60380

Відображення українського козацтва в казці І.Нечуя-Левицького «Запорожці»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: продовжити роботу над вивченням культури способу життя запорожців аналізувати роздуми про роль козаківзапорожців Запорозької Січі в історії України; розкрити образи головного героя...

Украинкский

2014-05-16

65.5 KB

0 чел.

Тема: Відображення українського козацтва в казці І.Нечуя-Левицького

           «Запорожці»

Мета: продовжити роботу над вивченням культури, способу життя запорожців,

          аналізувати роздуми про роль козаків-запорожців, Запорозької Січі

          в історії   України;

            розкрити образи головного героя – Карпа Летючого, козаків-запорожців,

         розвивати аналітичні здібності учнів, навички порівняння творів літератури,

          історичних джерел й образотворчого мистецтва, сприяти розвитку усного

          звязного мовлення;

          виховувати почуття гордості за славну сторінку в історії України –

          Запорозької Січі, любові до Батьківщини.

Тип уроку: комбінований (історія України та українська література),

                   урок формування знань, вмінь та навичок.

Обладнання: портрет І.Нечуя-Левицького, репродукції картин І.Рєпіна   

                        «Запорожці», С.Васильківського «Козаки в степу», «Апосіоната»

                        Бетховена.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Епіграф: Відродиться пращурів слава далека,

                                                                      Традиції й подвиги всіх козаків.

Діток принесуть нам чимало лелеки,

Примножимо гордість і славу віків

Л.Сліпенко

Слово вчителя (читання уривку вчителем під мелодію Бетховена):

       «Погода була тиха і ясна.  Надворі був ранній теплий ранок. Вода в Дніпрі стояла тиха й гладенька, як скло. А там десь, далеко внизу, вже стогнав, неначе під землею, перший поріг – Кодацький. І гребці шамнули, а байдак полетів, неначе на крилах. Поріг був вже недалечко. І раптом... зашуміла вода і заревла. Кодацький поріг появився весь від берега до берега, весь білий, вкритий піною та бризками. Байдак загув і полетів з лави на лаву. В одну мить його перенесло через поріг. Вода оббризкала гребців і присипала Карпові кучері.Судно тихо загуло, як порожня бочка».

Цей уривок з ... (казки І.Нечуя-Левицького «Запорожці»)

      Сьогоднішній урок присвячений одній із сторінок нашого минулого –Запорозькій Січі, козацтву, тим героям, борцям за свободу, з яких були списані образи  літературних козаків-запорожців. На уроці ми будемо співставляти, аналізувати, порівнювати історичні відомості про козаків  з їхніми прототипами.

ІІІ. Робота над змістом твору.

Слово вчителя: Сторінки історії України були різними – і героїчними, і трагічними. ХІУ століття... Період народження українського козацтва...

Повідомлення: Народження українського козацтва належить до сивої давнини,

А саме ХІУ ст., коли більшістьукраїнських земель була опанована Польсько-Литовською державою. Плодючі землі України приваблювали й інших заздрісних сусідів – молдавських та руських князів. Та найгіршим лихом для народу були навали татар.

Нестерпний гніт змушував українців тікати з рідних місць на південь у вільні степи, які у народі називали Диким полем. Тут не було ані селищ, ані міст, ані якої влади – лише безлюдний неозорий степ з буйними травами. Саме тут втікачі і знаходили собі притулок.

 Слово вчителя: Отже, хто такий козак?

Повідомлення: Наприкінці ХІУ ст. «козак» означав вільну, незалежну людину, шукача військових пригод.

Перша офіційна згадка про українських козаків датується 1489 р. Козаччина народжувалася і поширювалася на території, яка межувала зі степами, тому зявилося прислівя: «Степ та воля – козацька доля». Для козаків воля починалася там, де починався вільний степ, і поза степом не було ані козаків, ані волі.

Слово вчителя: Хортиця – один із центрів, де зародилося й набирало сили запорозьке козацтво. Так виникає козацька держава – Запорозька Січ.

Повідомлення: Оселяючись за порогами Дніпра на островах, козаки почали відбудовувати січі.

Січ – засіка, деревяне укріплення, яке робилося з січених дерев. Вперше обєднав козаків у Військо Запорозьке Дмитро Вишневецький. Він і став засновником першої Запорозької Січі – Хортиці. З цього часу слово «січ» стало означати столицю запорізького козацтва, постійний центр керування військовими справами.

Одним із основних призначень Запорозької Січі була боротьба проти турецько-татарської агресії. Саме успішні морські походи проти ворога всієї Європи – Османської імперії та її васала – Кримського ханства уже наприкінці ХУІ – на початку ХУІІ ст. здобули міжнародну славу Запорізької Січі.

Слово вчителя: Знайдіть опис Запорозької Січі в тексті і зачитайте.

