59981

ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ І ВСЕСВІТ. БІНАРНИЙ УРОК

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Учитель фізики. Учитель математики. Учитель починає вправу словами: посміхніться один одному передайте хорошу енергію своєму другу.

Украинкский

2014-05-12

175 KB

9 чел.

Кременчуцька районна державна адміністрація

Відділ освіти

Районний методичний кабінет

             БІНАРНИЙ       УРОК

                             ГЕОМЕТРИЧНІ    ФІГУРИ

І ВСЕСВІТ.

Учитель Салівської ЗОШ 1 -III ступенів Соса В. І.

2013

В наш час в педагогіці відбувається становлення нової системи навчання.

В освітньому просторі України окреслилися важливі тенденції, що їх враховано в новій редакції Державного стандарту базової і повної середньої освіти.

Насамперед до таких тенденцій треба віднести запровадження

компетентнісного підходу  в навчанні математики, який передбачає формування вмотивованої компетентної особистості, здатної:

  •  швидко орієнтуватися в інформаційному просторі,що динамічно розвивається й постійно оновлюється;
  •   одержувати, використовувати, створювати різноманітну інформацію;
  •  виявляти самостійність у постановці завдань та їх розв’язанні;
  •  приймати обґрунтовані рішення, розвязувати проблеми на основі здобутих знань, умінь і навичок, брати на себе відповідальність за отриманий результат;
  •  активно і зацікавлено пізнавати світ, усвідомлювати цінність знань, науки, творчості;
  •  усвідомлювати важливість освіти й самоосвіти для життя та діяльності;
  •  навчитися протягом усього життя, застосовувати здобуті знання на практиці.

Саме ці аспекти я старалась розкрити, готуючи цей бінарний урок.


Тема: Геометричні фігури і Всесвіт.

Мета.

Навчальна.

Узагальнити та систематизувати знання учнів про тіла обертання.

З'ясувати уміння й навички учнів застосовувати знання, набуті на уроках математики, у практиці повсякденного життя, при розв'язуванні задач з фізики та при вивченні тем «Реактивний рух» та «Закон збереження імпульсів тіл»

Розвивальна.

Озброювати учнів методами активного пізнання. Розвивати логічне мислення.

Виховна.

Сприяти збагаченню словникового запасу учнів, культури усного мовлення.

Методична проблема: Впровадження методів узагальнення та систематизації знань у період підготовки до державної підсумкової атестації та ЗНО.

Тип уроку: Узагальнення та систематизація знань.

Проблемне запитання: про   що   можуть   розповісти   геометричні   фігури?

Девіз уроку: « Вважай нещасливим той день чи ту годину, коли ти не отримав нічого нового і нічого не доповнив до своєї освіти»

(Ян Амос Коменський)

Хід уроку.

1.Організаційний момент. (5хв)

Учитель фізики.

Вступ.

Шановні друзі, незабаром у Вас настане досить важлива і відповідальна пора -ДПА, ЗНО.

Сьогодні  на уроці ми систематизуємо знання і вміння з деяких тем вже вивченого матеріалу. Це ми робимо з тією метою, щоб ви самі усвідомили, що знаєте, як умієте висловлювати свої думки і як умієте застосовувати теоретичні знання на практиці. Я впевнена, що більшість із вас одержать задоволення від своєї наполегливої праці, а хто ще не зовсім серйозно почав працювати, то зрозумієте, що часу залишилось зовсім не багато, а тому потрібно працювати більше і наполегливо. Адже всім відомо, що «знання-це найдорожчий скарб людини і найлегша, ноша, якщо вони є».

Тому


запам'ятайте мудрі слова "Світ освітлюється сонцем. Людина -

знаннями."

Учитель математики. Я Вас вітаю. Бажаю вам успіхів в досягненні

нових знань, закріпленні набутих.

Нехай слова Яна Амоса Коменського " Вважай нещасливим той день чи ту годину, коли ти не отримав нічого нового і нічого не доповнив до своєї освіти"стануть дороговказом у вашому житті

Урок пропоную почати з психологічної вправи « Вітання»

(Учні стають у коло, беруться за руки).

Учитель починає вправу словами: посміхніться один одному, передайте хорошу енергію своєму другу. Взявшись за руки, учні разом з учителем говорять слова "Якщо я знаю, що знаю мало, то доб'юсь того, щоб знати більше".

Повторення вивченого матеріалу(15хв)

Учитель математики. Повторення матеріалу проведемо використовуючи методику інтерактивної гри "Я розкажу про..."

Робота в групах

Пропоную об'єдналися в дві групи. Спікери груп вибирають завдання для своїх груп. На підготовку відповіді виділяється 1 хв.

