60275

Чотирнадцяте сузір’я: вплив Космосу на свідомість людини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

А там далекодалеко розгорнулось недосяжне тло помережане сузір’ями. Небесним світилам почали поклонятися а найбільш яскраві й помітні групи зір обєднали в сузіря кожному з яких дали своє найменування: Персей Кассіопея Андромеда Південна Гідра Телець Центавр Пегас Овен тощо.

Украинкский

2014-05-15

102.5 KB

1 чел.

Тема: «Чотирнадцяте сузір’я: вплив Космосу на свідомість людини»

Мета: Активізувати раніше набуті знання дітей про сузір’я, Сонячну систему, планету Земля та її супутник, повторити назви планет; збагатити учнів знаннями про космогонічні уявлення стародавніх людей, познайомивши їх із міфами народів світу, пов’язаними зкосмічними явищами; сприяти підвищенню пізнавального інтересу учнів до астрономії; розвивати уяву, пам’ять, мовлення, уміння працювати в групах.

Обладнання: зоряна карта, фото планет Сонячної системи, слайд-фільм, уривок з фільму М. Гібсона «Апокаліпсо», аудіозапис, зірки для переможців конкурсу, епіграф: «Що може бути прекрасніше за небосхил, який вміщує все прекрасне!»

М. Коперник.

Хід заняття.

Вчитель: «Що може бути прекрасніше за небосхил, який вміщує все прекрасне!». Ці слова, сказані видатним вченим-астрономом Миколою Коперником, - який спростував геоцентрічну теорію Птолемея і довів, що планети обертаються навколо Сонця,- якнайкраще виражають ідею нашої з вами зустрічі.

На екрані з’являються слайди з картинами зоряного неба. Показ слайдів супроводжується музичним супроводом.

Вчитель. Кожного погожого вечора перед нами розгортається велична па-

норама зоряного неба. І чим пильніше ми вдивляємося в неї, тим дужче відчуваємо її невимовну красу, її незбагненне багатство. Перед безоднею зоряного неба все наше єство переповнюється надзвичайним подивом і захопленням. Як висловився хтось із астрономів, шлях до пізнання зір розпочинається від того, що ми просто дивимося на них, милуємося ними.

Зі швидкістю 30 км/с, що майже у сто разів перевищує швидкість

кулі з рушниці, плавно і зовсім невідчутно обертається навколо Сонця наша планета. Протягом року на цьому затишному кораблі, обрамленому зеленню дерев, озвученому щебетом птаства, у сяйві природних і штучних вогнів долаємо шлях завдовжки один мільярд кілометрів. Поруч із Землею, то випереджаючи її, то дещо відстаючи від неї, мандрує Місяць. Тут же у космічному гармонійному танку кружляють навколо Сонця й інші планети: комети йастероїди. А там, далеко-далеко, розгорнулось недосяжне тло, помережане сузір’ями...

Вечір. Заходить Сонце, густішають присмерки, темніє небосхил.

Невдовзі на ньому спалахують перші, найяскравіші, зорі. Спокійно ллє на Землю своє сріблясте сяйво Місяць.

Що ми знаємо про Космос?

Дітям пропонується вправа «Планети Сонячної системи»:

  •  вони мають відгадати, яка планета зображена на слайді і дати їй коротку характеристику (Меркурій – найближча планета до Сонця.
  •  - Венера – планета краси і любові.
  •  - Марс – червона планета, вважають, що там було життя.
  •  - Юпітер – втягує в себе все як пилосос.
  •  - Сатурн – різнокольорова планета.
  •  - Уран – планета, яка лежить на боку.
  •  - Нептун – синя планета.
  •  - Плутон – найвіддаленіша планета від Сонця.);
  •  розташувати планети Сонячної системи у тому порядку, в якому вони знаходяться відносно Сонця.

Команда-переможець отримує зірку.

