєте, що найважливіше вміти робити, щоб гарно знати математику? (розв’язувати задачі).

1) У який банк ви б поклали свої гроші: туди, де нараховують 14 % річних, чи туди, де нараховують 19 % річних? Скільки буде грошей через рік, якщо ви поклали 1000 грн.? (2б)

2) Ціна автомобіля спочатку знизилася на 10%, а потім зросла на 10%. Як і наскільки відсотків змінилася ціна автомобіля після двох переоцінок? (3б)

3) Задача для ерудитів (2б)    На кожні двері повішано по табличці. На одній з них  написана правда а, на іншій - брехня. Визначити кабінет бухгалтера і фінансового директора.

 

Эрудити розв’язують задачу (Відповідь: зліва – кабінет бухгалтера, справа – кабінет фінансового директора.).

  •  Учні обговорюють результати  в групі
  •  Аргументують спільне рішення
  •  Доповідають результати

Алгоритм виступу доповідача

  1.  Позиція – «Я вважаю, що…»
    1.  Обгрунтування – «Тому що…»

Продовжується думка:  «Наприклад…»

  1.  Висновки:  «Тому я вважаю, що…» (висновок із того, про що велась думка)
  •  Учні-рецензенти розв’язують усі завдання та рецензують відповіді.

   Вчитель ставить до групи рецензентів такі запитання:

  •   Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
  •  Чи була думка достатньо аргументованою, доведеною?
  •  чи є цей спосіб розв’язування раціональним?

Кожна група по черзі побуває в "Акваріумі".

3.Самостійна робота – 2б (тихо грає легка музика) – 5 хв.

Психоустановка на самостійну роботу в парах 

Самостійно я працюю, помилок не буде – факт!

Я уважно поміркую й вийде добрий результат!

  1.  Побувати в ролі бухгалтера і заповнити відомість №1(2б).

ВІДОМІСТЬ №1  

П.І.Б. ПРАЦІВНИКА____________________

Нараховано всього

Відраховано   %

Відраховано грн.

1000 грн.

Прибутковий податок 13%

130 грн

1000 грн.

Профспілкові внески 1%

10 грн

1000 грн.

Пенсійний фонд 2 %

20 грн

1000 грн.

Пенсійний фонд 0,5%

5 грн

1000 грн.

Внески по безробіттю

1000 грн.

Соцстрах 1%

10 грн

Всього: 175 грн

ВИДАТИ НА РУКИ___825 грн_________

БУХГАЛТЕР ________________________

Додаткове завдання:

 Задача №1(1б)

     Громадянин поклав гроші в банк на рік. Банк сплатив 18% річних, що склало 540     грн. Яка сума була покладена в банк?

Учні працюють самостійно, а вчитель індивідуально працює зі слабкими учнями.

ІХ. Взаємооцінка. 1 хв.

Х. Контрольно-оцінювальний етап. 3хв.

Підведення підсумків, оцінювання навчальних досягнень учнів, мотивація оцінок.

  При підведенні підсумків звертаю увагу учнів на очікувані результати уроку і, передаючи уявний мікрофон, з’ясовую:

  - чи досяг очікуваних результатів кожен учень та клас у цілому (при цьому учні    обговорюють відповідь)?

  - що могло б бути організовано краще, корисніше?

  - над якими навичками, вміннями ще треба працювати?

  Таким чином, досягається основна мета особистісно зорієнтованого уроку ─ створення оптимальних умов для виявлення пізнавальної, розвивальної активності учнів, створюється атмосфера творчої невимушеності, що допомагає кожній дитині виявити свої здібності.

Діти, в житті знання вважаються найважливішим ресурсом, бо вони – капітал, моральний та матеріальний добробут.

Мудрець сказав: “Дві людини, які обмінялися золотими монетами, не стали багатшими. Але якщо вони обмінялися думками, то кожний з них стає в двоє багатшим. Ця істина – проста, але зміст її – глибокий. І ви, діти, я впевнена, обмінюючись сьогодні думками, ідеями, знаннями, стали багатшими інтелектуально, бо вчилися практичному застосуванню відсоткових розрахунків до розв'язування задач бізнесового та фінансового змісту; пробували розвивати підприємницьке та бізнесові якості,  розвивали свої творчі здібності.

Відмітити емоційний стан учнів.

ХІ. Домашнє завдання. 2 хв.

Діти, запам'ятайте, що свої знання і те, що ви вмієте робити , завжди треба вдосконалювати, і тому домашнім завданням буде: заповнити відомість №2. Для цього вам необхідно буде дізнатися у одного з батьків, яку суму отримали вони на руки із заробітної плати в минулому місяці і за цими даними вирахувати, скільки було нараховано, відраховуючи всі відрахування.

  1.  Заповнити відомість №3.

ВІДОМІСТЬ №2

П.І.Б. ПРАЦІВНИКА_____________________

Нараховано всього

Відраховано   %

Відраховано грн.

Прибутковий податок 13%

Профспілкові внески 1%

Пенсійний фонд 2 %

Пенсійний фонд 0,5%

Внески по безробіттю

Соцстрах 1%

всього

ВИДАТИ НА РУКИ ______________написати суму, яку вкажуть батьки)

БУХГАЛТЕР_____________

2.Корекційні завдання для учнів середнього рівня.

1. Їжак назбирав 200 яблук. Собі залишив 35% усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжак віддав зайченятам?