Учні по черзі розповідають про властивості циліндра та конус

Учитель фізики.   Пропоную вияснити як застосовуються дані фігури у фізиці.  Учень розповідає, що перед нами набір скляного посуду, який ми використовуємо на уроках фізики при виконанні дослідів, цей посуд має конусоподібну та циліндричну форми.

 


Проводиться дослід «Визначення об’єму тіла зануреного в воду»

Виконання вправ(20хв.)

Учитель фізики. Тепер проведемо практикум по розв’язуванні задач.

Робота в групах.(учні працюють над розв’язуванням задач практичного змісту)

Кожна група виділяє одного учня для розв'язування задач на дошці.

Задача №1

На Комсомольському гірничозбагачувальному комбінаті для видобутку залізної руди кар'єрним способом проводять підривні роботи. Під час одного з вибухів утворилась воронка діаметром шість метрів і глибиною два метри. Яка кількість породи викидається при цьому, якщо один метр кубічний має масу 1660кг.  

(ρ=1660кг/м³.)

Задача№2

"Збирання смоли з сосни"

Смолу збирають, підвішуючи конусоподібні відеречка до сосни. Скільки таких конусоподібних відеречок діаметром десять сантиметрів і твірною тринадцять сантиметрів потрібно зібрати, щоб заповнити десятилітрове відро?

Учитель математики.

Робота в групах( кожній групі дано завдання)

Задача №1

Знайти густину проса, якщо воно знаходиться в посудині циліндричної форми, діаметром 1,2 метра і висотою 2,2 метра, і має масу 2250кг.

Задача №2(Дана задача була запропонована нашим фермером. Він попросив мене знайти масу ячменю в бочці, яка має циліндричну форму)

Пропоную Вам розв’язати її.

Знайти масу ячменю, який знаходиться в посудині циліндричної форми діаметром 1,2 метра і висотою 2,2 метра, густина ячменю 800кг/м.куб.

                 


Задача №1 Дано:

d=

h=2м р=1660кг/м3

т -?

 

 Розв'язок:

m=ρV        V=⅓Sh    S=πR²=πd²/4

m=4503513,6 кг

Відповідь: m=4503,5т

Задача№2 Дано:

d=10см =0.1м

ι=13см= 0,13м

V1=10л=0,01м3

N=?

Задача №1 Дано:  d=1.2м

h=2.2м m=2250кг

   ρ=? 

 Розв'язок:

h=√ι²-r²

V=⅓Sh       S=πR²=πd²/4

N=V1/V    N=33

математика

Розв'язок:

4м-2,2м

=904,5К7М

ρ= m/V

V=SH   S=πR²=πd²/4

Відповідь: р=904,5кг/м

№2 Дано:

d=1.2м

h=2.2м

        р=800кг./м

          m=?

 

Розв'язок:

ρ= m/V      m=ρV

V=SH   S=πR²=πd²/4

Відповідь:m=1989.5кг


Учні виконують завдання в групах. Учитель математики записує на дошці основні дані обох задач.

d= 1.2 м d= 1.2м

h=2.2 м h=2.2м

ρ=? р=800кг/м.куб.

m=2 т m=?

Представнику з кожної групи  пропонується записати відповідь своєї задачі замість "?".

Учитель математики. Поясніть, чому при однакових об'ємах маса  різна?

Учитель фізики. Вам дано було додому випереджувальне завдання: підготувати фізичні повідомлення, пов'язані з математичними фігурами. Надаю Вам слово.

1. Повідомлення про тілесний кут.

В фізиці зустрічається поняття "тілесний кут". Це такий конусоподібний кут, вирізаний у сфері. Одиниця вимірювання тілесного кута 1 стерадіан - це кут, квадрат радіуса якого рівний площі частини сфери, яку він вирізає. Якщо в цей кут помістити джерело світла в 1 свічку, то отримаємо світловий потік в 1 люмен. Застосування тілесного кута можна спостерігати в кіноапаратах і прожекторах.

2.Повідомлення про громовідвід.

Ми знаємо, що розряди у газах є  самостійні і не самостійні, які можна спостерігати зокрема при блискавці.

По статистиці на Землі кожного року від розряду блискавки помирає 6 чоловік на 1 000 000. Цього можна запобігти, якщо поставити громовідводи, так як утворюється  конус безпеки. Чим вищий громовідвід, тим більший об'єм такого конуса. Дехто ховається від розрядів під деревами, але дерево не провідник, і на ньому заряди можуть накопичуватися, тому дерево може стати джерелом напруги. Я хочу довести до відома, що, чим вищий стержень громовідводу, тим більший конус захисту об'єкта. І провід громовідводу потрібно закопувати на глибину до 1м і більше, бо при розряді може виникнути ударна хвиля і зруйнувати будівлю.

Але з фізичної точки зору правильно було б сказати блискавковідвід, а не громовідвід тому, що він відводить розряд зарядів,тобто блискавку, а не звук.

