60125

Учитель, ринок, технологія (Обираємо технологію)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: обговорити підходи до вибору технології навчання з позицій потреб сучасного ринку освітніх послуг в Україні, визначити дієвість та конкурентоспроможність обраних технологій в інтерактивному спілкуванні студентів.

Украинкский

2014-05-14

207.94 KB

2 чел.

2

Світлана Тупікіна, викладач-методист

Бериславського педагогічного коледжу

імені В. Ф. Беньковського

Тема: Учитель, ринок, технологія (Обираємо технологію)

Мета: обговорити підходи до вибору технології навчання з позицій потреб сучасного ринку освітніх послуг в Україні, визначити дієвість та конкурентоспроможність обраних технологій в інтерактивному спілкуванні студентів.

Обладнання: презентація «Обираємо технологію», екран, комп’ютер, музичні записи, бейджики, кольоровий папір, дошка, мольберти, ватман, грамоти, столи, фломастери, папір, скотч, «Інформаційна карта» (10), таблиці для оцінювання і самооцінки (10), карта з завданнями для обговорення (10), табличка з написом «Експерти», пазли «Порівняння технологій за характерними ознаками».

Форма: «круглий стіл».

ХІД ЗАХОДУ

І. ПІДГОТОВЧИЙ ПЕРІОД 

Вправа «Очікування» (5 хв.)

  1.  Оберіть картку кольором, який відповідає вашому настрою.
  2.  Напишіть своє прізвище і ваше очікування від нашої подальшої роботи.
  3.  Прикріпіть вашу відповідь до дошки.

ІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

Пропонуємо студентам зайняти місця в залі, об’єднавшись у 6 мікрогруп за

кольором. Прізвище студента вказано на стилізованій квітці, яка утворена з аркушів-очікування і розміщена на столі в «центрі» роботи мікрогрупи. (3 хв.)

  1.  Викладачі займають місця експертів. (3 хв.)
  2.  Гра на знайомство в мікрогрупах (5 хв.)
  3.  Мікрогрупи обговорюють і пропонують назву і педагогічне кредо. Записують на мольбертах. (5 хв.)
  4.  Представлення мікрогруп. (6 хв.).
  5.  Представлення експертів. (3 хв.)
  6.  Працюючі в мікрогрупі, кожен з вас має можливість виявити свою

індивідуальність, рівень знань з предметів психолого-педагогічних дисциплін, професійне мислення.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ (5 хв.) 

Слайд №1 (Вислів Я. Коменського з його портретом)

«Людині, якщо вона хоче стати людиною, необхідно одержати освіту», - писав Я. Коменський, видатний чеський педагог, якому 28 березня виповнюється 420 років.

Одержати освіту. Де? Як? З якою метою? Яка роль в процесі одержання освіти вчителя, батьків, суспільства і … самого учня?

Ці питання хвилюють нас. Адже в освіті України відбуваються кардинальні зміни, які пов’язані з соціально-політичним і економічним розвитком держави, зі встановленням ринкових відносин у всіх сферах життя суспільства, в тому числі і в освіті. Саме ринкові відносини визначають освітні послуги як товар.

У цих умовах особливе місце посідає вчитель, його підготовка, професіоналізм. Сьогодні ми говоримо про професійну компетентність вчителя, який покликаний формувати ключові компетентності учнів згідно Державного стандарту загальної початкової освіти.

  1.  Які складові ви включаєте в поняття «компетентний вчитель»?
  2.  Володіння педагогічними технологіями – важливий складник

професіоналізму вчителя.

Життя наполегливо вимагає технологій, що максимально сприяють

задоволенню потреб і намірів самореалізації особистості, задоволенню потреб ринка освітніх послуг.

  1.  Яку ж технологію обрати? Яке місце в сучасній школі посідає особистісно

орієнтоване навчання?

Обговорити підходи до вибору технології навчання з позицій потреб сучасного ринку освітніх послуг в Україні, визначити дієвість та конкурентоспроможність обраних технологій в інтерактивному спілкуванні – наша мета.

Слайд  №2 ( Тема «круглого столу»)

IV. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Слайд  №3 (Обираємо технологію)

У педагогічному процесі наявні три головні й постійні складники.

  1.  Назвіть їх.
  2.  Так, це учитель, учні, інформація т. т. предмет вивчення – три головні й

постійні складники моделі педагогічного процесу. Процес скеровується на засвоєння учнями предмету вивчення. Мета учня – опанувати інформацією. Мета педагога – організувати, допомогти.  