«Запорожці» - твір фантастичний, отож, пятикласники, відчуйте себе його героями, станьте учасниками подій, подивіться на головного героя – Карпа Летючого збоку.

Завдання: Заповнити таблицю.

    Карпо Летючий

Літературні прототипи   

  Козаки-запорожці

Потомок славних запрожців

«Високі, рівні, дужі» - гарні на вроду

Дотепні, проникливі, невибагливі, щедрі

Допитливий

«стиха розмовляли...- ревуть страшні пороги»

Цінують свободу

Сміливий

« На старих поважних лицях спочивали думи»

Міцні тілом

Вродливий

«... повироблювані з каміння або дерева»

Витривалі, відважні, хоробрі, легкодушні

Впевнений

«Гетьман вищий і кращий від усіх»

Гарні, проворні, сильні

Гордий

Лоцман

Побожний

Волелюбний

(Учні виконують ролі – розповіді інших героїв про Карпа Летючого):

Отаман Іван Музика: Карпо Летючий – молодий лоцман, потомок славних запорожців, жив у нашому селі Старий Кодак. Був вродливим: «Високий, чорнявий та кучерявий, гарний з лиця, гарний з стану». Зростав допитливим. Ще змалку брав його батько на байдаки та плоти, якими переходили через пороги. Тому Карпо добре знав всі пороги, навіть любив їх. Сміливий був, часто летів стрілою через пороги, з лави на лаву. Я, отаман, настановив Карпа керманичем, незважаючи на його молоді літа, бо вірив йому, як самому собі.

Розповідь купця: Отаман Іван Музика дав мені за лоцмана молодого хлопця Карпа. Ми вирушили в путь. Карпо впевнено вів байдак, і ми благополучно минули  Кодацький, потім Звонецький, Сурський і Лохманський пороги. Я дивився на Карпа. Вода присипала його чорні кучері, водяна курява прохолоджувала лице, сміливо й гордо він дивився вперед. Тут заревів Ненаситець. Карпо захвилювався, я ніби почув удари його серця. Він зрозумів, що насувалась велика небезпека. «Сам кинувся до стерна, налягав на нього грудьми». Але нічого не допомагало. Останнє, що я побачив, це як Карпо благав порятунку у Бога. 

Запорожці: Коли Карпо потрапив під воду, то здивувався, вражений красою саду. Ми зрозуміли, що він був сміливий парубок, бо ж боягуз не відважиться на таку небезпечну подорож. Січ зачарувала хлопця, він усе старався запамятати і збагнути. Нам було приємно слухати, що Карпо чув від батька про Запорозьку Січ. Схвилювала Карпа і козацька дума. Разом з нами Карпо пішов до гетьмана.

Гетьман: Карпа до мене привели запорожці. Я зрадів йому, як рідному синові, бо побачив, що не перевелися в Україні справжні козаки. Прикро мені стало після розмови з Карпом, що потроху про Січ люди забувають. Разом з нами Карпо пішов молитися у церкву.

Бесіда:

  1.  Наведіть приклади з тексту, які свідчать про лицарські чесноти козаків-запорожців. Запишіть у таблицю.
  2.  Кого з гетьманів згадує у казці «Запорожці» І.Нечуй-Левицький? Що ви знаєте про них? (Палій, Мазепа, Богдан Хмельницький)
  3.  Подумайте, як ставиться до запорожців автор. Обгрунтуйте свою думку.
  4.  Що ви дізналися на уроках історії про козаків?

Повідомлення: Ось як описував козаків француз Боплан: «В них немає нічого простацького, крім одежі. Вони дотепні й проникливі, невибагливі й щедрі, не жадібні до багатства, але страшенно цінять свою свободу; міцні тілом, легко зносять жару і холод, голод і спрагу. На війні витривалі, відважні, хоробрі і навіть легкодушні – бо не цінять свого життя. На зріст гарні, проворні, сильні, з природи мають добре здоров’я і навіть мало підлягають хворобам; від хвороби вмирають дуже рідко, хіба в дуже великій старості, здебільшого кінчають життя на ложі слави – вбиті на війні».

  1.  Які почуття у вас викликають ці картина? (розгляд репродукцій).
  2.  Поясніть епіграф нашого уроку.

Слово вчителя: Отже, козаки були вмілими воїнами не тільки на суші, а й на морі. Сміливими, відважними, дужими, волелюбними, а в першу чергу - патріотами.

Учень: Козак – чесна, смілива людина

             Найдорожча йому – Україна!

             Козак – слабкому захисник,

             Цінити побратимство звик.

