60415

Включення українських земель до складу Російської та Австрійської імперій

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Які держави брали участь у поділах Речі Посполитої Яка була їхня мета Як ви оцінюєте значення поділів Речі Посполитої для українського народу Які землі увійшли до складу Росії після російсько-турецьких війн...

Украинкский

2014-05-18

164 KB

11 чел.

Урок-діалог з теми

«Включення українських земель до складу Російської та Австрійської імперій». Історія України. 9 клас

Мета уроку: а) повторити, які територіальні зміни сталися в Україні на кінець XVIII ст.; узагальнити та систематизувати знання учнів про спрямованість регіональної політики щодо українського населення у складі іноземних держав на рубежі XVIII—XIX ст.; формувати поняття «колоніальна імперія», «регіональний поділ українських земель», «соціальна структура суспільства»;

б) розвивати вміння учнів аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їх суть, причини, значення; вільно читати історичну карту, користуватись нею як одним із джерел інформації;

в) сприяти шанобливому ставленню учнів до українських традицій у мові, побуті, духовній культурі, збереженню територіальної цілісності України як незалежної держави.

ХІД УРОКУ:

І. Актуалізація опорних знань

Бесіда «Які територіальні зміни сталися в Україні на кінець XVIII ст.» за запитаннями:

  1.  Які держави брали участь у поділах Речі Посполитої? Яка була їхня мета?
  2.  Як ви оцінюєте значення поділів Речі Посполитої для українського народу?
  3.  Які землі увійшли до складу Росії після російсько-турецьких війн другої половини XVIII ст,?
  4.  Що зумовило входження Буковини до складу Австрійської імперії?

II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, організація їх виконання

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  •  З якою метою вивчаємо цю тему?
    •  Яке місце вона займає в історії?
    •  Як знання з цієї теми ми використаємо в майбутньому?

IV. Узагальнення та систематизація понять

Узагальнення у формі заповнення таблиці.

 Таблиця

  Дата

       Українські землі

Під чию владу         

     потрапили

         на кінець XVIII ст.

1772 р. - перший поділ Речі Посполита

1774 р. - Кючук- Кайнарджійський мирний договір 1774р.

1791 р. - Ясський мирний договір

1793р. - другий поділ Речі Посполитої

1795р. - третій поділ Речі Посполитої

Галичина

Землі між Дніпром і Південним Бугом

Буковина

Землі між Південним Бугом і Дністром

Правобережна Україна (Брацлавське, Волинське, Київське і Подільське воєводства)

Західна Волинь з Луцьком

До Австрійської імперії

від Туреччини до Російської імперії

від Туреччини до Австрійської імперії

від Туреччини до Російської імперії

до Російської імперії

До Російської імперії

Завдання І:

  1.  Позначте на контурній карті українські землі, що увійшли до складу Росії на кінець XVIII ст.
  2.  Які українські землі перебували в складі Австрійської імперїї?

Підведення учнів до висновку, що на кінець XVIII ст. українські землі були розділені між двома імперіями — Російською та Австрійською.

Розповідь учителя про адміністративно-територіальний устрій та регіональний події українських земель у складі іноземних держав.

Завдання ІІ:

На основі розповіді вчителя визначте, в чому полягає схожість і відмінність адміністративно-територіального устрою українських земель під владою Російської і Австрійської імперій на рубежі XVIII— XIX ст.

Узагальнення у формі складання схем.

Схема 1

Схема 2

Завдання ІІІ:

  1.  Назвіть і покажіть на карті кожне з трьох генерал- губернаторств у Наддніпрянській Україні.
  2.  Прочитайте історичний документ 2 (с.16 підручника). Назвіть спільне і відмінне в російській і австрійській колоніальній політиці щодо України.

Висновок. Уряди обох держав намагалися зробити українські землі своїми невід'ємними територіями, ліквідувати національну самобутність українського народу.

V. Повторення та систематизація основних теоретичних положень

1. Самостійна групова робота учнів з текстом підручника

(§ 2, 12, п. 1 —2); працями Михайла Грушевського та Івана Крип'якевича.

           2. Робота в групах:

1 група. Чому російські й австрійські власті всіляко заохочували переселення на українські землі іноземних колоністів (євреїв, німців, румунів, угорців та ін.)?

