60267

Обрядовість українців (Інтелектуальна творчо-пошукова гра)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

ІІ конкурс Народні звичаї Кого кличуть їсти голодну кутю Мороз Коли настає Новий рік за старим стилем З 13 на 14 січня Яку назву має той період коли не можна їсти мясо молоко яйця Піст Яке свято завжди приходить рівно через...

Украинкский

2014-05-15

71.5 KB

6 чел.

Виноградівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім.О.М.Соценка

ОБРЯДОВІСТЬ УКРАЇНЦІВ

 (Інтелектуальна творчо - пошукова гра)

Вчитель української мови та літератури                     Меркотан Валентина Іванівна


Тема:  «Обрядовість українців»

(Інтелектуальна творчо - пошукова гра)

Мета: ознайомити присутніх з обрядовістю українців; продовжувати відродження народних календарних звичаїв, обрядів, пісень; формувати уміння й навички пошукової роботи пов’язаної з традиціями рідного краю; виховувати в учнів шанобливе ставлення до народних обрядів, українських оберегів, сприяти національному, духовному розвитку особистості школяра.

Обладнання: актова зала, прикрашена вишитими рушниками, кетягами калини, хустинками, колосками пшениці, виставка книг із народознавства, реферати учнів, вислови про обрядовість українців:

  •  Без верби і калини нема України.
  •  Кожен край має свій звичай.
  •  Берегиня, обереги – наші давні і славні символи.
  •  Тримай хатиночку, як у віночку.
  •  Червона калина – то наша родина.
  •  Хата без рушників, що родина без дітей.
  •  Звичаї народу – це ті прикмети, за якими розпізнають народ не тільки в сучасному, а й у його історичному минулому…
  •  Звичаї а також мова – це ті найміцніші елементи, що об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю.

                                                                                          Олекса Воропай


Хід заходу

Учитель. Сьогодні ми говоримо про обряди нашого народу, нашу родовідну                                пам'ять, про збереження цих обрядів у наших сім’ях. Адже без минулого немає майбутнього. Так бувало і буде завжди. Одні покоління змінюють інші. Та жодне наступне покоління не починає життя на порожньому місці. У ньому живе пам'ять про свій рід, його історію, традиції і звичаї, які шанувалися в родині.

«Кожен край має свій звичай», – мовить народна творчість, і це закономірно. Звичаї пройшли випробування часом, стали народними надбанням, передаються із покоління в покоління.

Херсонщина! Таврія! Рідний край! Золота щедра сторона. Земля рясно уквітчана, зеленю  закосичена. Скільки ніжних, поетичних слів придумали люди, зачаровані красою рідного краю.

Нехай зустріч сьогоднішня допоможе полинути у чарівний світ ліричної пісні.

Звучить пісня «Кароока Україна» у виконанні учениці

Учитель. А зараз запрошуємо переглянути презентацію про обрядовість (Додаток 1)

Учитель. Провівши інтелектуально – пошукову – творчу гру за темою «Обрядовість українців», ми побачимо, на скільки добре наші учні знають обряди, традиції та обереги рідного краю.

У нас є дві команди «Берегиня» та «Барвінок».

Капітани команд зараз представлять свої команди. Давайте проведемо жеребкування і з’ясуємо, хто з команд почне першою відповідати.

І конкурс – «Візитка»

Команда «Берегиня»

Берегиня – це наша оселя. Усе, що в ній є, що ми нажили, що приберегли від своїх батьків та дідусів, чим збагатилися - дітьми, піснею, злагодою, суперечкою, добрим словом, спогадом у цій хаті, - все це і є «Берегиня».

Також  берегиня, обереги – наші давні і славні символи. Їхнє генетичне коріння сягає глибин століть. Тому, маючі такі прекрасні символи, народ зумів зберегти від забуття нашу пісню; родовідну пам'ять, волелюбний дух. Виряджаючи чоловіків, синів, коханих у нелегкі походи проти чужинських набігів чи у мандри, матері, кохані дарували на пам'ять ці непересічні амулети, рушники з оберегами, аби живими поверталися вони до домівок.

