59903

Витинанка – вид народного мистецтва. Виконання композиції «Дерево життя»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дати поняття про мистецтво витинанки; показати виникнення становлення та розвиток цього мистецтва в Україні; формувати навички виготовлення витинанок; виховувати розуміння взаємозв’язку внутрішньої та зовнішньої...

Украинкский

2014-05-12

165.5 KB

19 чел.

  

               

Тема.  Витинанка – вид народного мистецтва. Виконання

             композиції « Дерево життя».

Мета: дати поняття про мистецтво витинанки;  показати

            виникнення, становлення та розвиток цього мистецтва

            в Україні; формувати навички виготовлення витинанок;

            виховувати розуміння взаємозв’язку внутрішньої  та

            зовнішньої краси навколишнього світу через створення

            художнього образу засобами витинанки та естетичне

            ставлення до народного мистецтва.

Тип уроку: комбінований.

Техніка виконання: витинання.

 Обладнання: кольоровий папір, картон, клей ПВА,   

                                          ножиці, простий олівець, гумка.

 Зоровий ряд: репродукції  витинанок П. Глущенко,

                             М. Павлової та інших майстрів, роботи

                             учнів і вчителя.

 Музичний ряд:   аудіозапис творів   віденських    

                                   композиторів – В. Моцарта, Л. Бетховена,

                                   Ф. Шуберта.


                                      
Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

      

   Сьогодні на нас чекає подорож у чарівний світ народного деко –

ративного мистецтва – Світ Витинанки. Мабуть, не всі  знають,

що в кожному аркуші паперу ховаються витинанки – невидимки.

Як же їх виманити звідти? Раніше це робили так: фарбували папір соком з ягід бузини або червоного буряка, а вже потім почали ви –

тинати, виманювати з паперу візерунки, квіти, сонечка. Ними прикрашали в домівках печі, стіни, вікна, мисники. Витинанки пов’язували з основними подіями в житті селянина, і кожній  

відповідала певна традиційна композиція.    До жнив клеїли врожайну, на заручини –  заквітчану,  яку потім змінювали на весільну.  От і ви, мабуть, уперше познайомилися із цім старо –

давнім видом декоративно – прикладного мистецтва, коли вирізали сніжинки до Нового року.

  Сьогодні ми  познайомимося з історією виникнення витинанок й

навчимося техніки  витинання.

                                 ( Робота зі словником)

    Витинанки – орнаментальні й фігурні прикраси житла, ажурно

витяті ножицями з білого або кольорового паперу. Від назви техніки виготовлення походить і термін.

IV. Пояснення  нового матеріалу

   Цікава історія виникнення витинанок. Надамо слово групі  крає-

знавців – пошуковців, які підготували нам цікавий матеріал про

витинанку.


                                    Виступи дітей

 

   1 учень. Перші витинанки зі шкіри прикрашали одяг людини,

взуття та інші речі ще задовго до того, як люди винайшли папір.

Архітектурні знахідки датують появу ажурних візерунків зі шкіри та хутра V ст. до н е.

    Перші паперові прикраси пов’язані з Китаєм, а саме із  винаходом паперу.

Письмові згадки про них зустрічаються в VIIXII cт.

У ХІІІ ст. ажурні вироби з паперу з’явилися в Персії, а у ХV ст.

через Туреччину потрапили в Європу.

   В Україні витинанки з’явилися в середині ХІХ ст. Папір був значно дешевший за тканину, і селяни охоче прикрашали витинан –

ками  свої оселі.

  

2 учень. За технологічними та художніми особливостями витинанки поділяють на ажурні ( зображення міститься в прорізах)

і силуетні ( зображення виступає силуетом), одинарні (виготовленні

з одного аркуша паперу), складні (аплікаційні – з кількох аркушів паперу).

                ( Демонстрація витинанок різноманітних груп)

3 учень.    Силуетні витинанки, де зображувались пташки, вершники, ляльки тощо ще називаються фігурками. Такі узагальнені фігурні зображення в кожному регіоні мали інші назви-

« лялечки», « баби», «хлопці», « козаки» та « постаті».

       Іграшки – це витинанки яскраво вираженого декоративного і

тематичного характеру. Такі витинанки були ілюстраціями до казок

та оповідань.

Учитель.

       Є ще одна група витинанок – це Дерева – група витинанок, що

охоплює кілька композиційних типів настінних прикрас дзеркальної симетрії: дерево, дерево з пташками, гілка, букет, вазон, квітка.

 

                     Робота над формуванням навичок і вмінь

        Учитель малює на дошці дерево, показує лінію складання

паперу, вздовж якої потрібно робити ажурні прорізи.

         Необхідно продемонструвати, як треба вирізати той чи інший елемент.