Слайд  №4 (Схема1. Модель педагогічного процесу)

  1.  Як може бути організований процес навчання вчителем?

(Студенти пропонують свої варіанти. Домальовуємо схеми.)

  1.  Отже, вважає професор І. П. Підласий, можливі всього три схеми:

Слайд  №5

  1.  Головним у процесі визначають навчальний предмет, і процес розгортається

«від предмета».

Слайд  №6

  1.  Пріоритет у процесі надається учневі, і процес розгортається «від учня».

Слайд  №7

  1.  Рівноцінними визнаються і учень, і предмет, процес розгортається з обох

боків, «від учня» і «від предмета».

Більше варіантів немає. У залежності від того, чому надається пріоритет,

з’являється три принципово відмінні між собою технологічні схеми організації навчально-виховного процесу:    

Слайд  №8 (схеми трьох технологій)

  1.  предметно орієнтоване навчання (навчально-виховний процес скерований

на засвоєння предмета) – продуктивна технологія;

  1.  особистісно орієнтоване навчання (навчально-виховний процес скерований

на задоволення потреб учня) – поблажлива технологія;

  1.  партнерство (співпраця) (навчально-виховний процес скерований на

засвоєння предмета і задоволення потреб учня) - партнерська технологія.[5.]

- Пропонуємо вам уважно ознайомитися з інформаційними картами, які

допоможуть вам у роботі.

Вправа «Займи позицію» (30 хв.)

- Пропонуємо вам обрати одну із названих технологій, розглянути її з

позиції учня, суспільства, батьків,  вчителя. Обґрунтуйте свій вибір, доведіть конкурентоспроможність обраної вами технології, спираючись на свої знання з предметів психолого-педагогічних дисциплін та педагогічну практику. Якщо хтось із вашої мікрогрупи має думку, яка не співпадає з думкою більшості, вам необхідно знайти компромісне рішення, дійти спільної угоди. Або ж студенту пропонується висловити свою особливу думку.

 Для  ефективної роботи пропонуємо вам орієнтовний розподіл обов’язків у

мікрогрупі:

  1.  Вступ: назвати і вмотивувати ваш вибір. Якщо думки розподілися, то

окресліть як.

  1.  Розкрийте обрану вами технологію з позиції учня.
  2.  Розкрийте обрану вами технологію з позиції вчителя.
  3.  Розкрийте обрану вами технологію з позиції батьків.
  4.  Розкрийте обрану вами технологію з позиції суспільства.
  5.  Зробіть висновок про конкурентоспроможність обраної вами технології.

При бажанні ви можете скористатися мольбертами.

На обговорення і виконання завдання вам дається 30 хвилин.

  1.  Шановні експерти, вам належить почесна і відповідальна місія. Ви можете

спостерігати за роботою мікрогруп і кожного учасника з метою аналізу і оцінки їх діяльності, визначення претендентів на номінації.

Самостійна робота студентів у мікрогрупах. ( 30 хв.)

Виступи мікрогруп. (до 10 хв. на виступ надається кожній мікрогрупі)

Узагальнення та закріплення

Вправа «Склади пазли «Порівняння технологій за характерними ознаками»»

  1.  Складіть з пазлів підсумкову таблицю «Порівняння технологій за

характерними ознаками».

  1.  Перевірте правильність виконання вами завдання за підсумковою таблицею

на екрані. Слайд № 9 «Порівняння технологій за характерними ознаками»

ПОРІВНЯННЯ ТЕХНОЛОГІЙ ЗА ХАРАКТЕРНИМИ ОЗНАКАМИ

Критерії

Предметно орієнтована технологія (продуктивна)

Технологія співпраці (партнерська)

Особистісно орієнтована технологія (поблажлива)

Цілі

Повне та глибоке засвоєння практично необхідних знань, умінь усіма учнями

Засвоєння знань, умінь з урахуванням потреб і можливостей учнів

Розвиток особистісних якостей за допомогою обраних самими учнями знань і спеціально організованого спілкування.

