59890
Неклітинні форми життя і одноклітинні організми. Віруси, пріони
Конспект урока
Педагогика и дидактика
Дидактична мета: ознайомити студентів з історією відкриття вірусів; сформувати знання про будову властивості вірусів віріонів і пріонів; показати механізми проникнення вірусів у клітину; розкрити взаємозвязок між імунною системою людини...
Украинкский
2014-05-12
3.11 MB
23 чел.
Навчальне заняття.
з навчальної дисципліни «Біологія»
Тема:« Неклітинні форми життя і одноклітинні організми.
Віруси, пріони»
З використанням ІКТ.
Викладач: Столяр Г.І.
Олександрія, 2012 р.
Тема. Неклітинні форми життя і одноклітинні організми. Віруси, пріони.
Дидактична мета: ознайомити студентів з історією відкриття вірусів; сформувати знання про будову, властивості вірусів, віріонів і пріонів; показати механізми проникнення вірусів у клітину; розкрити взаємозвязок між імунною системою людини та ризиком захворюваності на вірусні інфекції; залучити студентів до самостійної, творчої роботи; мотивувати розвиток умінь, прийомів роботи у творчих групах; створити атмосферу підйому;
розвиваюча мета: розвинути у студентів комунікативну та самоосвітню компетентність;
виховна мета: виховувати повагу до свого здоровя, санітарно-гігієнічні уміння та навички.
Обладнання: плакати з поняттями, роздавальний матеріал для студентів (опорні конспекти), мультимедійний проектор, таблиці “Віруси” “Бактеріофаг”.
Концепція заняття: формування знань з даної теми допоможе майбутнім спеціалістам здійснювати валеологічне виховання в учнів початкової школи; використати зміст теми для формування власних знань про дотримання санітарно-гігієнічних умінь та навичок, ведення здорового способу життя, для профілактики вірусних захворювань.
Базові поняття: бактеріофаг, віруси прості, складні, вірусологія, патогенність, епідеміологія, вірус імунодефіциту, СНІД, вірусні захворювання.
Міжпредметні звязки: “Основи медичних знань”, “Біохімія”, “Анатомія людини”, “Фізіологія людини», “Анатомія, фізіологія, патологія дітей з основами генетики”.
Тип заняття: засвоєння нових знань.
План-схема уроку
Етапи уроку |
Форми й методи навчальної діяльності |
Результати діяльності |
I. Психологічний настрій. |
1. Бесіда 2. Ігрова розминка «Мій настрій» |
Створення сприятливої психологічної атмосфери, оцінка готовності до роботи |
II. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду студентів. |
1. Репродуктивна бесіда. 2. Встановлення “Містка” між раніше вивченими поняттями та тими що будуть засвоєні на занятті. |
Підвести студентів до вивчення царства “Vira”, порівняння між собою прокаріот, еукаріотів та неклітинних форм життя вірусів. |
III. Мотивація навчальної діяльності. |
Постанова проблемного завдання, професійне спрямування заняття. |
Розвиток активного відношення до навчання, повага до обраної професії вчителя. |
IV. Повідомлення теми, завдань. |
Записи плану заняття в зошиті. |
Розвиток пізнавального інтересу. |
V. Домашнє завдання. |
1. Особистісно-орієнтована технологія (диференціація домашнього завдання) |
Засвоєння навчального матеріалу, самостійна обробка нової інформації |
VI. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу. |
с підручником)
|
Створення колективної опорної схеми Перехід до іншого виду діяльності |
VII. Рефлексія. |
1. Бліц-опитування 2.Понятійне опитування 3.Стратегія «Сенкан» |
Установлення рівня власних знань |
VIII. Контрольно-оцінюючий етап. |
1.Аргументація оцінювання студентів (створення «ситуації успіху») |
Об'єктивне аргументування оцінки за урок |
IX. Підбиття підсумків. |
Технологія “незакінчені речення” |
Оцінка учнями власної роботи на уроці |
Хід заняття.
І.