         Крона дерева має бути широкою. Це дає велику можливість

для витинання.

         Вирізувати слід спочатку маленькі деталі, а потім – більші.

   Перед тим як наклеїти витинанку на картон, необхідно взяти до уваги на характер колірних поєднань паперу та картону ( жовто – зелений, біло – синій, біло чорний).

V. Практична  робота.

    Учитель проводить інструктаж з техніки безпеки при роботі

ножицями.

   Учні працюють під контролем учителя, при необхідності він надає їм індивідуальну допомогу.

VI. Закріплення нових знань і вмінь

Опитування.     

      Який твір народного декоративного – прикладного мистецтва

називають витинанкою?

      У якій  країні виникли перші паперові прикраси?

      З якою метою створювали витинанки?

     Як поділяються витинанки за технологічними та художніми

особливостями?

     Які витинанки ми сьогодні зробили?

VII. Підсумок уроку

         Учитель оцінює учнівські роботи, звертаючи увагу на їхню

оригінальність, правильність вирішення композиції, та демонструє

найкращі.


Дитяч
і   роботи

PAGE  3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78175. ОРГАНИЗАЦИЯ РАЗРАБОТКИ ИНФОРМАЦИОННЫХ СИСТЕМ 147.5 KB
  Обследование это изучение и диагностический анализ организационной структуры предприятия его деятельности и существующей системы обработки информации. Этап предполагает тесное взаимодействие с основными потенциальными пользователями системы и бизнесэкспертами. По завершении этой стадии обследования появляется возможность определить вероятные технические подходы к созданию системы и оценить затраты на ее реализацию затраты на аппаратное обеспечение закупаемое программное обеспечение и разработку нового программного обеспечения ....
78176. АНАЛИЗ И МОДЕЛИРОВАНИЕ ФУНКЦИОНАЛЬНОЙ ОБЛАСТИ ВНЕДРЕНИЯ ИС: ВЕРСИЯ ДЛЯ ПЕЧАТИ И PDA 250 KB
  Миссия компании дерево целей и стратегии их достижения. Статическое описание компании: бизнеспотенциал компании функционал компании зоны ответственности менеджмента. Динамическое описание компании. Полная бизнесмодель компании.
78177. Разработка программ методом пошаговой детализации 41.5 KB
  Под структурным программированием понимают такие методы разработки и записи программы, которые ориентированы на максимальные удобства для восприятия и понимания ее человеком
78178. Разработка программ с использованием Unit 61 KB
  Модуль – программная единица, текст которой компилируется независимо (автономно). Структура модуля позволяет использовать его как своеобразную библиотеку описаний. Модули являются достаточно гибким и удобным инструментальным средством при разработке больших программах комплексов рамках совместной технологии разработки программного обеспечения
78179. Разработка программ обработки строк, множеств и записей 192 KB
  Количество символов в строке длина строки может динамически изменяться от 0 до 255. Для определения данных строкового типа используется идентификатор String за которым следует заключенное в квадратные скобки значение максимально допустимой длины строки данного типа. Если это значение не указывается то по умолчанию длина строки равна 255 байт. Формат описания строкового типа Type имя типа...
78180. Разработка программ с использованием методов сортировки 77 KB
  Изучить основные приемы программирования по написанию программ с использованием сортировок включением, выбором и обменных сортировок. Согласно своему варианту разработать программу с применением одного из методов сортировки массивов.
78181. Разработка рекурсивных алгоритмов и программ 115.5 KB
  Задачи для индивидуального решения Вычислить значение выражения используя рекурсивный метод: y= Для данного N вычислить значение выражения используя рекурсию: P= Написать программу с рекурсивной функцией вычисляющей разность элементов одномерного массива. Написать рекурсивную функцию сложения целых чисел двумерного массива. Написать рекурсивную процедуру которая считывает вводимые с клавиатуры числа до тех пор пока не будет обнаружен нуль. Написать рекурсивную процедуру которая считывает вводимые с клавиатуры числа до тех пор...
78182. Разработка алгоритмов и программ с подключением модулей CRT, DOS 83.5 KB
  Изучить основные приемы программирования по написанию программ, обрабатывающих прерывания, проверяющих статус дисков, управляющих программной средой, организующих работу с каталогами и их элементами реализующих процедуры и функции стандартного модуля DOS.
78183. Разработка алгоритмов и программ с подключением модуля GRAPH 81.5 KB
  Получить индивидуальное задание у преподавателя и разобрать программу в соответствии с поставленной задачей. Показать работающую программу преподавателю. Индивидуальные задания: Создайте программу вывода изображений двух туч. Создайте программу вывода на экран текстовой информации в форме бегущей строки...