59891

Сценарій уроку біології з використанням ІКТ з теми «Віруси»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Миколаєва Анотація: в даному уроці використовуються методи ІКТ і активізації пізнавальної діяльності проблемно-пошуковий підхід пропедевтичні та тестові завдання що сприяє створенню чітких уявлень учнів про віруси як неклітинні форми життя.

Украинкский

2014-05-12

60.5 KB

8 чел.

Сценарій уроку біології з використанням ІКТ з теми «Віруси»

Автор: Кондрашова С.О., вчитель хімії та біології ЗОШ №17 м.Миколаєва

Анотація: в даному  уроці використовуються методи ІКТ і активізації пізнавальної діяльності,проблемно-пошуковий підхід, пропедевтичні та тестові завдання, що сприяє створенню чітких уявлень учнів про віруси як неклітинні форми життя.

Мета уроку:

- поглибити знання учнів про ознаки життя;

- дайте поняття неклітинних форм життя;

- ознайомити учнів з будовою і життєвим циклом вірусів;

- розвивати вміння застосовувати знання про процеси життєдіяльності вірусів для профілактики вірусних хвороб людини, тварин і рослин;

- виховувати вміння дотримання правил поведінки в місцях, де можливе зараження вірусами.

Проблемне питання:

-Чи можна вважати віруси живими організмами?

Основні терміни:

- вірусологія;

- віріон;

- вакцинація;

- віруси;

- бактеріофаги;

- прості віруси;

- складні віруси;

- вірус імунодефіциту людини;

- синдром набутого імунодефіциту людини;

- епідемія;

-пандемія.

Концепція уроку

- Спираючись на вже вивчений матеріал, показати  особливості будови і життєдіяльності вірусів, їх положення в системі органічного світу; показати роль вірусів в природі і житті людини.

Обладнання і матеріали:

- картки-завдання;

- презентація «Віруси»;

- навчальні таблиці з теми « Віруси».

Домашнє завдання:

  1.  Вивчити 30-32 параграфи підручника.
  2.  Відповісти на запитання 1-5, с.187; 1-3, с.192; 1-4, с.197.
  3.  Творче завдання: скласти кросворди, ребуси з теми «Віруси».

Хронометраж уроку:

  1.  Організаційний етап – 1 хв.
  2.  Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності -7 хв.
  3.  Вивчення нового матеріалу – 25 хв.
  4.  Первинне застосування одержаних знань – 7 хв.
  5.  Підбиття підсумків уроку – 3 хв.
  6.  Домашнє завдання – 2 хв.

Хід уроку:

  1.  Організаційний етап.
  2.  Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

- Що спільного та відмінного між живою та неживою природою?

- Які характерні ознаки життя?

- Що ви знаєте про віруси? (Повідомлення учнів).

  3. Мотивація навчальної діяльності.

- Ми бачимо, що віруси дуже впливають на життя і здоров я людини.

Тому сьогодні ми вивчаємо тему…( Повідомлення теми і мети уроку).

     Вивчення нового матеріалу:

Розповідь учителя з використанням презентації «Віруси». Під час розповіді учні заповнюють таблиці, які їм були роздані на початку уроку.

Віруси

Питання для аналізу

Характеристика  

Методи дослідження

Форми існування

Клітинна, неклітинна (правильне підкреслити)

Розміри

Будова і форма

Життєвий цикл

Вірусні хвороби

Способи запобігання вірусним захворюванням

Значення вірусів у природі й житті людини

Відкриття


Первинне застосування знань

                Тестовий контроль

                      1 варіант

  1.  Віруси відкрив в 1892 році:

а) Прузінер;

б) Івановський;

в) Мечніков;

г) Вернадський.

  1.  Віруси були відкриті під час вивчення хвороби:

а) СНІДу;

б) листкової мозаїки тютюну;

в) віспи;

г) туберкульозу.

 3. Віруси – це організми:

       а) одноклітинні;

       б) багатоклітинні;

       в) колоніальні;

     г) неклітинні.

4. Віруси – це системи, що містять:

    а) ядро;

    б) нуклеїнову кислоту;

    в) плазматичну мембрану;

    г) цитоплазму.

5. Віруси небезпечні:

    а) тільки для людини і тварин;

    б) для людини, тварин і рослин, бактерій;

    в) тільки для рослин;

    г) тільки для бактерій.

6. Вірусами визивається захворювання:

     а) ангіна;

     б) грип;

    в) дифтерія;

    г) туберкульоз.