Слайд №1 |
Девізом нашого заняття я обрала слова Луі Пастера «Відкриття приходить лише до тих, хто готовий до їхнього розуміння». Я пропоную вам зробити сьогодні таке відкриття, адже ми познайомимося з дивним і цікавим світом живих істот, навчимось розпізнавати їх серед інших складових Природи. (Демонстрація слайду №1) |
ІІ. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду Слайд №2 |
Щоб зрозуміти, про що йтиметься мова на занятті, я пропоную вам пригадати з раніше вивченого:
(Демонстрація слайду №2) Отже, сьогодні на занятті піде мова про неклітинні форми життя віруси і пріони. |
Слайд №3 |
Тут на слайді ці представники природи гарні, симетричні, але за їхньою оболонкою ховається підступництво. Ці форми життя кожний рік забирають життя багатьох людей. Цей рік теж не винятковий. (Демонстрація слайду №3)
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності |
Для чого ми вивчаємо дану тему? Щоб відповісти на це питання, відкрийте підручник “Я і Україна” на сторінці 154. Назва розділу: “Людина живий організм”. Під час вивчення цього розділу вчитель формує валеологічні поняття. Ви повинні вивчити будову, властивості, механізм проникнення вірусів у клітину, зясувати внесок відомих вчених у розвиток вірусології. Навчитись бути обережним, щоб зберегти своє здоровя. Ви також дізнаєтесь, що ховається під наступними словами: “Вірус”, “Віріони”, “Вірусологія”, “Бактеріофаг”, “Віроїди”, “Пріони”, тощо. |
ІV. Повідомлення теми і завдань Слайд №4 |
План:
(Демонстрація слайду №4) |
Слайд №5 |
Спробуємо відповісти на питання
|
Слайд № 6 |
Проблема заняття: Чому нобелівський лауреат Пітер Медовар дав вірусам дуже дивне визначення: “Вірус це погані новини в упакуванні з білка”? Наприкінці заняття у вас повинен вийти опорний конспект, що полегшить вам підготовку домашнього завдання. У вас у кожного є роздавальна картка. На звороті є таблиця, у яку ми будемо вносити бали - ви свої (тобто будете проводити самооцінку), а я свої. і подивимося, як збіжаться ці бали наприкінці заняття. (Демонстрація слайду №6) |
V. Домашнє завдання Слайд № 7 |
Пояснення домашнього завдання 1. Вивчити §: 30, 31, 32, 33, 34. 2. Відповісти на питання параграфів. 3. Вивчити поняття. 4. Заповнити в зошиті для самостійних робіт:с 68-73. Додаткові завдання для допитливих: підготувати повідомлення: 1.Гіпотези походження неклітинних форм життя. 2.Роль вірусів в еволюції організмів. 3.Обґрунтувати основні принципи профілактики вірусних захворювань людини. 4.Написати есе «Кілька слів у захист вірусів» (Демонстрація слайду №7) |
VI. Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу Слайд №8 Слайд №9 |
I
Шановні, а що ви вже знаєте про віруси? Яке місце вони займають в органічному світі? (Робота з карткою № 7: заповнити схему) Імперія Неклітинні царство Віра (від лат. Virus отрута). Розміри вірусних частинок віріонів -15 300 нм. (1нм=10 -9м). Віруси паразити клітин прокаріотів та еукаріотів, і поза клітиною-хозяїном вібріони не виявляють жодних ознак життя вони використовують речовини та енергію клітини-хозяїна. У наслідок взаємодії між вірусом та клітиною-хозяїном часто розвиваються різні захворювання. Наука, яка вивчає будову і функції вірусів, їхні властивості, шляхи передачі та способи лікування і профілактики вірусних захворювань, наз. вірусологія. (Демонстрація слайду №8)
Представники з “домашніх груп” роблять короткі повідомлення про відкриття вірусів і заповнюють картку №1 (Демонстрація слайда №9) Завдання: доведіть, що віруси мають усі ознаки живого:
Віруси не є організмами, через відсутність власних систем синтезу білка, розєднаного способу репродукції. |
