59989

Вулканізм і вулкани. Джерела, гейзери

Конспект урока

Педагогика и дидактика

А девізом нашого уроку нехай будуть слова Михайла Казимирчука: Напружуй нерв напружуй мозок Сприймай збагни і зрозумій А щоб все вдалося як радять психологи треба налаштуватися тільки на успіх тільки на позитив.

Украинкский

2014-05-12

81.5 KB

9 чел.

Урок географії в 6 класі

Вчитель -  Сідова Надія Володимирівна

Переїзнянської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів

Тема уроку:  Вулканізм і вулкани. Джерела, гейзери.

Мета уроку: формувати в учнів уявлення про походження вулканів і

гейзерів, ознайомити з їх будовою; виявити основні області розповсюдження вулканів і гейзерів;

розвивати пам’ять, вміння аналізувати, робити висновки, виділяти головне;

виховати почуття відповідальності та дбайливе ставлення до навколишнього середовища.

Очікувані результати: учні закріплять знання про будову Землі та її

внутрішні процеси; сформують вміння позначати на контурній карті вулкани і сейсмічні пояси.

Тип уроку: комбінований, з використанням ІКТ (презентація).

Обладнання: підручник географії, атлас, контурні карти, фізична карта світу.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

 Доброго дня, шановні учні та колеги! Сьогодні у нас незвичний урок, бо на ньому присутні гості - це вчителі інших шкіл. Так склалося, що всі перед гостями хочуть показати себе з кращого боку. Тому ми повинні докласти всіх зусиль, щоб на цьому уроці результативно попрацювати і досягти поставленої мети. Побажаємо один одному плідної роботи. Сподіваюсь на вашу підтримку та співпрацю.

Слайд 2

А девізом нашого уроку нехай будуть слова Михайла Казимирчука:

Напружуй нерв, напружуй мозок,

Сприймай, збагни і зрозумій…

А щоб все вдалося, як радять психологи, треба налаштуватися тільки на успіх, тільки на позитив. Отже, почнемо.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Давайте пригадаємо основні поняття минулих уроків, без яких ми не можемо рухатись далі.

Інтерактивний метод «Мікрофон»

  1.  Що таке літосфера?
  2.  Що є «серцем» Землі?
  3.  Який шар називають «захисним плащем» Землі?
  4.  Який шар землі знаходиться у в’язкому стані?
  5.  Які є два типи земної кори?
  6.  Чим вони відрізняються?

Це той фундамент, на якому ми зведемо будинок нових знань – цеглинку за цеглинкою, факт за фактом.

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів

На рубежі І і ІІ ст. до н.е. поет, ім’я якого залишилося невідомим, написав поему «Етна». Послухайте уривок з неї:

«Одного разу розверзлися етнейські печери; запалилася велика гора, виплескувались її палаючі безодні, і потоки вогненної лави понеслися широкими схилами, заливаючи все. Блискавки розгніваного Юпітера борознили ефір, вихорі темних хмар закрили світле небо. Усе горіло – і луки, і ліс, і пагорби, і гладкі ниви, і навіть, люди. Вогонь поглинав усе на своєму шляху. Селища загорялися одне за другим...»

Слайд 3  Ілюстрація вулкана Етна.

Це описано виверження вулкана Етна (Сицилія).

Сьогодні ви дізнаєтесь багато нового і цікавого про ці вогнедишні гори, «казани, з вогненним, розпеченим варивом».

Але спочатку… я розріжу яблучко, яке за будовою так нагадує нашу планету.

  •  Нагадайте, з чого складається воно?
  •  А Земля?
  •  Який шар знаходиться під шкірочкою - земною корою?
  •  В якому стані перебувають там речовини?
  •  Яка їх температура?

Слайд 4 Оголошення теми та мети уроку (мету уроку учні визначають самостійно)

Слайд 5 Очікувані результати:

  •  Знати причини утворення вулканів
  •  Знати будову вулкана
  •  Знати шкоду та користь від вулканізму
  •  Знати вулканічні пояси Землі
  •  Вміти показувати на карті вулкани

V. Вивчення нового матеріалу

1. Вулкани. Будова, причини їх утворення.

Метод «Асоціація»

  •  Діти, з чим у вас асоціюється вулкан, виверження вулкана? (повітряна кулька, з якої випускається повітря; попкорн на гарячій сковорідці)

Розповідь вчителя

Ви вже знаєте про існування астеносфери. Саме тут відбувається утворення магми. Рух літосферних плит призводить до розривів  у земній корі. Не дарма народна мудрість каже «Де тонко, там і рветься».

