59900

Розв’язування задач за допомогою пропорції

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Окрім овочів і фруктів багато вітаміну С міститься в хвої сосни приблизно в 7 разів більше ніж в лимонах. У 100 грамах чорної смородини міститься приблизно 250 міліграм вітаміну С 1мг = 0001 грама. Визначте вміст вітаміну С в грамах на 1 кг чорної смородини.

Украинкский

2014-05-12

251 KB

0 чел.

Вітаміни і математика

Конспект уроку

з математики  на тему:

«Розвязування задач за допомогою пропорції»

6 клас

Вчитель: Попойлик М. Д.

2010

Мета:

навчити учнів застосовувати набуті на попередніх уроках знання про пропорції до розвязування задач;

розвивати обчислювальні навики учнів і уміння розвязувати задачі за допомогою пропорції;

показати значення вітамінів для здоровя людини, пропагувати здоровий спосіб життя.

Тип уроку: формування знань, умінь та навичок.

Наочність та обладнання: таблиці з умовами задач, таблиці з розвязками задач.

Хід уроку

I. Організаційний етап.

Перевірка готовності учнів до роботи, налаштування на роботу.

II. Перевірка домашнього завдання.

Діти називають результати вправ домашнього завдання за викликом.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

  •  Що ми вивчали на попередньому уроці?
    •  Що називається відношенням?
    •  Як називаються члени відношення?
    •  Що таке пропорція?
    •  Сформулювати основну властивість пропорції.
    •  Як знайти невідомий член пропорції?

IV. Формулювання теми, мети і завдань уроку.

V. Розвязування задач.

  1.  Повідомлення учнів про вітаміни.
  2.  Бесіда вчителя з класом про користь вітамінів.

Дійсно деякі хвороби розвиваються через недостачу живильних речовин – вітамінів. Тільки у 1880 році російський учений Н. І. Лунін відкрив причину захворювань у людей. Він довів, що в натуральних продуктах харчування, створених природою, існують якісь раніше невідомі речовини, необхідні для життя будь-якого організму. Ці речовини назвали вітамінами.

Вітаміни роблять сильний вплив на зростання, розвиток, обмін речовин, є ферментами або входять до складу ферментів.

Виключно важливим є вітамін С. У великих кількостях він міститься в плодах шипшини, чорної смородини, капусті, петрушці,  і ін. Окрім овочів і фруктів багато вітаміну С міститься в хвої сосни, приблизно в 7 разів більше, ніж в лимонах.

Задача 1. Учень 6 класу за 5 днів зїдає 1 кг яблук. Скільки днів йому буде потрібно, щоб зїсти 300 кг яблук, що достигли у нього в саду за літо? Скільки друзів йому треба покликати на підмогу, щоб за 100 днів зїсти весь урожай?

5 днів – 1 кг яблук
х днів – 300 кг яблук

х = 5 · 300

х = 1500 (д) – потрібно

1500 днів = 4 роки 39 днів

1 людина – 1500 днів
у людей – 100 днів

у = 1500 : 100

у = 15 (л) – потрібно.

Задача 2. У 100 грамах чорної смородини міститься приблизно 250 міліграм вітаміну С (1мг = 0,001 грама). Визначте вміст вітаміну С в грамах на 1 кг чорної смородини. Скільки добових доз вітаміну С для дорослої людини замінює 1кг чорної смородини, якщо 1 добова доза складає 0,05 грама?

100 г смородини – 250 мг вітаміну
1 кг смородини – х мг вітаміну

х = 1000 · 250 : 100

х = 2500 (мг) = 2,5 (г) – потрібно

1 доза – 0,05 г вітаміну
у доз – 2,5 г вітаміну

у = 2,5 : 0,05

у = 250 : 5 = 50 (д) – замінює 1 кг смородини

Для задоволення добової потреби у вітаміні С треба зїсти 50 грам свіжих ягід чорної смородини.