2. Дюймовочка сплела вінок із лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків,

що становило 30% усіх квітів, а решта – ромашки. Скільки ромашок у вінку?

4. На галявині росла полуниця, що містить 6% цукру. Лисичка зібрала 4кг полуниці. Чому дорівнює маса зібраної полуниці без цукру?

Я дякую вам за працю на уроці. До зустрічі.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21164. ЭКОЛОГИЯ ПРОИЗВОДСТВА СВТ 299.5 KB
  Вредные вещества в помещении находятся в виде пыли тонкодисперсного тумана паров и газов. Обработка на станках сопровождается выделением пыли стружки туманов масел и эмульсий которые через вентиляционную систему выбрасываются из помещений. Количество выделяющейся пыли зависит от размеров и твердости обрабатываемого материала. При обработке текстолита выделение пыли составляет от 20 г ч до 120 г ч на единицу оборудования; стеклоткани от 9 г ч до 20 г ч; органического стекла от 800 г ч до 950 г ч.
21166. Общие понятия эксплуатации. Техническое обслуживание СВТ 49.5 KB
  Техническое обслуживание СВТ Эксплуатация ЭВМ заключается в использовании машины для выполнения всего комплексах возложенных на нее задач. Для эффективного использования и поддержания ЭВМ в работоспособном состоянии в процессе эксплуатации производится техническое обслуживание ТО. ТО это комплекс организационных мероприятий предназначенных для эксплуатации и ремонта ЭВМ. Существует 3 вида ТО: индивидуальный; групповой; централизованный; При индивидуальном ТО обеспечивается обслуживание одной машины силами и средствами персонала...
21167. ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ СОЕДИНЕНИЯ В КОНСТРУКЦИЯХ СВТ 609 KB
  В зависимости от конструктивных особенностей обратного провода ЛП подразделяют на симметричные состоящие из двух одинаковых изолированных проводов несимметричные с одним общим проводом для многих ЛП и коаксиальные с обратным проводом по оплетке коаксиального кабеля. В поперечном сечении провода бывают круглыми или прямоугольными пленочные и печатные проводники прямоугольными. Провода защищаются изолирующими диэлектрическими оболочками а при необходимости экранами. Линии электропитания представляют собой объемные провода пленочные и...
21168. Микропроцессоры 1970-х – 1990-х годов: архитектура и эволюция 439.5 KB
  Новое поколение микропроцессоров ознаменовалось появлением 32битных процессоров 80386 1985 и 486SX 1989 которые могли адресовать до 4 Гбайт памяти и выполнять несколько задач одновременно. Каждая ячейка хранит часть или все данное или команду и с ней ассоциируется идентификатор называемый адресом памяти или просто адресом. Центральный процессор последовательно вводит или выбирает команды из памяти и выполняет определяемые ими задачи. К середине 1990х годов однако из магнитных устройств внешней памяти остались в использовании...
21169. ПРОМЫШЛЕННЫЕ РОБОТЫ 43.5 KB
  По требованию к точности манипулирования различают роботы нормальной точности с погрешностью позиционирования в зависимости от грузоподъемности 01 5 мм прецизионные роботы с погрешностью 5 мкм и ультрапрецизионные роботы с погрешностью до 003 мкм. Роботы нормальной точности применяют для манипулирования транспортными или технологическими кассетами перекладки полупроводниковых пластин из кассеты в кассету на химических операциях. Прецизионные роботы манипулируют пластинами или кристаллами на операциях посадки кристалла разводки...
21170. РАСЧЕТ ПОТРЕБЛЯЕМОЙ МОЩНОСТИ 185.5 KB
  1 РАСЧЕТ ПОТРЕБЛЯЕМОЙ МОЩНОСТИ Потребляемая мощность всей платы будет зависеть от потребляемой мощности отдельных элементов и количества микросхем.1 Потребляемая мощность микросхем Тип микросхемы Количество корпусов Мощность потребляемая одним корпусом мВт Мощность потребляемая всеми корпусами мВт MAX1106 1 445 445 AD232 1 696 696 где Pпотр потребляемая мощность всей платы P мощность одной микросхемы n количество микросхем. В итоге: Pпотр = 445 696 = 1141 мВт Таким образом потребляемая мощность платы составила всего около 1 Вт...
21171. Расчет надежности 22 KB
  Для выполнения приближенного расчета необходимо знать усредненные значения интенсивностей отказов λi типовых элементов и число Ni элементов определенного типа в каждой группе. В группе объединяются элементы которые имеют примерно одинаковую интенсивность отказов. Для полного расчета надежности необходимо иметь данные о реальных режимах работы элементов устройства и о зависимостях интенсивностей отказов элементов от температурных электрических и других режимов и нагрузок.
21172. ОСНОВЫ ПОСТРОЕНИЯ САПР ВЫЧИСЛИТЕЛЬНЫХ СИСТЕМ 52 KB
  Цель САПР это повышение качества проектов снижение материальных затрат сокращение сроков проектирования и ликвидация тенденции к росту числа проектировщиков а также повышение производительности их труда. Для САПР характерно системное использование ЭВМ при рациональном распределении функций между человеком и ЭВМ. Предметом САПР являются формализация проектных процедур структурирование и типизация процессов проектирования постановка модели методы и алгоритмы решения проектных задач способы построения технических средств создания...