Берегиня - це житло й вогнище. Згідно з повір’ям наших предків, вогонь символізує додаток і міць родинної спілки.

Давайте будемо оберігати і продовжувати те найсвятіше, сокровенне, з чого починаємо ми  свій шлях у життя. Збережемо для нащадків нашу історію, традицію, національну культуру, рідну мову, якою виплекала нас мати.

Команда «Барвінок»

Девіз:              Попід дворами  по стінах хатинок

   Плететься ніжно – блакитний барвінок.

                       Блискучий розум, гарна врода –

                        Ми діти нашого народу.

(Команда оголошує разом)

Учениця. З давніх-давен барвінок вважали символом життя. Він був необхідний на весіллях, з барвінку плели весільні вінки, ними прикрашали короваї. У відварі купали немовлят. А також барвінком лікували  взимку від простуди.


ІІ конкурс «Народні звичаї»

  1.  Кого кличуть їсти голодну кутю? (Мороз)
  2.  Коли настає Новий рік за старим стилем? (З 13 на 14 січня)
  3.  Яку назву має той період, коли не можна їсти м'ясо, молоко, яйця? (Піст)
  4.  Яке свято завжди приходить рівно через 50 днів після Великодня? (Трійця)
  5.  Що шукали в ніч на Івана Купала? (Квітку папороті)
  6.  Страва з варених крупів? (Каша)
  7.  Густий суп із пшона? (Куліш)
  8.  Різаний або рваний шматок прісного тіста зварений у супі? (Галушка)
  9.  Одна із 12 обов’язкових страв на святковому столі у Святковий вечір із пшениці та маку, меду чи узвару? (Кутя)
  10.   Довгий шматок для витирання обличчя, тіла, посуду, а також вишитий – для оздоблення житла в українських оселях? (Рушник)
  11.   Велика кругла хлібина з прикрасами? (Коровай)
  12.   Як називається придане нареченої на Україні? (Посаг)
  13.   Народні символи дерева України? (Верба, калина)
  14.   Яке свято пов’язане із зустріччю зими та весни? (Стрітення)
  15.   Символ українців, що оберігає? (Оберіг)
  16.   Напій, який ставлять разом із кутею? (Узвар)
  17.   Що ставлять біля ополонки на Водохреща? (Хрест)
  18.   Якими піснями зустрічали прихід весни? (Веснянками)
  19.   Народна назва Пасхи? (Великдень)
  20.   Свято народження Христа? (Різдво)
  21.   Шматок тканини квадратної форми, який пов’язують на голову? (Хустка)
  22.   Що розписують на Великдень? (Писанки)
  23.   Чим засівають на Василя? (Зерном)
  24.   Як називаються народні пісні на Різдво? (Колядки).

Музична пауза, пісня «Чорнобривці» (у виконанні В. Козловського)


ІІІ Конкурс «Поетичний вернісаж »

Командам на сьогодні було дано завдання підготувати власну поезію, присвячену одному із оберегів українському народу, рідному краю.

 Команда «Барвінок» Т. Шикула «Рідний край »

Рідний край

Широкі роздоли і неба розмай

І жито, й пшениця – то мій рідний край.

Гаї солов’їні, зелені луги

І сліз тут немає туги.

Тут сонце заходить за річку, за гай

Квітучий куточок – то мій рідний край.

Тут пісня, неначе струмок, завжди ллється,

А серце народною думкою б’ється.

Всім радість даруй, і гори, не згасай,

Сіяй, тиха зоре, сіяй рідний край.

Ніколи я тут не стрічала біди

І хай роки йдуть – повернуся сюди.

Життя несподіване, друже мій, знай!

Твоє тут коріння – то твій рідний край.

Що тут народилася я не жалкую,

Бо тут буду жити, бо тут я існую.

Я гордо скажу, сповістивши країну,

Що мій рідний край – це краса України!

Команда «Берегиня» А. Цілинко «Рушник»

Рушник

Є в кожного в родині

Найславетніший рушник.

Бережуть його донині,

Кожен із нас до нього звик

В нього чарівна сила

Українського  життя.