  •  Як на вашу думку, що відбувається з магмою?

Так, під дією високого тиску магма тріщинами піднімається у напрямку до земної поверхні й може тверднути в товщі земної кори або виливатися на поверхню.

Метод «Незакінчене речення» (робота з підручником ст. 82)

Означення учні записують в зошит.

Слайд 6  Переміщення магми з надр Землі на поверхню називають -???

Слайд 7  Переміщення магми з надр Землі на поверхню називають ВУЛКАНІЗМОМ

Слайд 8  ВУЛКАН – це???

Слайд 9  ВУЛКАН – це виходи речовини мантії на земну поверхню.

Свою назву вулкани дістали від імені Бога вогню Вулкана у древніх римлян. Це не дивно – вогнедишна лава, що надходить із надр землі під час вивержень, зачаровує спостерігачів своєю міццю і неприборканістю.

Дослід

  1.  Заздалегідь  налити в пробірку розчин соди, підфарбований червоною акварельною фарбою, або харчовим барвником.
  2.  Пробірку обсипати з усіх боків піском, щоб її не було видно, а сама купка піску нагадувала гірку.
  3.  Зверху у пробірку лити оцет. Відбувається реакція між содою і оцтом, на поверхню виливається «потік лави».

Слайд 10 Будова вулкана

Давайте поглянемо на слайд та на мал. 63 (ст. 83) в підручнику. Тепер потрібно дати назви складових  цієї гірки-вулкана.

Перед вами внутрішня будова вулкана. Давайте спробуємо, не читаючи текст, встановити відповідність між моїм визначенням і назвами на малюнку.

  •  Канал, по якому магма піднімається на поверхню -… (жерло)
  •  Магма, що вивержена на поверхню - … (лава)
  •  Отвір, через який виливається  лава - … (кратер)
  •  Гора, що утворюється з вивержених речовин - … (конус)

Робота з атласом

Погляньте в умовні позначення атласу (ст. 22-23).

  •  Як позначаються вулкани на карті?
  •  Як ви думаєте, вулкани завжди діють?

Слайд 11 Класифікація вулканів: діючі і згаслі

Накресліть схему в зошиті.

  •  Спробуйте самостійно сформулювати, які вулкани називають згаслими?

(Згаслими вважають вулкани, про виверження яких нічого не згадується в історії людства)

А зараз послухайте цікаву інформацію про один з діючих вулканів на Землі – вулкан Кракатау.

Випереджальне завдання

Слайд 12 Вулкан Кракатау

ВУЛКАН КРАКАТАУ

Практично повністю зруйнувався вулкан Кракатау, розташований в Індонезії. Люди тривалий час вважали його згаслим, а багато хто навіть взагалі не здогадувалися про його існування.

Світ дізнався про нього після руйнівного землетрусу 20 травня 1883 року. У цей день над кратером на 11-кілометрову висоту раптово піднявся стовп диму і попелу. Підземні поштовхи почали поширюватися все далі і далі і досягли індонезійської столиці Джакарти. Незабаром все затихло, але вже через три тижні Кракатау знову захвилювався. У серпні у нього виникли два додаткових кратера, що викидали вулканічні гази і попіл. Більш ніж удвічі виріс і сам острів.

26 серпня зі страшним гуркотом вулкан почав вивергатися, засипаючи все навколо попелом. Майже на 30 км вгору злітали камені, шматки гірських порід і пісок, а попіл піднімався ще вище. Гуркіт виверження досяг Австралії та Шрі-Ланки.

Вже через годину після вибуху Кракатау вся Джакарта занурилася в пітьму, сонце сховалося за хмарами попелу. Густі тропічні ліси, тварини та люди загинули.

Виверження вулкана викликало потужне хвилювання в морі. П’ятдесятиметрове цунамі обрушилося на Яву і Суматру і знищило більше трьохсот міст і селищ. Остров’яни позбулися своїх будинків і рибальських суден, 36 тисяч людей загинуло. Хвиля цунамі досягла берегів Австралії, Африки і Південної Америки.

Виверження Кракатау вважається найсильнішим в історії вулканічних вибухів.