Вирішимо два завдання про капусту. Встановлено, що ще первісна людина використовувала капусту як продукт живлення. За словами Гіппократа, Аристотеля і Плінія Старшого, античні греки і римляни вирощували капусту ще за 6 століть до нової ери. У капусті (свіжої або квашеної) міститься велика кількість вітаміну С. Поговоримо про квашення капусти.

Задача 3. Капуста при засолці втрачає 20% своєї ваги. Чи досить купити 12 кг свіжої капусти, щоб квашеної капусти вийшло 10 кг?

12 кг капусти – 100 %
х кг капусти – 80%

х = 12 · 80 : 100

х = 9,6 (кг) – капусти вийде

У кг капусти – 100 %
10 кг капусти – 80%

у = 10 · 100 : 80

х = 12,5 (кг) – капусти потрібно.

Задача 4. Щоб заквасити 3 кг капусти, необхідно приготувати маринад обємом 1155 грам, в який додають цукор олію, гірчицю або брусницю, мариновані кісточкові плоди, моркву у відношенні:

80 : 60 : 1 : 50 : 40. Визначте скільки грам кожної речовини додають в маринад? 

цукор – 80х
олія – 60х
гірчиця – 1х
плоди – 50х
морква – 40х
маринад – 1155 г

80х+60х+х+50х+40х = 1155

231х = 1155

х = 1155 : 231

х = 5 (г) – в одній частині

цукор – 80х     80· 5=400(г)
олія – 60х      60
· 5=300(г)
гірчиця – 1х      5(г)
плоди – 50х     50
· 5=250(г)
морква – 40х     40
· 5=200(г)
маринад – 1155 г

Стакан соку з квашеної капусти, випитої натщесерце вранці або під час обіду, підвищує працездатність, покращує апетит і травлення, допомагає протистояти простудним захворюванням. Сік особливо корисний взимку і весною.

Вітамін Е. Потрібний для розвитку мязів, збільшує довголіття, сприяє нормальному розвитку плоду в організмі матері. Ним багаті рослинні масла, зародки злаків, зелені овочі. При приготуванні овочевих салатів використовуйте не тільки сметану і майонез, але і олію.

Задача 5. Маса вітаміну С, щодня необхідна людині, відноситься до маси вітаміну Е, як 4 : 1. Яка добова потреба у вітаміні Е, якщо вітаміну С ми в день повинні вживати 60 міліграм?

вітамін С 4х – 60 мл на добу
вітамін Е 1х – у мг на добу

 

у = 60 : 4

у = 15 (мг) – вітаміну Е потрібно на добу.

Фруктовий салат. Склад: яблука, банани, ківі, апельсин, брусниця, йогурт. Цей салат містить вітаміни А, С, В, які особливо необхідні. Крім того банани містять багато калію, а цей елемент дуже важливий для нормальної роботи серцево-судинної системи. А йогурт, який входить до складу салату, забезпечить хорошу діяльність травного тракту.

Вітамін А міститься у вершковому маслі, рибячому жирі, яєчному жовтку, молоці, моркві, помідорах, абрикосах і ін. При його недостачі діти погано ростуть, у них порушується формування зубів, волосся, уражаються дихальні шляхи, шкіра, розвивається “куряча сліпота”, нездатність бачити при слабкому освітленні.

Вітамін В міститься в пивних дріжджах, в неочищених зернах злаків, молоці, яєчному жовтку, печінці і ін.

Задача 6. Мінімальний необхідний 12 – літньому школяру обєм молочних продуктів відноситься до всього обєму рідини, що випивається за день, як 4 : 21. Скільки молока, кефіру або ряжанки повинен випивати шестикласник, якщо всього в день в його раціон входить 2 л рідини?

Молочні 4х   4·0,08 = 0,32(л)
інша рідина 21х  
21·0,08 = 1,68(л) 
щодня 2 л

4х + 21х = 2

25х = 2

х = 2 : 25

х = 0,08(л) – в одній частині

Враховуючи інтенсивну швидкість росту в цьому віці, треба розуміти, що потреба в кальції дуже висока. Дефіцит кальцію веде до порушення формування кісток і зубів, затримки зростання. Молоко можна замінювати кефіром, кефір – йогуртом.