І свої чарівні крила

Донесе до майбуття

Всі орнаменти на ньому

Нам історію несуть.

І всі спогади із дому

Нашу пам'ять відімкнуть.

Я рушник цей зберігаю,

Як частиночку життя.

І в житті він розкриває

Людські відчуття.

       

Музична пауза, пісня «Батьківщина» (у виконанні Т. Повалій)


І
V конкурс – «Секрет» (Відгадай загадку)

  1.  Який рік тягнеться один день? (Новий рік)
  2.  Чим закінчується вечір і починається ранок? (Буквою «Р»)
  3.  Ходить полем з краю в край, ріже чорний коровай? (Трактор, плуг)
  4.  Що є у світі найшвидше? (Думка)
  5.  Зроду рук своїх немає, а узори вишиває? (Мороз)
  6.  Не гавкає,  не кусає, а в дім не пускає? (Замок)
  7.  Вода, а літає? (Сніжинка)
  8.  Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться – кожен скривиться? (Сонце)
  9.  Без рук без ніг, тільки з рогами, а ходить попід небесами?(Місяць)
  10.   У вінку зеленолистім, у червоному намисті видивляється у воду на свою хорошу вроду? (Калина)
  11.   У вогні не горить, у воді не тоне? (Правда)
  12.   Що мовчить, а розуму навчить? (Книга)
  13.   Що посеред землі стоїть? (Буква «М»)
  14.   На небі одне, а в баби двоє? (Буква «Б»)
  15.   Назва якої птиці складається з 40 А? (Сорока)
  16.   Ріжуть мене ножакою, б’ють мене ломакою, за те мене отак гублять, що всі мене дуже люблять? (Хліб)
  17.   Що підніме й найменша дитина, а через хату не перекине й найдужча людина? (Пір’їна)
  18.   У нашої бабусі сидить дід  у кожусі, проти печі гріється, без води умивається? (Кіт)
  19.   Що у світі наймиліше? (Сон)
  20.   Крамниця велика, краму багато, усього не переміряєш, не перелічиш; по частині купуєш, а весь не закупиш? ( Знання)

Музична пауза, пісня «Любіть Україну»

V конкурс «Оберіг»

Командам було дано домашнє завдання підготувати цікаву розповідь, легенду про птахів, квіти, дерева, пов’язані з віруваннями, обрядами українців.

Команда «Барвінок». Розповідь легенди про барвінок

Жили колись давно чоловік з дружиною у любові і злагоді. А найбільшою потіхою для них був їхній синочок на ім’я Бар. У скорому часі виріс він гарним парубком. Багато дівчат мали собі на думці віддатися за нього. Сохло серце за Баром у однієї дівчини, котра мала за маму відьму. Посватався Бар до іншої, котра називалась Вінка. Ніяка ворожба відьми не могла  розбити того кохання.

І ось прийшов день весілля. Щасливі молодята стояли на воротах для батьківського благословення і чекали тієї хвилі, щоб піти до святої церкви до шлюбу.

Аж тут казна – звідки ворожка зі своєю дочкою. Ворожка стала перед молодими, проголосила своє прокляття і окропила їх чорним смердючим настоєм якогось зілля. За хвилю на місці, де стояли Бар та Вінка, вже нікого не було. Кинулися люди до ворожки, а вона махнула руками і злетіла чорною вороною. Кинулися до її дочки, а та злетіла до хмар сірою галкою. Впала матінка Барова на те місце, де стояв її син і скропила землю слізьми. І сталося диво: на очах у всіх із землі проросло зеленне зілля, уквітчане дрібненьким блакитним цвітом…

А назвали його Барвінком. І тягнеться від до хат, до батьківських могил. Кожна дівчина вплітає його у свій весільний вінок.

 

Команда «Берегиня». Розповідь легенди про лелеку

Одним з оберегів є птах, який у різних місцевостях України відомий як бузько, бацюн, чорногуз, гайстер, лелека.

 З цими птахами пов’язано багато цікавих звичаїв, прикмет, забав.

