59959

Водойми України. Розкриття значення води для життя людини у творах В. Сухомлинського. Інтегрований урок з природознавства та позакласного читання

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Сформувати поняття про водойми: джерело озеро, болото, море; розвивати спостережливість і увагу; виховувати любов до природи, бережне ставлення до її багатств.

Украинкский

2014-05-12

159.5 KB

3 чел.

Інтегрований урок з природознавства та позакласного читання

Тема. Водойми України. Розкриття значення води для життя людини у творах В. Сухомлинського.

Матеріал до уроку. В. Сухомлинський «По одному ковтку найслабшому», «Краплина води».

Мета. Сформувати поняття про водойми: джерело озеро, болото, море; розвивати спостережливість і увагу; виховувати любов до природи, бережне ставлення до її багатств.

Обладнання. Глобус, карта півкуль, таблиці для «фахівців», «кореспондентів»; таблички з творами В. Сухомлинського, хрестоматія з етики «Дивосвіт дитинства».

Хід уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Індивідуальне опитування

Картка№1

Накреслити, в зошиті схему горба, підписати його частини.

Що таке гора?

Картка№2

Накреслити в зошиті схему гори і підписати її частини.

Що таке рівнини?

Картка№3

Як утворюються Яри?

Які гори є в Україні?

2. Природничий диктант

Великі простори суші з майже різною поверхнею – це...(рівнини)

Низовини на карті позначаються...(зеленим кольором)

Підвищення на рівнині – це... (горб)

Великі і глибокі, з крутими схилами заглиблення називають..(яром).

3. Фронтальне опитування

- Які форми земної поверхні ви знаєте?

- Які рівнини поділяються за своєю будовою?

- Що спільного і що відмінного між горою і горбом?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Загадка

Відома з віку рідина,

усяк її вживає.

Бува хмаринкою,

пушинкою буває.

Бува, як скло: крихка, тверда,

Звичайно підкажіть.. (вода)

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

V. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя

Вода є всюди – це річки і озера, джерела і криниці, болота і льодовики. Хмара і водяна пара, моря і океани – з них і складається гідросфера.

2. Довідкове бюро

1 учень. «Гідросфера походить від грецької мови і означає «шар води».

2 учень. Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав: «Вода! В тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати. Мало сказати, що ти необхідна для життя. Ти – найбільше багатство в світі. Ти – саме життя».

3. Практична робота. (Досліди.)

(Вода в посудинах. Учні перевіряють чи є колір, запах, смак).

Вчитель.

- Ми вивчили міфи на уроках "читання і знаємо, що в давнину поклонялися воді, обожнювали її. Водоймами управляли наймогутніші боги.

4. Довідкове бюро

1 учень. На суші хмарами відав Зевс, на морі – його брат Посейдон.

2 учень. Володарем водної стихії вважали бога океану, який ніби то жив на краю світа. В нього було три тисячі дочок – богинь джерел і струмків. У стародавньому Римі міфічним богом морів був Нептун.

3 учень. Усі води океанів, морів, озер, річок, боліт, льодовиків, а також підземні води і скупчення водяної пари в атмосфері становлять водну оболонку Землі – гідросферу.

VI. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1. Робота з підручником.

2. Робота в зошитах.

Вчитель.

- Вода з’явилась на Землі мільярди років тому, коли наша планета була ще зовсім юною. Вода постійно мандрує із водойми у хмари, із хмар у вигляді опадів на землю. А ще вода випаровується з ґрунту, листя рослин і, навіть, із нас – людей.

- На Землі дуже багато води, 2/3 всієї поверхні Землі зайнято водою. Планету Земля можна було б назвати планетою океан. Світовий океан займає близько 71% земної поверхні.

4. Поділ учнів за групами.

Словникова робота

І група. Історик – людина, яка займається наукою про загальний розвиток того, чи іншого народу, країни або цілого суспільства.

II група. Синоптик – людина, яка займається наукою про погоду та її передбачення.

