59849

Відсоткові розрахунки, Урок математики у 6 класі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Навчити знаходити вміст величин у відсотках; формування вміння розв’язувати задачі на відсотки; розвивати інтерес до математики, логічне мислення учнів, культуру математичного мовлення і письма;

Украинкский

2015-01-16

121 KB

3 чел.

Урок математики у 6 класі на тему «Відсоткові розрахунки», який проводиться у вигляді гри «Підкори вершину».

Учні працюють індивідуально, колективно та у малих групах. Різні види завдань дозволяють в цікавій формі перевірити знання учнів, опрацювати новий матеріал та закріпити його вивчення практичними вправами.  Урок –гра вчить нестандартно мислити, бути уважними й акуратними під час розв'язування, сприяє міцному засвоєнню основних понять теми та є цікавим для дітей.


Тема:
 Відсоткові розрахунки. (6 клас)

Мета: 

  •  Навчити знаходити вміст величин у відсотках;
  •  формування вміння розв’язувати задачі на відсотки;
  •  розвивати інтерес до математики, логічне мислення учнів, культуру математичного мовлення і письма;
  •  виховувати наполегливість, активність увагу.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Сьогоднішній урок математики пройде у вигляді гри “Підкори вершину” по таких етапах.

Фініш

Привал

Реванш

Крутий підйом

Привал

Початок сходження

Підготовка спорядження

ІІ. 1 етап “Підготовка спорядження”.

Вирушаючи підкоряти вершини альпіністи перевіряють своє спорядження і беруть найнеобхідніше з собою. А вам потрібно взяти знання, які здобули на попередніх уроках. Для цього ми проведемо “Математичний диктант”. Перед вами на партах лежать листочки. Підпишіть їх будь-ласка (Прізвище, ім’я, клас. Математичний диктант). Я буду читати запитання і варіанти відповідей на них. Вам необхідно вибрати правильну відповідь і записати її.

  1.  Щоб виразити число у відсотках, його потрібно … на 100

а) помножити;

б) поділити.

  1.  Число 12 це:

а)  100%;

б) 120%.

  1.  320 % відповідає десятковому дробу

а) 0,32;

б) 3,2.

  1.  - це

а) 25%;

б) 75%.

  1.  Збільшити в 2 рази – це значить збільшити на

а) 50%;

б) 100%.

  1.  Виразити 7,5% у вигляді десяткового дробу

а) 0,075;

б) 75,0.

  1.  Виразити 25% у вигляді звичайного дробу

а) ;

б) .

  1.  Відсоткове відношення чисел 3 до 15 дорівнює

а) 20%;

б) 50%.

  1.  45 хвилин від години становить

а) 45%;

б) 75%.

  1.  У скільки разів зменшиться число, якщо його зменшити на 50%

а) у 5 разів;

б) у 2 рази.

Правильні відповіді

а)

б)

  1.  

*

  1.  

*

  1.  

*

  1.  

*

  1.  

*

  1.  

*

  1.  

*

  1.  

*

  1.  

*

  1.  

*

Після цього учні обмінюються литочками і за відповідями на відкидній дошці перевіряють правильність відповідей і здають листочки.

З завданням ви справились, отже можна вирушати підкоряти вершину гори “Знань”.

ІІІ. 2  етап. “Початок сходження”.  (Оголошення теми, мети уроку)

Відкрийте зошити запишіть число, класна робота, тема уроку “Відсоткові розрахунки”.

Розглянувши дану тему в кінці уроку дамо відповіді на такі запитання:

  1.  Де частіше всього зустрічаються відсоткові розрахунки?
    1.  Які методи розв’язування задач на відсотки існують.

Діти як ви думаєте чи потрібно вивчати відсотки. А можливо можна прожити без них.

Відсотки вивчати потрібно, адже вони часто зустрічаються в життєвих ситуаціях (в магазинах, на базарах, при оплаті різних видів послуг, при підрахунку тарифних цін, в роботі виборчих комісій під час голосування, при банківських операціях, описах порівнянь).

Ось перед вами порівняння сільського і міського населення України. Його можна подати через кількість населення міського 32640000 чол., сільського – 15360000 чол., а можна у відсотках 68% міського населення і 32% -    сільського.  

Відсоткові порівняння води і суші, населення області.

Як же можна обрахувати відсотки? Є кілька способів:

  1.  Розв’язування задач за означенням відсотка.
  2.  Зведення задач на відсотки до основних задач на дроби.
  3.  Розв’язування задач на відсотки за допомогою пропорції.

Розглянемо задачу.

1. У класі 30 учнів із них 60% дівчата. Скільки дівчат у класі?