Спрямованість

На засвоєння продуктивних знань, умінь

На формування знань, розвиток особистості

На розвиток особистісних якостей

Пріоритети

Предмет вивчення

Пізнавальна праця

Особистість учня

Продукти

Глибоке засвоєння життєво необхідних знань, умінь

Засвоєння запропонованих школою знань без гарантованого застосування

Ознайомлення з довільно обраними знаннями за бажанням учня

Гарантії

Повне засвоєння на належному рівні

Гарантії повної навченості всіх немає

Жодних гарантій, що випускник щось знатиме

Стосунки

Переважно авторитарні. Провідна роль вчителя.

Демократичні, паритетні. Співпраця.

Педоцентричні, безсистемні, анархічні. За бажанням учнів.

Терміни

Повна середня школа

(10 років)

Повна середня школа (11 років)

Повна середня школа

(12 – 13 років)

Витрати праці вчителя

Високі

Середні

Низькі

Кваліфікація педагога

Висока

Висока

Учителювати можуть всі

Схема навчання

Жорстко регламентована, без відхилень. За алгоритмами і приписами

За взаємною згодою

Вільна

Обговорюємо (5 хв.)

- Чи вільні ми у виборі технології?

- Яка технологія найкраще відповідає меті освіти в Україні? 

Слайд  №10: Мета освіти в Україні

Отже, «порівняння особливостей технологій і та їх продуктивності засвідчує не переваги одних технологій над іншими, а націлює лише на правильний вибір саме тієї, що відповідає вашим потребам. Особистісно орієнтована педагогіка – за м’яке поблажливе навчання, але без гарантії, що дитина щось напевне знатиме. Продуктивна авторитарна – за важке, конкретне, результативне. Але пам’ятаємо, що на ринку знадобляться всі технології. Комусь більше підійде одна, комусь – інша.  Не будемо розписуватися за всіх, вибір замовників покаже, де ми помиляємося і в чому маємо рацію», - вважає доктор педагогічних наук, професор, міжнародний експерт з питань освіти І. П. Підласий. [5.]

Оцінка і самооцінка(5 хв.)

1. Експерти визначають номінації, заповнюючи таблиці. Формулюють

особливу думку.

2. Самооцінка і оцінка роботи учасників в мікрогрупах (заповнюють

анологічні з експертами таблиці.)

«Рефлексія» - закінчення вправи «Очікування» (5 хв.)

V. ВИСНОВОК (3 хв.)

Випускники педагогічних вузів, майбутні вчителі, і досвідчені та молоді педагоги, хочуть знати як жити і працювати в складних умовах сучасного суспільства.

Як знайти своє гідне місце на ринку педагогічних послуг?

Яку технологію взяти на озброєння, щоб гарантувати собі гідне життя і максимально задовольнити попит споживачів?

Як розвантажити себе і заощадити сили для життя поза школою?

В усьому світі високий рівень освіти, вихованості, розвитку – це розкіш. А тому попит на майстрів грамоти завжди великий і вартість їхніх професійних послуг дуже висока.[5.]

Сподіваємося, що засідання нашого «круглого столу» - це ще один крок до вироблення у кожного з нас Алгоритму Гарантованого Успіху в професійній діяльності..

Привітаємо завтрашнього педагога – вільного у виборі технології, що буде спроможний надати дітям якісні педагогічні послуги й одержувати гідну винагороду за свою працю відповідно до її ринкової вартості.

Слайд №11: Той, хто звертаючись до старого, здатний відкривати нове, достойний бути вчителем.

Література

  1.  П'ятакова, Г. П. Сучасні педагогічні технології та методики їх застосування

у вищій школі. / Г. П. П'ятакова, Н. П. Заячківська Н.П.: навчально-методичний посібник для студентів та магістрів вищої школи [Текст] Львів : Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – 55с.

  1.  Савченко, О. Я. Компетентнісна спрямованість нових навчальних програм

для початкової школи // «Початкова школа». - №8. - 2012. - С.1 - 6.

  1.  Сиротенко, Г. О. Сучасний урок: Інтерактивні технології навчання /

Г. О. Сиротенко [Текст] - Х. : Видавн. гр. «Основа», 2003. - 80с.

  1.  Підласий, І. П. Спільна дія / І. П. Підласий [Текст] – Х. : Вид. група

«Основа», 2012. – 224 с. (Серія «Адміністратор школи»).

  1.  Підласий, І. П. Продуктивний педагог. Настільна книга вчителя / І. П.

Підласий [Текст]. – Х. : Вид. група «Основа», 2010. – 360 с.