Вчитель. Космос завжди приваблював людство. Споконвічно в небо вдивлялися безліч очей. А на небі так само сяяли безліч зір. Людина поступово приходила довисновку, що планета, на якій вона живе,- це лише частинка величезної світобудови. Вона побачила, що небо живе своїм життям, урочистим, загадковим, величним і вічним. На землі ж швидкоплинність життя, усіх процесів являли собою лише мить у порівнянні з незламністю Неба. Небесним світилам почали поклонятися, а найбільш яскраві й помітні групи зір об'єднали в сузір'я, кожному з яких дали своє найменування: Персей, Кассіопея, Андромеда, Південна Гідра, Телець, Центавр, Пегас, Овен тощо.

Уміння розпізнавати на небі окремі групи зір (сузір’я) та окремі зорі стародавні греки назвали астрогнозією (від гр. астрон – зоря, гнозис – знання). Саме греки склали сучасну зоряну карту. Саме вони дали назви сузір’ям зоряного неба. Зауважимо, що люди постійно змінюють назви міст і країн, кожна людина може змінити навіть своє ім'я, але не змінюються назви сузір'їв, хоча такі спроби були, й не поодинокі. Сучасна астрономія дає чітке визначення поняттю «сузір’я». Це слово в перекладі з латини означає групу зірок. Перші відомі назви сузір’в придумали вавілоняни. Стародавні греки замінили більшість назв власними, використовуючи свої міфи. Приблизно у 150 р. н.е. астроном Птолемей назвав 48 сузір’їв. Насьогодні вченим відомі 88 сузір’їв. Сузір’я займають певну ділянку зоряного неба. Колись межі окремих сузір’їв не були постійними, складалися з ламаних ліній. 1928р. астрономи світу вирішили випрямити їх. Межі кожної ділянки чітко визначені спеціальним рішенням Міжнародного астрономічного союзу. Минали віки, століття складалися у тисячоліття, а назви сузір’їв, як і самі зорі залишалися незмінними.

Учням пропонується вправа «Сузір’я зоряного неба»:

  •  назвати якомога більшу кількість сузір’їв;
  •  розповісти легенду, пов’язану із назвою одного (за вибором учасників)із сузір’їв;
  •  впізнати знак зодіакального сузір’я.

Переможці отримують зірку.

Вчитель. Міфологія світу має своє соціальне підґрунтя. Захоплююча грецька міфологія складалася за умов рабовласництва, тож її легенди оспівували богів і героїв, далеких від земних справ, від настроїв народу. Чвари і конфлікти Олімпу носять суто аристократичний, панський характер.

У давніх українців не було рабства. Вони жили дружними родинами, де панувала общинна рівність. Тож і персонажі їхньої міфології були простими, людяними, близькими і земними.

У давніх українців майже кожен бог іде до людей. Сварог – найдавні-ший бог Сонця - передає світло своєму синові Дажбогові й спускається в поетичній уяві українців на землю, щоб навчити людей користуватися вогнем та ковалювати. Він також запроваджує шлюб, викувавши першу обручку.

Не садиться у Вирії (сонмищі українських богів) і Дажбогові: передавши Сонце смаглочолому Хорсові, він спускається опікуватися лісами, полями, засівати землю квітами і зіллям. Навіть богиня неба Коляда покидає Вирій, аби щороку взимку, за небезпечних обставин, ховаючись від ворожих сил, народжувати в дніпрових плавнях нове Сонце, Новий рік.

Власне, у Вирії, за легендами, перебувають лише найпервісніші боги - Рад (Сокіл) та Білобог.

Якщо в стародавніх греків і римлян народ святкував лише свято бога виноробства Діоніса (Вакха), то в давніх українців усенародні гуляння відбувалися майже щомісяця, і головне - вони були підпорядковані трудовому ритмові життя, порам року, сезонним циклам певних робіт. Бучними, масовими, веселими були свята Коляди - зустріч нового Сонця, Нового року, Лади - зустріч весни, Ярила - початок і кінець сівби, Купайла - зустріч літа, Живи - початок жнив, Овсеня - обжинки, Жиценя - завершення всіх польових робіт і т. д.