Знайдемо соту частину всіх учнів 30: 100 = 0,3, тобто на 1% припадає 0,3; а дівчата становлять 60%, тому їх 0,3 · 60 = 18 (дівчат) (на означення відсотка)

2. Знайти 17% від 50.

Перетворимо 17 % у дріб 17%: 100% = 0, 17 і результат множимо на число 0,17 · 50 = 8,5

(Формулюю правило або учні.) Щоб знайти відсоток від числа потрібно відсоток перетворити в дріб і помножити на число.

3. Знайти число 20% якого = 24

Перетворимо 20%:100% =0,2 24:0,2=120

(Щоб знайти число за відсотком потрібно перетворити в дріб відсоток і число поділи на дріб).

4. На весняному розпродажі ціну куртки, що коштувала 350 грн. знизили на 40%. Скільки коштує куртка.

Початкова ціна становить100%, а знижена 100% - 40% = 60%  від початкової.

Нехай ціна після зниження = х грн., тоді запишемо умову

350 грн. - 100%

х грн. - 60%

Складаємо пропорцію

Сформулюйте основну властивість пропорції.

Розв'язуємо пропорцію 350 ∙ 60 = х ∙ 100;  грн.

Відповідь: 210 грн.

Ох і важким виявився початок сходження потрібен привал.

IV. 3 етап. "Привал". Фізкультхвилинка.

Ви довго працювали і втомились. Зробимо фізичні вправи.

Склали ручки і олівці –

стали всі біля стільців.

Хлопчики й дівчатка,

зробимо зарядку.

Руки в боки, вгору, вниз,

1, 2, 3 не помились. 

У долоні хлоп, хлоп,

і ногами топ,-топ.

Мов годинник зробим так,

тік,-так, тік-так?

Тихо сіли на стільці

 Молодці!

V. 4 етап. "Крутий підйом".

1. Робота з підручником. Відкрили сторінку 132, розглянемо задачу №3.

Фермер минулого року зібрав у середньому по 30 ц зернових з 1га, а в цьому році – по 32 ц. На скільки відсотків зросла урожайність зернових у цьому році порівняно з минулим роком.

Спочатку знайдемо на скільки центнерів більше зернових зібрав фермер у цьому році 32-30=2 ц. обчислимо скільки відсотків становить знайдена різниця від урожаю минулого року. Порівняємо з урожайністю минулого року, 30 ц становить 100%, а 2 ц – х%. Запишемо умову.

30 ц –100%

2 ц – х%

;  (%). Відповідь: .

2. Робота біля дошки з коментарем

Задача №740(а) з підручника.

а) 27% = 0,27  0,27 ∙ 250 = 67,5;

Задача№742(а)

Знайти число, якщо 35% його становить 0,7

35% = 0,35   0,7: 0,35 = 2

3. Ров'язати задачу.

Вкладник в банк поклав 7000 грн. під 10% річних. Яку суму він одержить через рік?

Розв'язання.

Початковий вклад становить 100%, а через рік 100% + 10% = 110%.

Нехай вкладник одержав х грн., тоді запишемо умову

7000 грн.– 100%

х грн. – 110%   

Складаємо пропорцію

.

Розв'язуємо пропорцію 7000 ∙ 110 = 100 ∙ х  

VІ. 5 етап. Привал. "Знайти рівні вирази в таблиці"

Всі учні отримують роздатковий матеріал у вигляді таблиць, за допомогою яких визначають рівні вирази.

VІІ. 6 етап. Реванш.

Створюємо 3 команди по 4 чоловіки, які одержують і виконують завдання.

Команда №1

1. Знайти відсоткове відношення 15 хв. від години

Відповідь: (15: 60 = 1/4 = 25%).

2. В школі 1500 учнів. Знайти 30% від усіх

1500 – 100%

х      30%;   ;

Відповідь: 450 учнів.  

3. Знайти 30% від 700

Відповідь:0,3 ∙ 700 = 210

4. Записати дробом 37% = 0,37  61% = 0,61

Команда №2

1. Скільки відсотків становить 6 м від 10 м.

Відповідь: 6: 10 = 0,6 = 60%

2. Витратили 20% від 500 грн. Скільки грошей витратили?

Відповідь: 500 ∙ 20:100 =100

3. Знайти 20% від 400.

Відповідь: 0,2 ∙ 400 = 80

4. Записати дробом 27% = 0,27  58% = 0,58

Команда №3

1. Знайти відсоткове відношення 12 кг від 48 кг.

Відповідь:12: 48 = 1/4 = 25%

2. Банк виплачує 8 % річних. Скільки це становить від 2000 грн.

 2000 – 100%

   х  -     8%;

; Відповідь: 160 грн.

3. Знайти 40% від 800

Відповідь: 0,4 ∙ 800 = 320

4. Записати дробом числа 50% = 0,5  93% = 0,93

Відповідь: 0,93.

