60401

Здібності. Схильності. Обдарованість

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати в учнів поняття про здібності вивчити природу структуру умови розвитку здібностей; вчити самостійно працювати з джерелами інформації; розвивати в учнів логічне критичне мислення; вміння аналізувати.

Украинкский

2014-05-18

50 KB

2 чел.

     Урок біології 9 клас  ( 90 хв.)

                                 Здібності. Схильності. Обдарованість.

Мета: формувати в учнів поняття про здібності,вивчити природу,структуру, умови розвитку здібностей; вчити самостійно працювати з джерелами інформації; розвивати в учнів логічне,критичне мислення; вміння аналізувати. Синтезувати та узагальнювати матеріал; здатність до самоаналізу,самоспостереження; виховувати вміння спілкуватися.

Обладнання: словник  термінів з теми, тести,портрети видатних діячів науки,літератури, виставка учнівських робіт, музичні записи, картки з питаннями.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І.Емоційний настрій на плідну працю (музичний запис)

ІІ. Мотивація та актуалізація учбової діяльності.

Ми продовжуємо вивчати структуру особистості. Я рада бачити вас сьогодні. я бачу розумні обличчя та спокій у ваших очах.

Для того щоб плідно попрацювати пропоную дати відповіді на питання:

Тестування (взаємоперевірка)

Готуючись до  сьогоднішнього заняття я запропонувала вам презентувати своїм товаришам і гостям ваші досягнення в різних галузях діяльності – від навчальної до творчої.

  •  Як на вашу думку,що було умовами успішного виконання цих робіт?

Учні: мотиви,знання,вміння, досвід,цілі,здібності тощо.

  •  Чи погодитесь ви з тим,що саме від ваших здібностей залежало,якою мірою ви оволодієте знаннями  і вміннями для досягнення високих результатів у вашій діяльності?

Учні: так

Одже,тема сьогоднішньої зустрічі  «Здібності.  Схильності. Обдарованість»

  •  Що таке здібності? Яка їхня природа?

Щоб розв’язати це питання.я пропоную вам дати аналіз результатів досліджень учених-психологів.

( виступ учнів від імен вчених)

Виступ від імені Альфреда Біне та Френсіса Гальтона.

  •  Одже природа здібностей – біологічна чи соціальна?
  •  Кого ви  підтримуєте – Біне чи Гальтона?

Клас поділяється на групи 5-7 осіб (на обговорення 3-5 хв)

Учні оголошують результати дискусії.

  •  Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
  •  Чи була ця думка достатньо аргументованою, доведеною?
  •  Який з аргументів ви вважаєте найбільш переконливим?

Отже. ви правильно зрозуміли, що здібності людини мають  біосоціальну природу.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Спадковість дає людині певні психофізичні якості – розміри нервових центрів кори й підкорки, які відповідають за пам'ять,увагу – тобто задатки здібностей. Реалізація ж здібностей залежить від умов середовища,навчання,виховання.  Проте, за сучасними дослідженнями,70% відмінностей у здібностях людей залежать від генетичних причин, 30% - від факторів середовища.

  •   Як на вашу думку,які ще умови, крім спадковості й середовища впливають на розвиток здібностей?
  •  Чи повинна людина бути здоровою?
  •  Чи погоджуєтесь ви з тим, що чим багатший життєвий досвід,тим легше люди досягають успіху в діяльності?
  •  Який висновок  слід зробити зі слів Томаса Едісона – відомого американського винахідника і підприємця,який на запитання про причину його геніальності відповідав, що вона є результатом 99% поту і 1% таланту?

Інтерактивна схема

СПАДКОВІСТЬ                                                                    ДОСВІД

                                         ІНДИВІДУАЛЬНІ

                                  АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ

                                         ОСОБЛИВОСТІ

НАВЧАННЯ                        ЗДІБНОСТІ                               ВОЛЯ

ВИХОВАННЯ

                                 до логічного                                      артистичні

                           мислення                                           спортивні

                           математичні                                      музичні

                           лінгвістичні                                       просторово-

                                                                                          візуальні

                              РОЗУМОВІ                                      ХУДОЖНІ

                                                         ЗАГАЛЬНІ

  •  Яким же чином проявляються здібності  в людей?

Вони можуть проявитися і в дуже ранньому віці, і в зрілому,вони можуть бути специфічними і різнобічними. Впевнитися в цьому можна,досліджуючи біографії відомих людей. Видатних діячів науки, літератури, мистецтва.                      (Шевченко Т.Г.,А.Ейнштейн, Ломоносов М.В., Мендєлєєв Д.І., М.А.Римський-Корсаков - розповідь учнів про їх досягнення ). Згадуючи про цих видатних людей, ми називаємо їх здібними, талановитими, геніальними. Давайте визначимось відносно цих понять. У вас є словнички термінів. встановіть логічні зв’язки між поняттями, побудувавши логічний ланцюжок.