Існує легенда, що лелека колись мав людську подобу. Бог доручив нести повний мішок і не розв’язувати, не заглядати, а вкинути в глибоку річку. А чоловік не втерпів, розв’язав мішок, а звідти як рушили і жаби, і ящірки, і вужі та розповзлися по всьому світові. Розгніваний Бог перетворив чоловіка на лелеку та звелів ходити по полях і болотах, шукаючи всяке гаддя. Люди оберігали і захищали свого пернатого друга від усіляких незгод. Дітям заборонялося лазити в гнізда, брати яйця і лелеченят. Непросто в народі існує повір’я про лебедину вірність, птахи не прощають образ.

Отже, птахи є оберегами людських жител, їх окрасою, без яких ми не уявляємо свого життя.

Музична пауза. Пісня «Одна калина» (у виконанні С. Ротару)


V
І  конкурс – «Конкурс капітанів»

Перевіримо, хто з наших капітанів знає краще прислів’я:

  1.  Що красить людину (Добрі діла)
  2.  Вік живи, вік … (учись)
  3.  Кого й куля не бере? (Смілого)
  4.  Вовка боятись - …(в ліс не ходити)
  5.  Куди язик доведе? (До Києва)
  6.  Що болить від малих дітей? (Голова)
  7.  А від великих? (Серце)
  8.  Чому не треба гнатися за двома зайцями? (Жодного не впіймаєш)
  9.  Хто може двох навчити? (Той, хто мовчить)
  10.   Вчення – світ, а не вчення …(тьма)
  11.   Шануй учителя, як …(родителя)
  12.   Чому вчитися треба з молоду? (Придасться на старості)
  13.   Що вовка годує? (Ноги)
  14.   Щоб їсти калачі, не слід … (сидіти на печі)
  15.   Коли можна гуляти сміло? (Як зробив діло)
  16.   Що очі коле? (Правда)
  17.   Щоб побачити більше світу, треба здобути …(освіту)
  18.   Що за гроші не купиш? (Розум)
  19.   Яким ніхто не вродився, а навчився? (Мудрим)
  20.   Скільки голів краще? (Дві)
  21.   Що ранить душу глибше, ніж стріла? (Слово)
  22.   Що вчить, як та світі жить? (Книга)

Музична пауза. Пісня «Червона рута» (у виконанні С. Ротару)


V
ІІ  конкурс – «Народні свята»

  •  Коли святкують Василя? (На старий Новий рік)
  •  Коли святкують Водохреща? (19 січня)
  •  Коли святкують Трійцю? (8 неділя по Великодню)
  •  Коли святкують Іллю? (2 серпня)
  •  Коли святкують Катерину? (7 грудня)
  •  Коли святкують Миколая? (19 грудня зимовий, 22 травня весняний)
  •  Коли святкують Покрову? (14 жовтня)
  •  Коли святкують Варвари? (17 грудня)
  •  Коли святкують Андрія? (13 грудня)
  •  Коли святкують Спаса? (19 серпня)
  •  Коли святкують Пасха? (На 15 неділю від Різдва)
  •  Коли святкують Благовіщеня? (7 квітня)
  •  Коли святкують  Теплого Олексу? (30 Березня)
  •  Коли святкують Стрітення? (15 лютого)
  •  Коли святкують Маковія? (14 серпня)

Кожній команді треба розповісти про одне із народних свят, яке найбільше подобається членам команди.

Учитель. Журі підбивають останні підсумки.

Музична пауза. Пісня «Лебеді материнства»

Учитель. Слово надаємо журі, яке відзначає переможців. Вручення  грамот.

Учитель. Щиро вітаємо переможців. Учасники гри продемонстрували глибокі знання звичаїв, традицій українського народу. Дякуємо.