2 група. Що таке асиміляція? Які заходи російського і австрійського урядів сприяли асиміляції українського населення?

3 група. Пригадайте, в яких творах Тарас Шевченко таврував провідників колоніальної політики царизму в Україні. Проаналізуйте зміст одного з творів. Яка його повчальність у вивченні історії України?

4 група. Що відомо вам про реформи Марії-Терезії та Йосифа II? Як оцінюють їх вплив на суспільне життя Галичини та Буковини українські історики?

Висновок. На рубежі XVIII—XIX ст. український народ за своїй кількісним стадом (3,5 млн. осіб під владою Австрійської і 8,2 млн. осіб під владою Російської Імперій) був одним із найбільших серед народів Європи. За правовим становищем у суспільстві - одним із найпоневоленіших. Доля західних українців виявилася кращою від долі співвітчизників у Російській імперії. Але й вони не встигли скористатися успіхами реформ Марії-Терезії та Йосифа II. У чому полягав порятунок українського народу як етнічної спільноти — такий зміст наших подальших студій вітчизняної історії.

VI. Підсумки уроку.  

Метод «Мікрофон»:

Що нового дізналися?

Що сподобалося (не сподобалося) і чому?

VII. Домашнє завдання. Інструктаж.

       За підручником опрацювати висновки та узагальнення до § 2, 12 (п.І — 2), звернути увагу на такі історичні терміни: асиміляція, генерал-губернаторство, депортація, дистрикт, жупа, нація, пристав.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83159. Финансы и финансовая система Российской Федерации 90.6 KB
  Финансовая система Российской Федерации. Финансовая политика Российской федерации Выводы Введение Актуальность данной темы обусловлено тем что финансовая система является основой обеспечения государственного суверенитета безопасности и развития страны а финансовые показатели являются основой для оценки эффективности государственной экономической политики. Для достижения указанной цели поставлены следующие задачи: изучить сущность и признаки финансов выявить функции финансов и роль финансов в системе денежных отношений рыночного хозяйства...
83161. Статистико-экономический анализ трудовых ресурсов 142.12 KB
  Решение всего комплекса экономических и социальных задач развития производительных сил и совершенствования производственных отношений требует последовательного и неуклонного повышения эффективности труда всех занятых в общественном производстве.
83162. Разработка технологического процесса перевозки промышленных грузов 136.33 KB
  Кроме того, при транспортировке угля необходимо учитывать влажность воздуха, а также обеспечить защиту груза от сырости и влаги. Поэтому, рекомендуется, чтобы перевозка угля осуществлялась в самосвальных полуприцепах. Самосвальный полуприцеп используется для транспортировки сыпучих грузов низкой плотности...
83164. Обзор средств создания интерактивных трехмерных объектов в веб- и мультимедиа-среде 4.58 MB
  Попытки создания систем такого рода были. Но их постигали коммерческие неудачи. Причинами которых можно считать то, что изначально ставились технологические, а не маркетинговые задачи. Разработчики стремились удовлетворить собственные амбиции и любопытство и не думали о целесообразности, о прикладном применении дальше.
83165. ОЦІНКА АДЕКВАТНОСТІ І ТОЧНОСТІ ТРЕНДОВИХ МОДЕЛЕЙ 333 KB
  Перевірки адекватності Гаусової моделі. Перевірка адекватності моделі. Тому завдання попереднього вивчення і створення математичної моделі обєктів стало однією з центральних задач оптимального керування. Ідентифікація є процесом побудови математичної моделі обєкта адекватній обєктові з точністю до заданого критерію.
83166. БУХГАЛТЕРСКИЙ УЧЕТ ОСНОВНЫХ СРЕДСТВ 200 KB
  Целью курсовой работы является изучить теоретический материал, действующие в настоящее время нормативные акты в сфере учета основных средств, быть в курсе последних изменений законодательства, проанализировать на примере деятельность предприятия в данной области бухгалтерского и финансового учета.
83167. Определение доходов и расходов. Их состав и классификация 160 KB
  Уверенность в этом возникает в случае если организация получила в оплату актив либо отсутствует неопределенность в отношении получения актива; право собственности владения пользования и распоряжения на продукцию товар перешло от организации к покупателю или работа принята заказчиком услуга оказана...