60154

Інтелектуальна гра «Я ЛЮБЛЮ УКРАЇНСЬКУ»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Стимулювати інтерес учнів до удосконалення мовної компетентності та збагачення свого словникового запасу; розвивати швидкість мислення та память; прищеплювати здоровий дух змагання; через міжпредметні звязки виховувати пізнавальні інтереси любов і повагу...

Украинкский

2014-05-14

152 KB

1 чел.

Миргородський навчально-виховний комплекс

(дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад)

«Гелікон»

Інтелектуальна гра

«Я     УКРАЇНськУ»

(позакласний захід з української мови

для учнів 7-9 класів)

Підготувала вчитель

української мови та літератури

Кошельнікова Л.А.

МИРГОРОД

2013

 

Тема. «Я ЛЮБЛЮ УКРАЇНськУ»

Мета. Стимулювати інтерес учнів до удосконалення мовної компетентності та збагачення свого словникового запасу; розвивати швидкість мислення та пам'ять; прищеплювати здоровий дух змагання; через  міжпредметні   зв'язки виховувати  пізнавальні   інтереси, любов і повагу до своєї Батьківщини, свого народу, рідної мови

Тип заходу: позакласний захід з української мови

Обладнання: крилаті вислови про мову, що прикрашають залу; мультимедійний  проектор, екран, роздатковий матеріал.

ХІД ЗАХОДУ

Ведуча: Сьогодні ми зібралися, щоб з’ясувати, хто ж із нас виявиться справжнім знавцем української мови.

Представлення учасників гри

І раунд   « Краще раз побачити…» (За кожну правильну відповідь – 2б., найбільше – 6 б.)

  1.  Ведуча

Перед вами літери давньоруського письма. Їхні назви, як відомо, досить своєрідні.

Вам треба назвати букву, зображення якої зараз з’явиться.

Відповідь: літера "А" («азъ»)

  1.  Ведуча

Ви бачите пам’ятник послідовникам  творців слов'янського письма у  м. Мукачевому.  Назвіть їхні імена.

 

Відповідь: Св. Кирило та Мефодій.

  1.  Ведуча

Мова людей у різних частинах України має свої особливості. Відповідно до цього виділяють 3 діалекти, кожен з яких має по три говірки. Саме середньонаддніпрянські говори стали основою літературної української мови. Перед вами карта України. Тут позначено місцевість, де розповсюджені середньонаддніпрянські говірки. Назвіть 2 області,основна територія яких розміщена саме тут.

Відповідь: Полтавська, Черкаська.

Київська, Сумська, Кіровоградська, Чернігівська, Дніпропетровська (невеликі території)

І І раунд « Мова калинова» (1 завдання - 2б., 2 завдання - 4б., 3 завдання – 1 б.; найбільше – 7б.)

  1.  Правопис

Ведуча

Вимовте (проспелінгуйте) по літерах подані слова

1 команда – невістчин;

2 команда – льотчиця.

        

  1.  Переклад

Ведуча

Через одну хвилину ви повинні озвучити українські відповідники російським словам та словосполученням.

Завдання для 1  команди

Головокружение            

Подали жаркое

Сок из клюквы

В баласти левого виска

Завдання для 2  команди

Свадебный наряд

Горбушка хлеба

Настойка боярышника

Следовательская предвзятость

Відповіді:

1 команда

Запаморочення голови

Подали печеню

Сік із журавлини

Зліва на скроні

2 команда

Весільне вбрання

Окраєць хліба

Настій глоду

Слідча упередженість

 

 

3.Пояснення українського слова

Ведуча

Виберіть із запропонованих відповідей одну правильну.

1 команда

Флоя́ра

  •  квітка;
  •  сопілка;
  •  міфічна істота.

2 команда

Маржи́на

  •  лісова ягода;
  •  спадок;
  •  худоба.

III раунд «Краса мистецтва»  ( 3 б.)

 Ведуча

   Мова – є основою всіх словесних мистецтв. За словами А.Білецького, мистецтво - це творча діяльність людей, спрямована на створення естетичних цінностей.

У давньогрецьких театральних виставах поєднувалися словесність, музика і танці.

     Саме це поєднання ми зараз і побачимо.

Старшокласники  готували танцювальні номери. Тож помилуємося мистецтвом танцю. А команди за час перегляду повинні будуть пригадати автора слів  використаних пісень та дати їх народження.

(Виступ)

Відповідь: Ліна Василівна Костенко; день народження - 19 березня 1930 р.;

вірш "Осінній день, осінній день, осінній!"

(Виступ)

Відповідь: Іван Якович Франко; дата народження – 27 серпня 1856 р.;

вірш "Чого являєшся мені у сні?"

І V « Нумо поясни» ( По 0,5 б. за кожне відгадане слово, найбільше – 5 б.)

Ведуча

Без  називання слова капітани команд повинні "розказати" за  1 хвилину про дане слово, а члени команди – відгадати.

1 команда

Словник – книга

Суфікс – значуща частина слова

Гімн – пісня

Додаток - член речення

Тире – розділовий знак

«дж» – звук

«и» - літера

Вигук – частина мови

Спосіб – дієслівна граматична категорія

Орфоепія – розділ мовознавства

2 команда

Біблія– книга

Склад – частина слова

Дума – пісня

Означення - член речення

Крапка з комою – розділовий знак

«дз» – звук

«ь» - літера

Займенник – частина мови

Вид – дієслівна граматична категорія

Орфографія – розділ мовознавства

V  " Менше – краще "  (Найбільше – 4 б.)