ЗАДАТКИ               ЗДІБНОСТІ                      ОБДАРОВАНІСТЬ                           

                   ТАЛАНТ              ГЕНІАЛЬНІСТЬ

  •  Чому я розмістила перелічені здібності у два рядки?
  •  Як би ви назвали ці рядки?

Допомогти вам у цьому зможе робота над текстом підручника.

Отже,за функціональними особливостями півкуль мозку, людей поділяють на правшів і шулік. Давайте з’ясуємо простими дослідами хто ви є?

Дослід № 1

Не замислюючись переплетіть пальці рук. Великий палець якої руки зверху – та є провідною рукою.

Дослід № 2

Візьміть ручку. Спробуйте націлитися на якийсь об’єкт і дивлячись обома очами. Закрийте одне око,потім інше, якщо зміщення при закриванні лівого ока  в лівий бік – ліва півкуля відома, якщо в правий - права півкуля відома.

Дослід № 3

Схрестіть руки на грудях ( поза «Наполеона») – ведуча рука лягає зверху.

Дослід № 4

Почніть аплодувати – активно переміщується провідна рука.

Дослід № 5

Якщо в людини ліве вухо більше за праве - досягає успіху у точних науках.

Якщо праве вухо більше – перед вами – природжений гуманітарій.

Отже розумові здібності переважають більше у правшів, художні – у шулік. Логічний стиль мислення – у правшів, а конкретно - образний – у шулік.

Але слід пам’ятати,що до 20 років мозок людини має здатність до пластичності і ви можете розвинути будь-які здатності.

Давайте повернемося до записів на дошці і з’ясуємо,як проявляються перелічені здібності – чи тільки в одному. чи в багатьох видах діяльності?

Учні: І так,і так.

Таким чином, якщо здібності проявляються у багатьох видах діяльності (у навчанні, праці, грі тощо), то їх називають – загальними, а якщо в окремій діяльності – спеціальними. Відомо. що здібності мають два основні рівні прояву – репродуктивний (коли людина відтворює те, що вміє ) і творчий.

  •  В якому випадку можна сказати, що людина має творчі здібності?

    Учні: Коли вона генерує нові ідеї, знання, вміння, навички, використовує їх в нових ситуаціях, має свої власні судження, здатна фантазувати.

  •  Чи є саме ви творчими людьми?

У наш час люди все більше усвідомлюють, що саме творчість є найважливішою складовою  особистого щастя і професійного успіху. На жаль більшість людей упевнена, що здатність творити – вроджена і її не можна розвинути.

Щоб дізнатися, чи є у вас творча жилка, спробуйте згадати свої власні творчі досягнення. Велику коробку, яка перетворилася на будиночок, незвичайну фігуру зі снігу…Ось перед вами пластилін, з якого виліплюєте черв’яка з натхненням Родена або Мікеланджело. Згадали своє захоплення життям і бажанням експериментувати, грати? З роками  ми всі приходимо до одного результату: наш творчій рівень помітно знижується – нам стає не цікаво лазити по деревах, будувати замки з піску. Іронія долі у тому, що кожен з нас – природжений художник, поет, музикант, експериментатор. Згадайте розмаїття барв фломастерів, олівців, якими ми користувалися в дитячому садочку!  У доросле життя ми вступаємо з одноразовою ручкою в кишені. Усі кольори всихають до синього, як і наші творчі здібності.

  •  Що ж підтримує вогонь творчості?

Ми зробимо декілька кроків

По творчих,майбутніх сходах

Побачим свої дарування

Відчуєм великі пригоди…

(робота у групах по витягнутим завданням на кольорових картках)

І крок – «Стати дитиною»

ІІ крок – «Оживити слово»

ІІІ крок – «Здобути нові враження»

ІV крок – «Зробити собі подарунок»

Групи презентують свої наробки.

Я дуже рада, що ви всі є обдарованими дітьми, бажаю вам наполегливо розвивати й далі свої здібності. А щоб підсумувати наше заняття пропоную роботою  над проблемними питаннями:

  1.  Чи згодні ви з твердженням,що швидкість виконання завдання є показником здібностей?
  2.  Чи можна розглядати високий рівень знань, умінь, навичок особистості як найважливіший показник її здібностей?
  3.  Чи є задатки обов’язковою передумовою її здібності?
  4.  Чи передаються здібності спадково?

Підсумок

Сьогодні на занятті ви впевнилися,що кожний з вас є індивідуальністю і має свої власні здібності,уподобання, своє сприйняття й розуміння світу. Тому кожен з вас є унікальним і неповторним. Саме в цьому і полягає цінність кожного окремого людського життя.

