60273

Хіміко-екологічний калейдоскоп

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: екологічне виховання учнів; пропаганда розумного ставлення до природи; привернення уваги учнів до проблем навколишнього середовища з метою захистити землю від нас самих, зберегти її для нас і наших нащадків.

Украинкский

2014-05-15

242 KB

0 чел.


Тема: Хіміко-екологічний калейдоскоп.

Мета:

  •  екологічне виховання учнів;
  •  пропаганда розумного ставлення до природи;
  •  привернення уваги учнів до проблем навколишнього середовища з метою захистити землю від нас самих, зберегти її для нас і наших нащадків.

Епіграф:

Ви – новітнє покоління,

Вам весь час вперед іти.

Середовище привітне

Треба дітям зберегти.

Хід заходу

  •  Представлення журі

  •  Представлення команд

І команда

Назва «Елемент»

Девіз: Ми любим все і все навкруг, а земля наш кращий друг!

Привітання: У школі нашій нині гра

Ну а ми, як атоми добра,

Як іони в цей хімічний час

Ретельно летимо до вас.

Ми не є звичайні діти,

Ми круті електроліти

Провести любов до серця треба вміти!

Наше щастя – реактивна ваша усмішка дитини

І реакція між нами позитивна!

ІІ команда

Назва «Атоми добра»

Девіз: Будемо хімію вивчати

З нею будем працювати

А коли ми підростем

Зразу в хіміки підем.

Привітання: У цей святковий світлий час

Вітає вас 10 клас.

Ми будем розважати вас

І все це буде вищий клас.

Ми покажем що ми вмієм

Хай дивується нам світ.

Приготуйтеся суперники

Вам хімічний наш привіт.

Противники сьогодні серйозні в нас

Це хімії любителі 10-  клас.

Хай в боротьбі переможе

Найкращий із нас.

Тож від щирого серця вітаємо вас!

Капітан:

А я капітан команди, перед лицем своїх товаришів урочисто обіцяю, що я і вся моя команда будемо справедливо боротися за звання веселих, розумних та кмітливих. А якщо програємо, то не будемо лити гірких сліз. Якщо виграємо, не задиратимемо носа.

1 раунд

Умови 1 раунду

Пропонується 12 запитань. Кожне запитання має чотири варіанти відповідей, вибрати ж треба одну, правильну

1. Наука про довкілля

а) екологія

б) зоологія

в) біологія

г) геологія

2. Найпоширеніший метал земної кори

а) ферум

б) алюміній

в) купрум

г) магній

3. Скільки хромосом є в клітині людини?

а) 46

б) 45

в) 44

г) 43

4. Скільки рухів крилами робить муха за одну секунду?

а) 250

б) 300

в) 320

г) 330

5. Алотропія оксигену - це

а) нітроген

б) озон

в) гідроген

г) карбон

6. Спирт, який не горить - це

а) етиловий

б) нашатирний

в) пропіловий

г) метиловий

7. Скільки років живуть удави?

а) 88

б) 95

в) 90

г) 100

8. Скільки атомів у молекулі води?

а) 4

б)2

в) 3

г) 5

9. Нестача якого елемента призводить до карієсу зубів?

а) фосфор

б) флуор

в) сульфур

г) ферум

10. «Символ міцності» - це

а) калій

б) натрій

в) магній

г) кальцій

11. В якому році стався вибух на ЧАЕС?

а) 1988

б) 1986

в) 1987

г) 1989

12. Чорноземні  грунти охоплюють такий % території України

а) 50%

б) 42%

в) 45%

г) 48%

2 раунд

Умови 2 раунду

Кожній з команд пропонується запитання з 6 різних тем

Запитання 1

Воно не солодке, не гірке, не солоне, його можна приймати до, і після, і під час їжі. Рекомендується дорослими і дітям будь-якого віку, причому лікувальний ефект прямо пропорційний дозі й не було випадку, щоб надлишок ліків мав побічні ефекти. Люди приймають його з незапам’ятних часів, хоча ще жоден лікар не виписав на нього рецепта й жодна аптека не продала ні грама цього дивовижного препарату. Що це таке? Слово складається із семи літер.

Відповідь Повітря.

Запитання 2

Який дорогоцінний метал на початку XVIII століття кидали в річку?

Відповідь Іспанці добували золото з розсипів, де знаходили платину, яку вважали шкідливою домішкою.

Запитання 3

Французькі біологи вважають, що цей метал допоможе медицині в боротьбі з перевтомою. Досліди свідчать про те, що в крові перевтомлених людей цього металу міститься менше за норму. Слід знати, що коли людина часто та з будь-яких причин сердиться, цей метал в організмі «згорає». От чому у знервованих, дратівливих людей порушення роботи серцевих м’язів спостерігається частіше. Що це за метал?

Відповідь Магній.

Запитання 4

Якщо вірити давнім історикам, то під час походу  О. Македонського до Індії офіцери його армії хворіли на шлунково-кишкові захворювання не так часто, як солдати. Їжа і питво в них були однакові, а металічний посуд-різний. З якого металу був виготовлений офіцерський посуд?