  1.  Пометун,  О. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання / О. Пометун,

Л. Пироженко [Текст]   — К., 2003.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

85395. Фоновый мониторинг 41 KB
  Программа наблюдения на фоновых станциях Целью фонового мониторинга является проведение долговременных систематических наблюдений за уровнем содержания ЗВ во всех объектах окружающей среды в районах которые находятся на значительном расстоянии от источников вредных выбросов. Для осуществления фоновых наблюдений создана сеть станций которые подразделяются на базовые и региональные. Состав показателей гидрометеорологических наблюдений: температура и влажность скорость и направление ветра давление облачность атмосферные явления туман...
85396. Региональный и импактный мониторинг 35.5 KB
  Установить контрольный уровень загрязняющих веществ создать систему раннего предупреждения экологической катастрофы установить фоновые уровни для основных экосистем завершить изучение биогеохимических циклов цель глобального мониторинга. Задачами экологического мониторинга на региональном уровне являются: контроль за фоновыми загрязнениями; наблюдение оценка прогноз трансграничных переносов вредный веществ; формирование распределённой базы данных об экологической обстановке в регионе. Обычно приходится иметь дело с целым рядом...
85397. Приоритетность загрязняющих веществ 86.5 KB
  Глобальная система мониторинга окружающей среды ГСМОС была создана совместными усилиями мирового сообщества основные положения и цели программы были сформулированы в 1974 году на Первом межправительственном совещании по мониторингу. Первоочередной задачей была признана организация мониторинга загрязнения окружающей природной среды и вызывающих его факторов воздействия. Система мониторинга реализуется на нескольких уровнях которым соответствуют специально разработанные программы: импактном изучение сильных воздействий в локальном...
85398. Контактные и дистанционные методы наблюдений 40.5 KB
  Контактные и дистанционные методы наблюдений Существуют два способа контактных измерений. Методы мониторинга за состоянием атмосферы. Контактные физикохимические методы контроля. Методы аналитической химии.
85399. Космическое зондирование 301 KB
  Орбиты разной высоты обеспечивают необходимые условия съемки для различных целевых задач: низкие околоземные орбиты предназначены для детальной съемки; орбиты средней высоты для менее детальной но более оперативной и территориально более захватной съемки; удаленные орбиты для постоянного наблюдения за определенным районом. с момента проведения съемки создавать цифровые карты на большие участки территории...
85400. Методы дешифрирования и цифровой обработки изображений, полученных в результате ДЗ 430 KB
  Поэтому дешифровщики космических снимков конечно же обязательно зная механизм изучаемых явлений например биологический местоположение и природнохозяйственные условия опорных наземных объектов очень часто пользуются методом аналогий при котором основную роль играют такие характеристики снимков как цвет яркость геометрия размер текстура. А на земле на опорных объектах работниками специальных служб агрометеорологами гидрологами гидрогеологомелиораторами лесомелиораторами измеряются наземные параметры характеризующие...
85401. Применение ГИС технологий в экологическом мониторинге 154 KB
  Применение ГИС технологий в экологическом мониторинге Геоинформационные системы ГИС автоматизированные информационные cистемы предназначенные для обработки пространственновременных данных основой интеграции которых служит географическая информация. В ГИС проявляется множество новых технологий пространственного анализа данных. В силу этого ГИС служит мощным средством преобразования и синтеза разнообразных данных для задач управления. Как системы использующие базы данных ГИС характеризуются широким набором данных собираемых с помощью...
85402. Принцип комплексной организации осуществления экологического мониторинга 50.5 KB
  Принцип комплексной организации осуществления экологического мониторинга. В силу того что экологическим мониторингом предусматривается наблюдение оценка и прогноз антропогенных изменений абиотической составляющей биосферы и ответной реакции биологических систем на эти изменения в его организацию и осуществление закладывается принцип комплексного сочетания различных видов мониторинга окружающей среды. В 1978 году была обсуждена всемирная климатическая программа основной задачей которой было обеспечение климатического мониторинга и...
85403. Будова і принципи дії основних вузлів, агрегатів, механізмів і систем автомобілів з карбюраторними двигунами й дизелями 1.11 MB
  До кривошипношатунного механізму багатоциліндрових двигунів належать такі деталі: картер блок циліндрів з головкою й ущільнювальними прокладками; поршнева група поршні поршневі кільця поршневі пальці; шатуни; колінчастий вал; маховик; піддон картера. Блок циліндрів відливають із чавуну або алюмінієвих сплавів.