Вітамін D. У значних кількостях міститься в рибячому жирі, печінці, яєчних жовтках і ін. Утворюється в шкірі людини під впливом ультрафіолетових променів. При його недоліку розвивається рахіт, кістки таких дітей містять недостатньо кальцію і фосфору, тому скривлюється, відбувається деформація грудної клітки.

Задача 7. Співвідношення в раціон маси ковбас і сосисок до маси мяса і риби має бути не більше, ніж 2 : 5. Скільки грам ковбасних виробів в тиждень не пошкодять здоровю, якщо всього за тиждень школяр зїдає 2,1 кг мясних, рибних і ковбасних блюд?

ковбасні вироби 2х   2·0,3 = 0,6(кг) = 300 г
м
ясо і риба 5х   5·0,3 = 1,5(кг) = 1500 г 
всього 2,1 кг

2х + 5х = 2,1

7х = 2,1

х = 2,1 : 7

х = 0,3(кг) – в одній частині

Вітаміни руйнуються при тривалому зберіганні і сушці овочів та фруктів, а також при дії високої температури. Вітамін С руйнується при зіткненні з повітрям і металом. Тому овочі треба очищати і нарізувати перед самою варкою, опускати в киплячу воду і варити недовго в закритому посуді. Овочі краще варити в емальованій каструлі. Овочеві блюда потрібно їсти відразу ж після їх приготування. При заморожуванні руйнується значно менше вітамінів. Тому овочі краще заморожувати, а не сушити.

VI. Самостійна робота.

Варіант 1.

  1.  Із 300 кг свіжих яблук вийшло 57 кг сушених. Скільки можна одержати з 2100 кг свіжих?

А. 39,9 кг  В. 399 кг

Б. 3,99 кг  Г. 0,399 кг  Відповідь: В

  1.  Із 40 кг сировини виробляють  16 кг цукру. А із 64 кг сировини виробляють:

А. 25 кг   В. 30 кг

Б. 26 кг   Г. 25,6 кг  Відповідь: Г

Варіант 2.

  1.  Щоб засіяти 5 га поля, витратили 8,2 ц зерна. Щоб засіяти 22,5 га поля, витратять:

А. 10 ц   В. 37 ц

Б. 26,24 ц  Г. 36,9 ц  Відповідь: Г

  1.  Маса 5 л ртуті 66 кг. Маса ртуті, що має об’єм 7,5 л, дорівнює:

А. 99 кг   В. 88 кг

Б. 66 кг   Г. 77 кг  Відповідь: А

VII. Домашнє завдання.

§22; № 775, 776, 780, 787.