Слайд10 Слайд №11 Слайд №12 Слайд №13 Слайд № 14 Слайд №15 |
ІІ Будова вірусів
У зовнішньому середовищі (поза клітиною) віруси перебувають у вигляді окремих частинок віріонів. Віруси внутрішньоклітинні паразити, не мають клітинної будови. Мають власний геном, що складається з однієї нуклеїнової кислоти (ДНК чи РНК). Віруси (за будовою) Прості (Нуклеїнова кислота, білкова оболонка капсид.) Складні (Нуклеїнова кислота, капсид, суперкапсид.) (Демонстрація слайду №10) Життєвий цикл вірусів: Позаклітинна форма ↑ ↓ Внутрішньоклітинна форма (Робота с карткою: заповнити схему № 2) Схематична будова вірусу: 1 Серцевина (Одноланцюгова РНК) 2 Білкова оболонка (Капсид) 3 Додаткова ліпопротеїдна оболонка 4 Капсомери (Структурні частинки капсиду) (Демонстрація слайду №11) Нуклеїнові кислоти:
(Демонстрація слайду №12) Віруси володіють унікальним способом утворювати віріони в наслідок самозбирання (Робота за підручником, с 185, мал.30.4 ), утворюючи симетричні структури. Схематичне зображення розташування капсомерів у кап сидів вірусів: Спіральний тип симетрії має вірус групи а. Кубічний тип симетрії у вірусів: герпесу б, аденовірусу в, поліомеліту м (Демонстрація слайду №13) Схематична будова Т-фага кишкової палички зі змішаним типом симетрії: 1 капсидна “головка”; 2 дволанцюгова ДНК; 3 стрижень; 4 спіральноподібний капсид (чохол); 5 базальна пластинка; 6 хвостові фібрили. Цей бактеріофаг належить до простих вірусів, оскільки не має зовнішньої оболонки з ліпідів і вуглеводів. (Робота за підручником, с 189, мал. 31.3) (Демонстрація слайду №14) Варіанти розмноження вірусів:
(Демонстрація слайду №15) (Робота над карткою № 2 Заповнити схему 3.) Робота в парах: Завдання: Як розмножується вірус імунодефіциту? (5хв.) с. 190 191. |
Слайд 16
Слайд №17 |
III Механізм проникнення вірусів в організм (Демонстрація слайду №16) Способи проникнення вірусу в клітину (Демонстрація слайду №17) (Робота з карткою №2. Заповніть схему №4) |
Слайд №18 |
IV Роль вірусів у природі та житті людини. Вірусні інфекції. Робота в групах, (5-7 хвилин). І варіант - особливості поширення вірусів у біосфері: Заповнити схему № 1, картка №3 ІІ варіант - вірус грипу. Заповнити схему № 2, картка №3 ІІІ варіант - вірус імунодефіциту (ВІЛ). Заповнити схему № 3, картка №3 IV варіант - заповнити таблицю № 4, картка №3 (Демонстрація слайду №18) Виступи представників (експертів) про виконану роботу. |
Картка №3
Схема №1 |
Хвороби |
Шляхи передачі |
Віруси, характерні для людини. |
||
Віруси, характерні для тварин. |
||
Віруси, характерні для рослин. |
||
Віруси, спільні для тварин і людини. |
||
Епідемія |
||
Патогенність |
||
Епідеміологія |
Схема 2 Нуклеокапсид далі
Сідає на проникає в У відбувається ________________________віріонів_____________ далі відбувається руйнування клітинних структур і виходом віріонів у ____________________________, внаслідок чого спостерігають _____________________________________. Накопичення зруйнованих клітин в організмі викликає кашель, підвищення температури. Віріони з кашлем потрапляють ________________________ _____________________________. Так може розпочатися епідемія. |
Картка №3
Схема 3 Побудуйте відповідь за алгоритмами:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________ |
Схема 4 Роль вірусів у природі |
Роль вірусів у житті людини |
|
|
|
|
|
|
|
Цікава хвилинка
Слайд №19 Слайд №20 Слайд №21 Слайд №22 |
(Демонстрація слайду №19)
(Демонстрація слайду №20)
(Демонстрація слайду №21)
(Демонстрація слайду №22) |
VII. Рефлексія |
І. Бліц-опитування з питань, запропонованим на початку уроку.