Учням пропонується вправа «Обрядові свята праукраїнців»:

  •  як святкували свято Коляди,прочитати колядку;
  •  як святкували свято зустрічі весни (Масляну), назвати головний атрибут Масляної, що є символом свята;
  •  як святкували свято Купайла та його символ. (У купальських обрядах та іграх наші предки відбили думку про перемогу сонця, краси і благодаті в природі. Саме тому Купало стало общинно-родовим святом, яке знаменувалось одруженням та прийняттям до роду. Купальські пісні відображають буяння природи і буяння людських почуттів)

Переможці отримують зірку.

Вчитель. У замовляннях і заклинаннях до богів наші предки (як, утім, і будь-які люди взагалі) не просто закликали на допомогу космічні сили, але як би самі прагнули розчинитися у вселенській стихії, уподібнюючись небесним явищам і ніби знаходячи у них підтримку. Людське життя, на думку наших предків, з моменту народження залежало від того, що написано в «небесно-зірковій книзі». До цього дня зберігся вислів «народитися під щасливою зіркою».

На честь богів влаштовувалися бенкети, під час яких заколювали биків, баранів, козлів та всім плем'ям варили пиво. Боги ніби запрошувалися на ці бенкети-братина, ставали співтрапезниками людей. Існували спеціальні святилища – «требища».

Треби також творили під час поховання людини. Природа душі - вогняна. Тому-то за найдавнішими уявленнями вважалося, що вона летить у небо разом з полум'ям поховального багаття. Оскільки життя неможливе без світла і тепла, то й душа є частинкою того небесного вогню, яка передає очам - блиск, крові - жар і всьому тілу - внутрішню теплоту. Тому-то душа мала повернутися з вогнем до свого творця-бога Вогню.

Один з найдавніших слов'янських образів - образ колеса-сонця, коровай-сонця, сонця на вершині дерева. Сонце було не просто шанованим Божеством. Воно входило складовою частиною в родоплемінні відносини. Ще у XII ст. руські люди продовжували вважати Сонце членом свого роду, називаючи себе онуками Дажьбога, що знайшло відображення в «Слові о полку Ігоревім».

Тому-то хліб є святим, бо він є символом бога-Сонця, його зменшеною копією.

Іншою ритуальною стравою прадавніх українців, пов’язаною з космосом є вареники.

У варенику - витончене поєднання сонячних і земних дарів, котрі приходять до людини завдяки її копіткої праці в полі, в саду, з домашньою худобою. В ньому - вираження єдності трудівника з усією природою.

У символіці вареника - ідеальна гармонія змісту і форми, бо його хлібна оболонка, як форма, огортає собою все, що можна додати до святого хліба. А додана начинка - це його зміст, який дарує людині і фізичні сили, і душевний настрій, і навіть духовну наснагу. То ж у варенику - енергія Сонця, багатство Землі і сила Води.

Українці вважали, що вареники мають магічне значення. Їх обов'язково готували у день, коли в господарстві селянина телилася корова або ягнилася вівця. Це повинно було забезпечити тварині міцне здоров'я та плодючість. Дівчата ворожать на варениках на Андрія, вареники як обов'язкову страву жінки несуть породіллі після пологів.

Символом молодого Місяця та продовження роду є вареник на різдвяному столі.

Під час жнив прадавні українці їли вареники як ритуальну страву. Вареник не випадково за формою нагадує місяць у пору його першої чверті-коли вирішувалася доля врожаю. Така їжа мала надати женцям «місячної» наснаги.

Спостерігаючи за мандрівкою Місяця серед зірок, давні люди помітили, що «ходить» він однією й тією самою «дорогою», повертаючись до тієї ж зорі приблизно через 28 діб. Однак, як справжній лицар, Місяць у своєму космічному вальсі завжди повернений до Землі одним і тим самим боком.

Згадаємо ще про поверхню Місяця, що її можна бачити неозброєним оком, або у бінокль чи невеликий телескоп.

Задивляючись на темні плями, які видно на Місяці, наші прадіди склали легенду. Жили, мовляв, колись на світі два брати. Але не братня любов, не взаємна повага переповнювали їхні серця, а зажерлива заздрість і ненависть. Одного разу, коли вони в котрий раз сварилися, один із них убив другого залізними вилами. За те Бог помістив їх на Місяці, аби всі люди жахалися такого страшного злочину...