ІІІ група. Експерт – людина, яка досліджує якесь питання, щоб дати йому правильну оцінку.

Вчитель.

- Я попрошу фахівців зайняти свої місця.

Робота в групах.

Завдання:

«Синоптикам»

Придумати загадки про воду і розказати в яких станах знаходиться вода в природі.

Варіанти відповідей. Крутиться; вертиться, берега держиться. (Річка).

Коли мене нема – чекають, коли прийду – тікають. (Дощ).

«Експертам»

Придумати казку про воду. Варіанти відповідей.

Була собі краплина. Вона жила весною в небі, в хатинці–хмаринці зі своїми сестричками. І кожна з них швидко росла. Одного разу хмаринка не витримала їх ваги і порвалася. Впали краплини на землю рясним дощем. На небі з’явилося сонечко. Краплина нагрілася і перетворилась на невидиму пару. Вони стали легенькими і знову піднялися вгору. А там холодно! Стали вони тулитися одна до одної, щоб нагрітися. 1 знову утворилася, хмарка. Сонечко світило і світило. І все нові й нові краплини піднімалися вгору. Хмарка стала такою важкою, що не втрималася і порвалася. А краплинки знову впали на землю рясним дощем.

Не любить краплина сидіти на одному місці. Так вона і подорожую завжди згори-вниз і знизу-догори.

«Історикам»»

Розкласти малюнки, щоб вийшов ланцюжок живлення «Кругообіг води в природі». (Річка, хмара, небо, сонце, дощ).

Фізкультхвилинка

Вчитель.

- А чи знаєте ви яких діток має вода?

(Сніжинки, роса, краплинки, веселка).

1. Уявіть себе сніжинками, покружляйте і тихо опустіться додолу.

2. Уявіть себе росинками, обхопіть руками зігнуті коліна, закрийте очі і погойдайтесь вперед-назад.

3. А тепер уявіть себе краплинками, зберіться в гурт, мов у хмаринку. Потупайте ніжками, повільно, швидке, і голосніше. Ой який густий дощик!

4. Підняли руки вгору – радіємо веселці.

VII. Робота над оповіданнями В. Сухомлинського «По одному ковтку найслабшому», «Краплина води».

Поміркуйте.

- Яка головна думка твору?

- Порадьтеся, як мають вчинити учні класу?

Поясніть.

- Поведінку персонажів.

- Дайте оцінку поведінці героям оповідання.

- Яке враження справив на вас твір?

Доведіть

- Що поведінка персонажа гідна уваги.

- Як ви прокоментуєте мудрі повчання?

Творча робота.

1. Придумайте свою казочку про квітку.

2. Придумайте свою ситуацію.

VIII. Підсумок уроку

1. Гра «Міста і річки».

Робота в групах по 6 осіб. Учні розміщенні один проти одного.

І – називає річку;

ІІ – місто розташоване на цій річці.

(Десна – Чернігів, Дніпро – Київ, Південний Буг – Первомайськ, Синюха – Новоархангельськ)

2. Гра «Назви річку».

Учень виходить і на кожен крок називає річку,

3. Інсценізація.

(Діти мають надписи: «Вода», «Газ-вода», «Вода з сиропом», «Молоко»).

1 учень. Спекота тут. Я хочу пити.

У кого б води попросити?

2 учень. Я б не проти, щоб у воду пропустили це-о-два.

Вийшла б всім уже відома найсмачніша газ-вода.

3 учень

Ой, а я люблю солодку воду пити залюбки!

Дали б ви мені сиропу до смачної газ-води.

4 учень. Що вода! Вона усюди: у морях і у ставках.

Краще всього, кажуть люди, нам попити молока.

4. Підсумок вчителя.

- Що вам дав цей урок?

- Чи правильно люди використовують водні ресурси?

- Які висновки ми винесемо з уроку?

- Проблема охорони водних ресурсів від забруднення – це державна проблема. На підприємствах будують очисні споруди, щоб брудна вода не попала в природні водойми. В Україні прийнято Закон про охорону й раціональне використання природних ресурсів, у тому числі і води.