3.Про будову і принцип дії реактивного двигуна.

Носова частина ракети - конусоподібна, гази з камери згоряння виходять у розширений отвір (зрізаний конус) щоб збільшити тиск, а потім витікають через зворотній отвір. Я вважаю, тут швидкість газів збільшується і відповідно збільшується імпульс дії газів на ракету, яка відлітає у зворотній бік з великою швидкістю. Тут виконується закон дії і протидії.

Учитель фізики

Час від часу з'являються висловлювання про те, що в галузі фізики зроблено вже усі відкриття. Фізика скоро стане навчальною наукою і майбутнім поколінням залишається тільки дещо уточнити і обчислити.

Проте, це не так. Фізика ніколи не буде вичерпаною знаннями кінцевого числа законів, оскільки вона досліджує нескінченний Всесвіт. Наш земляк, академік Сергій Павлович Корольов, вніс величезний вклад  у розвиток реактивної техніки і космічних наук, говорив: "Треба навчитись маневрувати космічним кораблем, а спускатися на Землю кораблі куди треба і коли треба обов'язково будуть!"

Ми говорили" про закон дії і протидії"", "закон збереження імпульсів тіл" і як підсумок пропоную пояснити, в чому ж суть цих законів.

Робота в групах.

Перша група. Пояснити "закону дії і протидії".

Друга група. Пояснити "закону збереження імпульсів".

УЧИТЕЛЬ МАТЕМАТИКИ. Ми з вами розширили поняття і уявлення про тіла обертання, повторили застосування формул при розв'язуванні прикладних задач. Ці питання дуже важливі в житті, так як циліндричні і конусоподібні фігури застосовуються в багатьох галузях науки і техніки та в повсякденному житті. Тож давайте вияснимо про що ж можуть розповісти нам геометричні фігури?

( інтерактивна вправа « мікрофон»).

Учитель математики говорить першим.

Мені геометричні фігури можуть розповісти:

1. Про ракетобудування-носова частина ракети конус, а нижня частина-циліндр. Думку учителя продовжують учні:

2. Літакобудування-носова частина літака конус, а наступна частина-циліндр.

3.Гірничу промисловість-відвали руди (зрізаний конус)

4.Народне господарство.

5. Лісне господарство-приріст рослин має конічну поверхню.

6. Автомобілебудування-конічні шестерні, циліндр.

7.Танкобудування-дуло танка – циліндр

8.Біологію-ріст сосни, туї - має вигляд конуса.

9.Про електроприлади-поширення світла від прожектора.

10.Фізика.

Учитель математики. Мабуть цей список можна було б продовжувати далі. Слухаючи ваші відповіді в мене виникло запитання. Чи знали єгиптяни, будуючи свої знамениті піраміди, скільки зерна можна туди помістити?.

Мабуть на ці та інші запитання ви зможете дати відповідь продовжуючи навчання за межами нашої школи, навчаючись у вищих навчальних закладах, працюючи з додатковою літературою, працюючи в Інтернеті.

Підсумків уроку (5хв)

Учитель математики.

Ми з вами повторили матеріал який виноситься на державну підсумкову атестацію  та ЗНО. На закінчення уроку я хоч поділитися дослідженням досить цікавої легенди, яку я прочитала в зарубіжній літературі. (Легенда читається мовою оригіналу).

Легенда східних народів, яку розповів О.С. Пушкін в

" Скупом Рыцаре"

"...Читал я где-то,

                            Что царь однажды воинам своим                    

   Велел снести земли по горсти вкучу.

                        И гордый холм возвысился,

                           И царь мог с высоты с весельем зреть
                           И дол, покрытый белыми шатрами,
                       И море, где бежали корабли"
Ця легенда ніби і правдоподібна, але провівши дослідження, я була
здивована результатом.
 1 пригорща землі = 0,2 куб. дм

Військо в 100 000 воїнів вважалося досить вагомим, V = 0.2 * 100 000 = 20 000 куб. дм = 20 куб. м. Кут нахилу = 45º, тому що земля буде розсипатися. Використавши формулу об'єму конуса, я знайшла     висоту пагорба. Вона дорівнювала 2,7 м ( 1,5 зросту людини), зрозуміло, назвати дану кучу землі " гордим пагорбом" ніхто не наважиться. Зробивши розрахунки для меншого кута, я отримала ще скромніші результати. Пропоную вам зробити ці  розрахунки вдома. (кут нахилу дорівнює 30º)

І на закінчення уроку хочу сказати:

Ми задоволені роботою на уроці учнів 

Слова подяки заслуговує робота на уроці таких учнів 

А особливо хотілось би відзначити таких учнів 

(методичний прийом «ситуації УСПІХУ")