                                            2 варіант

  1.  Вірус, зараження яким відбувається через кров:

а) віспи;

б) ВІЧ;

в) грипу;

г) сказу.

2. Бактеріофаг – це вірус, який уражує:

а) бактерій;

б) людину;

в) рослини;

г) тварин.

3. Віруси – це:

а) сімбіонти;

б) гетеротрофи;

в) автотрофи;

г) паразити.

4. Віруси:

а) дихають;

б) ростуть;

в) не проявляють ознак життя поза клітини-хазяїна;

г) живляться.

5. Клітини, що захищають від вірусів:

а) тромбоцити;

б) еритроцити;

в) лімфоцити;

г) макрофаги.

6. Вірусами визивається захворювання:

а) СНІДом;

б) туберкульозом;

в) дизентерією;

в) дисбактеріозом.


Підбиття підсумків уроку

  1.  Самоконтроль учнів:

а) правильність заповнення таблиці;

б) відповіді на тестові завдання (відповіді на екрані).

             1 варіант                     2 варіант

1(б)                                         1(в)

2(б)                                         2(б)

3(г)                                          3(в)

4(г)                                           4(а)

5(г)                                           5(в)

6(б)                                          6(а)

2. Відповідь на проблемне питання.

3. Оцінювання.

4. Домашнє завдання.

5. Вправа «Мікрофон»:

- Що мене найбільше вразило з цієї теми?


Інформація до уроку
:

-Віспа, або натуральна віспа, чорна віспа, Variola або Variolavera (лат.), Smaillpox (англ..), Pocken або  Blatern (нім.), Variole (фр.) –смертельно небезпечна вірусна хвороба, що відноситься до карантинних інфекцій. Характерними ознаками віспи є загальна інтоксикація, висока температура, своєрідні бульбашкові висипання на шкірі та слизових оболонках, після зникнення яких залишаються втягнуті рубці – віспини.

                        Віспа в історії

Віспа відома з найдавніших часів, і описи її симптомів збереглися в письмових пам’ ятках Індії, Китаю та Єгипту. Можливо, саме віспа погубила третину населення давніх Афін у період Пелопоннеської війни (430 рік до н.е.), і була тією спустошливою моровою пошестю, яка поширилась  по Римській імперії після парфянських війн при Марке Аврелії у 165 -180 роках.

Хоча вперше термін «віспа» -Variola (лат.) – вжив у своїй «Хрониці» єпископ Авенча Марій (570), а через 10 років його повторив Григорій Турський, автор «Історії франків», до VIII століття середньовічна Європа не знала масових епідемій віспи, яка почалася тільки з приходом до Іспанії арабів. Іншим джерелом віспи в Європі стали хрестові походи XI-XIII  століть. Нв початку XVI століття віспа була занесена до Англії а потім поширилася в її американських колоніях. Іспанські кораблі принесли віспу в Центральну і Південну Америку, де в результаті епідемій загинуло до 90% місцевого індіанського населення.

У XVII-XVIII століттях у Європі віспа щорічно призводила до загибелі 400 тис. осіб. Кілька європейських монархів стали жертвами віспи: королева Англії Марія IIв 1694, імператор Петро IIу 1730, король Франції Людовик XVу 1774, курфюрст Баварії Максиміліан IIIЙосип в 1777.

До південної Африки віспа потрапила з Індії в 1713, в Австралію в 1768, хоча в Новій Зеландії зявилася тільки в 1913, поширившись за посередництвом американських місіонерів з Юти, на Гавайських островах в кінці XIXстоліття. Навіть після відкриття вакцини проти віспи Дженнером багато європейців, не вірячи в дієвість вакцини. Продовжували страждати від епідемій віспи: під час Франко-Пруської війни в 1870-1871  у французькій армії від віспи померло 23400 солдатів, тоді як німецька армія втратила від хвороби тільки 278 чол.