Учням пропонується вправа «Що ви знаєте про Місяць?» (Місяць-це природній супутник Землі. Це найяскравіший об’єкт нічного неба. Місяць завжди поруч із Землею. На Місяці буває дуже холодно і дуже жарко. Його поверхня холодна і тверда. А ще він змінює свій вигляд. Буває молодим, старим або повним. Місяць освітлює Сонце. Він відбиває сонячне проміння і посилає його нам на Землю. На Місяці немає повітря, води, дерев. Місяць вкритий камінням, ямами, вулканами. На ньому є моря, але в них немає води: Море Дощів, Море Холоду, Море Ясності. Є рівнина, яку називають Океаном Бурь. Є гори: Кавказ, Карпати, Альпи та інші. На Місяці були астронавти. У Сонячній системі Місяць займає 5-те місце за розмірами природних супутників).

Та команда, що дала найповнішу характеристику Місяцю, отримує зірку.

Вчитель. Хто уважно вивчав прадавні казки, перекази, міфи Еллади та Індії, кодекси майя та містерії Єгипту, той відзначав трагічність і катастрофізм космоісторії. Всі релігійні, містичні, казкові джерела дружно твердять про космічну небезпеку і необхідність рятунку. Якого? Від кого? Якщо світобу-дова є творінням високого деміурга, то чому треба «рятуватись»? Та й чи можна врятуватися від того, хто тебе сотворив, ким би він не був: Космокра-тором чи Природою?

Така одностайність насторожує і змушує прочитати древні ієрогліфи духу, застосовуючи до них ключ сучасного аналізу та синтезу. Не слід ігнорувати найфантастичнішу ідею попередників, якщо вона несе в собі бодай іскру серйозного досвіду й попередження. Космос демонструє безліч катастроф, і яка теорія ймовірності гарантує нам безпеку в ту чи іншу мить буття людства? Тому будьмо пильними і не пропустімо тривожного сигналу біди, запаленого прабатьками на обрії минулого.

Учням пропонується вправа «Апокаліпсис: що чекає на людство?»:

  •  переглянути уривок з фільму (жертвоприношення з фільму М. Гібсона «Апокаліпсо»);
  •  назвати автора фільму, уривок з якого вони переглянули та пояснити, чому народи майя приносили жертви богам та з яким космічним явищем пов’язаний порятунок героя;
  •  назвати основні міфи та передбачення про кінець світу;

Переможці отримують зірку.

Вчитель. Звичайно, можна робити різні припущення, трактувати всі ці міфи і так і сяк, проте внутрішня логіка абсолютно всіх світових переказів приводить нас до визнання жахливих космічних катастроф у минулому. Чимало сучасних дослідників та теоретиків наполягають на тому, що Сонячна система не врівноважена, що її лихоманить, що вона нещодавно перенесла катаклізм. Хто з нас не знайомий з гіпотезою про загибель планети Фаетон? І мова йде не про фантастичні домисли, а про цілком науковий аналіз астрофізичної ситуації Сонячної системи. Багато вчених відзначають також неприродність існування пари Земля-Місяць, висловлюючи думку, що наш супутник “приблудився” до планети в праісторичні часи, коли Сонячна Сім'я переживаластрашну катастрофу.

Згідно ж останніх досліджень, проведених вченими де Мейером та ван Вестерном в процесі формування нашої планети з протопланетної хмари важкі радіоактивні елементи уран і торій концентрувалися по Екватору. В мить, коли їх маса перевищила критичну відмітку, почалася ланцюгова реакція, і під поверхнею Землі утворився величезний геореактор. В результаті ядерного вибуху речовина з надр планети була викинута в Космос і з часом оформилася в супутник.

Зроблені де Мейером та ван Вестерном відкриття стали можливі лише завдяки відкриттям, здійсненим у нову, космічну еру.