Відповідь Зі срібла.

Запитання 5

У Закарпатті в м. Солотвино ця речовина міститься під землею завтовшки 50 м, у печерах, в яких лікуються люди, хворі на астму. У Польщі, у районі Велички, розташований музей, підземні коридори якого тягнуться на сотні кілометрів, підсвічені й прикрашені скульптурами із цієї речовини. Ця речовина міститься в крові, забезпечує необхідний осмотичний тиск, без неї не проживеш. Її властивостям немає меж. Життя без неї — справжній біль. Що це за речовина?

Відповідь Кухонна сіль.

Запитання 6

Альфред Нобель працював у галузі електрохімії та біології, фізіології та оптики. Але у 1867 році Нобель одержав патент на своє відкриття. За що вчений отримав патент?

Відповідь Розробив рецептуру вибухівки, яку назвав динамітом.

Запитання 7

Увага! Чорна скринька!

Ця речовина була відома людині ще в VI ст. до н. е., коли фінікійці навчились варити його з козячого жиру і деревного попелу. Про його цінність як очищувального засобу висловлювався Гален. Воно буває тверде і рідке, до його складу можуть входити різні речовини, що надають йому додаткових властивостей.

Що знаходиться в чорній скриньці?

Відповідь Мило.

Запитання 8

Цією хворобою дихальних шляхів хворів великий російський учений-хімік Д. І. Менделєєв; від неї померли його батько та дві сестри. Що ж це за хвороба?

Відповідь Туберкульоз.

Запитання 9

У звичайних умовах газ, блакитного кольору, невеликі концентрації в повітрі  створюють відчуття свіжості, тому в перекладі з грецької означає «пахнути». Може бути не лише корисним, але й шкідливим.

Відповідь Озон

Запитання 10

Увага! Бліц!

  1.  Які хімічні елементи входять до складу кісток, печінки, м’язів, серця людини? 
  2.  У разі нестачі якого елемента кров не зсідається? 
  3.  Відсутність якого металу в організмі людини і тварин викликає анемію?

Назвати не менше 7 ел.

Відповідь

  1.  Ca, P, Fe, K, Mn
  2.  Ca
  3.  Cu

Запитання 11

Речовина, яка залишає в роті характерне відчуття прохолоди, а назва її буквально означає «олія м’яти».

Відповідь Ментол.

Запитання 12

Прилад, про користь якого знав ще Петро І Ломоносов М. В, перший учень, який систематично використовував його у своїх наукових працях, писав про нього вірші. Що це за прилад?

Відповідь Мікроскоп.

3 раунд

Умови 3 раунду

Конкурс капітанів.

Запитання команди І:

  1.  Найлегший газ (водень).
  2.  Який вчений відкрив вірус імунодефіциту і був удостоєний за це Нобелівської премії? (Франсуа Боррс)
  3.  Який хімічний елемент пахне часником? (фосфор)
  4.  Природний надійний захист усього живого від згубної дії сонячного проміння. (озоновий шар)
  5.  Яка організація складає дострокові прогнози про розвиток світу? (Римський клуб)

Запитання команди ІІ:

  1.  Яка країна найбагатша на фосфорити? (Марокко)
  2.  Що таке триацилгліцерол? (Це природні органічні сполуки, які є похідними від гліцерилу та жирових кислот)
  3.  Що таке ренатурація? (Це здатність білків після ценарудації повертати свою природну форму.)
  4.  Розчин кухонної солі. (Ропа)
  5.  Населення України. (46 млн.)

4 раунд

Умови 4 раунду

Написати формули речовин.

Команда І

  1.  Амоній сульфат
  2.  Амоніак
  3.  Сульфат натрію
  4.  Аргентум хлорид
  5.  Натрій гідрокарбонат
  6.  Карбонатна кислота
  7.  Сульфідна кислота
  8.  Алюміній ортофосфат
  9.  Натрій гідроксид
  10.  Фосфін

Команда ІІ

  1.  Амоній нітрат
  2.  Силан
  3.  Сульфат барію
  4.  Аргентум нітрат
  5.  Сальцій гідрокарбонат
  6.  Сульфатна кислота
  7.  Нітратна кислота
  8.  Натрій ортофосфат
  9.  Алюміній гідроксид
  10.  Кальцій карбід

5 раунд

Умови 5 раунду

Розгадати кроссворд «Вчені-хіміки»

2

3

1

4

7

6

5

8

9

10

ПО ВЕРТИКАЛІ:

1. Англійський хімік і фізик. Започаткував хімічний аналіз, сприяв становленню хімії як самостійної науки. Відкрив один з газових законів.

3. Англійський хімік і фізик. Відкрив закон критичних відношень, запропонував поняття “атомна вага” і першим визначив назви багатьох елементів.

5. Володимир Іванович… - український і російський природознавець, засновник геохімії, біогеохімії, радіогеології.