В кінці XVII століття багато європейських лікарів вже знали про практику щеплення віспи на Сході – на Кавказі, в Китаї, Індії та Африці. Праці англійського Королівського суспільства, підтримка практики інокуляції («щеплення») на особистому прикладі Мері Уорлі Монтагю, дружини британського посла в Туреччині, хоча і не привели до широкоо впровадження щеплень в англійському суспільстві, вплинули на вивчення хвороби. У 1721 році інокуляції піддалася англійська королівська сімя, в 1768 на цю ж процедуру погодилася імператриця Катерина II та її син Павло. Практика інокуляції поширювалась в Європі та в США, але сам метод був далеко не досконалий, тому що лише зменшував кількість смертних випадків, але не запобігав нового виникнення епідемії.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

40017. Анализ маркетинговой среды предприятия 150.5 KB
  Анализ финансовых результатов от реализации продукции. Высоким темпам роста российской автомобильной промышленности будет способствовать сочетание развитого внутреннего рынка и значительного экспортного потенциала продукции с высокой добавленной стоимостью. Предполагаются следующие тенденции развития автомобильной промышленности: рост товарной продукции; рост инвестиций; рост экспорта автомобильной продукции; сохранение достаточно высокого уровня рентабельности производства; стабильный рост средней заработной платы; глобализация...
40018. Анализ издержек и безубыточности производства 132 KB
  Во второй строке определяется сумма затрат согласно условию 1 при неизменных структуре выпуска продукции сумме переменных затрат и сумме постоянных затрат затраты базового периода приводятся к объему выпуска отчетного фактического периода: ЗТтпУсл1 = ∑08 bуср08 IА УПЗ∑08. абсолютных...
40019. База данных для учета информации об участниках гаражного кооператива 8.77 MB
  Аccess достаточно хорошо совместим с MS SQL Server и другими форматами баз данных. Аccess изначально представлялся как настольная база данных и в этой сфере ему трудно найти равного соперника. ccess позволяет разработать профессиональную базу данных в более короткие сроки и за меньшие деньги и вполне удовлетворить запросы заказчика. Кроме того такое решение обладает большей гибкостью настраиваемостью в него легко можно внести дополнения и изменения быстрее и дешевле чем в промышленные базы данных на основе Orcle и C.
40020. База данных «Магазин музыкальных дисков» 669 KB
  Описание исходных данных и предметной области.Разработка базы данных на базе СУБД CCESS 9 2.Обработка данных с помощью ТП EXCEL 3. Представление имеющихся в данных тенденций соотношений в виде диаграммгистограмм круговых диаграмм графиков 19 Заключение 31 Список использованных источников 32 Введение Базы данных БД составляют в настоящее время основу программного обеспечения информационных процессов входящих практически во все сферы человеческой деятельности.
40021. База данных «Бюро проката автомобилей» 2.13 MB
  Описание исходных данных и предметной области. Является основным связующим звеном всех данных других таблиц она отражает какой автомобиль был взят в аренду на какой срок какой был оставлен залог. Ниже приведена Схема данных Бюро проката автомобилей: 1. Microsoft ccess Microsoft ccess создана на основе реляционной модели базы данных и предназначена для создания быстрых эффективных баз данных применяемых в быту и бизнесе.
40022. Состав и структура автоматизированной информационной системы 32 KB
  Состав АИС Кадры Цель функционирования Объект АИС Предмет АИС Обеспечивающие подсистемы Таблица 2. Задачи решаемые АИС Кадры Первичный документ Формулировка задачи Тип задачи Функциональная подсистема Примечание Контрольные вопросы: 1.Что понимают под целью задачами АИС 2.
40023. Анализ данных в MS Excel 573 KB
  Подбор параметра Часто мы сталкиваемся с необходимостью решить то или иное уравнение например определить процентную ставку при которой предлагаемая сделка выгодна или определить скорость оборота капиталовложений. Подбор параметра как раз и является тем средством Excel которое позволяет очень просто решать эти задачи. Если значение функции может быть изменено только с помощью изменения значения одного параметра сама функция возможно зависит и от других параметров но мы не хотим или не можем изменять их значения то тогда отыскать...
40024. Имитационное моделирование инвестиционных рисков 138.5 KB
  В процессе предварительного анализа экспертами были выявлены три ключевых параметра проекта: объем выпуска Q цена за штуку P переменные затраты V. Прочие параметры: постоянные затраты при производстве F амортизация налог на прибыль T норма дисконта R срок проекта n начальные инвестиции I0 описывающие проект считаются постоянными величинами табл. Ключевые параметры проекта по производству продукта А Показатели Сценарий минимум максимум Объем выпуска Q 150 300 Цена за штуку P 40 55 Переменные затраты V 25 35...
40025. ИНФОРМАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ В ЭКОНОМИКЕ 1.13 MB
  Crmсистемы 5. На микропроцессорах и интегральных схемах создаются компьютеры компьютерные сети системы передачи данных. На этом в частности основаны многие современные системы шифрования данных и механизмы электронной подписи.