Вікторина (історикам):

1. Де жив головний герой «Запорожців» Карпо Летючий?   (с.Старі Кодаки)

2. Ким був Карпо Летючий?  (Лоцманом)

3. По якій річці плавав хлопець?  (Дніпро)

4. Як називався корабель купця, що найняв хлопця?  (Байдак)

5. Хто порекомендував купцям Карпа?  (Отаман)

6.Скільки порогів мав Дід?  (12)

7. Перше, що побачив Карпо після трагедії?  (Сад)

8. Кого побачив у саду хлопець?  (Чоловіків-запорожців)

9. Хто зачарував цю Січ?  (Характерники)

10. Де знаходиться це дивне місце?  (На дні Дніпра)

11. До кого повели Карпа Летючого? (До гетьмана)

12. Про що розпитували запорожці у хлопця?  (Про Україну)

Вікторина (літературознавцям):

1. Що означає слово «козак»?  (Вільна, озброєна людина)

2. Чи всіх бажаючих приймали у козацтво?  (Лише чоловіків)

3. Як у народі називали південні вільні степи?  (Дике поле)

4. Що найбільше цінували козаки?  (Волю)

5. Що означає слово «січ»?  (Засіка, деревяне укріплення)

6. Хто вперше обєднав козаків у  Військо Запорізьке?  (Дмитро Вишневецький)

7. На якому острові вперше заснували Запорозьку Січ?  (Хортиця)

8. Рік першої офіційної згадки про українських козаків?  (1489)  

9. Проти кого направлена була боротьба козаків?  (Турків)

10. Назвіть прислівя про козаків.

 

ІV. Підсумок уроку.

Продовжити речення:

  1.  На уроці ми дізналися...
  2.  На уроці ми навчилися...
  3.  Найбільше нам запамяталися...

V. Оцінюванння відповідей учнів.

VІ. Домашнє завдання. Скласти власну версію закінчення історії, описаної в «Запорожцях».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

54931. Национальное богатство, отраслевая и секторальная структура национальной экономики 19.19 KB
  Ведущей отраслью хозяйства страны является промышленность, так как она дает больше 50% совокупного общественного продукта, в ней сконцентрировано половина основных фондов страны и она объединяет большую часть трудовых ресурсов.
54932. Назначение и устройство токарно-винторезного станка ТВ-6 230.5 KB
  Цели урока: Образовательная расширение представлений учащихся об устройстве и назначении токарно-винторезного станка ТВ-6; Воспитательная приветь качества аккуратности и собранности при выполнении трудовых операциях на токарно-винторезном станке; Развивающая развить навыки при работе на токарно-винторезном станке.
54933. Производственная структура предприятия. Структура основного производства 54.5 KB
  В зависимости от методов обработки изделий на предприятиях появляются соответствующие подразделения а в аппарате управления соответствующие функции и звенья. Каждое предприятие состоит из производств цехов участков хозяйств органов управления и организаций по обслуживанию работников предприятия. Четкая классификация и установление взаимосвязей между ними позволяют обоснованно организовать ход производства и рационально сформировать структуру предприятия.
54934. Введение. Встречаем старых друзей 480.5 KB
  The problem of learning languages is very important today. Foreign languages are socially demanded especially at the present time when the progress in science and technology has led to an explosion of knowledge and has contributed to an overflow of information. The total knowledge of mankind is known to double every seven years. Foreign languages are needed as the main and most efficient means of information exchange of the people of our planet.
54935. Основы потребительского поведения 63.5 KB
  Данная востребованность связана с тем что все мы в конечном итоге являемся потребителями и должны иметь представление о своих правах. Цель: Уяснение сущности и специфики потребительского поведения; Сформировать знания умения и навыки по данной теме необходимые ученику в жизни; Развить культуру экономического мышления; Задачи: Образовательные: Изучение потребительского поведения; Дать учащимся общие представления об особенностях существующей рыночной ситуации; Познакомить с потребительскими правами и услугами; Познакомить с...
54936. Напряжение. Расчет работы в электрическом поле 63.5 KB
  Цель урока: Обеспечить усвоение понятия напряжение его условного обозначения единицы в СИ понимание энергетического смысла напряжения формирование умения выделять существенные признаки понятия напряжение. Задачи Обучающие: продолжить формирование понятий напряжение работа; продолжить формирование умений и навыков решать разноуровневые задачи.
54937. Создание и форматирование списков 45.5 KB
  Цели урока: Контроль знаний и умений по темам Редактирование и форматирование текста. Задачи урока: Обучающие: сформировать представление о списках их видах; сформировать представление о создании и форматировании списков; совершенствовать культуру оформления документов; учащиеся должны знать понятия: список виды списков; учащиеся должны уметь: создавать и форматировать списки. Тип урока: комбинированный урок.
54938. ХИМИЧЕСКИЙ СОСТАВ РАСТЕНИЙ 109.5 KB
  Задачи урока: познакомиться с процессом поглощения веществ из почвы минеральным или почвенным питанием растения ролью корневых волосков в этом процессе.