IX. Домашнє завдання (диференційоване)

1. Опрацювати статтю підручника «Водойми у природі».

2. Із додаткової літератури підготувати розповідь про будь-яку водойму.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

85017. Оказание первой медицинской помощи при наружном кровотечении 27.74 KB
  Оказание первой медицинской помощи при наружном кровотечении практическое занятие Цель урока. Сформировать у учащихся умение оказывать первую медицинскую помощь при наружном кровотечении. Оказание первой медицинской помощи при сильном кровотечении. Организация занятия Перечислить последовательность действий при оказании первой медицинской помощи при незначительных ранах при сильном кровотечении.
85018. Оказание первой медицинской помощи при ушибах и переломах 26.3 KB
  Оказание первой медицинской помощи при ушибах и переломах Цель урока. Сформировать у учащихся умение оказания первой медицинской помощи при ушибах и переломах. Отрабатываемые вопросы Оказание первой медицинской помощи при ушибах. Оказание первой медицинской помощи при переломах.
85019. Общие правила транспортировки пострадавшего 29.59 KB
  Общие правила транспортировки пострадавшего Цель урока. Рассмотреть правила и способы транспортировки пострадавшего. Изучаемые вопросы Общие рекомендации при транспортировке пострадавшего. Способы транспортировки пострадавшего.
85020. Различные природные явления и причины их возникновения. Общая характеристика природных явлений 40.01 KB
  Различные природные явления и причины их возникновения. Изучить оболочки Земли и процессы происходящие в оболочках а также различные природные явления оказывающие влияние на безопасность человека. Основные природные явления по месту их возникновения. Природные явления геологического происхождения.
85021. Опасные и чрезвычайные ситуации природного характера 32.54 KB
  Опасные и чрезвычайные ситуации природного характера Цель урока. Сформировать у обучаемых целостное представление об опасных и чрезвычайных ситуациях природного характера о стихийных бедствиях и их возможных последствиях. Изучаемые вопросы Опасные ситуации природного характера. Чрезвычайные ситуации природного характера.
85022. Землетрясение. Причины возникновения землетрясения и его возможные последствия. Защита населения от последствий землетрясений 37.22 KB
  Причины возникновения землетрясения и его возможные последствия. Познакомить обучаемых с природным явлением геологического происхождения землетрясением объяснить причины возникновения землетрясения и порядок оценки его интенсивности. Познакомить учащихся с рекомендациями специалистов МЧС России о том как подготовиться к землетрясению как вести себя во время и после землетрясения чтобы обеспечить личную безопасность и безопасность окружающих. Факторы оказывающие влияние на силу землетрясения.
85023. Вулканы, извержение вулканов, расположение вулканов на Земле. Последствия извержения вулканов. Защита населения 34.74 KB
  Вулканы извержение вулканов расположение вулканов на Земле. Последствия извержения вулканов. Познакомить учащихся с опасными явлениями которые возникают при извержении вулканов. Обсудить меры которые принимаются по защите населения от последствий извержения вулканов.
85024. Оползни, их последствия, защита населения. Обвалы и снежные лавины 34.3 KB
  Дать учащимся общее представление об оползнях и причинах их возникновения; познакомить с последствиями оползня; раскрыть организационные основы по защите населения от последствий оползней. Познакомить учащихся с обвалами и снежными лавинами причинами их возникновения; разобрать основные мероприятия проводимые по защите населения от последствий обвалов и снежных лавин. Изучаемые вопросы Оползни и причины их возникновения. Обвалы причины их возникновения возможные последствия.
85025. Ураганы и бури, причины их возникновения, возможные последствия. Защита населения от последствий ураганов и бурь 33.76 KB
  Защита населения от последствий ураганов и бурь Цель урока. Сформировать у учащихся представление об опасности ураганов и бурь для жизнедеятельности человека. Дать информацию об основных мероприятиях проводимых в стране по защите населения от последствий ураганов и бурь. Последствия ураганов и бурь.