                                Список літератури

  1.  Скуратівський В.  Бе6региня. – К. 1987 р. – 278с.
  2.  Павлюк С.П. Українське природознавство. К. 2006 р.-568 с.
  3.  Маковій Т. Затоптаний цвіт. Народознавчі оповідки. – К: Український народознавчий, 1993. – 160 с., 197 с., 200 с.
  4.  Дмитренко М. К. Уроки з народознавство. –К., 1995.-224 с.
  5.  Гавриленко Л. А., Токаренко І.Г. Жито. Посібник з українського народознавства. - Запоріжжя, 2004.-236 с.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84080. Общие принципы регуляции работы организма 22.35 KB
  Регуляция в живых организмах представляет собой совокупность процессов обеспечивающих необходимые режимы функционирования достижение определенных целей или полезных для организма приспособительных результатов. Процесс физиологической регуляции является основой самоудовлетворения потребностей живого организма.
84081. Эндокринная система, эндокринные железы и функции основных гормонов 31.16 KB
  Железа внутренней секреции производит гландулярные гормоны к которым относятся все стероидные гормоны гормоны щитовидной железы и многие пептидные гормоны. Диффузная эндокринная система представлена рассеянными по всему организму эндокринными клетками продуцирующими гормоны называемые агландулярными за исключением кальцитриола пептиды. Гормоны органические соединения вырабатываемые определенными клетками и предназначенные для управления функциями организма их регуляции и координации. Гормоны биологические активные вещества...
84082. Нервная система, принципы нервной регуляции 46.5 KB
  Нервная система – одна из важнейших систем, которая обеспечивает координацию и регуляцию протекающих в организме процессов и устанавливает взаимосвязь с внешней средой. Изучает ее работу – неврология.
84083. Скелет. Функции костной системы. Особенности строения костей и их соединений 74.95 KB
  Особенности строения костей и их соединений. Скелет это комплекс костей различных по форме и величине. У человека более 200 костей 85 парных и 36 непарных которые в зависимости от формы и функции делятся на: трубчатые кости конечностей; губчатые выполняют в основном защитную и опорную функции ребра грудина позвонки и др. Эластичность упругость костей зависит от наличия в них органических веществ а твердость обеспечивается минеральными солями.
84084. Рост и развитие скелета, зоны роста костей, периоды ускоренного роста человека 29.7 KB
  Под зонами роста понимают хрящевые участки костной структуры человека в позвоночнике и на окончаниях трубных костей. Пока на этих участках находится не огрубевшая ткань возможно значительное увеличение длины тела под влиянием гормонов роста. Позже когда зоны роста закрываются стимулировать удлинение тела становится невероятно сложной или даже невозможной задачей.
84085. Мышцы, функции мышц. Особенности строения мышц (скелетные, гладкие, сердечная мышцы) 33.33 KB
  Особенности строения мышц скелетные гладкие сердечная мышцы. Гладкие мышцы делятся на тонические и фазнотонические. В свою очередь фазнотонические мышцы можно условно разделить на обладающие автоматией способные к спонтанной генерации фазных сокращений и на мышцы не обладающие свойством автоматии. Аксон мотонейрона из спинного мозга проходит в составе периферических нервов до мышцы внутри которой разветвляется на множество концевых веточек.
84086. Основные подходы к типологии государств 21.4 KB
  В настоящее время выделяют два основных подхода к изучению типологии государства формационный и цивилизационный. выражал классовый подход к сущности государства. Четырем из них соответствуют четыре типа государства: 1 нет 2 рабовладельческое 3 феодальное 4 буржуазное капиталистическое 5 социалистическое Государства первых трех типов признавались эксплуататорскими.
84087. Понятие формы государства и факторы влияющие на ее образование 21.32 KB
  Форма государства это единство трех её основных элементов: формы правления формы государственного устройства политический режим некоторые ученые предлагаю присовокупить политическую динамику. Однако он не даёт синтезированного представления о форме государства в целом. Форма государства это такая структура которая включает не только организационные элементы но и связи между ними а также элементы функциональные методы деятельности.
84088. Форма правления понятие и виды 23.65 KB
  Монархия форма правления при которой в системе высших органов власти имеется монарх. Абсолютные монархии характеризуются полнотой власти монарха в этом случае в руках монарха сосредоточена вся полпота власти. Конституционные ограниченные монархии характеризуются тем что власть монарха ограничена Конституцией на основании которой в государстве действуют два института высшей власти: монарх и парламент которые делят между собой полномочия.