Учням пропонується вправа «Освоєння Космосу»:

  •  пригадати основні етапи освоєння Космосу;
  •  назвати найбільш відомих вчених, що поклали початок космічній ері;
  •  назвати досягнення в космічній галузі українців(Серед головних і генеральних конструкторів було майже 20 українців. Завдяки нашим космічним геніям-Ю. Кондратюку, С. Корольову, В. Глушку, М. Янгелю, В. Челомею, Г. Лозино-Лозинському та іншим ми маємо всі підстави пишатися українськими космічними досягненнями — колишніми і сьогоднішніми. Ракетнатехніка взагалі пішла, до речі кажучи, із просторів "неньки": перші усвіті бойові ракети (після китайських дослідів, що канули в Лєту) створив нащадок українських козаків генерал-лейтенант Олександр Засядько, він же організував у російській армії першу ракетну роту. Перший радянський ракетний полігон «Капустин Яр» створював і 30 років ним керував генерал Василь Вознюк (народжений на Вінничині). Корольов доручив йому знайти місце і для нового – потужнішого – космодрому, що пізніше став відомий як «Байконур». А очолив його будівництво генерал М.Григоренко з Луганщини. Українці також є і серед космонавтів: Па́вло Рома́нович Попо́вич та Леонід Костянтинович Каденюк. Так сталося, що двоє найвизначніших конструкторів протиракетних систем (ПРО), народившись у сусідніх українських областях (у Запорізькій і Дніпропетровській відповідно), «воювали» за дві найбільші держави: Григорій Кисунько розбудовував радянську ПРО, а Едвард Гінцтон створював ПРО США. А іменами Янгеля і, пізніше, Уткіна (генеральних конструкторів КБ"Південне" у Дніпропетровську, творців серії балістичних ракет,включаючи "Сатану" і "Скальпель") на Заході, починаючи з 50-х рр. Лякали діточок. Сьогодні НКАУ координує роботу більш ніж 40 підприємств - у тому числі таких гігантів, як "Південмаш", де виробляються ракети-носії, КБ "Південне" ім. М.Янгеля, де вони проектуються, підприємства "Комунар", "Хартрон", "Укркосмос", "Обрій", "Київський радіозавод", мережа науково-дослідних центрів і інститутів. Всі вони зосереджені в шестигеографічних пунктах - Києві, Дніпропетровську, Харкові, Львові,Чернігові і Криму.).

Переможці отримують зірку.

Вчитель. Історія освоєння Космосу має багато героїчних та трагічних сторінок. За свідченням радянського космонавта українського походження Поповича, однією з найбільш неприємних речей під час польотк є невагомість. Оскільки політ Ю.Гагаріна тривав 108 хвилин, то він не встиг відчути цього головного ворога космонавтів. Підступність невагомості у тому, що лище через 4-5 годин польоту пілот починає відчувати апатію, втому, втрату апетиту.

Однак історія освоєння Космосу має багато й курйозів.

Сьогодні мало хто знає про те, що знамениті собаки Білка і Стрілка мали насправді інші імена: Альбіна та Маркіза. Проте перед запуском ракети Головнокомандуючий ракетних військ Митрофан Іванович Нєдєлін у категоричній формі наказав поміняти імена собак: з іноземних на російські. Так і стали собаки Білкою та Стрілкою. Однак підкорювати Космос погоджувалися не всі чотирилапі. Так, у 1951р. собака-космонавт Смєлий просто зірвався з поводка і втік куди подалі від Космосу.

(Відомо, що наукові експерименти в космосі-це надсекретна інформація. Однак, про результати одного «експерименту» стало все ж відомо. Вчені-ботаніки були шоковані, коли космонавти Валерій Рюмін та Володимир Ляхов продемонстрували вирощений в умовах невагомості на станції «Мир» огірок. Щоправда, пізніше космонавти зізналися, що прихватили зеленого ще з Землі.

Ще один випадок стався під час прибуття на борт космічної станції «Салют-6» трьох космонавтів замість двох. У Центрі керування польотами відбулася німа сцена з «Ревізора»! Ще б пак! Адже стартувало з Землі 2 космонавти! Звідки ж взявся ще один? Виявилося, що космонавти пошутку-вали: вони пустили поміж собою надутий запасний скафандр. Справа в тому, що коли скафандр опущений, то дуже схоже на живого космонавта. Тим біль-ше, що надувний «пілот» так само пливе у невагомості.)