VIII. Підсумки уроку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24340. АУДИТ ПЕРСОНАЛА 69.5 KB
  Но существуют и специфические показатели: результативность эффективность деятельности структурных подразделений и отдельных работников; удовлетворенность персонала своей работой и принадлежностью к организации; текучесть кадров; соблюдение трудовой дисциплины; наличие конфликтов на всех уровнях отношений; характер социапьнопсихологического климата и особенности организационной культуры в организации. 1 В данном случае термин аудит означает экспертизу соответствия организационной функциональной и...
24341. Традиции, новации, эволюция и революция в науке 39.5 KB
  В науке традиция это система канонизированных общепринятых знаний норм и идеалов научного познания. Традиция подпитывает такой важный феномен в науке как консерватизм позиция направленная на сохранение установившихся правил игры в науке регламентирующих и управляющих творческим процессом. Поэтому можно согласиться с мнением что консерватизм в науке выражает здоровые потенции в ней противостоя некомпетентности дилетантизму.
24342. Развитие научного знания как смена типов научной рациональности доклассическая, классическая и неклассическая 207.5 KB
  В философии науки сложилась традиция выделения следующих типов научной рациональности и соответствующих научных картин мира: классической неклассической постнекдассической.из чего устроен мир как он движется Появляются также онтологические модели устройства мира в целом. Так в модели мира Анаксимандра в центре мира была Земля в форме цилиндра покрытая водой затем воздух и небесная сфера в форме трех вращающихся огненных колец: солнечного лунного звездного. У Гераклита центр мира тоже Земля а от нее к светилам распространялись...
24343. Признаки постнеклассического этапа развития науки (системные и информационный подход, приципы самоорганизации и универсального эволюционизма) 200.5 KB
  В основе системного подхода как методологии научного познания лежит исследование объекта как системы.Иванов писал что соответственно образуется ветвь онтологических определений системы которые трактуют её как объект реальности наделённый определёнными системными свойствами как целостность обладающую некоторой организующей общностью этого целого. Итак в процессе человеческой деятельности реализация принципа системности может идти по следующим направлениям: Исследуются реально существующие объекты рассматриваемые как системы на...
24344. Этические проблемы науки в конце 20 столетия (общечеловеческая и профессиональная этика, принцип «нейтральности» и ответственности ученого на примере биоэтики – клонирование и трансплантации органов) 175 KB
  197 Этика науки Как отмечалось ранее качественные изменения в развитии человечества в начале XXI века связанные с научнотехническим прогрессом отражаются на жизнедеятельности самого человека и приводят к последствиям глобального характера. Проблема взаимоотношения науки и этики решается в двух тесно связанных между собой аспектах: разработки профессиональной этики ученых и решения учеными вопроса о социальной ответственности научного сообщества за негативные последствия применения результатов научных исследований в практике....
24345. Экологическая этика и ее философские основания. Философия русского космизма. Учение о ноосфере 113.5 KB
  Что касается космистского мировоззрения то оно главным предметом своего познавательного и ценностного отношения делает взаимодействие человека и среды последняя понимается чаще всего как Космос. Спирин русский космизм как универсалистский тип миросозерцания отражающий бытие мира и человека в их единстве в нерасторжимой взаимосвязи микрокосма человека и микрокосма природы Казначеев В. Космопланетарный феномен человека: проблемы комплексного изучения. Хотя русский космизм внутренне исключительно разнообразен и включает полярные по...
24346. Сциентизм и антисциентизм как мировоззренческие позиции о роли науки в развитии общества. Наука и паранаука 95 KB
  В современной культуре отчетливо проявила себя дилемма: сциентизмантисциентизм что имеет непосредственное отношение к проблеме соотношения науки и искусства. Для сциентизма характерно преувеличение роли науки в познании окружающего мира и человека объявление ее вершиной развития культуры убеждение в ненужности других сфер культуры О. Противоположным сциентизму направлением мировозренческой ориентации является антисциентизм основанный на недоверии к возможностям науки и разума на критике научных методов познания.
24347. Роль науки в преодолении современных глобальных кризисов (экологический, энергетический, демографический, угроза локальных и ядерных воин) 141 KB
  Она представляет собой не просто окружающую среду которую можно рассматривать как поле для преобразующей деятельности человека а выступает единым целостным организмом в который включено человечество в качестве специфической подсистемы. Деятельность человека вносит постоянные изменения в динамику биосферы и на современном этапе развития техногенной цивилизации масштабы человеческой экспансии в природу таковы что они начинают разрушать биосферу как целостную экосистему. Третья проблема это проблема сохранения человеческой личности...
24348. Развитие науки как социального института (признаки, функции). Научные сообщества и их исторические типы 105.5 KB
  175 184 Понятие науки как социального института Научноисследовательская деятельность в обществе носит упорядоченный организованный характер. Цель и назначение науки как социального института производство и распространение знания разработка средств и методов исследования воспроизводство ученых и обеспечение выполнения ими своих социальных функций. В социологии в зависимости от методологических установок сформировались различные подходы к пониманию науки как социального института.