Вчитель. З часом Індонезійські острови поступово оговталися від руйнувань. Знову зазеленіли ліси, повернулися птахи і тварини, і тільки люди до цих пір намагаються триматися подалі від небезпечного вулкана, який після виверження практично зник.

Люди не дарма побоюються Кракатау, адже вже через 50 років після вибуху вулкан знову став просипатися. У 1952 році в морі почав рости новий вулканічний конус. Після кожного невеликого виверження він збільшував свої розміри. В даний час висота знову народженого вулкана, названого ховрах-Кракатау («Дитя Кракатау»), становить 300 м, в довжину він розтягнувся на кілометр.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

На уроках історії Стародавнього світу ми вивчали зледеніння Землі.

  •  Що, на вашу думку, призвело до настання льодовикового періоду? (відповіді учнів)

Слайд 13 Льодовиковий період

Випереджальне завдання

Я вважаю, що причиною зледеніння Землі є посилення активності вулканів, продукти виверження яких блокували сонячне світло. Під час вулканічних вивержень в атмосфері створюються хмари з газів і попелу, які діють як екран, перешкоджаючи сонячним променям нагрівати земну поверхню. Це і призводить до зниження температури планети. В минулому Землі саме сильні виверження вулканів могли викликати настання льодовикового періоду.

Діти, давайте пригадаємо з курсу природознавства, в яких трьох агрегатних станах можуть знаходитись речовини? (твердому, рідкому та газоподібному)

Робота в парах

Слайд 14 Схема-завдання «Речовини, що вивергають вулкани»

Користуючись підручником (ст. 83), закінчіть схему «Речовини, що вивергають вулкани»

Слайд 15 Схема-відповідь «Речовини, що вивергають вулкани»

2. Яку шкоду може приносити вулканізм? А яку користь?

Проблемне питання

  •  Чи насправді вулканізм приносить лише шкоду? Чи є користь від цієї внутрішньої сили Землі?

Первинна відповідь (учні виражають свою думку)

Виверження вулканів - це катастрофічне явище природи, яке викликає у людей страх - вони забрали незліченну кількість життів, стерли з лиця землі цілі міста і перетворили великі землі в безплідні пустелі.

Слайд 16 Останній день Помпеї

Історія знає багато таких прикладів - 24 серпня 79 року тридцять тисяч жителів Помпеї, яке знаходилось на півдні Італії, й тисячі жителів інших сусідніх міст були захоплені зненацька раптовим виверженням вулкана Везувію. Тисячі людей загинули в перші години виверження вулкана. Ще тисячі загинули в подальші декілька днів. Так квітуче місто Помпеї перетворився на місто смерті.

Самостійна робота з додатковим матеріалом

КОРИСТЬ ВІД ВУЛКАНІЗМУ

З часом багатий мінеральними речовинами вулканічний щебінь перетворюється в дуже родючий грунт. На ній знову з'являється рослинність, і люди повертаються в околиці вулканів, щоб обробляти землю, яка дає прекрасні врожаї.

Лаву і різні вулканічні породи використовують для будівництва будинків і доріг.

Деякі стародавні вулкани служать великими джерелами сірки та інших цінних мінералів.

Також в вулканах знаходять алмази, золото й напівкоштовні камені, такі як опал, топаз і аметист.

Метод «Снігова куля»

Відповіді учнів на основі опрацьованого матеріалу

3.Практична робота.

Виконаємо практичну роботу в контурних картах на ст. 2.

Проведення інструктажу.

Завдання в підручнику на ст. 85.

Зараз ми позначимо на контурних картах найбільші вулкани світу: Ключевська Сопка, Везувій, Кракатау.

Слайд 17 Вулканічні пояси

Вулкани здебільшого виникають на межі літосферних плит, утворюючи величезні за протяжністю вулканічні пояси

4. Джерела, гейзери.

Зараз я буду розповідати казку, а ви уважно слухайте.

У мами Землі було багато донечок і синочків, але я розповім про двох із них - Магму і Підземну річку. Підземну річку всі любили, бо давала водички напитися, а в пустелі їй і ціни не було, бо там, де виходила на поверхню - росли пальми і раділи життю люди. Магму не любили, бо жорстока була, і якщо вже виривалася на поверхню, то спалювала цілі ліси і міста. І надумала Магма згубити Підземну річечку. Стала підбиратися до неї ближче і ближче. Гаряче стало річечці і закричала вона, благаючи маму-Землю про допомогу. Почула мама прохання донечки і розступилася, утворивши тріщинку, через яку і вирвалася наша Підземна річечка на поверхню. Але це вже не була підземна річка - мала вона інше ім’я - Гейзер.