ІІ. Стратегія “Сенкан” Завдання: скласти вірш із пяти рядків:
|
Профілактика та лікування вірусних інфекцій. Профілактика ВІЛ інфекції (СНІДу), гепатитів, грипу та інших вірусних хвороб людини. Відомо понад 500 видів вірусних хвороб. СНІД. Синдром тому що у хворих виникає безліч симптомів та опортуністичних (супутніх) хвороб. Набутий тому що це стан, який виникає внаслідок зараження, а не передається генетичним шляхом. Імунний тому що уражає імунну систему організму, яка береться із хворобами. Дефіцит тому що імунна система перестає працювати належним чином. При СНІДі Т-лімфоцити, які беруть участь у клітинному імунітеті, зменшують свої захисні функції. Т-лімфоцити поділяють: Т-кілери руйнують чужорідні клітини. Т-хелпери розпізнають чужорідні речовини і допомагають іншим лімфоцитам. Вірус що викликає СНІД розмножується лише у Т-лімфацитах (хелперах і моноцитах), викликаючи цим імунодепресію. ВІЛ - при температурі 22° С активність зберігає впродовж чотирьох діб, як у сухому вигляді, так і в рідинному. Втрачає свою активність після обробки впродовж 10 хв 0,5% розчином гідролориду натрію або 70% спиртом. Згубним для нього є відбілюючи засоби, ацетон, ефір. Гине при температурі 57° С і миттєво під час кипятіння. Шляхи передавання ВІЛ На основі попередньої схеми закінчить схему. Способи захисту від СНІДу |
|
Вірусний гепатит (розповідь учителя) Розрізняють вірусні гепатини: А, В, С, Д, Е (залежно від збудника) Гепатит це гостре або хронічне запалення печінки. Гепатити В, С, Д можуть спричинити поступове руйнування тканин печінки (гепатоцитів) та в кінцевому результаті цироз. Шляхи передавання вірусів гепатиту:
Заповнити схему: Способи захисту від вірусних гепатитів |
|
Грип. Профілактика грипу. (бесіда) Грип гостре інфекційне захворювання. Збудником його є віруси типу А, В, С. Вірус грипу пригнічує захисні сили організму, що викликає ускладнення: Бронхіт, пневмонію, отит. Поширюється грип від хворої людини через повітря при кашлі, чханні, розмові. Закінчити речення біологічного диктанту та тему: “Вберегтися від грипу можна, якщо…”: А) Дотримуватися правил особистої….(гігієни). Б) при кашлі, чханні прикривати ніс і рот…. (хусточкою). В) слідкувати за чистотою в ….(приміщенні). Г) не допускати переохолодження…(організму). Д) зміцнювати і загартовувати ….(організм). Е) проводити профілактичне….(щеплення). |
|
Інші вірусні хвороби. (розповідь учителя). Сказ вірусна хвороба, збудником є нейротропний вірус, що передається через укуси тварин. Спричиняє порушення в ЦНС, що закінчується смертю. Вітряна віспа гостра інфекційна хвороба, збудником є герпес вірус. Характеризується інтоксикацією і висипкою на шкірі. Заразитися можна повітряно-капельним і рідко контактним шляхом. Кір вірусна хвороба, яку викликає вірус кору. Хвороба характеризується інтоксикацією і характерною висипкою; передається повітряно-капельним шляхом. Після перенесення інфекції в організмі залишається стійкий пожиттєвий імунітет. |
|
V Віроїди відкрив в 1971р. Теодор Дінер, який вивчав інфекційне захворювання картоплі “веретеноподібність бульб” (мал. 34.1, с. 203). Віроїди інфекційні частинки, що становлять собою низькомолекулярні одно ланцюгові молекули РНК, які не кодують власних білків. Наразі відомо багато різних захворювань рослин: Екзокортіс цитрусових, “каданг каданг ” кокосових пальм, сонячного опіку авокадо та ін. Віроїди знайдено виключно у рослин. Вони передаються під час механічного пошкодження. В інфікованій клітині ця частинка потрапляє до ядра або хлоропласта, де використовує клітинний фермент для відтворення власних молекул. |
|
Пріони інфекційні білкові частинки,здатні спричиняти захворювання нервової системи людини і тварин. Пріонові інфекції характеризуються повільним але неухильним розвитком симптомів та завершується загибелью хазяїна. Пріон особлива форма природного білка. Він накопичується в клітині у вигляді кристалів чи фібрил, які спричиняють патологічні зміни. Насамперед це відбувається у нейронах головного мозку так розвивається губкоподібна енцефалопатія. У людини приіони викликають ряд повільних інфекцій, а саме: куру, хворобу Крейцфельдта-Якоба, синдром Герстмана-Штрауслера, тощо. У тварин: сказ корів, скрейпі овець і кіз та захворювання головного мозку курки, кішок, оленів та ін. Пріони передаються:
Симптоми хвороби;
Інкубаціонний період триває 15 30 років і закінчується смертю людини. Пріонні захворювання |
|
Пріони дуже стійкі до високих температур (витримують 134° С 18 хвилин), ультрафіолетове випромінювання, іонізуючої радіації, дезінфікуючих розчинів. Профілактика: в стоматології, тонзилектології одноразові хірургічні інструменти. |
|
Закінчить речення:
|
|
VIII. Підсумок заняття. |
Технологія “незакінчені речення”. Учні працюють з незакінченими реченнями: “Заняття важливе тому, що……” “Я знаю …” “Я вмію …” |
Контрольно-оцінюючий етап. |
Повернемося до початку нашого уроку до слів Луі Пастера “Відкриття проходить лише до тих, хто готовий до їхнього розуміння”. Оцінки. Самооцінки. Діти, а яке відкриття ви зробили для себе сьогодні? Наше заняття підійшло до кінця. |
Картка № 1
Тема. Неклітинні форми життя і одноклітинні організми. Віруси, пріони.