Домашнє завдання: прочитати параграф  83,84                               


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81551. Полиморфные формы гемоглобинов человека. Гемоглобинопатии. Анемические гипоксии 135.14 KB
  Гемоглобинопатии. Анемические гипоксии Гемоглобины взрослого человека В эритроцитах взрослого человека гемоглобин составляет 90 от всех белков данной клетки. Гемоглобин А основной гемоглобин взрослого организма составляет около 98 от общего количества гемоглобина тетрамер состоит из 2 полипептидных цепей α и 2 β 2α2β.
81552. Биосинтез гема и его регуляция. Нарушения синтеза тема. Порфирии 175.5 KB
  Нарушения синтеза тема. В костном мозге гем необходим для синтеза гемоглобина в ретикулоцитах в гепатоцитах для образования цитохрома Р450. Первая реакция синтеза гема образование 5аминолевулиновой кислоты из глицина и сукцинилКоА идёт в матриксе митохондрий где в ЦТК образуется один из субстратов этой реакции сукцинилКоА. В цитоплазме проходят промежуточные этапы синтеза гема: соединение 2 молекул 5аминолевулиновой кислоты в молекулу порфобилиногена дезаминирование порфобилиногена с образованием гидроксиметилбилана...
81553. Распад гема. Обезвреживание билирубина. Нарушения обмена билирубина—желтухи: гемолитическая, обтурационная, печеночно-клеточная. Желтуха новорожденных 167.22 KB
  Обезвреживание билирубина. Нарушения обмена билирубина желтухи: гемолитическая обтурационная печеночноклеточная. Биливердин восстанавливается до билирубина NDPHзависимым ферментом биливердинредуктазой. При распаде 1 г гемоглобина образуется 35 мг билирубина а в сутки у взрослого человека примерно 250350 мг билирубина.
81554. Диагностическое значение определения билирубина и других желчных пигментов в крови и моче 102.49 KB
  Так при выраженной гемолитической желтухе сопровождающейся повышением концентрации непрямого билирубина неизбежно страдают различные органы в том числе и печень что может вносить элементы паренхиматозной желтухи т. повышение в крови и моче прямого билирубина. При подпечёночной механической желтухе например при раке головки поджелудочной железы неизбежен повышенный гемолиз как следствие раковой интоксикации и как следствие повышение в крови как прямого так и непрямого билирубина.
81555. Обмен железа: всасывание, транспорт кровью, депонирование. Нарушение обмена железа: железодефицитная анемия, гемохроматоз 121.13 KB
  Нарушение обмена железа: железодефицитная анемия гемохроматоз. Освобождению железа из солей органических кислот способствует кислая среда желудочного сока. Наибольшее количество железа всасывается в двенадцатиперстной кишке.
81556. Основные белковые фракции плазмы крови и их функции. Значение их определения для диагностики заболеваний. Энзимодиагностика 115.07 KB
  Почти все белки плазмы, за исключением альбумина, являются гликопротеинами. Олигосахариды присоединяются к белкам, образуя гликозидные связи с гидроксильной группой серина или треонина, или взаимодействуя с карбоксильной группой аспарагина. Концевой остаток олигосахаридов в большинстве случаев представляет собой N-ацетилнейраминовую кислоту, соединённую с галактозой
81557. Свертывающая система крови. Этапы образования фибринового сгустка. Внутренний и внешний пути свертывания и их компоненты 234.47 KB
  При повреждении кровеносного сосуда инициируется каскад реакций, в результате которого образуется сгусток крови - тромб, предотвращающий кровотечение. Основную роль в свёртывании (коагуляции) крови играют тромбоциты и ряд белков плазмы крови. В остановке кровотечения различают 3 этапа. На первом этапе происходит сокращение кровеносного сосуда
81558. Принципы образования и последовательность фукционирования ферментных комплексов прокоагулянтного пути. Роль витамина К в свертывании крови 107.4 KB
  В циркулирующей крови содержатся проферменты протеолитических ферментов: фактор II протромбин фактор VII проконвертин фактор IX Кристмаса фактор X Стюарта. Находящиеся в крови факторы V акцелерин и VIII антигемофильный фактор а также мембранный белок тканевый фактор ТФ фактор III являются белкамиактиваторами этих ферментов. Комплекс XVСа2 протромбиназный комплекс активирует протромбин фактор II. В процессе реализации тромбогенного сигнала проферменты факторы VII IX X и II частичным протеолизом превращаются в...
81559. Основные механизмы фибринолиза. Активаторы плазминогена как тромболитические средства. Основаные антикоагулянты крови: антитромбин III, макроглобулин, антиконвертин. Гемофилии 154.37 KB
  Основаные антикоагулянты крови: антитромбин III макроглобулин антиконвертин. Такие ингибиторы ферментов свёртывания крови как α2макроглобулин α1антитрипсин и комплекс антитромбин IIIгепарин также обладают небольшой фибринолитической активностью. Снижение фибринолитической активности крови сопровождается тромбозами. Нарушение разрушения фибринового сгустка может быть вызвано наследственным дефицитом плазминогена или генетическим дефектом его структуры снижением поступления в кровь активаторов плазминогена повышением содержания в крови...