Слайд 18 Утворення гейзера

Давайте подивимося на слайд «Утворення гейзера».

  •  Чому вода може вириватися на декілька десятків метрів, а може просто утворювати невеличкі озерця?

Поряд із діючими, вулканами, а часто і згаслими, трапляються гарячі джерела та гейзери. Це свідчить про те, що розжарена магма близько підходить до поверхні й нагріває підземні води. Гейзери періодично викидають фонтани гарячої води з-під землі. Чим пояснити цю загадку природи? Гейзер діє за принципом чайника. У підземних порожнинах вода нагрівається до 100 °С, закипає й під тиском із шумом виривається нагору, мов пара з чайника. Ці фонтани сягають висоти 40-90 м. Потім, з охолодженням води, виверження припиняється до наступного її нагрівання та утворення пари.

Слайд 19 Гейзери

Кожний гейзер має свій режим дії (від хвилини до кількох діб). Гарячі джерела та гейзери відомі на Курильських островах, Камчатці (Долина гейзерів), у США (Єллоустонський національний парк), на острові Ісландія, у Новій Зеландії тощо.

Слайд 20 Гарячі джерела

На відміну від гейзерів, гарячі джерела спокійно витікають з тріщин у земній корі.

VI. Запитання і завдання для закріплення матеріалу

Самостійна робота з самоперевіркою

Слайд 21 Завдання

  1.  Процес виходу магми на поверхню Землі називається... (вулканізм)
  2.  Канал, по якому рухається магма до поверхні - … (жерло)
  3.  Отвір, через який виливається  лава - … (кратер)
  4.  Магма, що вивержена на поверхню - … (лава)
  5.  Вулкани поділяються на 2 види - … (діючі та згаслі)
  6.  Підземні води поблизу вулканів - це... (гейзери та джерела)

Слайд 22 Відповіді

VІI. Підсумок уроку. Оцінювання

Слайд 23 Метод «5 речень»

  1.  Сьогодні на уроці мені …
  2.  Мене особливо  здивувало  те, що …
  3.  До початку уроку я думав(думала), що …
  4.  Було б добре, якби …
  5.  Мені не сподобалося …

Пригадаємо очікувані результати, які ми запланували на початку уроку.

Слайд 24 Досягнуті результати

Чи досягли ми цих результатів?

Оцінювання.

Для більшого усвідомлення матеріалу  попрацюєте і вдома.

VІІI. Домашнє завдання

Слайд 25 Домашнє завдання

  •  Прочитати § 25
  •  Дати відповідь на питання 3 (ст. 85) – ІІ група
  •  Підготувати інформацію «Грязьові вулкани України» - І група
  •  Індивідуальне завдання 2 учням – знайти цікаві факти про гейзери

Слайд 26 Дякую всім за роботу

Ми закінчили роботу над темою уроку.

Дякую всім.

Бажаю вам успіху в навчанні, а він не приходить без напруження нервів, мозку та волі, без віри у свої сили.

Нехай вам всім щастить.

Урок закінчено.

PAGE   \* MERGEFORMAT4

Географія 6 кл. Вулканізм і вулкани. Джерела, гейзери. Сідова Надія Володимирівна