Ведуча

Вам треба назвати прізвище одного із відомих українців, використовуючи запропоновані мною підказки. Якщо ви це зробите після 1 підказки, то отримаєте 4 бали, після 2 – 3 бали, після 3 – 2 бали, після 4 – 1 бал.

Завдання 1

Підказка №1

Він був відомим українським письменником,  публіцистом, фольклористом та  етнографом. Літературно-мистецька премія його  імені, заснована у 1993 році – це нагорода за високохудожнє оригінальне втілення українського національного характеру в творах літератури та мистецтва.

(4 б.)

Підказка №2

Свою професійну діяльність він починає як викладач церковнослов'янської мови, арифметики та географії, а потім викладає російську мову, літературу, історію та географію у Полтавській духовній семінарії, пізніше у  гімназіях Каліша та Седлеця.

(3 б.)

Підказка №3

Народився у м. Стеблів Київської губернії, Канівського повіту. Шедеврами української літератури називають його повісті «Микола Джеря» та «Кайдашева сім'я»

(2 б.)

Підказка №4

25 листопада 2013 року виповнюється 175 років із дня його народження

(1 б.)

Відповідь: Іван Семенович Левицький  (27.11.1838 — 2.04.1918 )

Завдання 2

Підказка №1

Це український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, мовознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч. Редактор низки українських періодичних видань. Був одним із засновників Української радикальної партії.

   (4 б.)

Підказка №2

Він використовував такі літературні псевдоніми: Василь Чайченко,           Л. Яворенко, П. Вартовий, Б. Вільховий, Перекотиполе, Гречаник.

 (3 б.)

  Підказка №3

Письменник народився на хуторі Вільховий Яр на Харківщині. Автор перших підручників з української мови й літератури, «Рідного слова» — книжки для читання в школі. Укладач чотиритомного тлумачного «Словаря української мови».

(2 б.)

Підказка №4

9 грудня 2013 року виповнюється 150 років із дня його народження

(1 б.)

Відповідь: Грінчéнко Борис Дмитрович (9.12.1863 – 6.05.1910)

Ведуча

Для оголошення переможців надаємо слово журі.

Підбиття підсумків.

Оголошення переможців.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18805. Влияние помех на работоспособность МПУСУ и пути повышения помехоустойчивости 163.23 KB
  Влияние помех на работоспособность МПУСУ и пути повышения помехоустойчивости. На рисунке приведена условная схема МПУСУ с указанием трех вредных факторов. ЭМИ влияют на работоспособность входных каскадов измерительного контура и контура управления а также порта
18806. Экологическое образование 30.5 KB
  Экологическое образование как комплексная проблема современности стала объектом внимания философскосоциологических исследований рассматривающих экологические проблемы как общечеловеческие Э.В. Гирусов Ю.Г. Марков Д.Ж. Маркович Н.И. Моисеев и др.. Первостепенную ва...
18807. Развитие биосферы Земли 49.5 KB
  Развитие биосферы Земли. На ранней Земле предполагают активный вулканизм: за счет лав выплавляющихся из верхней мантии постепенно сформировалась земная кора а дегазация лав привела к возникновению первичной атмосферы и жидкой воды на поверхности планеты. В первый м...
18808. Круговороты основных биогенных элементов 697.5 KB
  Круговороты основных биогенных элементов Глобальный круговорот воды Круговороты воды и СО2 в глобальном масштабе представляют собой вероятно самые важные для человечества биогеохимические круговороты. Для обоих характерны небольшие но весьма подвижные фонды в а...
18809. Биогеохимические циклы 49 KB
  Ввиду того что растения и животные могут использовать только те биогенные элементы которые находятся на поверхности Земли или вблизи нее для сохранения жизни необходимо чтобы материалы ассимилированные какимилибо организмами в конечном счете становились доступным...
18810. ВВЕДЕНИЕ В КУРС «Экология» 625.62 KB
  Лекция 1. ВВЕДЕНИЕ В КУРС Экология План лекции Экология как наука об основных законах и принципах функционирования системы общество – природа. Современная структура и основные направления развития экологии. Цели задачи и общее содержание курса
18811. Взаимодействие организма и среды 121.5 KB
  Лекция 2. Взаимодействие организма и среды План лекции: Понятие о среде обитания и средах жизни Основные представления об адаптациях организмов. Факторы среды. Классификация факторов Общие закономерности воздействия факторов на живые организмы ...
18812. Популяционный уровень жизни. Биоценозы и экосистемы, основы их жизнедеятельности 90.5 KB
  Лекция 3–4. Популяционный уровень жизни. Биоценозы и экосистемы основы их жизнедеятельности План лекции Популяция ее характеристики и структура. Понятие о биоценозе и его структуре. Экосистема ее свойства и структура. Поток энергии и пищевые цепи. Э...
18813. Биосфера – глобальная экосистема 72.5 KB
  Лекция 5 Тема: Биосфера – глобальная экосистема. План 1. Общие закономерности организации биосферы. Структура и границы. 2. Закон В.И. Вернадского о биогенной миграции атомов в биосфере. 3. Основные функции живого вещества. 4. Место человека в биосфере. Концепция и кри...