Яка команда перша і правильно виконає завдання та і переможе.

Інші учні виконують завдання з підручника №737.

56 ∙ 45:100 = 25,2 

Відповідь: 25,2 га.

№743

а) 36 ∙ 100: 40 = 90%    б) 44 ∙ 100:40 = 110%.  Відповідь: 90% і 110% від плану.

Ми підійшли до завершального етапу нашої гри, але давайте прочитаємо назву вершини.

Пропоную вам завдання на концентрацію уваги. Напишіть послідовність цифр, яка визначає слово “Успішність”.

                                                      

С

1

Н

2

І

3

С

4

П

5

Ш

6

Т

7

У

8

І

9

Ь

10

 Ось нарешті ви зійшли на вершину “Успішності”.

VIІI. 7 етап. “Фініш” (Підсумок уроку).

Ось і підходить до закінчення наш урок. Хто дасть відповідь на 1 питання (в магазинах; на базарах; при оплаті різних видів послуг; при підрахунку тарифних цін; в роботі виборчих комісій під час голосування; при банківських операціях). Відсотки ще не раз зустрінуться на вашому шляху, ще не раз змусять вас “поламати” голову, допоможуть у вивченні нових предметів хімії і фізики. Сьогодні всі добре попрацювали на уроці. Дякую за урок.

ІХ. Домашнє завдання. п.26 №738, 742, 740.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46332. Гражданское и торговое право зарубежных стран 108.3 KB
  Обязательство это правоотношения в силу которого одно лицо кредитор имеет право требовать от другого лица должника выполнения какихлибо действий или воздержание от какихлибо действий. В обязательственном правоотношении участвуют кредитор лицо имеющее право требовать совершения обусловленных действий или воздержания от их совершения и должник лицо обязанное совершить оговоренное в обязательстве действие или воздержаться от его совершения. Этот пробел был восполнен французской правовой доктриной определяющей обязательство как...
46333. Конфликт в организации как управленческий процес 82.16 KB
  Исходя из поставленной цели определены следующие задачи: определить понятие конфликта и конфликтной ситуации выделить виды и типы конфликтов описать процесс развития конфликта а также изучить способы и методы управления конфликтами.
46334. Соблюдение условий и требований таможенных процедур 319.54 KB
  Понятие виды и классификация таможенных процедур. Этапы развития таможенных режимов. Понятие и принципы таможенных процедур. Классификация и виды таможенных процедур.
46335. Расчёт холодильных камер для хранения молочного продукта 99.4 KB
  Искусственное охлаждение можно осуществлять двумя способами: с помощью другого вещества, имеющего более низкую температуру передавая тепло при изменении его агрегатного состояния с помощью специальных охлаждающих устройств холодильных машин и установок.
46337. Общая философия 124.37 KB
  Человеческое сознание старается преодолеть толщу преходящего чтобы выйти к некоей краеугольной бытийной правде существования и предназначения человека на земле. Использование различных приборов и устройств рассматривалось лишь как простое усиление органов чувств человека. Субъективный дух душа сознание отдельного человека так называемый дух для себя . Он существует независимо от человека и общества от их сознания и воли.
46338. Обзор деятельности компании Nissan Motor Co 267 KB
  Компания Nissan Motor Co была создана в декабре 1933 года и получила свое современное название в 1934 году. Первый компактный автомобиль марки Datsun сошел с конвейера в апреле 1935 года. Сегодня заводы компании, производящие автомобили, расположены в 16 странах, официальные продажи осуществляются в 190 странах мира. В компании работает более 180 000 человек. В глобальном модельном ряду компании – более 60 различных моделей.
46339. Разработка и реализация экономико-математической модели расчета стоимости автоперевозок на примере OOO «Heineken» 184.85 KB
  Особенно бурное развитие она получила в период второй мировой войны когда была применена для решения стратегических задач и четкого взаимодействия оборонной промышленности типовых и снабженческих баз и транспорта с целью своевременного обеспечения армии вооружением ГСМ и продовольствием. Подразделения логистики созданы на предприятиях промышленности аграрнопромышленного комплекса транспорта в аппарате НАТО они включаются в состав организационных комитетов по проведению крупных международных соревнований и т. К концу 20 века...
46340. Расчёт и конструирование перекрытия здания 1.51 MB
  Расчёт и конструирование сборной плиты перекрытия Расчётная схема: задаёмся размерами сечения ригеля: Сбор нагрузок: нормативные и расчётные нагрузки на 1 м2 перекрытия: Вид нагрузки нормативная Н м2 коэффициент надёжности по нагрузке расчётная нагрузка Н м2 Постоянная: собственный вес ребристой плиты; вес пола: ц. Высота сечения ребристой предварительно напряжённой плиты