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76878. Серое и белое вещество головного мозга 182.07 KB
  Базальные ядра хвостатое чечевицеобразное миндалевидное по происхождению и развитию подразделяются: на новые ядра неостриатум в составе хвостатого ядра и скорлупы чечевицеобразного; на старые ядра палеостриатум в составе бледных шаров: медиального и латерального; на древние архистриатум миндалевидное ядро и гиппокамп. Базальные ядра относят к подкорковым структурам. Среди базальных ядер выделяют стриапаллидарную систему включающую головку хвостатого ядра скорлупу и бледные шары. Хвостатое ядро nucleus cudtus имеет:...
76879. Верхнелатеральная поверхность полушарий 184.05 KB
  В функциональном отношении борозды и извилины с сосредоточенными в них полями и нейронами составляют ядра чувствительных или двигательных анализаторов. Они начинаются на лобном полюсе располагаются параллельно друг другу и заканчиваются у предцентральной извилины. Между ними находятся хорошо выраженные извилины: Верхняя лобная извилина часть которой лежит и на медиальной поверхности полушария. В середине нижней лобной извилины поле 45 располагается ядро анализатора пения при поражении которого возникают вокальная амузия и аграмматизм...
76880. Борозды и извилины медиальной и базальной поверхностей полушарий большого мозга 183.45 KB
  Каждое полушарие снаружи имеет: три поверхности: верхнелатеральную выпуклую и самую большую медиальную плоскую нижнюю или базальную по общей конфигурации повторяющую рельеф черепных ям; поверхности отделяются друг от друга краями: верхним нижнелатеральным и нижнемедиальным; наиболее выступающие части полушария называются полюсами: лобным височным и затылочным; рельеф поверхности включает борозды и извилины размеры и направление которых отличаются большой индивидуальной изменчивостью; серое вещество борозд извилин составляет...
76881. Строение коры большого мозга 186.85 KB
  В корковом конце анализатора он различал ядро и рассеянные элементы. Кора постцентральной извилины поля 123 и верхней теменной дольки поля 57 содержат ядро анализатора общей и проприоцептивной чувствительности чувствительный гомункулус со следующими особенностями расположения: проекция в перевернутом виде: ноги вверху голова внизу; диспропорциональная проекция с неравномерным представительством по площади: для головы и ее органов кисти и большого пальца много места для остальных отделов мало что отражает важность трудовых...
76882. Комиссуральные и проекционные волокна полушарий головного мозга (мозолистое тело, свод, спайки, внутренняя капсула) 183.45 KB
  Комиссуральные волокна являясь длинными отростками корковых нейронов соединяют между собой правое и левое полушария большого мозга образуя мозолистое тело свод спайки: ростральную переднюю сводчатую. В мозолистом теле они формируют лучистость в которой находятся волокна соединяющие новые высшие корковые центры. Части мозолистого тела: клюв начало внизу прилежит к терминальной пластинке; колено переход к среднему отделу; ствол средний отдел; валик задний округленный отдел; В полушариях комиссуральные волокна образуют:...
76883. Боковые желудочки мозга 181.62 KB
  Стенки центральной части бокового желудочка: верхняя стенка поперечные волокна мозолистого тела; нижняя дно тело хвостатого ядра часть задней поверхности таламуса и терминальная полоска; медиальная стенка тело свода; с латеральной стороны мозолистое тело и хвостатое ядро соединяются под острым углом как бы исключающим латеральную стенку. Стенки переднего рога: медиальная прозрачная перегородка; латеральная и нижняя головка хвостатого ядра; передняя верхняя и часть нижней стенки волокна мозолистого тела. Стенки нижнего...
76884. Обонятельный мозг, его центральный и периферический отделы 182.63 KB
  По современным представлениям в процессе эволюции позвоночных обоняние на основе обонятельного мозга выступило в качестве организатора целостных функций связанных с формированием всех безусловно рефлекторных реакций инстинктов: ориентировочных оборонительных пищевых сексуальных и др. Благодаря обонятельному мозгу сформировалось новое морфофункциональное объединение лимбическая система или висцеральный мозг обеспечивающие человеку следующие свойства: эмоциональномотивационное поведение; сложное поведение связанное со сменой фаз...
76885. Промежуточный мозг – отделы, внутреннее строение, третий желудочек 187.06 KB
  Границы промежуточного мозга проходят: по основанию головного мозга то есть по вентральной поверхности: спереди по зрительному перекресту сзади по краю заднего продырявленного мозгового вещества и ножек мозга; по дорзальной поверхности обращенной к своду черепа по поперечной борозде между верхними холмиками и таламусом и по эпиталамической спайке; латерально по терминальной пластинке что соответствует разграничительной линии между таламусом и внутренней капсулой. Анатомические отделы промежуточного мозга: таламическая область –...
76886. Средний мозг 183.11 KB
  Средний мозг состоит из крыши покрышки и основания водопровода акведуктус церебри полости среднего мозга. Анатомической основой мозга являются четверохолмие и парные ножки мозга водопровод. Крыша среднего мозга представлена пластиной четверохолмия которая имеет: верхние холмики правый и левый куполообразные парные возвышения с подкорковыми центрами зрения; ручки верхних холмиков – продольные валики лежащие позади таламуса и направляющиеся к латеральным коленчатым телам; нижние холмики и ручки нижних холмиков – правые и левые...