Звучить пісня «Земля в ілюмінаторі»

Тисячоліття допитливий розум людства, дивлячись на зоряне небо,

намагався осягнути таємницю Всесвіту. Виникали різні теорії, висувалися

цікаві гіпотези й концепції, з’являлися цілі вчення. Людство почало активно опановувати космічний простір, що в свою чергу розширило коло складних теоретико-пізнавальних (гносеологічних) і соціально-практичних проблем. Вітчизняний ренесанс в області дослідження живого і природно-історичної ролі людини як розумної істоти завершив В.І.Вернадський. Він дійшов висновку, що “...життя - космопланетарний феномен, витоки якого навряд чи варто шукати на нашій планеті. Швидше за все це ефект співдружності всього живого в космосі”.

Жива тканина планети чутливо реагує на кожен, навіть найменший енергосплеск у далеких світах. Так звані періоди бурхливого або спокійного Сонця запускають або зупиняють маховик епідемій чи пандемій на Землі, впливають на здоров'я, врожаї, ціноутворення, психонастрої-тобто, практично на все. Нагромаджена інформація дає змогу зробити висновок, що життя й розум міріадами ниток пов'язані з Мегасвітом, з Безмірністю. Геліобіологія довела це неспростовно: ритми сонячної активності чітко фіксуються рослинним світом планети. Проте добутий експериментальний матеріал не лише розв'язував давні вузли, а й наплутував безліч інших. Наприклад, виникає запитання: чому максимум сонячної активності життєдайно впливає на флору і цілком негативно на людину? Якщо життя взагалі і мисляча істота зокрема виникли в результаті діяльності Сонця і основою генезису біосфери є промениста динаміка нашого світила, то чому окремі фази космічних ураганів пригнічують нас? Чи не втратило людство десь у минулому високу відповідність космічним процесам і тепер змушене ховатися в щілинах будівель, скафандрів, лікарень від вимогливого потоку материнського джерела?

Всі освічені люди знають, що біля 97% наших розумових і творчих потенцій заколапсовані, перебувають у летаргійному стані. Чому? Чи не є це дивовижна кореляція з макрокосмічним станом системи? Адже здавна мудреці твердили, що Мікросвіт Людини і Макросвіт Безмірності — тотожні. І, пробудившись до дії, воскреслий титанічний розум мислячої істоти стане каталізатором воскресіння цілого космічного регіону, допоможе Природі відтворити Епоху Космічної гармонії.

Проблема виживання людства очевидна, і воно зможе вижити, якщо зрозуміє єствоі феномен самої людини. І ми все більше схиляємося до того, що безмежність науково-технічних можливостей слід обмежити

абсолютною непорушністю етичних норм.

І це завдання має вирішити ваше покоління, яке стане чотирнадцятим зодіакальним сузір’ям, якщо не схибить на шляху спасіння світу.

Підведення підсумків. Визначення переможців.


Використані джерела:

  1.  Олесь Бердник «Падіння Люцифера».- Журнал “Всесвіт”, № 12/1987,
  2.  Михно Л. Художньо-образна система пісень купальського циклу
  3.  Заболотний В. Україністика: культура та духовність у світлі останніх змін у науці та релігії. Переворот у світогляді.
  4.  Гармаш С. Взаємозв’язок культурної спадщини минулого (філософської думки українських і російських мислителів) та сучасних ідей космізму
  5.  Климишин А. зоряне небо України.
  6.  http://litopys.org.ua/slovmith/slovm02.htm
  7.  http://ua.textreferat.com/referat-2457.html:
  8.  http://ezot.info/uk/10/77.html
  9.  http://barvinok.ucoz.net/publ/dukhovna_kultura_ukrajinciv/mifi_ta_legendi_ukrajini_svarog_mokosha_dana/14-1-0-141