7. Французький хімік, який експерементально довів склад повітря, запрпонував назву “кисень” і зясував роль кисню у процесах горіння, чим спростував теорію флогістону.

ПО ГОРИЗОНТАЛІ:

2. Англійський хімік і фізик. Добув у чистому вигляді водень і вуглекислий газ.

4. Шведський хімік. Першим добув кисень, хлор, перманганат калію, марганець, фтороводень та ін. Довів багатокомпонентний склад повітря.

6. Російський учений, природознавець світового значення. Розвивав атомно-молекулярні уявлення про будову речовини, сформулював принципи збереження матерії і руху, виключив флогістон з числа хімічних реагентів.

8. Шведський хімік. Відкрив Церій, Селен, Торій, створив електорохімічну теорію, на основі якої побудував класифікацію елементів, сполук, мінералів.

9. Італійський фізик і хімік. Відкрив один із газових законів, пізніше названий його іменем.

10. Англійський хімік, який заклав основи науки про гази, відкрив кисень, добув хлороводень та аміак. Довів, що зелені рослини “виправляють” повітря.

Відповідь

К

А

В

Е

Н

Д

І

Ш

А

Б

Ш

Е

Є

Л

Е

О

Ь

Й

Т

Л

Л

О

М

О

Н

О

С

О

В

А

Ь

Н

Е

В

Б

Е

Р

Ц

Е

Л

І

У

С

Н

А

А

В

О

Г

А

Д

Р

О

З

Д

Ь

П

Р

І

С

Т

Л

І

Є

Ь

К

И

Й

5 раунд

Умови 5 раунду

Презентація проектів.

  •  Визначення  переможців

  •  Нагородження переможців і учасників

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3

EMBED Equation.3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10492. Рух електронів в атомі. Поняття про орбіталі 96.5 KB
  Навчальний предмет: хімія. Клас: 8. Тема уроку: Рух електронів в атомі. Поняття про орбіталі. Вид заняття: комбінований урок урок повторення і засвоєння нових знань на якому активізування чуттєвого досвіду учнів закріплення знань умінь та навичок проводиться з вико...
10493. Рух електронів у атомі. Будова електронних оболонок атомів 56 KB
  Тема: Рух електронів у атомі. Будова електронних оболонок атомів. Навчальна мета: розгляути характер руху електрона, ввести поняття орбіталь енергетичний рівень і енергетичний підрівень, розглянути та проаналізувати правила заповнення електронних шарів атомів
10494. Складання хімічних формул за валентністю 105.5 KB
  Тема уроку: Складання хімічних формул за валентністю Вид заняття: комбінований урок Цілі уроку: навчальні: формувати поняття про валентність, навчити учнів визначати валентність елементів за формулами бінарних сполук; навчити учнів складати фор
10495. Сучасне формулювання Періодичного закону. Ізотопи (стабільні й радіоактивні) 44 KB
  Тема: Сучасне формулювання Періодичного закону. Ізотопи стабільні й радіоактивні. Навчальна мета: познайомити учнів із сучасним формулюваням періодичного закону, показати яку інформацію несе порядковий номер і масове число, ознайомити учнів із складом ядер атомів, сф...
10496. Сучасне формулювання періодичного закону. Ізотопи 88 KB
  Тема уроку: Сучасне формулювання періодичного закону. Ізотопи. Вид заняття: комбінований урок Цілі уроку: навчальні: повторити і узагальнити знання про будову атома, встановити рівень засвоєного матеріалу з теми: Будова атома€ розширити зн
10497. Узагальнення знань про неорганічні та органічні речовини 88 KB
  Тема: Узагальнення знань про неорганічні та органічні речовини. Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань умінь і навичок. Навчальна мета: Узагальнити знання про основні поняття закони і теорії хімії та їх практичне значення для розвитку науки. Ха...
10498. Будова атома. Ядро і електронна оболонка. Склад атомних ядер 85 KB
  Тема уроку: Будова атома. Ядро і електронна оболонка. Склад атомних ядер. Навчальна мета: продовжити знайомство з періодичною системою хімічних елементів Д.І. Менделєєва, на основі знань про будову атома розкрити фізичний зміст порядкового номера елемента...
10499. Фенол, визначення взаємного впливу атомів у його молекулі 50.5 KB
  Навчальна мета: ознайомити учнів з будовою фенолу визначити взаємний вплив атомів у його молекулі. Розвивати вміння прогнозувати хімічні властивості органічних сполук виходячи з їхньої будови на прикладі фенолу. Ознайомити з якісною реакцією на феноли. Обладнання: пе...
10500. Ферум: будова атома, поширення в природі. фізичні та хімічні властивості. взаємодія з киснем, сіркою 49.5 KB
  Тема уроку: Ферум: будова атома поширення в природі. фізичні та хімічні властивості. взаємодія з киснем сіркою. Вид заняття: комбінований урок урок повторення і засвоєння нових знань на якому активізування чуттєвого досвіду учнів закріплення знань умінь та навичок пр