Врахувавши оцінки за роботу в групах, ваші оцінки в оцінювальних листках будуть виставлені оцінки за урок. Дякуємо всім за співпрацю.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82264. Интерпритация как придание смысла, значения высказываниям, текстам, явлениям, событиям 40.1 KB
  Это внешняя сторона интерпретации. Выделяя к качестве предмета изучения исторического познания текст мы не должны сводить процедуру интерпретации к набору грамматических языковых игр Л. Объективный план интерпретации как операции мышления представлен с одной стороны предметом исследования а с другой операциональным или формально логическим каркасом своего рода алгоритмом системой стандартных шагов правит принципов и приемов субъекта познания в ходе познавательной деятельности. Общепризнанным каноном процесса интерпретации в...
82265. Вера и знание, достоверность и сомнение. Диалектика веры и сомнения в процессе познания 32.72 KB
  В социальногуманитарных науках знание всегда сочетается с верой и сомнением так как вера ориентирована на преувеличение роли абсолютного момента в знании а сомнение – роли относительного – в нем. Вера присутствует в социальногуманитарных науках прежде всего в силу незавершенности познания социальных явлений как допущение возможности соответствия социальной реальности и его отражения в знании. Она также может присутствовать в социальногуманитарных науках: как вера ученогогуманитария в Бога ученый привносит в науку свою веру как его...
82266. Конструктивная роль веры как условия «бытия среди людей» (Л.Витгенштейн) Вера и верования 31.72 KB
  Витгенштейн Вера и верования. Вера возникает как необходимое следствие бытия среди людей утверждает Витгенштейн имеет социальнокоммуникативную природу. Вера – субъективная уверенность. Вера и знание имеют различные основания противоположно направленные.
82267. Вера и понимание в контексте коммуникаций. Вера и истина. Типы обоснования веры и знания. Соотношение веры и истины 36.66 KB
  Типы обоснования веры и знания. Одной из основных предпосылок философскометодологического анализа социальногуманитарного знания является рассмотрение научного познания в контексте культуры его связь с историческими особенностями и ценностными установками общества. Тема веры достоверности сомнения оказывается одной из фундаментальных в самых разных областях и на разных этапах научного познания. Соотношение различных духовноценностных установок веры и научного знания поразному влияло на развитие науки.
82268. Натуралистическая исследовательская программа 38.77 KB
  Сегодня вопрос об исследовательской программе или близком к ней понятии парадигмы в социальных науках сталкивается с двумя трудностями: 1 избрания масштаба исследования; 2 многообразия исследовательских программ господствующего сегодня в социальногуманитарных науках. Какие исследовательские программы парадигмы можно выделять 1 Классическая философия были ориентирована на природу и изучающие ее науки на следующую отсюда натуралистическую парадигму. Последователи натуралистической исследовательской программы полагают: либо предмет наук...
82269. Антинатуралистическая исследовательская программа и ее общенаучное значение 36.58 KB
  Природа остается в качестве предпосылки деятельности человека но культур центризмом не схватывается оставляя место натурализму Другой причиной жизненности натуралистической исследовательской программы является вызванное объективными социальными изменениями крушение классических рационалистических установок. Она по существу указала на границы натуралистической программы. Натуралистическая и антинатуралистическая программы направлены на изучение одного и того же объекта но в соответствии со своей методологией исследовательской программой...
82270. Применение натуралистической и антинатуралистической исследовательских программ ва социально –гуманитарных науках 33.52 KB
  В них присутствуют: натуралистическая парадигма общества основные варианты: механицизм физикализм биологизм географический детерминизм демографический детерминизм – общество понимается как жестко-детерминированная система обусловленная влиянием определенных природных факторов климата полезных ископаемых территории и т. оно рассматривается с редукционистских позиций; антинатуралистическая парадигма общества основные варианты: социологизм экономизм психологизм антипсихологизм – общество понимается как...
82271. Проблема разделения социальных и гуманитарных наук пол предмету, по методу, по предмету и методу одновременно, по исследовательским программам 34.01 KB
  В настоящее время считается что естественные науки и социально-гуманитарные науки имеют как общие так и различные характеристики. Естественные и социально-гуманитарные науки обладают всеми признаками науки как особого феномена познание нового наличие эмпирического и теоретического уровней оформленность в понятиях и т. Вместе с тем социально-гуманитарные науки отличаются от естественно-математических и технических наук по следующим основаниям: по объекту исследования – естественные науки изучают природную реальность т. то что существует...
82272. Методы социальных и гуманитарных наук 42.51 KB
  Абстрагирование важнейший метод научного постижения реальности. Результатом применения этого метода является абстракция. Наряду с абстрагированием важнейшим методом научного познания на эмпирическом уровне познания является индукция. Индукция это метод движения мысли от менее общего знания к более общему.