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

47851. Высшая математика 4.3 MB
  Султанаев Высшая математика Курс лекций для студентов всех специальностей очной и заочной форм обучения...
47852. Менеджмент. Общее управление и менеджмент 207 KB
  Общее управление это управленческая деятельность и процессы связанные с разработкой концепции и стратегии развития организации постановкой ее цели планированием организационной деятельностью координированием контролем а при необходимости и корректировкой ранее принятых решений. Необходимо обеспечить наиболее правильное соотношение между цетролизацией и декзентролизацией в зависимости от конкретных условий; вознаграждение персонала; порядок;и инициатива персонала; корпоративный дух преданность организации; единство...
47853. Лекции по правоведению. Власть, политика и право 214 KB
  Предписание права суть таковым: честно жить – другим не вредить каждому своё отдавать. Пентаграмма Схема истинного познания Вещь предмет Образ идея Идеат научный предмет Идеал осознанный предмет Дух энергия синергия познание ведение Цель польза utilit Средства instrumenti процесс Способ механизм процедура стандарт Метод техника opertio Принцип основные положения Слово термин характер характеристика Понятие свойства Категория признак Феноме явление ноомен бытие Концепт этимон Форма структура конструкция...
47854. Лекции по правоведению 609.5 KB
  Во-первых духовнонравственные подходы к праву рассуждения о нравственности права и государства не особенно приветствуется современной наукой права но вместе с тем круг людей способных судить о праве чрезвычайно широк: экономисты политики руководители различных ступеней и уровней все так или иначе сталкиваются с правом но что ещё более примечательно с правовой парадигмой мышления хотя подчас этого и не осознают.7 Конституции РФ: Человек его права и свободы являются высшей ценностью. Мы раскроем природу начал этих парадигм для...
47855. Понятие о структуре данного. Уровни представления структур данных 734.5 KB
  Вырожденные простейшие структуры данных называются также типами данных. Любая структура на абстрактном уровне может быть представлена в виде двойки DR где D – конечное множество элементов которые могут быть типами данных либо структурами данных а R – множество отношений свойства которого определяют различные типы структур данных на абстрактном уровне. СД типа массив. Массив – последовательность элементов одного типа называемого базовым.
47856. ПІДПРИЄМСТВО В СУЧАСНІЙ СИСТЕМІ ГОСПОДАРЮВАННЯ 4.18 MB
  Підприємства мають такі ознаки: виробничотехнічна єдність спільність продукції що виготовляється процесів її виробництва певний склад виробничих фондів єдина технічна політика спільність допоміжного і обслуговуючого господарств; організаційносоціальна єдність наявність єдиного трудового колективу керівника та адміністрації підприємства наділення підприємства правами і реквізитами юридичної особи; фінансовоекономічна самостійність можливість самостійно визначати напрямки економічного розвитку склад обсяги продукції що...
47857. АНЕМІЇ У ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ. ДЕФІЦИТНІ АНЕМІЇ 1.6 MB
  Дефіцит заліза у дітей: причини патогеннез клініка діагностика диференційна діагностика. У дітей вміст гемоглобіну крові в межах вікової норми на нижніх границях : 110118 г л – у дітей перших п’яти років; 120128г л – у дітей старших п’яти років. Найчастіше ЗДА зустрічаються у дітей другого і третього років життя 4075.
47858. Педагогіка і психологія в системі наук про людину 1.39 MB
  Протягом сторіч педагогіка розвивалася як практика навчання і виховання дітей. За сучасних умов педагогіку розглядають як науку і практику навчання і виховання людини на всіх вікових етапах її особистісного і професійного розвитку оскільки: сучасна система освіти і виховання стосується практично всіх людей; у багатьох країнах створена система безперервної освіти людини; вона містить у собі всі ланки – від дошкільної установи до професійної підготовки і курсів підвищення кваліфікації. Тобто процес навчання і виховання людини як особлива...
47859. Загальні принципи проектування телефонних мереж 126 KB
  Процес проектування його методи та особливості Основою створення будьякого об’єкта є процес проектування. Проектування – це комплекс робіт який складається з пошуку досліджень розрахунків та конструювання достатнього для створення нового об’єкта чи реконструкції старого що відповідає заданим вимогам. Проектування яке здійснюється людиною з застосуванням комп’ютера наз.