План заняття
Домашнє завдання
Додаткові завдання для допитливих.
Підготувати повідомлення.
Понятійний апарат:
Вірус |
|
Вірусологія |
|
Бактеріофаг |
|
Віріон |
|
Віроїди і пріони |
|
Патогенність |
|
Епідеміологія |
|
Класифікація: Імперія |
|
Царство |
Оцінювання роботи на уроці:
Види діяльності на занятті |
Самооцінка |
Оцінка викладачем |
|
||
|
||
|
||
Оцінка за урок________________________
Картка №2
Схема 1 Історія відкриття: 1796 1885 1892 1898 1915 1946 1935 - 1946 - |
Схема 2 Будова Склад |
Схема 3 Розмноження Шляхи виходу |
Схема 4 Шляхи попадання |
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
12160. | Режимы design-time и run-time. Объектные процедурные типы. Работа с ini файлами | 148.5 KB | |
Лабораторная работа №1 Тема: Режимы designtime и runtime. Объектные процедурные типы. Работа с iniфайлами Цель работы: показать простоту создания приложений в режиме designtime и удобство использования компонентов; показать возможность создания приложений с настраиваемым интер... | |||
12161. | Классы для представления потока данных | 43 KB | |
Классы для представления потока данных В среде Delphi существует иерархия классов для хранения и последовательного вводавывода данных. Классы этой иерархии называются потоками. Потоки лучше всего представлять как файлы. Классы потоков обеспечивают различное физическое ... | |||
12162. | КОМПОНЕНТЫ TCHART, TPAINTBOX. РАБОТА С ГРАФИКОЙ | 25.5 KB | |
ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА №4 Компоненты TChart TPaintBox. работа с Графикой Цель: овладеть навыками анимации построение графиков функций. Замечание: Графики функций необходимо вывести в отдельных окнах в двух вариантах а именно: используя компонент для отображения г | |||
12163. | ПОТОКИ. СЕРИАЛИЗАЦИЯ. КОМПОНЕНТ TREEVIEW | 21 KB | |
ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА №5 Потоки. Сериализация. Компонент TreeView Цель: научиться эффективно использовать потоки; освоить сериализацию; использование контейнеров; компонент TreeView. Вариант 1. Дерево просмотра каталогов и файлов Вариант 2. Дерево манипуляции с каталог | |||
12164. | ДИНАМИЧЕСКИЕ БИБЛИОТЕКИ | 58.5 KB | |
ДИНАМИЧЕСКИЕ БИБЛИОТЕКИ Динамические библиотеки DLL Dynamic Link Library играют важную роль в функционировании ОС Windows и прикладных программ. Они представляют собой файлы с откомпилированным исполняемым кодом который используется приложениями и другими DLL. Реализация многи | |||
12165. | КЛАССЫ ОБЩЕГО НАЗНАЧЕНИЯ | 51 KB | |
Классы общего назначения Как показывает практика в большинстве задач приходится использовать однотипные структуры данных: списки массивы множества и т.д. От задачи к задаче изменяются только их элементы а методы работы сохраняются. Например для любого списка нужны п... | |||
12166. | Основные объекты в Delphi | 84 KB | |
События формы OnCreate происходит сразу после создания формы. Обработчик этого события может установить начальные значения для свойств формы и ее компонентов запросить у операционной системы необходимые ресурсы создать служебные объекты а также выполнить другие д | |||
12167. | Рекомендации по оформлению исходного кода Delphi | 95.72 KB | |
Рекомендации по оформлению исходного кода Delphi Цель Повысить читаемость исходного кода разрабатываемого программистами. Сфера приложения и определения Рассматриваются файлы содержащие исходный код на языке Object Pascal то есть файлы проекта и файлы модулей. Даютс | |||
12168. | Свойства в Delphi | 83 KB | |
Свойства Понятие свойства Помимо полей и методов в объектах существуют свойства. При работе с объектом свойства выглядят как поля: они принимают значения и участвуют в выражениях. Но в отличие от полей свойства не занимают места в памяти а операции их чтения и записи а | |||